History for 2018 May 17th to May 19th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2018Colorado CHSAA Outdoor State Championships 2018 Results - Colorado CHSAA Outdoor State Championships
Published by
Results: Rapid Results Licensed to Colorado High School Act. Assoc. Champ. HY-TEK's Meet Manager
COLORADO HIGH SCHOOL - 5/17/2018 to 5/19/2018
STATE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS
Jefferson County Stadium, Lakewood
Results
Event 1 Boys 100 Meter Dash 1A
============================================================================
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 11.19 2013 Gabe Longworth, McClave HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Josh Damir 12 Heritage Chrst. 11.28 1.9 10
2 Darias Harms 10 Simla 11.40 1.9 8
3 Arlo Garner 11 Cotopaxi 11.46 1.9 7
4 Caid Smith 12 Genoa-Hugo 11.49 1.9 6
5 Micah Crane 12 South Baca 11.53 1.9 5
6 Darian Herrera 12 McClave 11.62 1.9 4
7 Nando Candelaria 11 DeBeque 11.66 1.9 3
8 Dillon Palmgren 12 Sangre de Cristo 11.74 1.9 2
9 Zion Mason 11 Kim 11.83 1.9 1
Event 2 Boys 200 Meter Dash 1A
============================================================================
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 22.32 2014 Clay Russell, North Park HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Josh Damir 12 Heritage Chrst. 22.87 3.3 10
2 Ryan Schaefer 12 Haxtun 23.08 3.3 8
3 Joseph Wilcox 12 Evangelical Chrs 23.40 3.3 7
4 Bryar Morgan 11 Kiowa 23.53 3.3 6
5 Zach Haase 12 Eads 23.70 3.3 5
6 Caid Smith 12 Genoa-Hugo 23.75 3.3 4
7 Darian Herrera 12 McClave 23.78 3.3 3
8 Nando Candelaria 11 DeBeque 24.37 3.3 2
-- Noah Castro 12 Plateau Valley DNS 3.3
Event 3 Boys 400 Meter Dash 1A
=======================================================================
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 48.80 2016 Jordan Cherin, Shining Mtn.
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alex Ramos 10 Holly 50.72 10
2 Joseph Wilcox 12 Evangelical Chrs 50.86 8
3 Bryar Morgan 11 Kiowa 51.56 7
4 Micah Crane 12 South Baca 52.16 6
5 Josiah Bowsher 11 Heritage Chrst. 52.28 5
6 Darian Herrera 12 McClave 52.59 4
7 Kurt Voll 12 Cotopaxi 52.91 3
8 Caid Smith 12 Genoa-Hugo 53.24 2
9 Jaden Johnson 10 Heritage Chrst. 53.62 1
Event 4 Boys 800 Meter Run 1A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens HS, CA
Colo. Prep: C 1:50.59 2015 Blake Yount, Smoky Hill HS
State Meet: R 1:54.83 2016 Jordan Cherin, Shining Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Levi Kilian 11 Heritage Chrst. 1:59.13 10
58.174 (58.174) 1:59.128 (1:00.954)
2 Isaiah Bowsher 12 Heritage Chrst. 2:00.29 8
1:00.132 (1:00.132) 2:00.282 (1:00.150)
3 Micah Crane 12 South Baca 2:01.53 7
58.780 (58.780) 2:01.530 (1:02.750)
4 Eric Morgan 12 La Veta 2:03.22 6
59.225 (59.225) 2:03.220 (1:03.995)
5 Kurt Voll 12 Cotopaxi 2:03.56 5
59.741 (59.741) 2:03.553 (1:03.813)
6 Kelsey Montague 10 Simla 2:04.90 4
1:00.057 (1:00.057) 2:04.893 (1:04.837)
7 Dustin Robinson 12 Primero 2:05.08 3
1:00.332 (1:00.332) 2:05.072 (1:04.740)
8 Matthew Meyers 12 Plateau Valley 2:05.79 2
58.467 (58.467) 2:05.790 (1:07.324)
9 Elario Entwistle 12 Plateau Valley 2:06.62 1
1:00.605 (1:00.605) 2:06.614 (1:06.009)
10 Mavric Leighty 10 McClave 2:07.52
1:01.411 (1:01.411) 2:07.511 (1:06.100)
11 Izaac Borchers 12 Lake City 2:08.43
1:01.032 (1:01.032) 2:08.424 (1:07.393)
12 Mason Howard 10 Simla 2:10.87
1:01.510 (1:01.510) 2:10.870 (1:09.360)
Event 5 Boys 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 3:59.51 2001 Alan Webb, South Lakes HS, VA
Colo. Prep: C 4:10.98 1981 Rich Martinez, Widefield HS
State Meet: R 4:42.07 2014 Ryan Dollerschell, Prairie HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Levi Kilian 11 Heritage Chrst. 4:34.29R 10 1A Meet Record
1:10.462 (1:10.462) 2:23.168 (1:12.706) 3:32.190 (1:09.023)
4:34.287 (1:02.097)
2 Isaiah Bowsher 12 Heritage Chrst. 4:38.66R 8
1:07.800 (1:07.800) 2:20.889 (1:13.089) 3:32.271 (1:11.383)
4:38.654 (1:06.383)
3 Seth Bruxvoort 11 Heritage Chrst. 4:45.61 7
1:09.871 (1:09.871) 2:21.234 (1:11.363) 3:35.147 (1:13.913)
4:45.609 (1:10.462)
4 Keaton Case 11 Heritage Chrst. 4:47.48 6
1:10.590 (1:10.590) 2:22.831 (1:12.241) 3:38.059 (1:15.229)
4:47.479 (1:09.420)
5 Tommy Armijo 10 Kiowa 4:47.77 5
1:09.337 (1:09.337) 2:23.184 (1:13.848) 3:37.647 (1:14.463)
4:47.768 (1:10.121)
6 Elario Entwistle 12 Plateau Valley 4:49.44 4
1:11.085 (1:11.085) 2:23.348 (1:12.263) 3:38.015 (1:14.668)
4:49.433 (1:11.419)
7 Max Saliman 11 Shining Mtn. 4:50.46 3
1:11.073 (1:11.073) 2:24.015 (1:12.942) 3:39.039 (1:15.024)
4:50.460 (1:11.422)
8 Mason Howard 10 Simla 4:50.55 2
1:09.015 (1:09.015) 2:21.727 (1:12.712) 3:35.721 (1:13.995)
4:50.545 (1:14.824)
9 Gabe Murphy 10 Lake City 4:50.76 1
1:10.859 (1:10.859) 2:24.159 (1:13.300) 3:40.325 (1:16.166)
4:50.757 (1:10.432)
10 Conner Price 9 Deer Trail 4:54.07
1:08.625 (1:08.625) 2:23.746 (1:15.121) 3:43.018 (1:19.272)
4:54.063 (1:11.046)
11 Braden Anderson 11 Haxtun 4:55.64
1:11.445 (1:11.445) 2:24.900 (1:13.456) 3:42.348 (1:17.448)
4:55.639 (1:13.291)
12 Eric Morgan 12 La Veta 4:56.09
1:09.632 (1:09.632) 2:24.416 (1:14.784) 3:43.709 (1:19.293)
4:56.089 (1:12.380)
13 Zach Partain 12 Heritage Chrst. 5:04.15
1:11.818 (1:11.818) 2:25.692 (1:13.875) 3:45.986 (1:20.294)
5:04.146 (1:18.160)
Event 6 Boys 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
Waterfall Start
National: N 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank HS, CA
Colo. Prep: C 9:01.53 2018 Cole Sprout, Valor Christian HS
State Meet: R 10:14.46 2014 Bryce Grahn, South Baca
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Levi Kilian 11 Heritage Chrst. 10:04.98R 10 1A Meet Record
1:10.208 (1:10.208) 2:25.834 (1:15.626) 3:41.335 (1:15.502)
5:00.011 (1:18.677) 6:18.356 (1:18.345) 7:41.146 (1:22.790)
8:58.309 (1:17.164) 10:04.974 (1:06.665)
2 Seth Bruxvoort 11 Heritage Chrst. 10:12.26R 8
1:10.815 (1:10.815) 2:25.369 (1:14.555) 3:41.814 (1:16.445)
4:59.497 (1:17.684) 6:16.414 (1:16.917) 7:36.938 (1:20.525)
8:57.829 (1:20.892) 10:12.260 (1:14.432)
3 Mason Howard 10 Simla 10:26.47 7
1:10.526 (1:10.526) 2:26.139 (1:15.614) 3:42.191 (1:16.053)
5:00.329 (1:18.138) 6:19.351 (1:19.023) 7:41.535 (1:22.184)
9:04.918 (1:23.384) 10:26.461 (1:21.544)
4 Isaiah Bowsher 12 Heritage Chrst. 10:28.07 6
1:16.188 (1:16.188) 2:35.244 (1:19.056) 3:51.641 (1:16.398)
5:11.368 (1:19.727) 6:33.238 (1:21.870) 7:57.440 (1:24.203)
9:20.810 (1:23.370) 10:28.064 (1:07.254)
5 Max Saliman 11 Shining Mtn. 10:39.24 5
1:16.908 (1:16.908) 2:35.989 (1:19.082) 3:55.470 (1:19.482)
5:16.143 (1:20.673) 6:39.915 (1:23.773) 8:00.596 (1:20.682)
9:23.275 (1:22.679) 10:39.235 (1:15.960)
6 Elario Entwistle 12 Plateau Valley 10:46.33 4
1:16.096 (1:16.096) 2:35.554 (1:19.458) 3:52.657 (1:17.104)
5:13.488 (1:20.832) 6:37.640 (1:24.153) 7:59.987 (1:22.347)
9:24.023 (1:24.036) 10:46.321 (1:22.299)
7 Keaton Case 11 Heritage Chrst. 10:55.26 3
1:15.788 (1:15.788) 2:35.755 (1:19.967) 3:57.025 (1:21.270)
5:20.571 (1:23.547) 6:47.909 (1:27.338) 8:16.039 (1:28.130)
9:40.540 (1:24.502) 10:55.259 (1:14.719)
8 Conner Price 9 Deer Trail 10:58.63 2
1:16.858 (1:16.858) 2:38.666 (1:21.808) 4:00.296 (1:21.630)
5:24.290 (1:23.995) 6:50.577 (1:26.287) 8:18.290 (1:27.714)
9:42.893 (1:24.603) 10:58.630 (1:15.738)
9 Xander Stanton 9 Heritage Chrst. 11:08.08 1
1:16.743 (1:16.743) 2:38.195 (1:21.453) 3:59.671 (1:21.477)
5:23.540 (1:23.869) 6:49.636 (1:26.096) 8:17.958 (1:28.323)
9:45.350 (1:27.393) 11:08.079 (1:22.729)
10 Zach Partain 12 Heritage Chrst. 11:09.94
1:16.763 (1:16.763) 2:37.887 (1:21.125) 3:59.317 (1:21.430)
5:23.478 (1:24.162) 6:49.426 (1:25.948) 8:17.914 (1:28.488)
9:47.355 (1:29.442) 11:09.933 (1:22.578)
11 Hunter Hermsen 11 Heritage Chrst. 11:17.60
1:17.383 (1:17.383) 2:39.274 (1:21.892) 4:01.278 (1:22.005)
5:25.940 (1:24.663) 6:52.505 (1:26.565) 8:22.168 (1:29.664)
9:52.154 (1:29.986) 11:17.600 (1:25.447)
12 Braden Anderson 11 Haxtun 11:27.84
1:16.327 (1:16.327) 2:36.666 (1:20.339) 3:56.908 (1:20.243)
5:22.799 (1:25.892) 6:51.836 (1:29.037) 8:27.783 (1:35.947)
10:02.057 (1:34.275) 11:27.833 (1:25.776)
Event 7 Boys 110 Meter Hurdles 1A
============================================================================
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 14.57 2011 Landry Cogburn, Walsh HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Arlo Garner 11 Cotopaxi 15.42 1.2 10
2 Blayden Fletcher 12 North Park 15.44 1.2 8
3 Josh Damir 12 Heritage Chrst. 15.57 1.2 7
4 Dillon Palmgren 12 Sangre de Cristo 16.55 1.2 6
5 Josh Haddock 12 Springfield 16.71 1.2 5
6 Wyatt Patton 10 Briggsdale 17.09 1.2 4
7 Steven Schimack 12 Heritage Chrst. 17.24 1.2 3
8 Jade Cass 11 Pawnee 17.39 1.2 2
9 Tommy Harmon 11 Pikes Peak Chrs. 17.69 1.2 1
Event 8 Boys 300 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 38.73 2011 Landry Cogburn, Walsh HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Arlo Garner 11 Cotopaxi 39.56 10
2 Josh Damir 12 Heritage Chrst. 40.55 8
3 Blayden Fletcher 12 North Park 41.39 7
4 Nicholas Knutson 12 Genoa-Hugo 41.79 6
5 Juan Moreno 11 Holly 42.17 5
6 Steven Schimack 12 Heritage Chrst. 43.41 4
7 Trevor Frank 10 Stratton 43.84 3
8 Ryan Zrubek 9 Heritage Chrst. 44.79 2
-- Jade Cass 11 Pawnee DNS
Event 9 Boys 4x100 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 43.93 2015 Pikes Peak Christian
M Braithwaite, S Kim, C Strozier, M Waters
School Finals Points
=======================================================================
1 North Park 45.68 10
2 Haxtun 46.14 8
3 Evangelical Christian 46.27 7
4 Norwood 46.52 6 46.514
5 Stratton 46.52 5 46.516
6 Heritage Christian 46.63 4
7 Simla 46.83 3
8 Plateau Valley 46.95 2
9 Caliche 47.02 1
Event 10 Boys 4x200 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian HS
State Meet: R 1:33.08 2017 Heritage Christian HS
J Bork, J Johnson, J Damir, J Bowsher
School Finals Points
=======================================================================
1 Haxtun 1:32.93R 10 1A Meet Record
2 Heritage Christian 1:33.79 8
3 South Baca 1:35.66 7
4 Simla 1:36.02 6
5 Springfield 1:36.17 5
6 McClave 1:36.58 4
7 Plateau Valley 1:37.09 3
8 DeBeque 1:37.25 2
9 Norwood 1:53.57 1
Event 11 Boys 4x400 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:29.68 2011 Walsh HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Heritage Christian 3:35.89 10
2 Holly 3:36.47 8
3 Kiowa 3:36.50 7
4 Cotopaxi 3:36.82 6
5 McClave 3:37.58 5
6 Springfield 3:39.36 4
7 Norwood 3:39.52 3
8 Plateau Valley 3:40.94 2
9 DeBeque 3:41.00 1
Event 12 Boys 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 7:33.48 2009 Warrington Central HS, PA
Colo. Prep: C 7:45.10 2001 Smoky Hill HS
State Meet: R 8:35.51 2012 Holly HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Heritage Christian 8:23.44R 10 1A Meet Record
2 Holly 8:54.21 8
3 Plateau Valley 8:57.37 7
4 Shining Mtn. Waldorf 9:03.68 6
5 Primero 9:04.84 5
6 Simla 9:12.16 4
7 Norwood 9:13.08 3
8 Fleming 9:13.63 2
9 Caliche 9:17.83 1
10 Pikes Peak Christian 9:20.51
11 Springfield 9:35.67
12 McClave 9:36.75
Event 13 Boys High Jump 1A
=======================================================================
Warm-up 5'5"
Start 5'7" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 7-06 2017 Vernon Turner, Yukon HS, OK
Colo. Prep: C 7-04 1991 Matt Hemingway, Buena Vista HS
State Meet: R 6-03 2016 Ian Beckett, McClave HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wesley Ryan 9 DeBeque 6-02.00 10
5-07 5-09 5-11 6-01 6-02 6-03.50
O O O XO O XX
2 Jade Cass 11 Pawnee 6-01.00 8
5-07 5-09 5-11 6-01 6-02
O O XO O XXX
3 Ryan Schaefer 12 Haxtun 6-01.00 7
5-07 5-09 5-11 6-01 6-02
O O XO XO XXX
4 Casper Freedle 11 Creede 5-11.00 5.50 Tied
5-07 5-09 5-11 6-01
O O O XXX
4 Thomas Manuel 12 South Baca 5-11.00 5.50 Tied
5-07 5-09 5-11 6-01
O O O XXX
6 Nic Martin 12 North Park 5-11.00 4
5-09 5-11 6-01
XXO O XXX
7 Trevor Brown 11 Plateau Valley 5-09.00 3
5-07 5-09 5-11
XXO XO XXX
8 Nick Dahm 9 Elbert 5-07.00 2
5-07 5-09
O XXX
9 Quade Pelton 10 Cheyenne Wells 5-07.00 0.50 Tied
5-07 5-09
XXO XXX
9 Beau Roth 12 Cheyenne Wells 5-07.00 0.50 Tied
5-07 5-09
XXO XXX
-- Zion Mason 11 Kim NH
5-07
XXX
-- Jayden McCombs-Farmer 10 Kit Carson NH
5-07
XXX
-- Noah Castro 12 Plateau Valley DNS
Event 14 Boys Pole Vault 1A
=======================================================================
Warm-up 7'3"
Start 7'9" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield HS, TX
Colo. Prep: C 17-07.50 1986 Pat Manson, Aurora Central HS
State Meet: R 13-06 2013 Mack Cooper, Vail Christian HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tommy Harmon 11 Pikes Peak Chrs. 12-03.00 10
7-03 7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-09 11-03 11-09 12-03 13-04
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XXX
2 Sam Smith 11 Pikes Peak Chrs. 11-03.00 8
7-03 7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-09 11-03 11-09
PPP PPP PPP PPP XO O O O O XXX
3 Landston Schaffert 11 Otis 11-03.00 7
7-03 7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-09 11-03 11-09
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO XXX
4 Brady Kuntz 9 Lone Star 11-03.00 6
7-03 7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-09 11-03 11-09
PPP PPP PPP PPP O O XO O XO XXX
5 Ethan Pineda 10 Shining Mtn. 10-09.00 5
7-03 7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-09 11-03
PPP PPP XO O XO O XO XO XXX
6 Talon Glanz 10 Idalia 9-09.00 4
7-03 7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03
PPP PPP PPP O O XXO XXX
7 Cyle Goble 9 Otis 8-03.00 3
7-03 7-09 8-03 8-09
O XO O XXX
8 Wyett Martin 10 Idalia 8-03.00 2
7-03 7-09 8-03 8-09
XO XXO O XXX
-- Reid Hill 11 Shining Mtn. NH
7-03 7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03
PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXX
-- Tate Goble 12 Otis DNS
Event 15 Boys Long Jump 1A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare HS, CA
Colo. Prep: C 24-07.50 1990 Chris Sanders, Montbello HS
State Meet: R 21-11.75 2016 Cameron Klann, Flagler HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Jaden Johnson 10 Heritage Chrst. 20-07.00 -0.1 10
19-05.50(-2.4) 19-08.50(-1.3) 19-01.50(-0.8) 20-07(-0.1)
2 Noah Castro 12 Plateau Valley 20-04.50 -0.2 8
19-10.25(-1.7) 19-04.50(-2.9) 19-04.50(-1.1) 20-04.50(-0.2)
3 Elton Yarger 11 Stratton 20-04.25 +0.0 7
18-00.50(-2.1) 19-11.75(-1.3) 19-09(-1.4) 20-04.25(+0.0)
4 Zach Haase 12 Eads 19-08.50 -0.8 6
19-08.50(-0.8) 19-06(-0.6) 19-02.25(-0.1) FOUL(-0.5)
5 Nando Candelaria 11 DeBeque 19-01.75 -0.8 5
19-01.75(-0.8) 18-09(-1.0) 18-06.25(+0.0) 18-10.50(+0.0)
6 Zephyn Mason 9 Kim 19-00.25 -0.4 4
18-02.75(-1.9) FOUL(-1.3) 19-00.25(-0.4) 18-06.75(-0.1)
7 Ethan Richmond 11 Stratton 18-07.00 -0.8 3
18-02.25(-2.6) 18-00.50(-1.6) 18-06.75(-0.7) 18-07(-0.8)
8 Cordell Farmer 10 Kit Carson 18-05.00 +0.0 2
FOUL(-0.2) FOUL(-0.9) FOUL(-0.9) 18-05(+0.0)
9 Phillip Pickard 12 Stratton 17-11.50 -1.2 1
17-11.50(-1.2) 17-03.50(-1.4) FOUL(-0.1) 17-09.25(-0.5)
10 Ian Beckett 12 McClave 17-09.75 -1.4
FOUL(-0.8) FOUL(-3.5) 17-09.75(-1.4) FOUL(+0.0)
Event 16 Boys Triple Jump 1A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA
Colo. Prep: C 51-00.25 1973 Victor White, Harrison HS
State Meet: R 44-03.75 2016 Trent Leoffler, Arickaree HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Jade Cass 11 Pawnee 43-01.50 2.5 10
39-07(1.4) 41-00.75(2.7) 41-11.50(1.7) 43-01.50(2.5)
2 Ryan Schaefer 12 Haxtun 42-10.50 0.9 8
FOUL(1.7) 41-04.50(1.7) FOUL(3.4) 42-10.50(0.9)
3 Elton Yarger 11 Stratton 42-03.25 +0.0 7
40-10.75(2.8) 42-03.25(+0.0) 40-09.75(2.0) 41-05.50(1.0)
4 Zach Haase 12 Eads 42-01.50 2.2 6
41-01.50(2.7) 41-02(0.4) 41-09.75(2.8) 42-01.50(2.2)
5 Kelsey Montague 10 Simla 41-08.75 1.0 5
40-09.75(2.0) 40-00.50(3.3) 40-06.50(2.6) 41-08.75(1.0)
6 Theodore Schroll 11 Bethune 39-06.50 1.5 4
39-06.50(1.5) 38-01.50(1.9) 39-03.50(2.6) FOUL(1.9)
7 Phillip Pickard 12 Stratton 39-06.25 1.0 3
38-11.75(1.6) 39-06.25(1.0) FOUL(3.5) FOUL(3.0)
8 Noah Scheimer 12 Cheyenne Wells 39-03.50 1.4 2
FOUL(1.8) 38-05.50(1.9) 36-03.25(2.9) 39-03.50(1.4)
9 Oscar Zhou 12 Evangelical Chrs 39-01.25 3.0 1
38-04(2.3) FOUL(1.9) 38-07.25(2.0) 39-01.25(3.0)
10 Erick Chaparro 11 Holly 38-02.75 1.6
FOUL(1.1) 38-02.75(1.6) 37-00.50(2.6) 36-09(2.8)
Event 17 Boys Shot Put 1A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX
Colo. Prep: C 71-03.25 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 50-05.50 2011 Caleb Smith, Pikes Peak Christian
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Keylan Dracon 11 Otis 42-09.50 10
42-08.25 42-08.50 42-09.50 42-08.25
2 Thomas Manuel 12 South Baca 41-07.75 8
FOUL 38-03.75 41-07.75 41-04.50
3 Sam Smith 11 Pikes Peak Chrs. 41-02.25 7
39-00 40-02.75 40-10.75 41-02.25
4 Jd Dennison 11 Dove Creek 41-01.50 6
37-10.50 FOUL 40-07 41-01.50
5 Isaia Jarvis 11 Hanover 40-08.75 5
40-08.75 38-06.50 40-06.75 FOUL
6 Dawson Worley 11 Cheyenne Wells 40-05.50 4
35-05 37-01 38-07.75 40-05.50
7 Brandon Wilson 12 Holly 40-02.25 3
39-07.50 38-10.75 FOUL 40-02.25
8 Enrique Gutierrez 11 South Baca 39-09.25 2
38-03.50 37-10.25 38-09.25 39-09.25
9 Jayce Bauer 11 Wiley 39-07.00 1
37-11 39-07 38-00.25 38-06.50
10 Devon Jara 11 Granada 39-00.75
FOUL FOUL 39-00.75 FOUL
Event 18 Boys Discus Throw 1A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado
Colo. Prep: C 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 170-07 2012 Andrew Perry, Otis HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jt Borunda 12 Springfield 136-06 10
125-06 FOUL 128-05 136-06
2 Devon Jara 11 Granada 127-00 8
FOUL FOUL 123-01 127-00
3 Jd Dennison 11 Dove Creek 126-08 7
110-11 126-08 FOUL 117-02
4 Sam Smith 11 Pikes Peak Chrs. 126-07 6
FOUL 126-07 108-03 116-05
5 Keylan Dracon 11 Otis 124-09 5
117-02 121-00 124-09 FOUL
6 Wyatt Schnug 11 Pawnee 121-01 4
121-01 119-07 120-08 116-09
7 Robert Gutierrez 10 Sangre de Cristo 120-10 3
113-03 119-05 FOUL 120-10
8 Casper Freedle 11 Creede 120-07 2
115-05 FOUL 117-01 120-07
9 Isaia Jarvis 11 Hanover 118-05 1
118-05 FOUL FOUL FOUL
-- Austin Jensen 11 Holly FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 21 Girls 100 Meter Dash 1A
============================================================================
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 12.52 2016 Zariah Mason, Kim HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Zariah Mason 12 Kim 12.70 1.8 10
2 Reece Unruh 9 Cheyenne Wells 13.06 1.8 8
3 Avery Palmgren 9 Sangre de Cristo 13.28 1.8 7
4 Tess Leuchten 9 Shining Mtn. 13.30 1.8 6
5 Cristen Houghton 11 Caliche 13.37 1.8 5
6 Skyla Miller 12 Briggsdale 13.41 1.8 4
7 Kaitlyn Houghton 11 Caliche 13.53 1.8 3
8 Kaitlyn Pallotto 11 Heritage Chrst. 22.01 1.8 2
-- Trinity Scott 11 Holly DNS 1.8
Event 22 Girls 200 Meter Dash 1A
============================================================================
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 25.81 2016 Zariah Mason, Kim HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Faith Novess 11 DeBeque 26.93 2.4 10
2 Cristen Houghton 11 Caliche 27.00 2.4 8
3 Reece Unruh 9 Cheyenne Wells 27.15 2.4 7
4 Tess Leuchten 9 Shining Mtn. 27.25 2.4 6
5 Trinity Scott 11 Holly 27.61 2.4 5
6 Skyla Miller 12 Briggsdale 27.85 2.4 4
7 Kylie Parks 10 Springfield 28.65 2.4 3
8 Desirae Ortivez 10 La Veta 28.96 2.4 2
-- Zariah Mason 12 Kim DNS 2.4
Event 23 Girls 400 Meter Dash 1A
=======================================================================
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 57.89 2015 Ginger Hutton, Shining Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Benisa Ellis 10 Springfield 1:02.39 10
2 Skyla Miller 12 Briggsdale 1:02.90 8
3 Kallie Cathcart 11 Holly 1:03.63 7
4 Kobie Beanland 9 Dove Creek 1:04.35 6
5 Tessa Lesondak 9 Heritage Chrst. 1:04.81 5
6 Reagen Johnson 11 Eads 1:05.20 4
7 Shalea Watts 9 McClave 1:05.48 3
8 Zoe Alberti 11 Springfield 1:05.96 2
9 Payton Arbuthnot 9 Springfield 1:09.24 1
Event 24 Girls 800 Meter Run 1A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake HS, CA
Colo. Prep: C 2:04.56 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
State Meet: R 2:12.81 2015 Ginger Hutton, Shining Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Leeann Wagner 12 Heritage Chrst. 2:25.95 10
1:11.153 (1:11.153) 2:25.944 (1:14.792)
2 Kobie Beanland 9 Dove Creek 2:27.67 8
1:10.193 (1:10.193) 2:27.664 (1:17.472)
3 Emma Schaefer 12 Shining Mtn. 2:28.76 7
1:10.674 (1:10.674) 2:28.759 (1:18.086)
4 Ashley Collitt 9 Kiowa 2:29.77 6
1:08.015 (1:08.015) 2:29.766 (1:21.752)
5 Tessa Lesondak 9 Heritage Chrst. 2:33.30 5
1:11.519 (1:11.519) 2:33.297 (1:21.778)
6 Abby Leuchten 11 Shining Mtn. 2:33.34 4
1:13.958 (1:13.958) 2:33.334 (1:19.376)
7 Makayla Baker 10 Prairie 2:33.76 3
1:10.651 (1:10.651) 2:33.755 (1:23.104)
8 Olivia Jabari 9 Shining Mtn. 2:36.30 2
1:14.143 (1:14.143) 2:36.295 (1:22.153)
9 Alysia Baca 12 Primero 2:36.60 1
1:13.300 (1:13.300) 2:36.593 (1:23.293)
10 Brinlyn Dukes 9 Springfield 2:37.65
1:12.628 (1:12.628) 2:37.645 (1:25.017)
11 Marti Elze 12 North Park 2:37.81
1:11.884 (1:11.884) 2:37.803 (1:25.919)
12 Benisa Ellis 10 Springfield 3:04.17
1:10.116 (1:10.116) 3:04.165 (1:54.049)
Event 25 Girls 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas HS, WA
Colo. Prep: C 4:44.31 2016 Katie Rainsberger, Air Academy HS
State Meet: R 5:12.82 2012 Birdie Hutton, Shining Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Emma Schaefer 12 Shining Mtn. 5:29.48 10
1:22.068 (1:22.068) 2:43.933 (1:21.865) 4:07.591 (1:23.659)
5:29.473 (1:21.882)
2 Rebecca Hittle 9 Plateau Valley 5:37.34 8
1:21.336 (1:21.336) 2:44.341 (1:23.006) 4:10.453 (1:26.112)
5:37.336 (1:26.884)
3 Leeann Wagner 12 Heritage Chrst. 5:41.27 7
1:22.440 (1:22.440) 2:52.790 (1:30.350) 4:23.106 (1:30.317)
5:41.268 (1:18.162)
4 Abby Leuchten 11 Shining Mtn. 5:48.04 6
1:24.506 (1:24.506) 2:53.858 (1:29.353) 4:25.924 (1:32.066)
5:48.038 (1:22.115)
5 Olivia Jabari 9 Shining Mtn. 5:48.56 5
1:24.567 (1:24.567) 2:53.833 (1:29.266) 4:25.498 (1:31.666)
5:48.556 (1:23.058)
6 Ashleigh Gardner 10 Caprock 5:54.04 4
1:23.041 (1:23.041) 2:52.886 (1:29.846) 4:23.768 (1:30.882)
5:54.035 (1:30.267)
7 Macie Holmes 10 Plateau Valley 5:56.78 3
1:23.147 (1:23.147) 2:54.724 (1:31.577) 4:29.722 (1:34.999)
5:56.776 (1:27.054)
8 Alysia Baca 12 Primero 5:56.90 2
1:24.312 (1:24.312) 2:54.786 (1:30.475) 4:27.786 (1:33.000)
5:56.894 (1:29.109)
9 Makayla Baker 10 Prairie 5:58.29 1
1:22.733 (1:22.733) 2:53.170 (1:30.438) 4:25.961 (1:32.791)
5:58.288 (1:32.328)
10 Sophia Schuemann 9 Heritage Chrst. 6:00.07
1:24.813 (1:24.813) 2:54.234 (1:29.421) 4:28.406 (1:34.172)
6:00.062 (1:31.657)
11 Madison Clark 9 Plateau Valley 6:05.39
1:22.112 (1:22.112) 2:55.541 (1:33.430) 4:31.968 (1:36.428)
6:05.389 (1:33.421)
12 Abby White 12 Peetz 6:13.29
1:24.269 (1:24.269) 2:56.096 (1:31.828) 4:35.259 (1:39.163)
6:13.290 (1:38.031)
Event 26 Girls 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
Waterfall Start
National: N 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 10:09.26 2017 Brie Oakley, Grandview HS
State Meet: R 11:49.83 2012 Birdie Hutton, Shining Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Emma Schaefer 12 Shining Mtn. 12:11.83 10
1:24.622 (1:24.622) 2:56.728 (1:32.107) 4:26.432 (1:29.704)
5:56.116 (1:29.685) 7:29.996 (1:33.880) 9:05.902 (1:35.906)
10:42.503 (1:36.602) 12:11.823 (1:29.320)
2 Rebecca Hittle 9 Plateau Valley 12:27.06 8
1:24.008 (1:24.008) 2:57.696 (1:33.688) 4:31.762 (1:34.066)
6:07.725 (1:35.964) 7:44.932 (1:37.207) 9:22.284 (1:37.353)
10:59.806 (1:37.523) 12:27.054 (1:27.248)
3 Olivia Jabari 9 Shining Mtn. 12:43.21 7
1:27.386 (1:27.386) 3:05.104 (1:37.718) 4:43.377 (1:38.274)
6:22.704 (1:39.327) 8:03.739 (1:41.036) 9:41.068 (1:37.329)
11:16.820 (1:35.753) 12:43.202 (1:26.382)
4 Leeann Wagner 12 Heritage Chrst. 12:48.93 6
1:24.488 (1:24.488) 2:57.949 (1:33.462) 4:31.864 (1:33.915)
6:08.747 (1:36.884) 7:50.420 (1:41.674) 9:32.340 (1:41.920)
11:15.564 (1:43.224) 12:48.926 (1:33.363)
5 Abby Leuchten 11 Shining Mtn. 13:07.52 5
1:27.400 (1:27.400) 3:05.122 (1:37.722) 4:43.585 (1:38.464)
6:22.973 (1:39.388) 8:04.180 (1:41.208) 9:46.537 (1:42.357)
11:33.870 (1:47.334) 13:07.515 (1:33.645)
6 Madison Clark 9 Plateau Valley 13:08.95 4
1:22.518 (1:22.518) 2:59.615 (1:37.097) 4:37.708 (1:38.094)
6:19.269 (1:41.562) 8:03.966 (1:44.697) 9:52.915 (1:48.949)
11:39.292 (1:46.377) 13:08.947 (1:29.656)
7 Alysia Baca 12 Primero 13:13.56 3
1:24.330 (1:24.330) 2:58.626 (1:34.296) 4:36.282 (1:37.656)
6:20.248 (1:43.967) 8:06.218 (1:45.970) 9:56.046 (1:49.828)
11:40.464 (1:44.418) 13:13.556 (1:33.093)
8 Ashleigh Gardner 10 Caprock 13:16.40 2
1:24.104 (1:24.104) 2:57.632 (1:33.528) 4:31.452 (1:33.820)
6:07.822 (1:36.370) 7:47.895 (1:40.074) 9:37.684 (1:49.789)
11:34.892 (1:57.208) 13:16.398 (1:41.507)
9 Taylor Warnecke 10 Simla 13:21.01 1
1:27.218 (1:27.218) 3:05.582 (1:38.364) 4:47.313 (1:41.732)
6:32.274 (1:44.962) 8:19.640 (1:47.367) 10:04.632 (1:44.992)
11:49.716 (1:45.085) 13:21.005 (1:31.289)
10 Macie Holmes 10 Plateau Valley 13:24.65
1:27.957 (1:27.957) 3:06.469 (1:38.513) 4:47.248 (1:40.779)
6:32.513 (1:45.265) 8:19.858 (1:47.346) 10:07.475 (1:47.617)
11:54.835 (1:47.360) 13:24.649 (1:29.815)
11 Abby White 12 Peetz 13:56.05
1:24.846 (1:24.846) 2:57.366 (1:32.520) 4:32.750 (1:35.385)
6:23.539 (1:50.789) 8:16.689 (1:53.150) 10:07.709 (1:51.020)
12:04.083 (1:56.374) 13:56.046 (1:51.964)
12 Megan Wagner 12 Heritage Chrst. 14:26.16
1:27.927 (1:27.927) 3:06.452 (1:38.525) 4:47.565 (1:41.114)
6:36.375 (1:48.810) 8:32.263 (1:55.888) 10:32.269 (2:00.007)
12:33.059 (2:00.790) 14:26.160 (1:53.102)
Event 27 Girls 100 Meter Hurdles 1A
============================================================================
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 15.95 2012 Logan Franek, Elbert HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Faith Novess 11 DeBeque 15.94R 1.2 10 1A Meet Record
2 Claire Carlson 10 Cotopaxi 17.07 1.2 8
3 Tarin Kemp 12 Granada 17.30 1.2 7
4 Kaitlyn Houghton 11 Caliche 17.32 1.2 6
5 Kelcy Wollert 12 Wiley 17.39 1.2 5
6 Larissa Randolph 12 Dove Creek 17.56 1.2 4
7 Abbi Miller 11 Arickaree 17.86 1.2 3
8 Kyler Sweat 10 Pikes Peak Chrs. 18.21 1.2 2
9 Jailyn Morris 9 Bethune 18.28 1.2 1
Event 28 Girls 300 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 47.10 2013 Corissa Guynes, Dove Creek HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Faith Novess 11 DeBeque 47.30 10
2 Kaitlyn Houghton 11 Caliche 48.77 8
3 Kobie Beanland 9 Dove Creek 50.20 7
4 Tarin Kemp 12 Granada 51.11 6
5 Larissa Randolph 12 Dove Creek 51.31 5
6 Kyler Sweat 10 Pikes Peak Chrs. 52.72 4
7 Madilyn Hankins 11 Dove Creek 53.32 3
8 Jayci Westphal 12 Springfield 53.87 2
9 Kaitlyn Pallotto 11 Heritage Chrst. 1:26.53 1
Event 29 Girls 4x100 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 51.41 2017 DeBeque HS
C Landeros, N Castro, F Novess, J Largent
School Finals Points
=======================================================================
1 Springfield 52.71 10
2 Kim 52.88 8
3 Eads 53.30 7
4 Caliche 53.97 6
5 Plateau Valley 54.27 5
6 La Veta 55.25 4
7 Heritage Christian 55.67 3
8 DeBeque 56.07 2
9 Simla 57.67 1
Event 30 Girls 4x200 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:48.27 2016 Springfield HS
A Rau, J Reed, J Westphal, T Lasley
School Finals Points
=======================================================================
1 Springfield 1:50.89 10
2 Eads 1:52.94 8
3 Simla 1:54.27 7
4 Plateau Valley 1:55.16 6
5 Fleming 1:55.21 5
6 DeBeque 1:56.86 4
7 Heritage Christian 1:58.27 3
8 Cotopaxi 1:58.31 2
-- La Veta DNF
Event 31 Girls 4x400 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 4:13.64 2011 Merino HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Springfield 4:20.26 10
2 Holly 4:22.65 8
3 Plateau Valley 4:27.87 7
4 Heritage Christian 4:29.30 6
5 Fleming 4:30.16 5
6 Kiowa 4:32.91 4
7 Shining Mtn. Waldorf 4:36.01 3
8 Dove Creek 4:36.23 2
9 Wiley 4:36.91 1
Event 32 Girls 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 8:48.29 2012 Grosse Pointe South HS, MI
Colo. Prep: C 9:00.07 2009 Thompson Valley HS
State Meet: R 10:28.68 2011 Merino HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Plateau Valley 10:28.66R 10 1A Meet Record
2 Heritage Christian 10:35.33 8
3 Shining Mtn. Waldorf 10:48.65 7
4 Holly 10:51.03 6
5 McClave 10:51.98 5
6 Dove Creek 11:01.14 4
7 Evangelical Christian 11:17.35 3
8 Stratton 11:24.48 2
9 Fleming 11:44.61 1
10 Bethune 12:08.19
11 DeBeque 12:23.62
-- Springfield DQ Rule5-13-1 Cut Early
Event 33 Girls 800 Sprint Medley 1A
=======================================================================
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:53.90 2015 Plateau Valley HS
S Turner, K Dennis, L Green, A Rose Kachin
School Finals Points
=======================================================================
1 Springfield 1:53.88R 10 1A Meet Record
2 Eads 1:57.27 8
3 Simla 1:57.43 7
4 Wiley 1:58.75 6
5 McClave 1:59.73 5
6 Flagler/Hi-Plains 2:00.07 4
7 Heritage Christian 2:00.56 3
8 DeBeque 2:01.12 2
9 Kim 2:05.38 1
Event 34 Girls High Jump 1A
=======================================================================
Warm-up 4'5"
Start 4'7" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 6-04.50 2015 Vashti Cunningham, Las Vegas Gorman HS, NV
Colo. Prep: C 6-01 1978 Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS
State Meet: R 5-03.50 2014 Morgan Howard, Cheyenne Wells HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jerraldawn Rector 12 Simla 5-01.00 10 JumpOff 5-1 O
4-07 4-09 4-11 5-01 5-02
O O O O XXX
2 Matalynn Dawson 12 Miami-Yoder 5-01.00 8 JumpOff 5-1 X
4-07 4-09 4-11 5-01 5-02
O O O O XXX
3 Faith Novess 11 DeBeque 5-01.00 7
4-07 4-09 4-11 5-01 5-02
O O XXO XO XXX
4 Makayla Baker 10 Prairie 5-01.00 6
4-07 4-09 4-11 5-01 5-02
O O XO XXO XXX
5 Kallie Cathcart 11 Holly 4-11.00 5
4-07 4-09 4-11 5-01
O XO XO XXX
6 Lydia Splitter 12 Plainview 4-11.00 4
4-07 4-09 4-11 5-01
O XXO XXO XXX
7 Morgan Johnson 10 Eads 4-09.00 3
4-07 4-09 4-11
O O XXX
8 Alissa Hebberd 9 South Baca 4-09.00 1.50 Tied
4-07 4-09 4-11
XO XO XXX
8 Saedee Davis 10 Holly 4-09.00 1.50 Tied
4-07 4-09 4-11
XO XO XXX
10 Shalea Watts 9 McClave 4-07.00
4-07 4-09
O XXX
11 Kayla Moore 12 Sangre de Cristo 4-07.00
4-07 4-09
XO XXX
Event 35 Girls Pole Vault 1A
=======================================================================
Warm-up 5'10"
Start 6'4" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 14-04 2017 Rachel Baxter, Anaheim Canyon HS, CA
Colo. Prep: C 13-09 2016 Andrea Willis, Classical Academy
State Meet: R 11-08 2014 Taylor Alexander, Vail Christian HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marina Flandrick 12 Shining Mtn. 9-10.00 10
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04 8-10 9-01 9-04 9-07 9-10 10-00
P P P P P O O O XO O XXX
2 Kyler Sweat 10 Pikes Peak Chrs. 9-04.00 8
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04 8-10 9-01 9-04 9-07
P O P O XO O O O XXX
3 Andrea Kuntz 9 Lone Star 9-01.00 7
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04 8-10 9-01 9-04
P P O O XO O XXO XXX
4 Grace Remmert 9 Shining Mtn. 8-04.00 6
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04 8-10
P P O O O XXX
5 Anthoneya Shaffert 9 Otis 8-04.00 5
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04 8-10
P O O XO XO XXX
6 Michaela Kuntz 10 Lone Star 8-04.00 4
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04 8-10
O O O O XXO XXX
7 Amanda Mitchell 12 Heritage Chrst. 8-04.00 3
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04 8-10
O O O XO XXO XXX
8 Christa Harvey 11 Pikes Peak Chrs. 7-10.00 2
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04
O O XXO O XXX
9 Kayle Weatherly 9 Idalia 7-10.00 1
6-04 6-10 7-04 7-10 8-04
O O O XXO XXX
10 Rylee Nickodemus 11 Heritage Chrst. 7-04.00
6-04 6-10 7-04 7-10
O O O XXX
11 Cloey Jones 9 Idalia 6-04.00
6-04 6-10
O XXX
Event 36 Girls Long Jump 1A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Hoke County HS, NC
Colo. Prep: C 21-00.75 2005 Chelsea Taylor, Montbello HS
State Meet: R 17-06.50 2016 Sarah Storey, Sangre de Cristo HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Jerraldawn Rector 12 Simla 16-03.25 -0.5 10
14-08(-1.1) 14-05.50(-0.4) 16-03.25(-0.5) 15-05(-0.6)
2 Skyla Miller 12 Briggsdale 15-08.25 -0.6 8
15-08.25(-0.6) 15-08(-1.4) 15-04.75(-1.1) 15-00.25(-1.1)
3 Julia Mondragon 10 Springfield 14-09.00 -1.8 7
13-10.25(-2.0) 14-09(-1.8) 14-07.25(-1.7) 13-09.25(-1.1)
4 Makayla Baker 10 Prairie 14-08.00 -0.4 6
14-08(-0.4) 13-11(-1.2) 13-11.75(-1.5) 14-06.75(-0.2)
5 Avery Palmgren 9 Sangre de Cristo 14-08.00 -1.8 5
12-11.50(-1.3) 14-04(-1.7) 14-06.50(-0.7) 14-08(-1.8)
6 Cristen Houghton 11 Caliche 14-07.00 -1.2 4
14-07(-1.2) 14-05.75(-1.0) 14-05(-2.9) 14-06.75(-0.5)
7 Trinity Scott 11 Holly 14-05.75 -0.8 3
14-00(-1.9) 14-05.75(-0.8) 13-10.75(-0.6) 14-01.50(-0.1)
8 Claire Carlson 10 Cotopaxi 14-04.50 -1.4 2
13-05.50(-1.9) 13-04.75(-1.3) 14-01.50(-1.0) 14-04.50(-1.4)
9 Miranda Mitchek 11 Eads 14-01.75 -0.7 1
14-01.75(-0.7) 14-01.25(-0.8) 13-06(-2.8) 13-09.25(-2.0)
10 McKinze Vaughn 9 Genoa-Hugo 14-01.00 +0.0
13-05.25(-1.2) 14-01(+0.0) 13-06.50(-2.1) 14-00(-0.3)
Event 37 Girls Triple Jump 1A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling HS, TX
Colo. Prep: C 41-07 2018 Sydnee Larkin, Cherokee Trail HS
State Meet: R 34-08.50 2017 Emily Kaiser, Prairie HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Matalynn Dawson 12 Miami-Yoder 34-06.00 1.9 10
34-06(1.9) 31-02(-1.5) 34-05(-1.0) FOUL(1.5)
2 Marissa Schelling 12 Haxtun 33-08.50 3.6 8
33-08.50(3.6) 32-06(1.2) 32-04.25(-2.3) 32-11(4.1)
3 Claire Carlson 10 Cotopaxi 32-11.00 -0.7 7
31-08.50(0.8) 32-04.50(+0.0) 32-07.25(1.6) 32-11(-0.7)
4 Kayelynn Montague 12 Simla 32-04.50 -2.2 6
FOUL(0.8) 32-04.50(-2.2) 31-05.75(3.7) 31-10.75(+0.0)
5 McKinze Vaughn 9 Genoa-Hugo 31-11.75 3.4 5
30-04(2.7) 28-11.50(1.9) 31-11.25(4.8) 31-11.75(3.4)
6 Kaylee Wilson 11 Eads 31-10.00 2.3 4
FOUL(3.2) 30-11.25(+0.0) 30-10(-0.1) 31-10(2.3)
7 Dawson Knode 11 Haxtun 31-08.00 1.9 3
31-07.50(1.7) 29-09.50(1.9) 31-08(1.9) 31-01(2.3)
8 Nya Sciacca 10 La Veta 31-04.25 2.9 2
29-03.50(3.1) 30-07.25(0.2) 31-04.25(2.9) 31-02.25(1.8)
9 Kaylee Corsentino 11 La Veta 31-03.50 0.4 1
29-09(4.5) 29-08.50(1.9) 29-06.25(-0.1) 31-03.50(0.4)
10 Miranda Mitchek 11 Eads 30-07.75 2.9
FOUL(1.6) 30-01.75(0.3) FOUL(2.1) 30-07.75(2.9)
Event 38 Girls Shot Put 1A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 57-01.25 2017 Alyssa Wilson, Toms River DonovanHS,NJ
Colo. Prep: C 51-01 1994 Collinus Newsome, Denver South HS
State Meet: R 42-06 2016 Jenna McKinley, Sangre de Cristo HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Heather Graham 12 Genoa-Hugo 39-05.50 10
37-01 FOUL 39-05.50 39-00
2 Ryely Smartt 10 Genoa-Hugo 36-08.00 8
36-08 35-03 35-11.75 FOUL
3 Tess Hornung 11 Kit Carson 34-06.50 7
33-07 32-07.25 33-05.50 34-06.50
4 McKenna Andersen 11 Haxtun 33-02.00 6
31-06 31-06.75 33-02 33-01
5 Hope Bondurant 12 Cotopaxi 32-09.75 5
32-02 32-09.75 32-00.25 32-05.25
6 Colby Stoker 9 Eads 32-07.25 4
32-07.25 32-03.25 10.25 31-09.50
7 Mariah Smith 12 Eads 32-01.25 3
32-01.25 31-06.25 31-05.25 30-03
8 Josie Yoder 12 Edison 31-06.25 2
31-06.25 31-01.25 30-03.75 31-00.25
9 Cedar Mitchell 12 Plateau Valley 31-00.00 1
31-00 30-01 28-00 30-00.75
10 Olivia Isenbart 11 Kit Carson 30-10.50
30-10.50 FOUL 29-03 29-09
Event 39 Girls Discus Throw 1A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
Four Attempts, No Finals.
National: N 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, TX
Colo. Prep: C 183-03 2013 Valarie Allman, Silver Creek HS
State Meet: R 131-06 2016 Jenna McKinley, Sangre de Cristo HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mariah Smith 12 Eads 133-08R 10 1A Meet Record
120-01 112-10 128-02 133-08
2 Heather Graham 12 Genoa-Hugo 121-09 8
118-06 115-01 20-03 121-09
3 Sydney Sorensen 12 Caliche 113-02 7
110-05 111-10 113-02 FOUL
4 Makenzie Watts 10 McClave 111-07 6
103-03 111-07 100-01 FOUL
5 Tess Hornung 11 Kit Carson 101-03 5
FOUL FOUL 97-08 101-03
6 Brooklyn Elliot 10 Otis 100-04 4
95-05 96-10 99-11 100-04
7 Olivia Isenbart 11 Kit Carson 95-06 3
94-02 95-06 94-02 FOUL
8 Ryely Smartt 10 Genoa-Hugo 95-04 2
FOUL 9-01 FOUL 95-04
9 Alissa Hebberd 9 South Baca 89-06 1
88-06 87-08 89-06 78-11
10 Alliyah Garcia 11 Sangre de Cristo 89-03
FOUL FOUL 89-03 FOUL
Event 41 Boys 100 Meter Dash 2A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.96 2008 Jake Toney, Simla HS
State Meet: R 10.96 2012 Tyler Cappellucci, Hoehne HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ty Grant 12 Cedaredge 11.00Q 2.4 2
2 Michael Morgan 12 Buena Vista 11.02Q 2.8 1
3 Tyler Hein 12 Wiggins 11.22Q 2.8 1
4 Kyle Rowe 11 Hoehne 11.31Q 2.4 2
5 Samuel Barnett 11 Resurrection Chr 11.28Q 2.8 1
6 David Trujillo 11 Rocky Ford 11.38Q 2.4 2
7 Mitch Swartz 12 Peyton 11.29q 2.8 1
8 Tyler Wylie 12 Akron 11.39q 2.4 2
9 Matthew Thompson 11 Buena Vista 11.47q 2.8 1 11.462
10 Jaron Carpenter 11 Limon 11.47 2.8 1 11.468
11 P.G. Nkalang'ango 11 Vail Christian 11.52 2.4 2
12 Hugh Wheatley 11 West Grand 11.53 2.4 2
13 Jackson Reeves 10 Lyons 11.60 2.8 1
14 Luis Soto 12 Del Norte 11.70 2.4 2
15 Alan Aguirre 12 Hayden 11.71 2.4 2
16 Alec Reents 12 Burlington 11.72 2.8 1
17 Carlos Saucedo 10 Lake County 11.75 2.4 2
-- Trey Allmon 12 Highland DNS 2.8 1
Event 41 Boys 100 Meter Dash 2A
============================================================================
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.96 2008 Jake Toney, Simla HS
State Meet: R 10.96 2012 Tyler Cappellucci, Hoehne HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Michael Morgan 12 Buena Vista 11.23 1.6 10
2 Tyler Hein 12 Wiggins 11.35 1.6 8
3 Ty Grant 12 Cedaredge 11.36 1.6 7
4 Kyle Rowe 11 Hoehne 11.41 1.6 6
5 Tyler Wylie 12 Akron 11.47 1.6 5
6 Mitch Swartz 12 Peyton 11.51 1.6 4
7 David Trujillo 11 Rocky Ford 11.65 1.6 3
8 Matthew Thompson 11 Buena Vista 11.73 1.6 2
9 Samuel Barnett 11 Resurrection Chr 11.76 1.6 1
Event 42 Boys 200 Meter Dash 2A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 22.23 2009 Mike Carl, Miami-Yoder HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ty Grant 12 Cedaredge 22.41Q 0.3 2
2 Patrick Scoggins 12 Rangely 23.08Q 0.4 1
3 Tyler Wylie 12 Akron 22.91Q 0.3 2
4 Michael Morgan 12 Buena Vista 23.13Q 0.4 1 23.129
5 Mitch Swartz 12 Peyton 23.00Q 0.3 2
6 Samuel Barnett 11 Resurrection Chr 23.15Q 0.4 1
7 Kyle Rowe 11 Hoehne 23.13q 0.3 2 23.127
8 Jacob Yates 12 Hoehne 23.17q 0.4 1
9 Harry Jaffe 12 Vail Christian 23.21q 0.4 1
10 Chiante' Stewart 12 Ellicott 23.24 0.4 1
11 David Trujillo 11 Rocky Ford 23.28 0.3 2
12 Hauk Hubbard 11 Limon 23.31 0.3 2
13 Ethan Burton 12 Lyons 23.38 0.3 2
14 Nate Christy 12 Lyons 23.63 0.3 2
15 Kaden Meurisse 11 Burlington 23.94 0.4 1
16 Ben Squier 11 Rye 24.15 0.4 1
-- David Jarvis 12 Twin Peaks DNS 0.3 2
-- Benjamin Jackson 12 Resurrection Chr DNS 0.4 1
Event 42 Boys 200 Meter Dash 2A
============================================================================
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 22.23 2009 Mike Carl, Miami-Yoder HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Ty Grant 12 Cedaredge 22.62 2.4 10
2 Tyler Wylie 12 Akron 22.80 2.4 8
3 Harry Jaffe 12 Vail Christian 23.37 2.4 7
4 Kyle Rowe 11 Hoehne 23.38 2.4 6
5 Jacob Yates 12 Hoehne 23.39 2.4 5
6 Michael Morgan 12 Buena Vista 23.47 2.4 4
7 Patrick Scoggins 12 Rangely 23.48 2.4 3
8 Mitch Swartz 12 Peyton 23.78 2.4 2
9 Samuel Barnett 11 Resurrection Chr 25.58 2.4 1
Event 43 Boys 400 Meter Dash 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 49.09 2013 Ryan Boucher, Lyons HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Patrick Scoggins 12 Rangely 50.71Q 2
2 Tyler Wylie 12 Akron 50.74Q 1
3 Braden Sandersfeld 11 Limon 51.59Q 1
4 Matthew Thompson 11 Buena Vista 51.61Q 2
5 Jacob Searle 10 Ellicott 51.94Q 1
6 Colton Stahla 10 Resurrection Chr 52.10Q 2
7 Ethan Burton 12 Lyons 52.23q 1
8 Hayden Sticksel 10 Vail Christian 52.29q 2
9 Jack Ball 12 Gilpin County 52.30q 2
10 Drew Markley 12 Cedaredge 52.47 1
11 Jack Bowker 12 Custer County 52.50 2
12 Tate Young 11 Crested Butte 52.76 1
13 Sam Rodriguez 12 Hotchkiss 52.77 2
14 Adam Maal 11 St. Mary's HS 52.78 2
15 Micah Hanson 11 Burlington 53.66 2
16 Jonas Nanaeto 10 Ignacio 53.80 1
17 Quinn Mitchell 10 Vail Christian 53.86 1
18 Zach McMillan 10 Cedaredge 53.93 1
Event 43 Boys 400 Meter Dash 2A
=======================================================================
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 49.09 2013 Ryan Boucher, Lyons HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Patrick Scoggins 12 Rangely 51.02 10
2 Tyler Wylie 12 Akron 52.15 8
3 Ethan Burton 12 Lyons 52.28 7
4 Matthew Thompson 11 Buena Vista 52.65 6
5 Hayden Sticksel 10 Vail Christian 52.71 5
6 Jacob Searle 10 Ellicott 52.81 4
7 Colton Stahla 10 Resurrection Chr 52.90 3
8 Jack Ball 12 Gilpin County 55.04 2
-- Braden Sandersfeld 11 Limon DNS
Event 44 Boys 800 Meter Run 2A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens HS, CA
Colo. Prep: C 1:50.59 2015 Blake Yount, Smoky Hill HS
State Meet: R 1:54.75 2017 Ben Kelley, Soroco HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ben Kelley 12 Soroco 1:52.77R 10 2A Meet Record
55.178 (55.178) 1:52.767 (57.589)
2 Patrick Scoggins 12 Rangely 1:55.50 8
55.711 (55.711) 1:55.495 (59.784)
3 Jack Bowker 12 Custer County 1:59.12 7
57.951 (57.951) 1:59.115 (1:01.164)
4 Colton Jonjak-Plahn 11 Lyons 2:00.14 6
59.085 (59.085) 2:00.140 (1:01.056)
5 Sam Rodriguez 12 Hotchkiss 2:00.51 5
59.491 (59.491) 2:00.508 (1:01.017)
6 Chris Carrouth 11 Hayden 2:00.63 4
58.042 (58.042) 2:00.625 (1:02.583)
7 Christian Fagerlin 12 Resurrection Chr 2:01.23 3
59.106 (59.106) 2:01.230 (1:02.125)
8 Micah Hanson 11 Burlington 2:01.34 2
57.792 (57.792) 2:01.339 (1:03.547)
9 Jake McKie 12 Mancos 2:01.37 1
59.836 (59.836) 2:01.361 (1:01.526)
10 Jonas Nanaeto 10 Ignacio 2:03.14
56.211 (56.211) 2:03.140 (1:06.929)
11 Henning Schiel 11 Burlington 2:03.55
59.930 (59.930) 2:03.546 (1:03.616)
12 Domenic Hartman 11 St. Mary's HS 2:03.93
1:00.100 (1:00.100) 2:03.930 (1:03.830)
13 Caleb Yoder 12 Mancos 2:04.00
1:00.216 (1:00.216) 2:03.995 (1:03.779)
14 Jonah Hanson 12 Burlington 2:04.63
59.871 (59.871) 2:04.621 (1:04.750)
15 Cody Danley 12 Rocky Ford 2:06.16
1:00.288 (1:00.288) 2:06.156 (1:05.868)
16 Zach Karg 12 Merino 2:06.26
59.005 (59.005) 2:06.257 (1:07.253)
17 Jack Ball 12 Gilpin County 2:07.55
59.340 (59.340) 2:07.541 (1:08.202)
-- Isaac Roberts 10 Lyons DNS
Event 45 Boys 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 3:59.51 2001 Alan Webb, South Lakes HS, VA
Colo. Prep: C 4:10.98 1981 Rich Martinez, Widefield HS
State Meet: R 4:19.54 2016 Paul Roberts, Lyons HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ben Kelley 12 Soroco 4:23.18 10
1:04.015 (1:04.015) 2:10.850 (1:06.836) 3:19.210 (1:08.360)
4:23.180 (1:03.970)
2 Cody Danley 12 Rocky Ford 4:34.33 8
1:06.607 (1:06.607) 2:16.612 (1:10.006) 3:27.819 (1:11.207)
4:34.327 (1:06.509)
3 Isaac Roberts 10 Lyons 4:36.74 7
1:05.419 (1:05.419) 2:11.840 (1:06.421) 3:23.695 (1:11.856)
4:36.736 (1:13.041)
4 Jaden Evans 11 Telluride 4:38.47 6
1:06.871 (1:06.871) 2:16.989 (1:10.118) 3:28.484 (1:11.496)
4:38.469 (1:09.985)
5 Zach Karg 12 Merino 4:39.81 5
1:07.876 (1:07.876) 2:20.372 (1:12.497) 3:32.813 (1:12.441)
4:39.807 (1:06.994)
6 Christian Fagerlin 12 Resurrection Chr 4:40.27 4
1:06.282 (1:06.282) 2:17.673 (1:11.391) 3:30.415 (1:12.742)
4:40.268 (1:09.853)
7 Micah Zeller 9 Custer County 4:40.82 3
1:07.230 (1:07.230) 2:17.976 (1:10.746) 3:31.930 (1:13.955)
4:40.812 (1:08.882)
8 Chris Carrouth 11 Hayden 4:40.88 2
1:07.135 (1:07.135) 2:18.451 (1:11.317) 3:32.529 (1:14.078)
4:40.875 (1:08.347)
9 Field Soosloff 12 Lyons 4:40.91 1
1:07.307 (1:07.307) 2:18.903 (1:11.597) 3:32.424 (1:13.521)
4:40.905 (1:08.481)
10 Jake McKie 12 Mancos 4:41.22
1:08.239 (1:08.239) 2:21.509 (1:13.270) 3:34.321 (1:12.813)
4:41.216 (1:06.895)
11 Caden Meilner 12 Paonia 4:41.42
1:07.460 (1:07.460) 2:19.265 (1:11.806) 3:32.253 (1:12.989)
4:41.417 (1:09.164)
12 Adam Maal 11 St. Mary's HS 4:45.65
1:07.065 (1:07.065) 2:17.981 (1:10.917) 3:30.743 (1:12.762)
4:45.648 (1:14.905)
13 Elco Garcia 10 Ignacio 4:47.86
1:08.125 (1:08.125) 2:20.636 (1:12.511) 3:35.406 (1:14.770)
4:47.855 (1:12.449)
14 Cj Romine 11 Denver Christian 4:48.81
1:07.769 (1:07.769) 2:19.578 (1:11.810) 3:33.863 (1:14.286)
4:48.809 (1:14.946)
15 Preston Fagerlin 9 Resurrection Chr 4:49.78
1:07.589 (1:07.589) 2:21.171 (1:13.583) 3:36.820 (1:15.650)
4:49.773 (1:12.953)
16 Simon Stone 10 Lyons 4:49.80
1:07.760 (1:07.760) 2:21.190 (1:13.430) 3:37.050 (1:15.860)
4:49.795 (1:12.746)
17 Caleb Yoder 12 Mancos 4:50.34
1:08.094 (1:08.094) 2:19.899 (1:11.805) 3:35.970 (1:16.072)
4:50.333 (1:14.363)
18 Cooper Rondinelli 11 Ouray 4:54.92
1:07.532 (1:07.532) 2:20.113 (1:12.581) 3:35.910 (1:15.797)
4:54.915 (1:19.006)
Event 46 Boys 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank HS, CA
Colo. Prep: C 9:01.53 2018 Cole Sprout, Valor Christian HS
State Meet: R 9:26.17 2016 Paul Roberts, Lyons HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cody Danley 12 Rocky Ford 9:42.94 10
1:15.137 (1:15.137) 2:27.930 (1:12.794) 3:42.481 (1:14.552)
4:57.604 (1:15.123) 6:10.669 (1:13.066) 7:25.450 (1:14.782)
8:38.991 (1:13.542) 9:42.938 (1:03.947)
2 Isaac Roberts 10 Lyons 9:55.55 8
1:12.666 (1:12.666) 2:27.507 (1:14.842) 3:42.312 (1:14.806)
4:57.677 (1:15.365) 6:10.905 (1:13.228) 7:25.888 (1:14.984)
8:42.077 (1:16.189) 9:55.545 (1:13.468)
3 Micah Zeller 9 Custer County 10:04.42 7
1:12.324 (1:12.324) 2:27.432 (1:15.109) 3:42.038 (1:14.606)
4:57.935 (1:15.897) 6:12.575 (1:14.640) 7:31.758 (1:19.184)
8:53.711 (1:21.954) 10:04.412 (1:10.702)
4 Jaden Evans 11 Telluride 10:09.22 6
1:14.052 (1:14.052) 2:28.084 (1:14.032) 3:43.110 (1:15.027)
4:58.710 (1:15.600) 6:12.954 (1:14.244) 7:30.339 (1:17.386)
8:50.920 (1:20.582) 10:09.212 (1:18.293)
5 Christian Fagerlin 12 Resurrection Chr 10:18.37 5
1:14.814 (1:14.814) 2:28.377 (1:13.564) 3:43.958 (1:15.582)
5:00.674 (1:16.716) 6:18.877 (1:18.204) 7:39.824 (1:20.947)
9:02.897 (1:23.074) 10:18.366 (1:15.469)
6 Joshua Rivera 11 Lake County 10:18.58 4
1:13.381 (1:13.381) 2:27.899 (1:14.518) 3:42.751 (1:14.853)
4:58.289 (1:15.538) 6:14.700 (1:16.412) 7:36.134 (1:21.434)
9:01.194 (1:25.060) 10:18.580 (1:17.387)
7 Field Soosloff 12 Lyons 10:22.61 3
1:17.421 (1:17.421) 2:33.996 (1:16.575) 3:54.342 (1:20.347)
5:12.262 (1:17.920) 6:31.728 (1:19.466) 7:51.440 (1:19.713)
9:11.215 (1:19.775) 10:22.607 (1:11.393)
8 Noel Lopez 10 Rocky Ford 10:23.03 2
1:16.508 (1:16.508) 2:30.286 (1:13.778) 3:48.199 (1:17.914)
5:08.092 (1:19.894) 6:30.008 (1:21.916) 7:51.829 (1:21.822)
9:11.702 (1:19.874) 10:23.026 (1:11.324)
9 Cooper Rondinelli 11 Ouray 10:26.43 1
1:16.008 (1:16.008) 2:28.991 (1:12.984) 3:45.596 (1:16.605)
5:04.374 (1:18.778) 6:25.770 (1:21.397) 7:50.039 (1:24.269)
9:12.442 (1:22.404) 10:26.428 (1:13.986)
10 Ethan Bartlett 11 Paonia 10:26.55
1:16.552 (1:16.552) 2:32.671 (1:16.119) 3:51.961 (1:19.290)
5:12.796 (1:20.835) 6:35.390 (1:22.595) 7:55.814 (1:20.424)
9:15.631 (1:19.818) 10:26.549 (1:10.918)
11 Elco Garcia 10 Ignacio 10:30.50
1:15.239 (1:15.239) 2:29.304 (1:14.065) 3:46.244 (1:16.940)
5:07.409 (1:21.166) 6:31.272 (1:23.864) 7:55.849 (1:24.577)
9:17.742 (1:21.894) 10:30.498 (1:12.756)
12 Jonathan Fossel 10 Denver Christian 10:38.49
1:17.261 (1:17.261) 2:32.268 (1:15.007) 3:52.242 (1:19.975)
5:13.112 (1:20.870) 6:36.199 (1:23.087) 8:00.185 (1:23.986)
9:23.344 (1:23.159) 10:38.487 (1:15.144)
13 Simon Stone 10 Lyons 10:40.05
1:17.112 (1:17.112) 2:33.945 (1:16.833) 3:54.639 (1:20.695)
5:13.897 (1:19.258) 6:34.825 (1:20.928) 7:58.112 (1:23.288)
9:21.832 (1:23.720) 10:40.047 (1:18.215)
14 Wyatt Mortenson 9 Hayden 10:40.96
1:16.801 (1:16.801) 2:30.605 (1:13.804) 3:46.525 (1:15.920)
5:07.621 (1:21.097) 6:30.774 (1:23.153) 7:55.898 (1:25.125)
9:22.346 (1:26.448) 10:40.959 (1:18.614)
15 Simon Kearns 12 Mancos 10:41.83
1:14.897 (1:14.897) 2:29.046 (1:14.149) 3:47.735 (1:18.689)
5:10.589 (1:22.855) 6:35.947 (1:25.358) 8:03.405 (1:27.458)
9:29.461 (1:26.057) 10:41.822 (1:12.362)
16 Phillip Hufman 11 Dolores 10:44.00
1:17.811 (1:17.811) 2:34.325 (1:16.514) 3:54.966 (1:20.642)
5:14.640 (1:19.675) 6:37.051 (1:22.412) 8:01.567 (1:24.516)
9:26.234 (1:24.667) 10:43.998 (1:17.765)
17 Caden Meilner 12 Paonia 10:58.56
1:16.444 (1:16.444) 2:32.616 (1:16.173) 3:51.888 (1:19.273)
5:12.801 (1:20.914) 6:35.911 (1:23.110) 8:03.707 (1:27.796)
9:33.524 (1:29.817) 10:58.551 (1:25.028)
-- Chris Carrouth 11 Hayden DNS
Event 47 Boys 110 Meter Hurdles 2A
========================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 14.49 2008 Dan Baer, Dayspring Christian HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jacob Yates 12 Hoehne 15.00Q 0.9 3
2 Austin Davis 12 Byers 15.18Q 0.9 2
3 Nate Christy 12 Lyons 15.43Q 0.8 1
4 Anthony Martinez 9 Lake County 15.88Q 0.9 3
5 Benjamin Jackson 12 Resurrection Chr 15.90Q 0.8 1
6 Trystan Moltrer 11 Hoehne 15.91Q 0.9 2
7 Ryan Applebee 11 Resurrection Chr 15.94q 0.9 3
8 Tucker McDowell 12 South Park 16.33q 0.9 2
9 Danny Mendoza 12 Cedaredge 16.37q 0.8 1
10 Nicholas Navarette 10 Hoehne 16.49 0.9 3
11 Jace Peebles 10 Hotchkiss 16.63 0.8 1
12 Nathan Radich 12 Lyons 16.73 0.9 2
13 Orin Carnes 10 Fowler 16.87 0.9 3
14 Finn Wilson 12 Crested Butte 17.04 0.9 3
15 Marshall Webber 11 Rangely 17.22 0.9 3
16 Joshua O'Hotto 12 West Grand 17.23 0.9 2
17 Nick Barela 11 Rocky Ford 17.26 0.9 2
18 Sean Hiramatsu 12 St. Mary's HS 17.69 0.8 1
19 Brand Sharp 12 Fowler 18.42 0.8 1
Event 47 Boys 110 Meter Hurdles 2A
============================================================================
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 14.49 2008 Dan Baer, Dayspring Christian HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Austin Davis 12 Byers 14.90 2.4 10
2 Jacob Yates 12 Hoehne 15.13 2.4 8
3 Nate Christy 12 Lyons 15.34 2.4 7
4 Benjamin Jackson 12 Resurrection Chr 15.48 2.4 6
5 Trystan Moltrer 11 Hoehne 15.67 2.4 5
6 Ryan Applebee 11 Resurrection Chr 15.95 2.4 4
7 Anthony Martinez 9 Lake County 16.00 2.4 3
8 Tucker McDowell 12 South Park 16.40 2.4 2
9 Danny Mendoza 12 Cedaredge 16.64 2.4 1
Event 48 Boys 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 38.75 2003 Keith Clayton, Fountain Valley HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jacob Yates 12 Hoehne 39.83Q 2
2 Benjamin Jackson 12 Resurrection Chr 40.41Q 1
3 Nicholas Navarette 10 Hoehne 40.44Q 1
4 Tyler Hein 12 Wiggins 40.66Q 2
5 Danny Mendoza 12 Cedaredge 41.14Q 2
6 Garrison Dahn 12 Ellicott 41.63Q 1
7 Tucker McDowell 12 South Park 41.18q 2
8 Ryan Applebee 11 Resurrection Chr 41.85q 1
9 Trystan Moltrer 11 Hoehne 41.99q 2
10 Colton Peebles 12 Hotchkiss 42.10 1
11 Sully Marshall 12 Crested Butte 43.27 2
12 Nick Barela 11 Rocky Ford 43.43 1
13 Kory Tacha 9 Limon 43.47 1
14 Mateo Cordova 12 Monte Vista 43.77 2
15 Gabe Chapin 11 Akron 43.92 2
16 Marshall Webber 11 Rangely 44.18 2
17 Joshua O'Hotto 12 West Grand 44.73 1
-- Nathan Radich 12 Lyons DQ 1 Rule 5-14-2 f Inter.
Event 48 Boys 300 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 38.75 2003 Keith Clayton, Fountain Valley HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jacob Yates 12 Hoehne 39.50 10
2 Benjamin Jackson 12 Resurrection Chr 40.27 8
3 Tyler Hein 12 Wiggins 40.36 7
4 Nicholas Navarette 10 Hoehne 40.85 6
5 Danny Mendoza 12 Cedaredge 41.41 5
6 Tucker McDowell 12 South Park 41.65 4
7 Garrison Dahn 12 Ellicott 42.50 3
8 Ryan Applebee 11 Resurrection Chr 43.35 2
9 Trystan Moltrer 11 Hoehne 44.94 1
Event 49 Boys 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 43.11 2011 Paonia HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Limon 44.92Q 2
2 Resurrection Christian 45.13Q 1
3 Cedaredge 45.08Q 2
4 Sedgwick County 45.28Q 1
5 Vail Christian 45.20Q 2
6 Burlington 45.43Q 1
7 Lake County 45.57q 2
8 Monte Vista 46.16q 2
9 Hotchkiss 46.21q 1 46.204
10 West Grand 46.21 2 46.207
11 St. Mary's HS 46.35 1
12 Crowley County 46.38 1
13 Wiggins 46.53 2
14 Clear Creek 46.55 1
15 Mancos 46.64 1
16 Rocky Ford 46.82 2
-- Lyons DQ 1 Rule 5-10-7 zone 2
-- Hoehne DQ 2 Rule 5-10-7 zone 1
Event 49 Boys 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 43.11 2011 Paonia HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cedaredge 45.12 10
2 Vail Christian 45.25 8
3 Sedgwick County 45.32 7
4 Burlington 45.37 6
5 Lake County 46.29 5
6 Hotchkiss 46.30 4
7 Resurrection Christian 46.33 3
8 Monte Vista 47.24 2
-- Limon DNS
Event 50 Boys 4x200 Meter Relay 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian HS
State Meet: R 1:30.11 2010 Wray HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cedaredge 1:32.15Q 2
2 Limon 1:32.27Q 1
3 Hoehne 1:33.52Q 2
4 Lyons 1:33.92Q 1
5 Vail Christian 1:33.53Q 2
6 Resurrection Christian 1:34.04Q 1
7 Byers 1:34.61q 2
8 Hotchkiss 1:35.00q 2
9 Crested Butte 1:35.09q 2
10 West Grand 1:35.30 2
11 Burlington 1:35.46 2
12 Sedgwick County 1:35.47 1
13 St. Mary's HS 1:35.67 1
14 Rocky Ford 1:35.74 1
15 Wiggins 1:35.76 1
16 Lake County 1:35.85 2
17 Ellicott 1:36.69 1
-- Crowley County DNF 1
Event 50 Boys 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian HS
State Meet: R 1:30.11 2010 Wray HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cedaredge 1:32.02 10
2 Limon 1:32.35 8
3 Lyons 1:32.68 7
4 Resurrection Christian 1:32.84 6
5 Crested Butte 1:33.89 5
6 Hoehne 1:33.96 4
7 Vail Christian 1:34.04 3
8 Byers 1:35.86 2
9 Hotchkiss 1:37.14 1
Event 51 Boys 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:23.30 2014 Lutheran HS
R Lee, D Perez, H Arnell, K Harris
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cedaredge 3:32.51Q 3
2 Limon 3:33.21Q 2
3 Rocky Ford 3:34.13Q 1
4 Burlington 3:32.99Q 3
5 Vail Christian 3:34.89Q 1
6 Sedgwick County 3:34.98Q 2
7 Rye 3:33.63q 3
8 Crested Butte 3:35.30q 1
9 Hotchkiss 3:35.57q 1
10 Lyons 3:35.66 2
11 Twin Peaks Charter 3:36.32 2
12 St. Mary's HS 3:36.37 2
13 Custer County 3:37.34 3
14 Meeker 3:38.66 3
15 Mancos 3:39.02 3
16 West Grand 3:39.13 2
17 Hoehne 3:39.14 1
18 Resurrection Christian 3:41.70 3
19 Peyton 3:44.28 1
Event 51 Boys 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:23.30 2014 Lutheran HS
R Lee, D Perez, H Arnell, K Harris
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cedaredge 3:30.01 10
2 Burlington 3:30.84 8
3 Hotchkiss 3:31.11 7
4 Vail Christian 3:31.64 6
5 Crested Butte 3:32.77 5
6 Rocky Ford 3:33.57 4
7 Rye 3:33.79 3
8 Sedgwick County 3:34.24 2
-- Limon DNS
Event 52 Boys 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 7:33.48 2009 Warrington Central HS, PA
Colo. Prep: C 7:45.10 2001 Smoky Hill HS
State Meet: R 8:03.94 2014 Rye HS
C Pagnotta, B Ryder, S Daniels, S Ambler
School Finals Points
=======================================================================
1 Lyons 8:12.75 10
2 Burlington 8:16.46 8
3 Paonia 8:20.49 7
4 Rocky Ford 8:21.19 6
5 Cedaredge 8:22.12 5
6 Mancos 8:22.41 4
7 Resurrection Christian 8:26.17 3
8 Hotchkiss 8:31.66 2
9 Vail Christian 8:37.20 1
10 Crested Butte 8:37.45
11 St. Mary's HS 8:41.73
12 Sargent 8:43.55
13 Custer County 8:49.00
14 Denver Christian 8:49.04
15 Limon 8:56.90
16 Byers 9:03.59
17 Buena Vista 9:03.97
18 Hoehne 9:24.14
Event 53 Boys High Jump 2A
=======================================================================
Warm-up 5'6"
Start 5'8" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 7-06 2017 Vernon Turner, Yukon HS, OK
Colo. Prep: C 7-04 1991 Matt Hemingway, Buena Vista HS
State Meet: R 6-11 1999 Tyson Parrot, West Grand HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Grant Redmond 11 Soroco 6-05.00 10
5-08 5-10 6-00 6-01 6-02 6-04 6-05 6-08
PPP O O PPP O O XXO XXX
2 Austin Davis 12 Byers 6-04.00 8
5-08 5-10 6-00 6-01 6-02 6-03 6-04 6-05
O O O PPP O PPP XXO XXX
3 Jake Chrisman 11 Yuma 6-02.00 7
5-08 5-10 6-00 6-01 6-02 6-03
PPP O O PPP O XXX
4 Elijah Patrick 11 Hotchkiss 6-00.00 6
5-08 5-10 6-00 6-01 6-02
XO O XO PPP XXX
5 Chiante' Stewart 12 Ellicott 5-10.00 5
5-08 5-10 6-00
O O XXX
6 Hunter Wittnam 9 Dayspring Chris. 5-10.00 3.50 Tied
5-08 5-10 6-00
XO O XXX
6 Michael Morgan 12 Buena Vista 5-10.00 3.50 Tied
5-08 5-10 6-00
XO O XXX
8 Tate Young 11 Crested Butte 5-10.00 2
5-08 5-10 6-00
O XO XXX
9 Celby Hollenbaugh 11 Limon 5-10.00 1
5-08 5-10 6-00
XO XXO XXX
10 Caden Galloway 11 Mancos 5-10.00
5-08 5-10 6-00
XXO XXO XXX
11 Brady Lenz 12 Sanford 5-08.00
5-08 5-10
O XXX
12 Gavin Thode 10 Sedgwick Cou 5-08.00
5-08 5-10
XO XXX
13 Colton Jonjak-Plahn 11 Lyons 5-08.00
5-08
XXO
-- Gabe Chapin 11 Akron NH
5-08
XXX
-- Ben Kelly 12 Calhan NH
5-08
XXX
-- Dawson Herfurth 12 Hayden NH
5-08
XXX
-- Hayden Carter 12 Crowley County NH
5-08
XXX
-- Ryan Bauer 12 Resurrection Chr NH
5-08
XXX
-- Sammy Schuemann 11 Peyton NH
5-08
XXX
-- Alex Barron 9 Cedaredge NH
5-08
XXX
Event 54 Boys Pole Vault 2A
=======================================================================
Warm-up 9'8"
Start 10'2" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield HS, TX
Colo. Prep: C 17-07.50 1986 Pat Manson, Aurora Central HS
State Meet: R 15-02 2016 Cooper Daniels, Vail Christian HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jake Chrisman 11 Yuma 13-04.00 10
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08 12-11 13-04 14-00
P P P O O O O O XXX
2 Anders Buettenback 11 Sedgwick Cou 12-08.00 8
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08 12-11
O O XO XO XO XO XXX
3 Luis Chafino 10 Holyoke 12-08.00 7
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08 12-11
P O O O XO XXO XXX
4 Hugh Wheatley 11 West Grand 12-02.00 6
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08
P O O XXO O XXX
5 Alius Evans 12 Sedgwick Cou 12-02.00 5
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08
P P O O XO XXX
6 Isaiah Ortiz 12 Burlington 12-02.00 4
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08
XO O O O XO XXX
7 Jaden Hottinger 11 Akron 12-02.00 3
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08
O O O XO XXO XXX
8 Brady Gore 12 West Grand 11-08.00 2
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02
O O XO O XXX
9 P.G. Nkalang'ango 11 Vail Christian 11-08.00 1
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02
O O XO XO XXX
10 Gabe Chapin 11 Akron 11-08.00
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02
O XO XXO XO XXX
11 Braden Witzel 11 Burlington 11-08.00
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02
O O O XXO XXX
12 Tevin Pelloni 10 Meeker 11-08.00
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02
XXO XO O XXO XXX
13 Jakob Buller 9 West Grand 10-08.00
10-02 10-08 11-02
XO XO XXX
14 Colby Clatterbaugh 9 Meeker 10-08.00
10-02 10-08 11-02
XXO XO XXX
15 Harrison Ashley 12 Soroco 10-02.00
10-02 10-08
O XXX
15 Gabe DeMattos 11 West Grand 10-02.00
10-02 10-08
O XXX
-- Mikey Mikita 11 Calhan NH
10-02 10-08 11-02 11-08 12-02 12-08
P P P P P XXX
-- Isaiah Martinez 10 Sedgwick Cou NH
10-02
XXX
Event 55 Boys Long Jump 2A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare HS, CA
Colo. Prep: C 24-07.50 1990 Chris Sanders, Montbello HS
State Meet: R 22-11.75 1931 Otto Staab, Hugo HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Tanner Applebee 9 Resurrection Chr 21-03.50 -3.5 10
19-02(-2.4) 19-09.75(-0.5) 21-03.50(-3.5) 19-09.25(+0.0) 19-11(-2.7) 20-00(+0.0)
2 Chiante' Stewart 12 Ellicott 20-07.75 -0.2 8
20-03.50(-0.9) 20-03.75(-0.9) 20-02(-1.0) 19-10(-0.3) 19-11(-0.4) 20-07.75(-0.2)
3 Victor Mendoza 11 Yuma 20-07.25 -1.4 7
20-07.25(-1.4) 20-04(-0.9) 20-03.25(-0.4) 20-07(-0.8) 20-05.25(-2.4) FOUL
4 Tyler Schwartz 11 Crowley County 20-00.00 -0.3 6
19-05.75(-1.2) 18-00.75(-1.8) 19-09(-0.3) 19-09.50(-1.2) 19-01(+0.0) 20-00(-0.3)
5 Brady Lenz 12 Sanford 20-00.00 -2.0 5
19-05(-1.7) FOUL 20-00(-2.0) FOUL 19-09.50(-0.4) 19-08.25(+0.0)
6 German Aguirre 12 Lake County 19-10.00 -0.5 4
18-03.50(+0.0) 18-11(-0.9) 19-10(-0.5) 19-00(-0.1) FOUL 18-07.50(+0.0)
7 Anthony Medina 10 Mancos 19-07.00 -0.9 3
FOUL 19-07(-0.9) FOUL FOUL FOUL 19-05.50(-0.6)
8 Aidan Christiansen 9 Lyons 19-06.75 -0.7 2
19-06.75(-0.7) 19-04.50(-1.2) FOUL 18-09(-0.2) 18-06.25(-0.1) FOUL
9 David Trujillo 11 Rocky Ford 19-06.50 -0.5 1
18-08(-1.5) FOUL 18-11.75(-2.9) 18-11(-1.6) 19-00.75(-0.1) 19-06.50(-0.5)
10 Jack Bowker 12 Custer County 19-05.00 -0.9
FOUL(+0.0) 16-09(-2.9) 19-05(-0.9) FOUL(-1.5) 17-11(-1.8) FOUL(-1.1)
11 Andrew Booth 11 Lyons 18-11.75 -1.9
18-11.75(-1.9) 17-06.25(-1.9) 18-07(-3.7) 18-03.25(-1.3) 17-03(-2.5) 18-06.50(-0.5)
12 Tristan Chavez 11 Lyons 18-09.75 -1.8
18-09.75(-1.8) 18-07.50(-1.3) 18-04.50(-3.3)
13 Brady Shelley 11 Byers 18-06.75 -0.9
18-06.75(-0.9) 17-08.25(-1.4) 16-07.50(-2.8)
14 Jonathan Padrnos 12 St. Mary's HS 18-06.25 +0.0
18-01(-0.8) 17-05.50(-1.8) 18-06.25(+0.0)
15 Brandon Calderon 10 Twin Peaks 18-05.50 -1.9
18-03.50(-1.9) 17-09.50(-3.4) 18-05.50(-1.9)
16 Kendall Hood 12 Soroco 18-03.00 -0.8
17-10.50(-1.5) 18-03(-0.8) 17-10.25(-2.5)
17 Josh Merck 11 Crested Butte 17-10.50 -2.6
FOUL 17-10.50(-2.6) 17-00.25(-1.5)
18 Griff Huver 12 Mancos 17-06.00 +0.0
17-06(+0.0) 17-04.25(-2.7) 16-09(-1.3)
-- Alex Barron 9 Cedaredge FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 56 Boys Triple Jump 2A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA
Colo. Prep: C 51-00.25 1973 Victor White, Harrison HS
State Meet: R 48-04 2005 Jason Brenton, Rangely HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Brady Lenz 12 Sanford 43-02.50 +0.0 10
39-08(1.0) 39-11(+0.0) 42-00.50(1.8) 41-02.50(-1.4) 41-08(+0.0) 43-02.50(+0.0)
2 Victor Mendoza 11 Yuma 42-05.00 +0.0 8
41-11.25(+0.0) 42-05(+0.0) 41-09.50(0.5) 40-05.50(-0.6) 41-05(0.3) FOUL(+0.0)
3 Chiante' Stewart 12 Ellicott 42-03.00 1.1 7
41-04.25(1.3) 41-04.25(1.6) 42-03(1.1) 40-04(-0.5) 41-06(1.3) 41-04.50(+0.0)
4 Chris Gonzales 11 Rocky Ford 41-00.00 1.4 6
40-01.75(2.6) 40-00.25(1.2) 41-00(1.4) 40-03.75(-0.7) 40-04.75(-0.1) 39-05(+0.0)
5 Tucker McDowell 12 South Park 40-11.75 1.3 5
39-07.75(2.2) 40-11.75(1.3) 39-05.25(2.6) FOUL(-0.2) 40-06.50(-0.8) FOUL(-0.2)
6 Ryan Applebee 11 Resurrection Chr 40-11.00 1.1 4
38-05.25(1.8) 40-11(1.1) 40-03.25(0.8) 39-02.25(+0.0) 37-01(+0.0) 39-11.50(-1.8)
7 Zach Sittler 12 Sanford 40-09.00 +0.0 3
FOUL(1.2) 40-09(+0.0) 40-01.75(1.5) 38-04.50(-1.3) FOUL(+0.0) FOUL(-0.6)
8 John Hayes 11 Burlington 40-09.00 +0.0 2
40-00(-0.1) FOUL(2.0) 38-09.50(1.8) 40-09(+0.0) 38-11(-0.8) 38-01(+0.0)
9 Andrew Burton 10 Burlington 40-07.00 1.4 1
39-08.50(+0.0) 37-10.50(+0.0) 40-07(1.4) 39-03.25(+0.0) 37-11.50(-0.2) 38-04.25(+0.0)
10 Joshua Jenkins 10 Cedaredge 40-05.50 0.9
39-08(0.4) FOUL(2.3) 40-05.50(0.9) 39-11(+0.0) 37-07.25(+0.0) FOUL(-1.2)
11 German Aguirre 12 Lake County 39-10.00 0.1
39-03.25(-0.2) 39-10(0.1) 37-09(1.7)
12 Aidan Christiansen 9 Lyons 39-08.50 2.5
FOUL(2.5) 39-08.50(2.5) FOUL(3.5)
13 Nathan Wanninger 11 Twin Peaks 39-04.75 2.9
39-04(3.2) 38-08(1.8) 39-04.75(2.9)
14 Adrian Naranjo 11 Monte Vista 39-04.50 1.5
39-04.50(1.5) FOUL(0.4) 38-09(1.3)
15 Andrew Booth 11 Lyons 38-07.50 3.2
35-10(+0.0) 37-11.50(0.2) 38-07.50(3.2)
16 Tyler Schwartz 11 Crowley County 38-04.50 2.8
38-04.50(2.8) 38-03.50(1.8) 37-10.25(1.3)
17 Anthony Medina 10 Mancos 37-10.75 2.2
37-10.75(2.2) FOUL(2.1) 37-05.50(1.6)
18 Wyatt Smith 12 Byers 37-05.50 0.6
36-11.75(+0.0) 37-05.50(0.6) FOUL(4.3)
Event 57 Boys Shot Put 2A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX
Colo. Prep: C 71-03.25 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 59-09.25 1964 Mike Tomasini, Brush HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jacob Tu'ufuli 12 Ellicott 48-08.75 10
45-09.50 42-01.50 48-08.75 46-04.75 FOUL 40-10.50
2 Darrin Young 12 Hotchkiss 46-09.50 8
46-09.50 44-06 45-01.75 FOUL 43-00.75 44-11.25
3 Austin Ficken 12 Rangely 45-11.00 7
45-11 44-10.25 42-05.50 44-11.75 41-02 42-05.25
4 Lane Walter 11 Crowley County 45-02.50 6
45-01.50 43-04.75 44-08.50 45-02.50 43-04 FOUL
5 Caden Showalter 10 Mancos 45-00.50 5
45-00.50 44-09.50 44-10.50 44-09.75 0.50 FOUL
6 Ulysses Jaquez 11 Highland 44-03.50 4
43-06.50 FOUL 41-11.75 FOUL 44-03.50 FOUL
7 Schuyler Carlson 12 Soroco 43-08.75 3
43-08.75 39-00.75 42-04 42-09 FOUL 42-09.50
8 Natoni Cundiff 12 Ignacio 43-04.00 2
43-04 FOUL FOUL 43-01.50 34-01.50 39-04.50
9 Kevin Chavez 12 Hotchkiss 42-06.00 1
42-01 42-02.75 41-05.25 40-10.50 42-06 42-04
10 Marcos Ramirez 11 West Grand 42-05.50
42-05.50 41-00.50 41-02 41-02.75 41-10.25 42-03.50
11 Jase Lanto 10 Peyton 42-02.00
42-02 41-00.50 41-03
12 Cedric Perea 12 Monte Vista 41-11.00
40-02.75 41-11 FOUL
13 Cyrus Malek-Madani 12 Paonia 41-02.00
FOUL FOUL 41-02
14 Taylor Scott 10 Burlington 41-01.00
41-01 37-09.50 38-01.50
15 Abraham Valles 12 Wiggins 40-06.50
40-06.50 40-02 40-06.50
16 Holden Tatman 12 Resurrection Chr 40-06.00
39-00.50 40-06 FOUL
17 Logan Marx 10 Limon 39-10.50
38-05 37-01.75 39-10.50
18 Layne Green 11 Sedgwick Cou 39-09.50
FOUL FOUL 39-09.50
Event 58 Boys Discus Throw 2A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado
Colo. Prep: C 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 178-06.50 1964 Mike Tomasini, Brush HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lane Walter 11 Crowley County 160-01 10
153-03 153-00 153-03 FOUL 158-00 160-01
2 Cyrus Malek-Madani 12 Paonia 148-00 8
139-04 140-05 148-00 FOUL FOUL FOUL
3 Austin Ficken 12 Rangely 139-10 7
131-04 139-10 134-10 FOUL 133-10 FOUL
4 Darrin Young 12 Hotchkiss 137-04 6
124-11 135-06 136-05 127-10 137-04 133-07
5 Federico Orozco 11 Hoehne 134-00 5
120-03 134-00 131-09 FOUL 127-02 129-03
6 Jake Shelton 10 Meeker 132-05 4
126-05 FOUL 132-05 128-03 FOUL 104-00
7 Nolan Egging 12 Hotchkiss 131-01 3
122-00 128-03 128-07 124-06 131-01 128-05
8 Tarren McDonald 11 Yuma 127-11 2
123-04 118-04 127-11 124-04 127-10 124-11
9 Cedric Perea 12 Monte Vista 127-05 1
126-03 127-05 FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Nate Hancock 12 Rocky Ford 126-06
121-02 111-07 126-06 114-06 121-00 121-00
11 Natoni Cundiff 12 Ignacio 123-05
FOUL 123-05 FOUL
12 Schuyler Carlson 12 Soroco 123-02
108-09 123-02 FOUL
13 Caden Showalter 10 Mancos 122-05
FOUL FOUL 122-05
14 Elias Narajo 10 Resurrection Chr 119-11
FOUL 116-05 119-11
15 Abraham Valles 12 Wiggins 118-00
FOUL 99-03 118-00
-- Jacob Tu'ufuli 12 Ellicott FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Marcos Ramirez 11 West Grand FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Ty Quintana 11 John Mall FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 61 Girls 100 Meter Dash 2A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 12.05 2011 Rachel Hinker, Lyons HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Remington Ross 10 Highland 12.09Q 1.5 2
2 Brittany Fuchs 12 Calhan 12.42Q 0.8 1
3 Sydney Ritschard 12 West Grand 12.37Q 1.5 2
4 Kaiya Firor 11 Hotchkiss 12.65Q 0.8 1
5 Taeryn Trumper 10 Holyoke 12.63Q 1.5 2
6 Malyka Medina 12 Center 12.74Q 0.8 1
7 Jordan Burnett 9 South Park 12.75q 0.8 1
8 Shannon Wyszynski 10 Telluride 12.77q 1.5 2
9 Ineke Cordova 12 Denver Christian 12.97q 0.8 1
10 Jasmine White 12 Buena Vista 13.07 1.5 2
11 Alexandra Eaton 11 Paonia 13.14 1.5 2
12 Staci Higgins 11 Yuma 13.16 1.5 2
13 Kayli Cooper 11 Ellicott 13.20 0.8 1
14 Ralin Corrales 12 West Grand 13.28 0.8 1
15 Paige Graham 11 Sedgwick Cou 13.33 0.8 1 13.322
15 Alexa Brolsma 12 Resurrection Chr 13.33 1.5 2 13.322
17 Taylor Trumper 9 Holyoke 13.44 0.8 1
18 Christine Perez 10 Clear Creek 13.51 1.5 2
Event 61 Girls 100 Meter Dash 2A
============================================================================
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 12.05 2011 Rachel Hinker, Lyons HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Remington Ross 10 Highland 12.19 1.4 10
2 Brittany Fuchs 12 Calhan 12.40 1.4 8
3 Kaiya Firor 11 Hotchkiss 12.47 1.4 7
4 Sydney Ritschard 12 West Grand 12.57 1.4 6
5 Taeryn Trumper 10 Holyoke 12.63 1.4 5
6 Shannon Wyszynski 10 Telluride 12.86 1.4 4
7 Jordan Burnett 9 South Park 12.90 1.4 3
8 Ineke Cordova 12 Denver Christian 12.93 1.4 2
9 Malyka Medina 12 Center 12.97 1.4 1
Event 62 Girls 200 Meter Dash 2A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 24.73 2013 Kendall Horan, Lutheran HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Remington Ross 10 Highland 25.17Q 0.8 2
2 Taeryn Trumper 10 Holyoke 25.70Q 0.3 1
3 Brittany Fuchs 12 Calhan 25.86Q 0.3 1
4 Sydney Ritschard 12 West Grand 26.27Q 0.8 2
5 Gracie Bradfield 11 Meeker 26.17Q 0.3 1
6 Monika Williams 11 Denver Christian 26.81Q 0.8 2
7 Jordan Burnett 9 South Park 26.49q 0.3 1
8 Malyka Medina 12 Center 26.93q 0.8 2
9 Ineke Cordova 12 Denver Christian 26.97q 0.8 2
10 Kourtney Bruner 10 Soroco 27.09 0.3 1
11 Sara Wylie 9 Akron 27.19 0.8 2
12 Shannon Wyszynski 10 Telluride 27.29 0.8 2
13 Lauren Marin 11 Byers 27.30 0.8 2
14 Seneca Hackley 10 St. Mary's HS 27.32 0.3 1
15 Trinity Perry 9 Burlington 27.34 0.3 1
16 Jordan Elder 10 Dolores 27.50 0.3 1
17 Lexi Van Sickle 12 Fowler 27.61 0.8 2
18 Rachel Lucas 12 Clear Creek 28.45 0.3 1
Event 62 Girls 200 Meter Dash 2A
============================================================================
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 24.73 2013 Kendall Horan, Lutheran HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Remington Ross 10 Highland 25.16 1.3 10
2 Brittany Fuchs 12 Calhan 25.65 1.3 8
3 Taeryn Trumper 10 Holyoke 25.95 1.3 7
4 Sydney Ritschard 12 West Grand 26.41 1.3 6
5 Gracie Bradfield 11 Meeker 26.81 1.3 5
6 Monika Williams 11 Denver Christian 27.01 1.3 4
7 Jordan Burnett 9 South Park 27.09 1.3 3
8 Ineke Cordova 12 Denver Christian 27.22 1.3 2
9 Malyka Medina 12 Center 27.46 1.3 1
Event 63 Girls 400 Meter Dash 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 56.34 2013 Jennifer Celis, Hotchkiss HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kaiya Firor 11 Hotchkiss 58.33Q 1
2 Monika Williams 11 Denver Christian 58.82Q 2
3 Kaylee Kearse 11 Peyton 59.39Q 1
4 Gracie Bradfield 11 Meeker 1:00.32Q 2 1:00.313
5 Shannon Sutliff 9 Byers 1:00.32Q 1 1:00.311
6 Kendelle Smith 9 Vail Christian 1:00.47Q 2
7 Maria O'Neal 12 Crested Butte 1:01.00q 2
8 Sidney Brown 10 Highland 1:01.28q 2
9 Trinity Perry 9 Burlington 1:01.40q 1
10 Mariana Engleby 10 Vail Christian 1:01.73 1
11 Hannah Wilkie 10 Hayden 1:02.00 1
12 Mattie Rossi 12 Soroco 1:02.24 1
13 Grace Manning 9 Mancos 1:02.27 1
14 Lexi Van Sickle 12 Fowler 1:02.78 2
15 Megan Roberts 12 Dayspring Chris. 1:03.00 2
16 Sidney Hines 10 Limon 1:03.27 1
-- Taeryn Trumper 10 Holyoke DNS 2
-- Hannah Paton 10 Lyons DNS 2
Event 63 Girls 400 Meter Dash 2A
=======================================================================
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 56.34 2013 Jennifer Celis, Hotchkiss HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kaiya Firor 11 Hotchkiss 58.29 10
2 Gracie Bradfield 11 Meeker 59.29 8
3 Kaylee Kearse 11 Peyton 1:00.13 7
4 Monika Williams 11 Denver Christian 1:01.34 6
5 Trinity Perry 9 Burlington 1:01.38 5
6 Maria O'Neal 12 Crested Butte 1:01.55 4
7 Shannon Sutliff 9 Byers 1:02.22 3
8 Sidney Brown 10 Highland 1:02.48 2
9 Kendelle Smith 9 Vail Christian 1:02.76 1
Event 64 Girls 800 Meter Run 2A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
Colo. Prep: C 2:04.56 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
State Meet: R 2:11.43 2014 Jennifer Celis, Hotchkiss HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kaylee Kearse 11 Peyton 2:18.20 10
1:05.656 (1:05.656) 2:18.194 (1:12.538)
2 Hannah Wilkie 10 Hayden 2:19.24 8
1:05.555 (1:05.555) 2:19.236 (1:13.682)
3 Chloe Veilleux 11 Soroco 2:21.02 7
1:09.608 (1:09.608) 2:21.016 (1:11.408)
4 Maria O'Neal 12 Crested Butte 2:22.37 6
1:08.003 (1:08.003) 2:22.370 (1:14.368)
5 Soleil Gaylord 12 Telluride 2:22.97 5
1:08.633 (1:08.633) 2:22.962 (1:14.329)
6 Katie Fankhouser 10 Lyons 2:24.31 4
1:10.085 (1:10.085) 2:24.307 (1:14.223)
7 Sydney Petersen 12 Crested Butte 2:24.39 3
1:10.063 (1:10.063) 2:24.385 (1:14.323)
8 Brooke Hillman 12 Paonia 2:26.12 2
1:08.545 (1:08.545) 2:26.119 (1:17.575)
9 Ana Muehlbauer 12 St. Mary's HS 2:26.55 1
1:09.708 (1:09.708) 2:26.548 (1:16.840)
10 Ashley Danforth 12 Wray 2:26.68
1:08.205 (1:08.205) 2:26.677 (1:18.473)
11 Grace Manning 9 Mancos 2:29.84
1:10.266 (1:10.266) 2:29.839 (1:19.574)
12 Sarah Davidson 12 Nederland 2:30.55
1:11.804 (1:11.804) 2:30.550 (1:18.747)
13 Helen Cross 10 Nederland 2:33.69
1:12.185 (1:12.185) 2:33.689 (1:21.505)
14 Camie Baldozier 11 Cedaredge 2:34.08
1:13.053 (1:13.053) 2:34.074 (1:21.022)
15 Audrey Grinnan 10 Burlington 2:35.25
1:12.303 (1:12.303) 2:35.244 (1:22.942)
16 Ellie Fantauzzo 10 Resurrection Chr 2:35.83
1:12.497 (1:12.497) 2:35.830 (1:23.334)
17 Sierra Williams 12 Meeker 2:37.08
1:12.724 (1:12.724) 2:37.076 (1:24.353)
-- Morgan Burnett 11 South Park DNS
Event 65 Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas HS, WA
Colo. Prep: C 4:44.21 2016 Katie Rainsberger, Air Academy HS
State Meet: R 4:58.55 2014 Jennifer Celis, Hotchkiss HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Soleil Gaylord 12 Telluride 5:10.66 10
1:16.895 (1:16.895) 2:35.374 (1:18.480) 3:52.604 (1:17.230)
5:10.651 (1:18.047)
2 Chloe Veilleux 11 Soroco 5:20.92 8
1:17.496 (1:17.496) 2:40.834 (1:23.339) 4:05.343 (1:24.510)
5:20.915 (1:15.572)
3 Sydney Petersen 12 Crested Butte 5:23.98 7
1:17.180 (1:17.180) 2:37.913 (1:20.734) 4:03.192 (1:25.279)
5:23.980 (1:20.789)
4 Ana Muehlbauer 12 St. Mary's HS 5:27.46 6
1:17.923 (1:17.923) 2:40.705 (1:22.783) 4:06.441 (1:25.736)
5:27.460 (1:21.020)
5 Sarah Davidson 12 Nederland 5:33.00 5
1:18.078 (1:18.078) 2:39.762 (1:21.684) 4:08.021 (1:28.260)
5:32.995 (1:24.975)
6 Helen Cross 10 Nederland 5:33.88 4
1:17.569 (1:17.569) 2:40.093 (1:22.524) 4:08.483 (1:28.391)
5:33.873 (1:25.390)
7 Maria O'Neal 12 Crested Butte 5:34.69 3
1:17.658 (1:17.658) 2:41.463 (1:23.805) 4:10.541 (1:29.079)
5:34.686 (1:24.146)
8 Hannah McReavy 12 St. Mary's HS 5:35.08 2
1:18.307 (1:18.307) 2:41.855 (1:23.549) 4:11.021 (1:29.166)
5:35.071 (1:24.050)
9 Courtney Jenson 12 Wiggins 5:38.65 1
1:18.141 (1:18.141) 2:42.500 (1:24.360) 4:13.022 (1:30.522)
5:38.646 (1:25.625)
10 Ellie Fantauzzo 10 Resurrection Chr 5:44.17
1:18.450 (1:18.450) 2:44.623 (1:26.173) 4:17.300 (1:32.678)
5:44.170 (1:26.870)
11 Maddie Soehner 12 Wray 5:48.30
1:18.833 (1:18.833) 2:44.800 (1:25.968) 4:20.463 (1:35.664)
5:48.299 (1:27.836)
12 Leah Carrouth 9 Hayden 5:54.57
1:19.122 (1:19.122) 2:48.898 (1:29.777) 4:27.496 (1:38.599)
5:54.567 (1:27.071)
13 Jane Doherty 10 Denver Christian 5:55.38
1:18.755 (1:18.755) 2:47.522 (1:28.767) 4:25.483 (1:37.962)
5:55.380 (1:29.897)
14 Kylee Udovich 11 Lyons 5:56.59
1:21.013 (1:21.013) 2:53.048 (1:32.035) 4:24.792 (1:31.744)
5:56.586 (1:31.795)
15 Ainsley Powell 10 Merino 6:02.23
1:20.132 (1:20.132) 2:54.809 (1:34.678) 4:36.893 (1:42.084)
6:02.228 (1:25.336)
16 Shelby Blach 9 Yuma 6:02.84
1:18.088 (1:18.088) 2:47.718 (1:29.630) 4:29.399 (1:41.681)
6:02.839 (1:33.440)
17 Lauren Fossel 12 Denver Christian 6:05.74
1:20.738 (1:20.738) 2:54.512 (1:33.774) 4:32.255 (1:37.744)
6:05.733 (1:33.479)
18 Camille Ruggles 12 Center 6:09.42
1:19.646 (1:19.646) 2:54.279 (1:34.633) 4:34.621 (1:40.342)
6:09.417 (1:34.797)
Event 66 Girls 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 10:09.26 2017 Brie Oakley, Grandview HS
State Meet: R 10:56.61 1990 Cruz Zarco, Sargent HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Soleil Gaylord 12 Telluride 11:16.52 10
1:23.563 (1:23.563) 2:48.693 (1:25.130) 4:09.768 (1:21.075)
5:34.659 (1:24.892) 6:59.881 (1:25.223) 8:25.708 (1:25.827)
9:52.653 (1:26.946) 11:16.514 (1:23.862)
2 Sydney Petersen 12 Crested Butte 11:53.01 8
1:24.212 (1:24.212) 2:49.742 (1:25.530) 4:17.376 (1:27.634)
5:48.798 (1:31.423) 7:20.696 (1:31.898) 8:54.386 (1:33.690)
10:27.772 (1:33.387) 11:53.008 (1:25.236)
3 Sarah Davidson 12 Nederland 11:56.13 7
1:24.974 (1:24.974) 2:52.799 (1:27.825) 4:23.256 (1:30.457)
5:58.629 (1:35.374) 7:34.177 (1:35.548) 9:03.699 (1:29.523)
10:35.083 (1:31.385) 11:56.128 (1:21.045)
4 Helen Cross 10 Nederland 11:56.43 6
1:24.574 (1:24.574) 2:52.453 (1:27.879) 4:22.081 (1:29.628)
5:54.763 (1:32.683) 7:27.316 (1:32.553) 9:00.318 (1:33.003)
10:32.191 (1:31.874) 11:56.429 (1:24.238)
5 Hannah McReavy 12 St. Mary's HS 12:08.71 5
1:24.908 (1:24.908) 2:52.121 (1:27.214) 4:21.769 (1:29.648)
5:54.458 (1:32.689) 7:27.956 (1:33.498) 9:03.354 (1:35.399)
10:39.103 (1:35.749) 12:08.706 (1:29.603)
6 Courtney Jenson 12 Wiggins 12:34.04 4
1:24.676 (1:24.676) 2:53.527 (1:28.852) 4:25.416 (1:31.889)
6:03.861 (1:38.446) 7:43.449 (1:39.588) 9:24.764 (1:41.316)
11:05.473 (1:40.709) 12:34.037 (1:28.564)
7 Camille Ruggles 12 Center 12:42.62 3
1:25.237 (1:25.237) 2:55.662 (1:30.426) 4:30.749 (1:35.087)
6:10.101 (1:39.353) 7:53.079 (1:42.978) 9:33.259 (1:40.180)
11:15.777 (1:42.518) 12:42.619 (1:26.843)
8 Georgia Barone 12 Lyons 12:46.56 2
1:28.056 (1:28.056) 3:03.158 (1:35.103) 4:37.342 (1:34.185)
6:13.438 (1:36.096) 7:52.867 (1:39.429) 9:33.602 (1:40.736)
11:15.372 (1:41.770) 12:46.554 (1:31.183)
9 Kylee Udovich 11 Lyons 12:47.66 1
1:27.999 (1:27.999) 3:03.014 (1:35.016) 4:36.913 (1:33.899)
6:12.427 (1:35.514) 7:50.763 (1:38.337) 9:31.298 (1:40.535)
11:13.771 (1:42.474) 12:47.652 (1:33.882)
10 Jane Doherty 10 Denver Christian 12:49.64
1:25.426 (1:25.426) 2:56.309 (1:30.884) 4:31.296 (1:34.987)
6:10.604 (1:39.309) 7:51.652 (1:41.048) 9:34.253 (1:42.602)
11:20.703 (1:46.450) 12:49.637 (1:28.934)
11 Lauren Fossel 12 Denver Christian 12:55.69
1:26.804 (1:26.804) 2:58.950 (1:32.146) 4:35.099 (1:36.149)
6:13.897 (1:38.798) 7:55.337 (1:41.440) 9:37.057 (1:41.720)
11:20.643 (1:43.587) 12:55.690 (1:35.047)
12 Raelynn Norman 11 Rangely 13:07.72
1:27.372 (1:27.372) 3:00.526 (1:33.154) 4:35.851 (1:35.326)
6:14.499 (1:38.648) 7:58.378 (1:43.879) 9:43.258 (1:44.880)
11:29.348 (1:46.090) 13:07.716 (1:38.368)
13 Libby Goodnow 10 Burlington 13:11.19
1:22.917 (1:22.917) 3:02.602 (1:39.686) 4:44.969 (1:42.367)
6:30.118 (1:45.149) 8:15.737 (1:45.619) 9:59.967 (1:44.230)
11:44.992 (1:45.026) 13:11.182 (1:26.190)
14 Caitlyn Anderson 10 Highland 13:12.05
1:27.498 (1:27.498) 3:03.514 (1:36.017) 4:43.668 (1:40.154)
6:24.859 (1:41.192) 8:08.456 (1:43.597) 9:53.097 (1:44.642)
11:36.596 (1:43.499) 13:12.042 (1:35.447)
15 Meg Feeley 11 Nederland 13:12.25
1:27.987 (1:27.987) 3:03.200 (1:35.214) 4:38.972 (1:35.773)
6:21.599 (1:42.627) 8:05.986 (1:44.387) 9:50.660 (1:44.675)
11:36.904 (1:46.245) 13:12.247 (1:35.343)
16 Kendra Sears 10 Sargent 13:17.00
1:26.304 (1:26.304) 3:01.778 (1:35.474) 4:39.764 (1:37.987)
6:24.330 (1:44.566) 8:09.338 (1:45.008) 9:54.492 (1:45.155)
11:39.310 (1:44.818) 13:16.994 (1:37.685)
17 Katya Schwieterman 10 Paonia 13:32.65
1:27.172 (1:27.172) 3:04.818 (1:37.646) 4:47.660 (1:42.843)
6:31.292 (1:43.633) 8:15.976 (1:44.684) 10:02.573 (1:46.598)
11:52.003 (1:49.430) 13:32.642 (1:40.639)
18 Ryleigh Carr 10 Highland 13:36.43
1:27.621 (1:27.621) 3:05.447 (1:37.826) 4:48.430 (1:42.984)
6:33.714 (1:45.285) 8:23.187 (1:49.473) 10:11.793 (1:48.607)
12:00.984 (1:49.192) 13:36.421 (1:35.437)
Event 67 Girls 100 Meter Hurdles 2A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 14.50 2006 Emily Hanna, Fountain Valley HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Mattie Rossi 12 Soroco 15.51Q 1.1 2
2 Rylee Haynes 11 Crowley County 15.83Q 0.3 1
3 Alexa Tena 12 Wray 16.36Q 1.1 2
4 Jenny Dekker 10 Peyton 16.68Q 0.3 1
5 McKenna Palmer 12 Paonia 16.48Q 1.1 2
6 Christine Perez 10 Clear Creek 16.71Q 0.3 1
7 Kora Rich 9 Highland 16.85q 1.1 2
8 Charlotte Rogers 10 Lyons 16.98q 1.1 2
9 Gracie-faith Johnson 12 Buena Vista 16.99q 1.1 2
10 Savannah Teetor 12 Calhan 17.04 1.1 2
11 Charlee Veilleux 12 Soroco 17.09 0.3 1
12 Madeline Schuemann 9 Peyton 17.42 0.3 1
13 Sierra Schwartz 12 Dolores 17.45 0.3 1
14 Baylee Harris 9 Cedaredge 17.55 0.3 1
15 Nicole Miller 11 Cedaredge 17.67 0.3 1
16 Aspen Furubotten 9 Cedaredge 17.80 1.1 2
17 Brooke Younger 10 Limon 17.90 1.1 2
18 Timber Herman 12 Burlington 18.07 0.3 1
Event 67 Girls 100 Meter Hurdles 2A
============================================================================
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 14.50 2006 Emily Hanna, Fountain Valley HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Mattie Rossi 12 Soroco 15.74 1.1 10
2 Alexa Tena 12 Wray 16.26 1.1 8
3 Jenny Dekker 10 Peyton 16.50 1.1 7 16.491
4 Christine Perez 10 Clear Creek 16.50 1.1 6 16.498
5 Kora Rich 9 Highland 16.52 1.1 5
6 Rylee Haynes 11 Crowley County 16.60 1.1 4
7 Gracie-faith Johnson 12 Buena Vista 17.12 1.1 3
8 McKenna Palmer 12 Paonia 17.19 1.1 2
9 Charlotte Rogers 10 Lyons 17.58 1.1 1
Event 68 Girls 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 44.44 2000 Shonda Brown, West Grand HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kaiya Firor 11 Hotchkiss 46.77Q 2
2 Alexa Tena 12 Wray 46.91Q 1
3 Monika Williams 11 Denver Christian 47.02Q 1
4 Mattie Rossi 12 Soroco 48.24Q 2
5 Charlee Veilleux 12 Soroco 47.57Q 1
6 Alexandra Eaton 11 Paonia 48.36Q 2
7 Maile Silva 9 Telluride 47.98q 1
8 Charlotte Rogers 10 Lyons 48.35q 1
9 Randi Rapke 12 Paonia 48.48q 2
10 Jenny Dekker 10 Peyton 49.03 1
11 Becca Earl 11 Byers 49.26 2 49.252
12 Brooke Younger 10 Limon 49.26 2 49.258
13 Corinna Donovan 12 Crested Butte 49.46 2
14 Kylie Baudino 12 Rye 49.69 1
15 Lydia Pejsa-stegner 11 Merino 49.86 1
16 Abigail Snyder 9 Rocky Ford 50.47 1
-- Natalie Hlatki 9 Calhan DQ 2 Rule 5-14-2 b hand
-- Kora Rich 9 Highland DNS 2
Event 68 Girls 300 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 44.44 2000 Shonda Brown, West Grand HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kaiya Firor 11 Hotchkiss 46.17 10
2 Monika Williams 11 Denver Christian 47.30 8
3 Mattie Rossi 12 Soroco 47.90 7
4 Alexa Tena 12 Wray 48.26 6
5 Charlee Veilleux 12 Soroco 48.51 5
6 Maile Silva 9 Telluride 49.41 4
7 Alexandra Eaton 11 Paonia 50.04 3
8 Charlotte Rogers 10 Lyons 50.39 2
9 Randi Rapke 12 Paonia 50.92 1
Event 69 Girls 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 49.51 2016 Cedaredge HS
A Jenkins, S Dale, K Henderson, K McHugh
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Highland 51.29Q 2
2 Peyton 51.77Q 1
3 Calhan 51.91Q 2
3 Buena Vista 51.91Q 1
5 Yuma 51.98Q 2
6 Meeker 52.33Q 1
7 West Grand 52.17q 2
8 Swink 52.19q 2
9 Lyons 52.53q 2
10 Hoehne 52.59 1
11 Ellicott 52.89 1
12 Resurrection Christian 53.29 2
13 Vail Christian 53.40 1
14 Hotchkiss 53.60 2
15 Holyoke 53.86 2
16 Byers 53.94 1
17 Paonia 57.34 1
18 Soroco 59.95 1
Event 69 Girls 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 49.51 2016 Cedaredge HS
A Jenkins, S Dale, K Henderson, K McHugh
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Peyton 51.69 10
2 Highland 51.73 8
3 Calhan 51.75 7
4 Buena Vista 51.85 6
5 Yuma 51.92 5
6 Meeker 52.08 4
7 Lyons 52.29 3
8 West Grand 52.71 2
9 Swink 53.15 1
Event 70 Girls 4x200 Meter Relay 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:43.95 2017 Paonia HS
S Anderson, E Pieper, B Van Vleet, L Hayutin-Baril
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Peyton 1:48.38Q 2
2 Hoehne 1:49.32Q 1
3 Vail Christian 1:49.43Q 1
4 Fowler 1:49.72Q 2
5 Meeker 1:49.73Q 2
6 Lyons 1:50.42Q 1
7 Yuma 1:49.96q 2
8 Buena Vista 1:50.52q 2
9 Byers 1:50.68q 1
10 St. Mary's HS 1:51.26 1
11 Ellicott 1:51.63 2
12 Dolores 1:52.17 1
13 Highland 1:53.16 1
14 Cedaredge 1:53.22 2
15 Del Norte 1:55.46 1
16 Hotchkiss 1:56.93 2
17 Soroco 2:08.49 1
-- Paonia DQ 2 5-10-6 no baton
Event 70 Girls 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:43.95 2017 Paonia HS
S Anderson, E Pieper, B Van Vleet, L Hayutin-Baril
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Peyton 1:48.93 10
2 Lyons 1:49.24 8
3 Vail Christian 1:49.31 7
4 Hoehne 1:49.86 6
5 Meeker 1:50.16 5
6 Byers 1:50.38 4
7 Yuma 1:50.77 3
8 Buena Vista 1:51.55 2
-- Fowler FS
Event 71 Girls 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:58.16 2013 Paonia HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Paonia 4:12.96Q 2
2 Vail Christian 4:14.10Q 1
3 Highland 4:13.86Q 2
4 Lyons 4:18.72Q 1
5 Soroco 4:14.67Q 2
6 Hoehne 4:19.33Q 1
7 Del Norte 4:15.76q 2
8 Peyton 4:16.93q 2
9 Hayden 4:21.01q 2
10 Buena Vista 4:21.48 1
11 Limon 4:22.08 1
12 Hotchkiss 4:23.28 1
13 Akron 4:23.64 2
14 Wray 4:24.14 1
15 Byers 4:26.36 2
16 Calhan 4:26.39 1
17 Burlington 4:27.25 1
18 Crested Butte 4:48.41 2
Event 71 Girls 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:58.16 2013 Paonia HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Vail Christian 4:09.84 10
2 Soroco 4:11.82 8
3 Lyons 4:12.32 7
4 Del Norte 4:13.20 6
5 Paonia 4:14.57 5
6 Hoehne 4:15.59 4
7 Peyton 4:17.56 3
8 Highland 4:18.50 2
9 Hayden 4:22.46 1
Event 72 Girls 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 8:48.29 2012 Groose Pointe South HS, MI
Colo. Prep: C 9:00.07 2009 Thompson Valley HS
State Meet: R 9:33.81 2013 Paonia HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Paonia 9:57.24 10
2 St. Mary's HS 10:04.99 8
3 Crested Butte 10:11.98 7
4 Lyons 10:21.24 6
5 Nederland 10:24.30 5
6 Wray 10:30.47 4
7 Del Norte 10:32.55 3
8 Cedaredge 10:33.14 2
9 Rocky Ford 10:37.58 1
10 Highland 10:41.59
11 Hotchkiss 10:48.52
12 Yuma 10:57.30
13 Merino 10:58.30
14 Akron 10:58.32
15 Resurrection Christian 11:00.17
16 Calhan 11:00.55
17 Burlington 11:03.70
18 Peyton 11:04.21
Event 73 Girls 800 Sprint Medley 2A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:49.48 2006 Limon HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hotchkiss 1:53.79Q 2
2 Soroco 1:54.51Q 1
3 Denver Christian 1:54.26Q 2
4 Yuma 1:54.57Q 1
5 Byers 1:54.39Q 2
6 Buena Vista 1:55.39Q 1
7 Del Norte 1:55.28q 2
8 South Park 1:56.07q 1
9 Burlington 1:56.47q 1
10 Highland 1:56.48 1
11 St. Mary's HS 1:56.69 2
12 Peyton 1:57.00 1
13 Limon 1:57.07 1
14 Fowler 1:57.13 2
15 Hayden 1:57.36 1
16 West Grand 1:59.75 2
17 Holyoke 2:04.23 2
18 Meeker 2:04.34 2
Event 73 Girls 800 Sprint Medley 2A
=======================================================================
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:49.48 2006 Limon HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Denver Christian 1:51.67 10
2 Hotchkiss 1:52.46 8
3 Soroco 1:52.83 7
4 Del Norte 1:54.50 6
5 Yuma 1:54.83 5
6 Buena Vista 1:54.84 4
7 South Park 1:55.06 3
8 Byers 1:56.48 2
9 Burlington 1:57.51 1
Event 74 Girls High Jump 2A
=======================================================================
Warm-up 4'6"
Start 4'8" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 6-04.50 2015 Vashti Cunningham, Las Vegas Gorman HS, NV
Colo. Prep: C 6-01 1978 Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS
State Meet: R 5-11 1989 Duff Liebl, Eads HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Katie Kurz 12 Dayspring Chris. 5-03.00 10
4-08 4-10 5-00 5-02 5-03 5-05.50
PPP O O O XO XXX
2 Shaelyn Walton 12 Hoehne 5-02.00 8
4-08 4-10 5-00 5-02 5-03
O O O XXO XXX
3 Sara Wylie 9 Akron 5-00.00 6.50 Tied
4-08 4-10 5-00 5-02
O XO O XXX
3 Rylee Haynes 11 Crowley County 5-00.00 6.50 Tied
4-08 4-10 5-00 5-02
O XO O XXX
5 Kayna Davis 12 Denver Christian 5-00.00 5
4-08 4-10 5-00 5-02
O O XXO XXX
6 Morgan Smith 11 Wray 5-00.00 4
4-08 4-10 5-00 5-02
O XO XXO XXX
7 Kora Rich 9 Highland 4-10.00 2.50 Tied
4-08 4-10 5-00
O O XXX
7 Lacie Jones 11 Del Norte 4-10.00 2.50 Tied
4-08 4-10 5-00
O O XXX
9 Chasey Blach 11 Yuma 4-10.00 1
4-08 4-10 5-00
O XXO XXX
10 Lyla Hayutin-baril 10 Paonia 4-10.00
4-08 4-10 5-00
XXO XXO XXX
11 Emma DeSanti 10 West Grand 4-08.00
4-08 4-10
O XXX
11 Maison Tolle 12 Highland 4-08.00
4-08 4-10
O XXX
11 Sierra Knox 12 Calhan 4-08.00
4-08 4-10
O XXX
11 Skylar Botos 11 Peyton 4-08.00
4-08 4-10
O XXX
11 Shelby Storms 12 Buena Vista 4-08.00
4-08 4-10
O XXX
16 Kammie Henderson 9 Cedaredge 4-08.00
4-08 4-10
XOP XXX
17 Faith Day 11 Hayden 4-08.00
4-08 4-10
XXO XXX
-- Taylor Webster 11 Lake County NH
4-08
XXX
-- Sadie Miller 10 Paonia NH
4-08 4-10
XXX XXX
-- Alexus Rigg 9 Highland DNS
Event 75 Girls Pole Vault 2A
=======================================================================
Warm-up 6'5"
Start 6'11" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 14-04 2017 Rachel Baxter, Anaheim Canyon HS, CA
Colo. Prep: C 13-09 2016 Andrea Willis, Classical Academy
State Meet: R 11-09 2016 Taylor Alexander, Vail Christian HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Logan Kuskie 10 Lyons 11-02.00 10
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05 9-08 9-11 10-02 10-05 10-08 11-02 11-06
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O O O O XXX
2 Abigail Shay 10 Wray 10-05.00 8
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05 9-08 9-11 10-02 10-05 10-08
PPP PPP PPP O O O O O XO O XXX
3 Katie Fankhouser 10 Lyons 9-08.00 7
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05 9-08 9-11
PPP PPP PPP PPP O O O XXX
4 Kenzie Turner 11 Meeker 9-05.00 6
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05 9-08
O O O O XO XO XXX
5 Elizabeth Kucera 12 Yuma 9-05.00 5
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05 9-08
PPP PPP PPP O O XXO XXX
6 Alicia Smith 12 Yuma 8-11.00 3
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05
PPP PPP O O O XXX
6 Ralin Corrales 12 West Grand 8-11.00 3
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05
PPP PPP PPP O O XXX
6 Paige Graham 11 Sedgwick Cou 8-11.00 3
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05
PPP PPP PPP PPP O XXX
9 Kayna Davis 12 Denver Christian 8-11.00 1
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11 9-05
O O O O XO XXX
10 Blake Layman 11 Vail Christian 8-05.00
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11
PPP O O O XXX
11 Grace Merrit 12 Wray 8-05.00
6-11 7-05 7-11 8-05 8-11
O XO O XO XXX
12 Sydnie Main 11 Meeker 7-11.00
6-11 7-05 7-11 8-05
O O O XXX
12 Cassie Lechman 12 Sedgwick Cou 7-11.00
6-11 7-05 7-11 8-05
PPP O O XXX
14 Kiela Madrid 11 Del Norte 7-11.00
6-11 7-05 7-11 8-05
O O XO XXX
14 Hana Fankhouser 12 Lyons 7-11.00
6-11 7-05 7-11 8-05
PPP PPP XO XXX
16 Abbie Danielson 11 Highland 7-05.00
6-11 7-05 7-11
XO O XXX
16 Kaeci Madrid 9 Del Norte 7-05.00
6-11 7-05 7-11
XO O XXX
18 Emily Gable 11 Highland 7-05.00
6-11 7-05 7-11
O XO XXX
Event 76 Girls Long Jump 2A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Hoke County HS, NC
Colo. Prep: C 21-00.75 2005 Chelsea Taylor, Montbello HS
State Meet: R 18-09.50 2016 Brianna Van Vleet, Paonia HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Taeryn Trumper 10 Holyoke 18-01.75 0.9 10
18-00.75(+0.0) 17-05.75(-0.8) 18-01.75(0.9) 16-11(-0.6) FOUL(0.8) 16-09(-0.6)
2 McKenna Palmer 12 Paonia 16-07.00 -2.8 8
15-08.50(-1.0) 15-07(-1.0) 15-09(0.2) FOUL(1.2) 15-11.75(-1.6) 16-07(-2.8)
3 Remington Ross 10 Highland 16-05.75 -0.7 7
FOUL(-1.1) 14-10(-1.7) 16-05.25(-0.9) 15-08.50(-0.9) 15-08(-1.3) 16-05.75(-0.7)
4 Rylee Haynes 11 Crowley County 16-04.00 -1.6 6
16-04(-1.6) 15-10.25(-1.1) 16-01.50(+0.0) 15-05.25(-0.2) 15-03(-1.6) 15-11.50(-1.7)
5 McKensie Penkoff 12 Custer County 16-02.25 -0.7 5
14-10.75(-1.0) 15-05.75(-1.5) FOUL(0.4) 15-06.50(-1.1) 15-02.75(-1.0) 16-02.25(-0.7)
6 Maile Silva 9 Telluride 15-11.00 -1.7 4
15-08.25(+0.0) 15-02.25(+0.0) FOUL(+0.0) 15-02.75(-1.0) 15-10.50(-3.7) 15-11(-1.7)
7 Maison Tolle 12 Highland 15-08.00 -3.2 3
15-00.25(+0.0) 15-02.75(-2.9) 14-02(-0.9) 15-08(-3.2) 14-08(-1.2) 14-11.50(-1.9)
8 Jordan Elder 10 Dolores 15-07.50 +0.0 2
14-04.25(-0.6) 14-10.50(+0.0) 15-07.50(+0.0) 14-06(-0.8) 14-08.25(-1.7) 15-06(0.5)
9 Sierra Staab 9 Highland 15-06.25 +0.0 1
14-06(-2.0) FOUL(-2.6) 15-01.75(0.8) 15-01.50(-1.4) 15-04(-1.7) 15-06.25(+0.0)
10 Baylee Harris 9 Cedaredge 15-05.00 1.1
FOUL(+0.0) 13-09.50(-0.1) 15-05(1.1) 14-00.50(-1.9) 13-02.25(-2.3) 11-00(-2.5)
11 Jasmine White 12 Buena Vista 14-11.75 -0.7
14-11.75(-0.7) 13-08(-1.7) 12-11.50(+0.0)
12 Brianna Denton 11 Swink 14-11.00 -0.3
14-11(-0.3) 14-08.75(+0.0) 14-09.50(-1.5)
13 Amanda Dotter 10 John Mall 14-08.00 1.6
14-03.25(-1.6) 14-03.50(-1.3) 14-08(1.6)
14 Bianca Mesagno 12 Lyons 14-07.50 -1.3
14-07.50(-1.3) FOUL(+0.0) 14-07.25(-0.3)
15 Kaitlyn Hill 11 Ellicott 14-06.75 0.1
14-00(+0.0) 14-00(+0.0) 14-06.75(0.1)
16 Seneca Hackley 10 St. Mary's HS 14-06.00 -1.9
14-06(-1.9) 14-00(-0.3) 14-04(+0.0)
17 Danika Hekowczyk 12 Resurrection Chr 13-09.50 -1.0
13-09(+0.0) 13-09.50(-1.0) 13-08.25(-2.2)
-- Malyka Medina 12 Center DNS NWI
Event 77 Girls Triple Jump 2A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling HS, TX
Colo. Prep: C 41-07 2018 Sydnee Larkin, Cherokee Trail HS
State Meet: R 37-04.50 1997 Teale Goble, McClave HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 McKenna Palmer 12 Paonia 36-03.75 4.0 10
35-02(1.8) 34-06(3.6) FOUL(2.2) 36-01.25(2.4) 36-03.75(4.0) 35-08.25(1.9)
2 Maison Tolle 12 Highland 35-00.75 2.0 8
33-01(2.3) FOUL(1.9) 32-11.75(1.9) 34-05.25(2.7) 35-00.75(2.0) 33-09.75(2.6)
3 Shaelyn Walton 12 Hoehne 34-03.00 3.4 7
32-09(0.1) 32-10.25(1.8) 32-04.25(2.1) 33-07.50(2.0) 33-08(4.6) 34-03(3.4)
4 Sierra Staab 9 Highland 33-07.50 2.0 6
30-05.25(1.1) 31-06.25(1.3) 32-09.50(1.7) 33-00.75(1.8) 33-07.50(2.0) 32-10.50(2.7)
5 Chasey Blach 11 Yuma 33-07.25 2.8 5
30-08.25(1.5) 32-05.75(1.5) 33-05.50(1.1) 33-00.25(1.7) 33-01.75(3.5) 33-07.25(2.8)
6 Bianca Mesagno 12 Lyons 33-02.75 2.8 4
FOUL(1.6) 33-00.25(1.8) 31-10(1.6) 32-06.50(2.6) 32-00(2.6) 33-02.75(2.8)
7 Brooke Mertens 10 Merino 33-01.25 3.2 3
FOUL(1.6) 32-03.75(1.1) 32-08.25(1.6) 31-11.50(2.2) FOUL(2.4) 33-01.25(3.2)
8 Lauren Frink 11 Highland 33-01.00 2.6 2
FOUL(1.4) 31-00(1.1) 32-11(3.0) 33-01(2.6) FOUL(3.3) 31-09.50(2.1)
9 Amanda Dotter 10 John Mall 32-07.50 1.6 1
FOUL(3.0) 32-07.50(1.6) 31-01(2.6) 32-01(3.0) 31-11.50(2.7) 31-10(2.1)
10 Kourtney Bruner 10 Soroco 32-00.00 1.4
30-10.50(2.2) 30-10(1.6) 32-00(1.4) 30-08.25(2.5) FOUL(2.1) 30-10.75(1.0)
11 Kirsten Brown 10 Meeker 31-11.50 2.5
31-11.50(2.5) 31-07(2.5) FOUL(2.3)
12 Lily Graves 10 Telluride 31-10.50 1.9
31-00(0.2) 31-06.75(1.8) 31-10.50(1.9)
13 Ryanna Pruett 9 Fowler 31-10.00 1.8
31-06(1.5) 29-08.25(+0.0) 31-10(1.8)
14 Hayley Crowther 11 Sanford 31-04.00 2.0
30-10(1.3) 30-05.25(1.2) 31-04(2.0)
15 Taylor Webster 11 Lake County 31-03.00 2.2
31-03(2.2) 29-11(1.2) 29-11.50(2.4)
16 Poppy Lightfoot 11 Paonia 31-02.50 1.5
30-10.25(1.5) 30-03.25(1.2) 31-02.50(1.5)
17 Skyler Jones 11 Swink 30-09.00 2.4
30-07(4.0) 30-03.25(1.3) 30-09(2.4)
18 Kaela France 9 Ellicott 30-07.50 1.4
29-02.50(1.8) 30-07.50(1.4) 29-09.50(1.3)
Event 78 Girls Shot Put 2A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 57-01.25 2017 Alyssa Wilson, Toms River DonovanHS, NJ
Colo. Prep: C 51-01 1994 Collinus Newsome, Denver South HS
State Meet: R 43-03 2001 Alyssa Harty, Lone Star HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alex Bauer 12 Burlington 39-02.25 10
36-08.50 39-02.25 37-07.75 35-09.25 35-09.50 38-06
2 Katie Hyke 12 Cedaredge 37-07.75 8
36-09 37-02 37-07.75 35-05 FOUL FOUL
3 Aliyana White 10 Ignacio 37-01.50 7
37-01.50 36-09.25 35-10 FOUL 34-00.50 33-10.50
4 Ixchel Leeuwenburgh 12 Lyons 34-11.75 6
31-09.50 34-01.75 32-10.25 32-06.50 34-11.75 33-07
5 Laramie Woods 11 Highland 34-06.00 5
30-03.50 34-03.50 33-03.50 34-06 FOUL FOUL
6 Sydney Ritschard 12 West Grand 34-02.50 4
32-09.75 34-02.50 FOUL 33-10.75 32-05 FOUL
7 Megan Shelton 11 Meeker 33-10.75 3
30-05.75 33-10.75 33-03 32-11 FOUL 33-06
8 Sydnie Main 11 Meeker 33-10.00 2
33-05.75 31-09.75 33-10 28-09 FOUL 31-03
9 Elivia Hilferty 10 Limon 33-07.25 1
30-10.75 33-07.25 31-08.25 31-10.50 31-10.75
10 Grace Andrews 12 Cedaredge 33-01.50
32-10.50 32-02.75 31-05.75 31-11 33-01.50 32-09.50
11 Sabrina Leighton 11 Paonia 32-09.00
31-04.25 32-08.75 32-09
12 Maison Tolle 12 Highland 32-05.50
30-10.75 31-09 32-05.50
13 Madison Gookin 11 Rye 32-02.25
29-04.75 32-02.25 FOUL
14 Olivia Himmel 11 Highland 31-10.50
30-02 26-08.50 31-10.50
15 Emali Torres 9 Holyoke 31-10.25
31-09 31-10.25 31-09.25
16 Dalia Alejandre 11 Cedaredge 31-08.50
31-02 FOUL 31-08.50
17 Paige Finegan 10 Wiggins 31-05.00
30-06.25 30-08 31-05
18 Virginia Deam-Nein 12 Wray 29-09.50
FOUL FOUL 29-09.50
Event 79 Girls Discus Throw 2A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, TX
Colo. Prep: C 183-03 2013 Valarie Allman, Silver Creek HS
State Meet: R 139-08 2000 Loree Smith, Julesburg HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Megan Shelton 11 Meeker 124-09 10
FOUL 110-01 FOUL FOUL 118-02 124-09
2 Sydnie Main 11 Meeker 120-08 8
108-09 FOUL 107-09 FOUL 115-01 120-08
3 Morgan Smith 11 Wray 116-09 7
89-08 106-01 FOUL 103-01 100-11 116-09
4 Holly Jenkins 12 Cedaredge 113-04 6
101-04 FOUL 102-09 96-06 111-08 113-04
5 Alex Bauer 12 Burlington 113-04 5
96-10 FOUL 111-05 113-04 FOUL FOUL
6 Laramie Woods 11 Highland 109-10 4
98-04 FOUL 109-10 96-05 FOUL 109-07
7 Ixchel Leeuwenburgh 12 Lyons 109-08 3
109-08 FOUL FOUL FOUL 103-06 99-10
8 Megan Roberts 12 Dayspring Chris. 109-03 2
106-04 106-05 FOUL 109-03 107-05 105-04
9 Aisha Hammill 12 Peyton 103-08 1
88-02 97-00 103-08 97-11 0.75 102-07
10 Makenze Cochrane 11 Rangely 103-08
101-00 103-08 FOUL 84-06 FOUL FOUL
11 Kimberly Verastica 9 Hayden 102-01
FOUL 102-01 FOUL
12 Alexa Deam-Nein 10 Wray 99-10
99-10 97-08 75-05
13 Paige Finegan 10 Wiggins 95-11
77-08 87-07 95-11
14 Virginia Deam-Nein 12 Wray 94-09
91-07 94-09 93-06
15 Felicity Phillips 12 Rye 94-01
94-01 FOUL 87-02
16 Katie Hyke 12 Cedaredge 92-08
FOUL 92-08 80-01
17 Grace Andrews 12 Cedaredge 88-06
88-06 FOUL 88-04
18 Aliyana White 10 Ignacio 86-04
86-04 FOUL FOUL
Event 81 Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.62 2012 Alex Mead, Mead HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Seven Lindsey 12 Kent Denver 10.75Q 0.7 2
2 Ma'saih Henry Hudson 12 Manual 10.89Q 1.8 1
3 Hunter Bergstrom 12 Strasburg 11.00Q 1.8 1
4 Jayden Omi 11 Manitou Springs 11.06Q 0.7 2
5 Kaleb Johnson 12 Platte Valley 11.02Q 1.8 1
6 Colin Kinsman 12 WoodlandPark 11.07Q 0.7 2
7 Luke Arkell 12 Lutheran 11.08q 1.8 1
8 Elias Ramirez 11 Olathe 11.12q 0.7 2
9 Jonathan Rodriguez 12 Weld Central 11.14q 1.8 1 11.136
10 Isaac Harris 11 Sterling 11.14 0.7 2 11.138
11 Ryan Hogan 12 Kent Denver 11.15 0.7 2
12 Noah Williams 12 Basalt 11.24 1.8 1
13 Reece Ullery 11 Elizabeth 11.30 1.8 1
14 Ezequiel Contreras 12 Coal Ridge 11.36 0.7 2
15 Trinity Buckley 12 Berthoud 11.38 1.8 1
16 Tristan Burris 11 Sierra 11.44 1.8 1
17 Brayan Flores 12 Alamosa 11.48 0.7 2
18 Zach Gollnick 12 Steamboat Spgs. 11.50 0.7 2
Event 81 Boys 100 Meter Dash 3A
============================================================================
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.62 2012 Alex Mead, Mead HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Seven Lindsey 12 Kent Denver 10.74 2.2 10
2 Ma'saih Henry Hudson 12 Manual 11.04 2.2 8
3 Hunter Bergstrom 12 Strasburg 11.17 2.2 7
4 Luke Arkell 12 Lutheran 11.19 2.2 6 11.185
5 Jayden Omi 11 Manitou Springs 11.19 2.2 5 11.190
6 Kaleb Johnson 12 Platte Valley 11.22 2.2 4
7 Colin Kinsman 12 WoodlandPark 11.27 2.2 3
8 Elias Ramirez 11 Olathe 11.38 2.2 2
9 Jonathan Rodriguez 12 Weld Central 11.60 2.2 1
Event 82 Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 21.66 2012 Alex Mead, Mead HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Seven Lindsey 12 Kent Denver 21.97Q 2.1 2
2 Ryan Hogan 12 Kent Denver 22.26Q 0.9 1
3 Kaleb Johnson 12 Platte Valley 22.34Q 0.6 3
4 Colin Kinsman 12 WoodlandPark 22.29Q 2.1 2
5 Hunter Bergstrom 12 Strasburg 22.36Q 0.9 1
6 Ryan Schmad 12 Berthoud 22.61Q 0.6 3
7 Jonathan Rodriguez 12 Weld Central 22.41q 2.1 2
8 Luke Arkell 12 Lutheran 22.42q 0.9 1
9 Ma'saih Henry Hudson 12 Manual 22.59q 0.9 1
10 Ethan Loper 12 Lutheran 22.64 0.6 3
11 Jayden Omi 11 Manitou Springs 22.77 0.9 1
12 Jason Engel 12 Montezuma-Cortez 22.82 0.6 3
13 Isaac Harris 11 Sterling 22.96 0.6 3
14 Zach Waite 12 Platte Valley 23.17 0.9 1 23.167
15 Garrett Mix 12 Platte Valley 23.17 0.6 3 23.170
16 Jayden Gomez 12 Centauri 23.19 2.1 2
17 Drew Morton 9 Classical Acdy 23.26 0.6 3
18 Brayan Flores 12 Alamosa 23.41 2.1 2
19 David Briseno 12 Denver West 23.52 2.1 2
Event 82 Boys 200 Meter Dash 3A
============================================================================
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 21.66 2012 Alex Mead, Mead HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Seven Lindsey 12 Kent Denver 21.78 2.2 10
2 Ryan Hogan 12 Kent Denver 22.32 2.2 8
3 Kaleb Johnson 12 Platte Valley 22.35 2.2 7
4 Colin Kinsman 12 WoodlandPark 22.39 2.2 6
5 Hunter Bergstrom 12 Strasburg 22.60 2.2 5
6 Ma'saih Henry Hudson 12 Manual 22.67 2.2 4
7 Luke Arkell 12 Lutheran 22.75 2.2 3
8 Ryan Schmad 12 Berthoud 22.76 2.2 2
-- Jonathan Rodriguez 12 Weld Central DNS 2.2
Event 83 Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 48.12 2017 Sunday Abarca, Aspen HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Chad Jackson 11 Alamosa 49.15Q 2
2 Jared Ammon 12 Lutheran 49.16Q 1 49.157
3 Jonathan Rodriguez 12 Weld Central 49.16Q 2 49.154
4 Jayden Omi 11 Manitou Springs 49.83Q 1 49.823
5 Ryan Schmad 12 Berthoud 49.83Q 1 49.828
6 Sebastian Zehnder 12 Platte Valley 49.93Q 2
7 Ian Jackson 10 Alamosa 49.88q 1
8 Chris Wilhoite 12 SkyView Acad 50.03q 2
9 Dawson Heide 12 Bayfield 50.16q 1
10 Cody Bell 12 D'Evelyn 50.35 1
11 Brenden Worley 12 Frontier Acdy. 50.96 2
12 Jayden Gomez 12 Centauri 51.03 1
13 Brendan Bunting 11 Platte Valley 51.11 2
14 Evan Acker 10 Liberty Comm 51.38 1
15 Ethan Loper 12 Lutheran 51.56 2
16 Rasce Engelhardt 11 Holy Family 51.75 2
17 Jordan Wilson 12 SkyView Acad 52.42 1
-- Zach Waite 12 Platte Valley DNS 2
Event 83 Boys 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 48.12 2017 Sunday Abarca, Aspen HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Chad Jackson 11 Alamosa 49.91 10
2 Jonathan Rodriguez 12 Weld Central 50.35 8
3 Chris Wilhoite 12 SkyView Acad 50.84 7
4 Sebastian Zehnder 12 Platte Valley 50.96 6
5 Ryan Schmad 12 Berthoud 51.01 5
6 Ian Jackson 10 Alamosa 51.12 4
7 Dawson Heide 12 Bayfield 51.62 3
8 Jayden Omi 11 Manitou Springs 54.07 2
-- Jared Ammon 12 Lutheran FS
Event 84 Boys 800 Meter Run 3A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens HS, CA
Colo. Prep: C 1:50.59 2015 Blake Yount, Smoky Hill HS
State Meet: R 1:52.75 2003 Jason Zichterman, Gunnison HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rasce Engelhardt 11 Holy Family 1:56.41 10
56.465 (56.465) 1:56.408 (59.944)
2 Yasin Sado 10 Denver West 1:56.45 8
55.345 (55.345) 1:56.441 (1:01.096)
3 Colton Stice 11 Gunnison 1:57.71 7
55.869 (55.869) 1:57.705 (1:01.836)
4 Braden Bartlett 11 Holy Family 1:57.85 6
56.227 (56.227) 1:57.843 (1:01.616)
5 Levi Chambers 12 Frontier Acdy. 1:58.10 5
55.652 (55.652) 1:58.091 (1:02.439)
6 Lucas Jordan 12 D'Evelyn 1:58.11 4
57.543 (57.543) 1:58.102 (1:00.559)
7 Chris Wilhoite 12 SkyView Acad 1:58.20 3
55.921 (55.921) 1:58.192 (1:02.272)
8 Sebastian Zehnder 12 Platte Valley 1:59.43 2
56.029 (56.029) 1:59.424 (1:03.395)
9 Jacob Wear 12 Delta 1:59.62 1
57.391 (57.391) 1:59.617 (1:02.227)
10 Evan-emian Bell 12 Alamosa 2:00.19
57.004 (57.004) 2:00.183 (1:03.179)
11 Ahmed Sado 11 Denver West 2:00.25
56.913 (56.913) 2:00.244 (1:03.332)
12 Andrew Versaw 11 Classical Acdy 2:00.43
57.911 (57.911) 2:00.422 (1:02.512)
13 Mustafa Muhumed 12 University 2:01.17
56.329 (56.329) 2:01.162 (1:04.833)
14 Braydon Campbell 12 Elizabeth 2:01.95
57.966 (57.966) 2:01.941 (1:03.975)
15 Jordan Wilson 12 SkyView Acad 2:02.03
56.264 (56.264) 2:02.028 (1:05.765)
16 Chad Jackson 11 Alamosa 2:02.57
56.443 (56.443) 2:02.569 (1:06.127)
17 Tyler Markell 12 Berthoud 2:04.57
56.715 (56.715) 2:04.564 (1:07.849)
-- Tyler Scholl 11 SkyView Acad DQ Rule 5-9-1 Interf.
57.254 (57.254) 2:02.731 (1:05.477)
Event 85 Boys 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 3:59.51 2001 Alan Webb, South Lakes HS, VA
Colo. Prep: C 4:10.98 1981 Rich Martinez, Widefield HS
State Meet: R 4:12.69 2002 Bret Schoolmeester, Denver Christian HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ryan Moen 12 Classical Acdy 4:25.72 10
1:03.637 (1:03.637) 2:13.845 (1:10.209) 3:22.533 (1:08.689)
4:25.716 (1:03.183)
2 Yasin Sado 10 Denver West 4:25.75 8
1:04.363 (1:04.363) 2:14.120 (1:09.757) 3:22.393 (1:08.273)
4:25.742 (1:03.350)
3 Mason Norman 10 Classical Acdy 4:26.94 7
1:03.987 (1:03.987) 2:14.578 (1:10.591) 3:22.368 (1:07.790)
4:26.933 (1:04.566)
4 Colton Stice 11 Gunnison 4:27.23 6
1:04.637 (1:04.637) 2:14.402 (1:09.765) 3:21.853 (1:07.451)
4:27.224 (1:05.372)
5 David Fine 11 Elizabeth 4:28.31 5
1:04.243 (1:04.243) 2:14.353 (1:10.110) 3:21.878 (1:07.526)
4:28.302 (1:06.424)
6 Tyler Scholl 11 SkyView Acad 4:28.96 4
1:04.918 (1:04.918) 2:14.939 (1:10.021) 3:23.420 (1:08.481)
4:28.953 (1:05.533)
7 Ryan Lehmuth 12 Jefferson Acdy. 4:29.68 3
1:03.843 (1:03.843) 2:14.523 (1:10.680) 3:22.893 (1:08.371)
4:29.673 (1:06.780)
8 Blake Davis 11 Lamar 4:30.06 2
1:03.793 (1:03.793) 2:14.041 (1:10.248) 3:21.941 (1:07.900)
4:30.054 (1:08.114)
9 Lucas Jordan 12 D'Evelyn 4:30.21 1
1:05.319 (1:05.319) 2:16.067 (1:10.749) 3:25.829 (1:09.762)
4:30.202 (1:04.373)
10 Ahmed Sado 11 Denver West 4:35.20
59.889 (59.889) 2:10.316 (1:10.428) 3:25.433 (1:15.117)
4:35.197 (1:09.765)
11 Canaan Lamberth 12 Classical Acdy 4:36.87
1:03.779 (1:03.779) 2:13.819 (1:10.040) 3:22.289 (1:08.470)
4:36.869 (1:14.580)
12 Elijah DeLaCerda 11 Alamosa 4:37.88
1:04.693 (1:04.693) 2:15.398 (1:10.706) 3:25.838 (1:10.440)
4:37.872 (1:12.034)
13 Grant Norman 12 D'Evelyn 4:39.62
1:05.623 (1:05.623) 2:16.464 (1:10.842) 3:29.852 (1:13.388)
4:39.613 (1:09.761)
14 Camden Gillis 11 Salida 4:39.94
1:03.290 (1:03.290) 2:14.387 (1:11.098) 3:25.373 (1:10.986)
4:39.940 (1:14.568)
15 Kyle McCabe 12 Holy Family 4:40.32
1:04.336 (1:04.336) 2:15.712 (1:11.376) 3:28.491 (1:12.780)
4:40.319 (1:11.829)
16 Jimmy Scavuzzo 12 SkyView Acad 4:42.22
1:03.630 (1:03.630) 2:15.489 (1:11.860) 3:28.899 (1:13.410)
4:42.216 (1:13.318)
17 William Ledden 10 Peak to Peak 4:43.03
1:05.191 (1:05.191) 2:15.994 (1:10.804) 3:29.227 (1:13.233)
4:43.029 (1:13.802)
18 Levi Chambers 12 Frontier Acdy. 4:44.36
1:04.115 (1:04.115) 2:14.988 (1:10.873) 3:26.470 (1:11.482)
4:44.354 (1:17.885)
Event 86 Boys 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank HS, CA
Colo. Prep: C 9:01.53 2018 Cole Sprout, Valor Christian HS
State Meet: R 9:14.45 2017 Tanner Norman, Classical Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ryan Moen 12 Classical Acdy 9:38.97 10
1:14.120 (1:14.120) 2:28.130 (1:14.010) 3:41.573 (1:13.444)
4:54.529 (1:12.956) 6:07.046 (1:12.518) 7:21.270 (1:14.224)
8:32.374 (1:11.105) 9:38.963 (1:06.589)
2 Mason Norman 10 Classical Acdy 9:41.28 8
1:13.874 (1:13.874) 2:27.959 (1:14.085) 3:41.294 (1:13.336)
4:54.262 (1:12.968) 6:06.910 (1:12.648) 7:21.478 (1:14.568)
8:33.222 (1:11.745) 9:41.271 (1:08.049)
3 David Fine 11 Elizabeth 9:46.44 7
1:14.795 (1:14.795) 2:28.201 (1:13.406) 3:41.649 (1:13.448)
4:55.051 (1:13.403) 6:08.178 (1:13.127) 7:23.049 (1:14.872)
8:35.062 (1:12.014) 9:46.432 (1:11.370)
4 Blake Davis 11 Lamar 9:47.56 6
1:13.764 (1:13.764) 2:27.772 (1:14.008) 3:41.261 (1:13.489)
4:54.446 (1:13.186) 6:07.753 (1:13.307) 7:23.755 (1:16.003)
8:39.691 (1:15.936) 9:47.555 (1:07.865)
5 Ryan Lehmuth 12 Jefferson Acdy. 9:49.93 5
1:13.963 (1:13.963) 2:28.044 (1:14.082) 3:41.452 (1:13.408)
4:54.662 (1:13.210) 6:07.324 (1:12.663) 7:21.650 (1:14.326)
8:34.438 (1:12.788) 9:49.923 (1:15.486)
6 Colton Stice 11 Gunnison 9:58.12 4
1:14.429 (1:14.429) 2:28.398 (1:13.969) 3:41.710 (1:13.313)
4:54.635 (1:12.926) 6:08.618 (1:13.983) 7:22.708 (1:14.090)
8:37.848 (1:15.140) 9:58.111 (1:20.264)
7 Yasin Sado 10 Denver West 10:01.04 3
1:15.588 (1:15.588) 2:30.086 (1:14.499) 3:44.465 (1:14.379)
4:58.583 (1:14.118) 6:12.720 (1:14.137) 7:28.979 (1:16.259)
8:47.301 (1:18.323) 10:01.035 (1:13.735)
8 Canaan Lamberth 12 Classical Acdy 10:02.13 2
1:14.760 (1:14.760) 2:28.613 (1:13.854) 3:42.010 (1:13.397)
4:55.368 (1:13.358) 6:10.960 (1:15.593) 7:29.665 (1:18.706)
8:48.956 (1:19.292) 10:02.130 (1:13.174)
9 Ahmed Sado 11 Denver West 10:02.43 1
1:14.523 (1:14.523) 2:28.725 (1:14.203) 3:41.956 (1:13.232)
4:54.960 (1:13.004) 6:09.994 (1:15.035) 7:28.733 (1:18.739)
8:50.450 (1:21.717) 10:02.426 (1:11.977)
10 Campbell McDonough 12 Faith Christian 10:04.18
1:15.039 (1:15.039) 2:29.224 (1:14.186) 3:42.890 (1:13.666)
4:59.540 (1:16.650) 6:19.416 (1:19.877) 7:39.456 (1:20.040)
8:56.316 (1:16.860) 10:04.171 (1:07.855)
11 Wyatt Lehr 12 Lamar 10:12.47
1:14.208 (1:14.208) 2:27.825 (1:13.618) 3:42.266 (1:14.442)
4:59.218 (1:16.952) 6:17.689 (1:18.472) 7:37.656 (1:19.968)
8:57.702 (1:20.046) 10:12.470 (1:14.768)
12 William Ledden 10 Peak to Peak 10:13.57
1:14.301 (1:14.301) 2:28.486 (1:14.186) 3:42.428 (1:13.942)
4:59.318 (1:16.890) 6:18.381 (1:19.064) 7:39.425 (1:21.045)
9:00.689 (1:21.264) 10:13.565 (1:12.877)
13 Grant Norman 12 D'Evelyn 10:13.60
1:15.813 (1:15.813) 2:30.144 (1:14.332) 3:44.896 (1:14.753)
5:03.525 (1:18.629) 6:22.894 (1:19.369) 7:42.900 (1:20.006)
9:03.840 (1:20.940) 10:13.596 (1:09.757)
14 Jacob Doman 12 Liberty Comm 10:14.09
1:16.084 (1:16.084) 2:30.445 (1:14.362) 3:44.619 (1:14.174)
5:02.553 (1:17.935) 6:21.905 (1:19.353) 7:41.210 (1:19.305)
9:02.991 (1:21.782) 10:14.081 (1:11.090)
15 Jaden Davis 10 Frontier Acdy. 10:18.06
1:14.034 (1:14.034) 2:28.359 (1:14.325) 3:43.983 (1:15.625)
5:02.340 (1:18.357) 6:23.235 (1:20.896) 7:43.009 (1:19.774)
9:04.165 (1:21.157) 10:18.059 (1:13.894)
16 Kyle McCabe 12 Holy Family 10:24.27
1:14.383 (1:14.383) 2:29.015 (1:14.633) 3:42.556 (1:13.542)
4:58.955 (1:16.399) 6:19.070 (1:20.115) 7:42.791 (1:23.722)
9:07.989 (1:25.198) 10:24.266 (1:16.278)
17 Elijah DeLaCerda 11 Alamosa 10:25.34
1:15.338 (1:15.338) 2:31.048 (1:15.710) 3:46.142 (1:15.095)
5:05.196 (1:19.055) 6:24.688 (1:19.492) 7:46.915 (1:22.228)
9:08.795 (1:21.880) 10:25.333 (1:16.538)
18 Josiah Cole 9 Classical Acdy 10:39.11
1:15.042 (1:15.042) 2:29.522 (1:14.480) 3:44.308 (1:14.786)
5:03.352 (1:19.045) 6:27.352 (1:24.000) 7:55.666 (1:28.315)
9:21.945 (1:26.279) 10:39.110 (1:17.165)
Event 87 Boys 110 Meter Hurdles 3A
========================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 14.37 2004 Brad Gamble, Eagle Valley HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Carl Heide 12 Bayfield 14.38Q 1.3 3
2 Mason Anthony 11 Elizabeth 14.74Q 0.7 1
3 Jasper Germain 12 Roaring Fork 14.93Q 0.5 2
4 Justin Thompson 12 Roaring Fork 14.72Q 1.3 3
5 Nate Hanson 11 Lutheran 14.95Q 0.5 2
6 Eli Grant 10 Classical Acdy 15.19Q 0.7 1
7 James Finken 12 Elizabeth 15.35q 1.3 3
8 Cullen Flynn 12 D'Evelyn 15.45q 0.5 2
9 Dax Snooks 12 Bayfield 15.50q 0.7 1
10 Joel Lopez 11 Rifle 15.71 0.7 1
11 Josh Nicoletti 12 Jefferson Acdy. 15.72 0.7 1
12 Jared Atkin 11 Moffat Cty. 15.80 1.3 3
13 Cody Robbins 12 Lutheran 15.94 0.5 2
14 Julius Cotton 11 Denver West 15.97 1.3 3
15 Dustin Horn 12 Platte Valley 16.09 1.3 3
16 Fischer Argosino 10 Lutheran 16.12 0.5 2
17 Dylan Allen 12 Coal Ridge 16.13 0.5 2
18 Tristin Checketts 12 Valley 17.20 0.7 1
-- Khalif Harrington 9 Sierra FS 1.3 3
Event 87 Boys 110 Meter Hurdles 3A
============================================================================
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 14.37 2004 Brad Gamble, Eagle Valley HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Carl Heide 12 Bayfield 14.65 1.4 10
2 Mason Anthony 11 Elizabeth 14.71 1.4 8
3 Justin Thompson 12 Roaring Fork 14.94 1.4 7
4 Jasper Germain 12 Roaring Fork 15.07 1.4 6
5 Nate Hanson 11 Lutheran 15.23 1.4 5
6 Eli Grant 10 Classical Acdy 15.25 1.4 4
7 Cullen Flynn 12 D'Evelyn 15.28 1.4 3
8 James Finken 12 Elizabeth 15.48 1.4 2
9 Dax Snooks 12 Bayfield 15.87 1.4 1
Event 88 Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 38.39 1995 Ben Myers, Colorado Spgs Christian
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Carl Heide 12 Bayfield R 38.36Q 2 3A Meet Record
2 Mason Anthony 11 Elizabeth 38.71Q 1
3 James Finken 12 Elizabeth 39.28Q 2
4 Eli Grant 10 Classical Acdy 39.59Q 1
5 Cody Bell 12 D'Evelyn 40.37Q 1
6 Nate Hanson 11 Lutheran 40.38Q 2
7 Mikinzie Klimper 12 Moffat Cty. 40.45q 2
8 Cullen Flynn 12 D'Evelyn 40.77q 1
9 Julius Cotton 11 Denver West 40.89q 1
10 Joel Lopez 11 Rifle 41.44 1
11 Brady Anderson 12 D'Evelyn 41.59 2
12 Josh Nicoletti 12 Jefferson Acdy. 42.02 1
13 Adam Ambuul 10 Classical Acdy 42.36 1
14 Ian Jackson 10 Alamosa 42.40 2
15 Chase Huck 12 Weld Central 43.10 2
16 Tristin Checketts 12 Valley 43.91 2
17 Dylan Allen 12 Coal Ridge 44.79 1
-- Jared Atkin 11 Moffat Cty. FS 2
Event 88 Boys 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 38.39 1995 Ben Myers, Colorado Spgs Christian
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Carl Heide 12 Bayfield 38.69 10 Prelims-Record
2 Mason Anthony 11 Elizabeth 38.88 8
3 Eli Grant 10 Classical Acdy 39.43 7
4 James Finken 12 Elizabeth 39.79 6
5 Mikinzie Klimper 12 Moffat Cty. 40.13 5
6 Cody Bell 12 D'Evelyn 40.36 4
7 Julius Cotton 11 Denver West 40.75 3
8 Nate Hanson 11 Lutheran 40.92 2
9 Cullen Flynn 12 D'Evelyn 42.43 1
Event 89 Boys 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 42.62 2012 Mead HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Berthoud 43.04Q 1
2 Bayfield 43.23Q 2
3 Lutheran 43.25Q 1
4 Platte Valley 43.47Q 2
5 Classical Academy 43.92Q 2
6 Elizabeth 44.20Q 1
7 Strasburg 44.02q 2
8 Moffat County 44.12q 2
9 Sierra 44.40q 2 44.394
10 Coal Ridge 44.40 1 44.395
11 Steamboat Springs 44.55 2
12 Montezuma-Cortez 44.81 1
13 Alamosa 44.99 2
14 Holy Family 45.05 1
15 Olathe 45.13 1
16 Brush 45.65 2
17 Centauri 45.72 1
18 Denver West 46.35 1
Event 89 Boys 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 42.62 2012 Mead HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Berthoud 43.18 10
2 Platte Valley 43.68 8
3 Bayfield 43.72 7
4 Lutheran 43.77 6
5 Elizabeth 44.16 5
6 Classical Academy 44.18 4
7 Moffat County 44.83 3
8 Strasburg 44.90 2 44.894
9 Sierra 44.90 1 44.896
Event 90 Boys 4x200 Meter Relay 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian
State Meet: R 1:28.31 2002 Yuma HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Platte Valley 1:28.58Q 1
2 Lutheran 1:28.63Q 2
3 Berthoud 1:30.08Q 1
4 Classical Academy 1:31.44Q 2 1:31.438
5 Strasburg 1:31.44Q 1 1:31.438
6 Sterling 1:31.88Q 2
7 Bayfield 1:31.86q 1
8 Coal Ridge 1:32.10q 2
9 Moffat County 1:32.17q 2
10 Holy Family 1:32.41 1
11 Montezuma-Cortez 1:32.70 1
12 Steamboat Springs 1:32.98 1
13 Centauri 1:33.21 2
14 Faith Christian 1:33.79 1
15 Eaton 1:33.88 2
16 Alamosa 1:33.94 2
-- D'Evelyn DQ 1 Rule 5-10-7 zone1&2
-- Sierra DQ 2 Rule 5-10-7 zone 2
Event 90 Boys 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian
State Meet: R 1:28.31 2002 Yuma HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lutheran 1:28.01R 10 3A Meet Record
2 Platte Valley 1:28.42 8
3 Berthoud 1:29.52 7
4 Strasburg 1:31.12 6
5 Bayfield 1:31.30 5
6 Moffat County 1:31.96 4
7 Classical Academy 1:32.14 3
8 Sterling 1:32.19 2
9 Coal Ridge 1:32.67 1
Event 91 Boys 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:21.46 2016 Manitou Springs HS
C Plackis, L Rodholm, B Coop, J Keul
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Platte Valley 3:23.51Q 2
2 Alamosa 3:25.37Q 1
3 Lutheran 3:26.02Q 1
4 Holy Family 3:28.94Q 2
5 Frontier Academy 3:26.66Q 1
6 Bayfield 3:29.21Q 2
7 Montezuma-Cortez 3:28.18q 1
8 Delta 3:29.29q 1
9 Pagosa Springs 3:29.62q 1
10 D'Evelyn 3:29.72 1
11 Centauri 3:30.05 2
12 Jefferson Acdy. 3:30.23 1
13 Denver West 3:30.88 2
14 Berthoud 3:31.21 2
15 Coal Ridge 3:31.46 2
16 Classical Academy 3:33.37 2
17 Pueblo Central 3:34.14 1
18 Sierra 3:36.40 2
Event 91 Boys 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:21.46 2016 Manitou Springs HS
C Plackis, L Rodholm, B Coop, J Keul
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Platte Valley 3:21.59 10
2 Alamosa 3:23.19 8
3 Lutheran 3:24.62 7
4 Frontier Academy 3:27.46 6
5 Holy Family 3:28.10 5
6 Montezuma-Cortez 3:28.22 4
7 Delta 3:28.60 3
8 Pagosa Springs 3:33.92 2
9 Bayfield 3:38.00 1
Event 92 Boys 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 7:33.48 2009 Warrington Central HS, PA
Colo. Prep: C 7:45.10 2001 Smoky Hill HS
State Meet: R 7:53.53 2003 D'Evelyn HS
School Finals Points
=======================================================================
1 SkyView Academy 8:01.99 10
2 Frontier Academy 8:03.10 8
3 Holy Family 8:07.09 7
4 D'Evelyn 8:10.09 6
5 Classical Academy 8:13.37 5
6 University 8:14.12 4
7 Alamosa 8:15.68 3
8 Lutheran 8:18.17 2
9 Elizabeth 8:22.08 1
10 Delta 8:26.33
11 Woodland Park 8:26.87
12 Berthoud 8:30.94
13 Pagosa Springs 8:32.93
14 Colorado Springs Christian 8:33.80
15 Peak to Peak 8:36.91
16 Jefferson Acdy. 8:42.93
17 Platte Valley 8:56.64
18 Denver West 9:08.07
Event 93 Boys High Jump 3A
=======================================================================
Warm-up 5'7"
Start 5'9" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 7-06 2017 Vernon Turner, Yukon HS, OK
Colo. Prep: C 7-04 1991 Matt Hemingway, Buena Vista HS
State Meet: R 7-02.25 1991 Matt Hemingway, Buena Vista HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Skye Ciccarelli 11 WoodlandPark 6-04.00 10
5-09 5-11 6-01 6-03 6-04 6-05
O O O O XO XXX
2 Tyler Whitley 12 Elizabeth 6-04.00 8
5-09 5-11 6-01 6-03 6-04 6-05
XO O XO XXO XXO XXX
3 Ryan Goldhammer 12 Lutheran 6-03.00 7
5-09 5-11 6-01 6-03 6-04
PPP O O XO XXX
4 Jasper Germain 12 Roaring Fork 6-03.00 6
5-09 5-11 6-01 6-03 6-04
PPP XO O XXO XXX
5 Connor Detlefsen 12 Coal Ridge 6-01.00 5
5-09 5-11 6-01 6-03
O O O XXX
6 Justin Thompson 12 Roaring Fork 6-01.00 4
5-09 5-11 6-01 6-03
O O XO XXX
7 Dax Snooks 12 Bayfield 5-11.00 2.50 Tied
5-09 5-11 6-01
O XO XXX
7 Zace Buckhold 10 Jefferson Acdy. 5-11.00 2.50 Tied
5-09 5-11 6-01
O XO XXX
9 Connor Siruta 12 Berthoud 5-11.00 1
5-09 5-11 6-01
XO XO XXX
10 Paul Farrah 11 Pagosa Spgs. 5-11.00
5-09 5-11 6-01
O XXO XXX
11 Jayson Frank 11 Sterling 5-09.00
5-09 5-11
O XXX
11 Michael McClure 11 Weld Central 5-09.00
5-09 5-11
O XXX
11 Caden Church 9 Bennett 5-09.00
5-09 5-11
O XXX
-- Axel Henry 10 Sterling NH
5-09
XXX
-- Bo Cormier 10 Centauri NH
5-09
XXX
-- Sam Roumph 12 Ridgeview NH
5-09
XXX
-- Justin Henderson 12 Basalt NH
5-09
XXX
-- Jovanni Berry 12 Salida NH
5-09
XXX
-- Scott Grable 9 Eaton NH
5-09
XXX
-- Jaren Albrighton 11 Platte Valley NH
5-09
XXX
-- Laytham Magana 12 Grand Valley NH
5-09
XXX
-- Justyce Newbill 10 Sterling NH
5-09
XXX
Event 94 Boys Pole Vault 3A
=======================================================================
Warm-up 10'0"
Start 10'6" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield HS, TX
Colo. Prep: C 17-07.50 1986 Pat Manson, Aurora Central HS
State Meet: R 15-01 2013 Truitt Parrish, Sterling HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Eric Casey 11 Steamboat Spgs. 14-00.00 10
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-03 13-06 13-09 14-00 14-01
P P P O O O XXO O O O XXX
2 Chad Winkler 12 Bayfield 13-09.00 8
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-03 13-06 13-09 14-00
P P P O XXO O O O O XXX
3 Colton Fine 12 Bayfield 13-03.00 7
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-03 13-06
P P P O XO O O XXX
4 Riley Ellsworth 12 Rifle 13-00.00 6
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-03
P O O XO XO XXO XXX
5 Brian De La Rosa 12 Rifle 12-06.00 5
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
P XXO O XO O XXX
6 David Pringle 12 Eaton 12-06.00 4
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
P O XXO XXO O XXX
7 Dawson French 10 Bayfield 12-06.00 3
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
P P P O XO XXX
8 Josh Yancey 10 Platte Valley 12-06.00 2
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
P O XO O XO XXX
9 Chase Graves 11 WoodlandPark 12-06.00 1
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
P P O O XXO XXX
10 Hunter Bellendir 10 Liberty Comm 12-06.00
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
O O XO O XXO XXX
11 Conner Polenz 10 Sterling 12-00.00
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
O O O O XXX
11 Hitch Young 10 Coal Ridge 12-00.00
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
O O O O XXX
13 Spencer Hicklin 11 Liberty Comm 12-00.00
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
O O O XO XXX
14 Liam Skerjanec 11 Sterling 12-00.00
10-06 11-00 11-06 12-00 12-06
P O XO XO XXX
15 Mason Boss 11 Elizabeth 11-06.00
10-06 11-00 11-06 12-00
P O XO XXX
16 Tyler Laudick 11 Gunnison 11-06.00
10-06 11-00 11-06 12-00
XO O XO XXX
17 Burke Ewing 10 University 11-00.00
10-06 11-00 11-06
O XXO XXX
18 Gerardo Garcia 12 Platte Valley 10-06.00
10-06 11-00
O XXX
Event 95 Boys Long Jump 3A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare HS, CA
Colo. Prep: C 24-07.50 1990 Chris Sanders, Montbello HS
State Meet: R 23-01.25 2003 Josiah Baker, La Junta HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Inaujee Ison 12 Ridgeview 21-02.25 -1.4 10
20-10.50(-1.3) 20-05.50(-3.3) FOUL(-1.4) 19-05.25(-2.3) 21-01.50(-2.1) 21-02.25(-1.4)
2 Justin Thompson 12 Roaring Fork 20-07.00 -2.6 8
18-10(-1.7) 19-10.50(-3.0) 20-00.75(-1.8) 20-07(-2.6) 20-06(-1.7) FOUL(-1.0)
3 Cullen Flynn 12 D'Evelyn 20-06.25 -1.6 7
19-11.25(-1.2) FOUL(-1.0) 20-06.25(-1.6) 20-01.25(-1.4) 19-11(-3.1) FOUL(-2.1)
4 Eli Grant 10 Classical Acdy 20-05.50 -1.8 6
20-02.25(-1.2) 19-04.75(-2.9) 19-01.75(-0.6) FOUL(-0.1) 19-06.50(-1.5) 20-05.50(-1.8)
5 Reece Ullery 11 Elizabeth 20-01.00 -1.0 5
19-09.75(-2.5) 19-11.50(-1.8) 20-01(-1.0) 19-02.50(-2.1) FOUL(-1.3) FOUL(-1.3)
6 Scott Grable 9 Eaton 19-11.00 -2.7 4
19-02.50(-3.0) 19-03.25(-1.9) 19-06.75(-1.4) 19-11(-2.7) 19-10.50(-0.8) FOUL(-1.1)
7 Nolan Johnson 9 University 19-09.50 -2.4 3
FOUL(-0.5) 19-03.50(-2.1) 16-10(-2.3) 19-01.50(-4.0) 19-02.25(-1.3) 19-09.50(-2.4)
8 Diago Villa 11 Lamar 19-09.00 -1.1 2
19-09(-1.1) FOUL(-1.5) 19-06.25(-1.4) 18-05.75(-2.1) 19-05.25(-1.0) 19-03.25(-2.5)
9 Jasper Germain 12 Roaring Fork 19-06.25 -2.0 1
18-00(-1.3) 19-05.50(-0.2) 19-06.25(-2.0) 19-03.50(-1.9) 19-06(-1.3) FOUL(-1.0)
10 Wyatt Woodrick 12 Berthoud 19-03.00 -1.5
FOUL(-1.2) 18-08.25(-1.1) 19-02.75(-1.6) 18-01.50(-1.1) 18-07.50(-2.2) 19-03(-1.5)
11 Isaac Harris 11 Sterling 19-02.00 -0.2
19-02(-0.2) 17-08.50(-2.2) 19-01(-1.3)
12 Mason Anthony 11 Elizabeth 19-01.50 -1.5
FOUL(-3.7) 19-00.50(-1.2) 19-01.50(-1.5)
13 Dylan Vallejos 11 Lamar 19-01.00 -1.4
19-01(-1.4) 18-11.75(-1.5) 17-06(-1.7)
14 Dylan Hilliker 10 Bayfield 19-00.00 -1.3
18-05.50(-0.4) 19-00(-1.3) 18-11(-2.0)
15 Adrian Strong 11 Liberty Comm 18-10.75 -0.8
18-10.75(-0.8) 18-09.50(-0.6) 18-08(-1.8)
16 Kelita Baroumbaye 11 Gunnison 18-10.00 -1.7
FOUL(-1.7) 17-05.25(-1.7) 18-10(-1.7)
17 Teagan Mayes 11 Liberty Comm 17-10.00 -1.1
17-10(-1.1) FOUL(-0.3) 17-03.50(-1.7)
18 Hayden Strange 10 Holy Family 17-08.25 -1.5
17-01.75(-1.7) 16-02(-1.5) 17-08.25(-1.5)
19 Jayson Frank 11 Sterling 16-03.25 -1.3
16-02.50(-1.2) 16-03.25(-1.3) FOUL(-1.2)
Event 96 Boys Triple Jump 3A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA
Colo. Prep: C 51-00.25 1973 Victor White, Harrison HS
State Meet: R 48-01.75 2016 Kharon Hall, Lutheran HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Justin Thompson 12 Roaring Fork 45-11.75 2.4 10
FOUL(2.0) 45-11.75(2.4) FOUL(2.8) FOUL(0.6) 41-01.50(1.3) 45-11.75(2.7)
2 Jasper Germain 12 Roaring Fork 45-04.00 4.5 8
43-07.50(1.3) 45-04(4.5) 44-07.75(2.6) 44-02.75(2.6) 43-04.50(+0.0) 43-10.25(3.8)
3 Kelita Baroumbaye 11 Gunnison 44-08.50 2.3 7
42-01(1.0) FOUL(3.9) 44-08.50(2.3) 43-06.50(0.1) 42-11.25(1.9) FOUL(2.7)
4 Dylan Vallejos 11 Lamar 43-09.00 2.3 6
43-06.75(2.9) FOUL(2.5) 41-04.25(4.6) 42-08(0.9) 43-09(2.3) 43-06.25(3.6)
5 Zace Buckhold 10 Jefferson Acdy. 43-08.25 2.4 5
43-08.25(2.4) 43-04.50(+0.0) 43-00.50(3.4) 43-00(+0.0) FOUL(3.2) FOUL(1.6)
6 Brock Voth 12 Berthoud 43-06.50 3.4 4
43-06.50(3.4) 43-02.25(2.2) FOUL(3.2) 42-02.50(1.1) 41-11.50(2.6) FOUL(3.0)
7 Colton Shalla 11 Sterling 43-01.00 2.2 3
41-08.50(1.5) 41-07.25(1.3) 43-00.50(2.3) 42-00.75(1.7) 43-01(2.2) 43-00.50(3.2)
8 Michael Wedemeyer 11 Pagosa Spgs. 42-10.00 2.0 2
42-10(2.0) 34-02.75(1.1) 38-07.25(3.0) 39-00(1.5) 42-00(2.0) 41-10.50(1.8)
9 Austin Coalson 12 Eaton 42-08.50 3.8 1
40-02(3.8) 41-07(2.9) 42-08.50(3.8) 41-03.50(1.3) FOUL(1.8) 40-02(2.7)
10 Jayson Frank 11 Sterling 42-07.50 3.1
42-07.50(3.1) 40-10(3.9) 42-02.50(1.7) 40-06.50(1.3) 38-09(3.8) 42-02.50(1.2)
11 Reece Ullery 11 Elizabeth 42-06.00 1.4
42-02(2.3) 42-06(1.4) FOUL(3.2)
12 Bryce Gilliland 11 Sterling 41-09.50 3.2
41-09(1.7) 41-07.50(3.6) 41-09.50(3.2)
13 Derek Gonser 11 University 41-06.00 2.6
41-06(2.6) 41-00(3.0) 40-06(4.1)
14 Billet Porter 12 Coal Ridge 41-05.75 3.2
41-05.75(3.2) 40-11.25(1.9) 41-02(3.4)
15 Fischer Argosino 10 Lutheran 41-04.00 2.1
41-04(2.1) FOUL(2.8) FOUL(3.4)
16 Nicholas Nijkamp 10 WoodlandPark 40-07.00 3.0
40-07(3.0) FOUL(2.1) FOUL
17 Abdi Mohammed 12 Denver West 40-03.25 3.4
32-08(1.4) 38-02.50(2.7) 40-03.25(3.4)
18 Kameron Varney 11 Lutheran 38-08.75 2.5
FOUL(3.7) 37-07.75(2.7) 38-08.75(2.5)
Event 97 Boys Shot Put 3A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX
Colo. Prep: C 71-03.25 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 67-10.25 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Reece Davidson 12 Faith Christian 53-04.50 10
46-05 51-08.50 47-05 47-00 53-01.75 53-04.50
2 David Hawkins 11 Bayfield 51-03.75 8
49-11.75 FOUL 51-03.75 FOUL FOUL 49-11.25
3 Rhys Ryba 12 Classical Acdy 49-10.25 7
43-02.75 46-06 46-09 49-03 49-03.25 49-10.25
4 Ryan Phelps 12 Bayfield 48-10.25 6
FOUL 47-01.50 FOUL 48-08.75 FOUL 48-10.25
5 Pete Flack 12 D'Evelyn 48-06.00 5
47-07 48-06 FOUL 46-05.25 FOUL FOUL
6 Kyle Bahnsen 12 University 47-11.50 4
47-01.25 45-11 46-05.25 45-09 46-10.75 47-11.50
7 Donovan Simmons 11 Lutheran 46-08.00 3
45-00 43-04 46-08 44-08.25 45-08.25 45-06.50
8 Jace Pittman 11 Sterling 46-02.00 2
43-04.50 44-06 FOUL 42-05 45-07 46-02
9 Brock Murphy 12 Lamar 45-09.50 1
FOUL 43-09.25 44-06.75 FOUL 43-09 45-09.50
10 Wyatt Killinen 12 Bayfield 44-09.50
FOUL 44-09.50 FOUL 44-04.75 FOUL FOUL
11 Mitchell Guyot 9 Holy Family 43-10.75
40-08 43-10.75 43-04.50
12 Jason Landen 12 Eaton 43-09.00
43-09 42-11 41-08.50
13 Austin Hall 12 Lamar 43-08.50
FOUL 43-02.50 43-08.50
14 Drew Velasco 11 Lutheran 43-02.00
FOUL 43-02 FOUL
15 Kaden Ramirez 11 La Junta 42-11.75
FOUL 42-11.75 FOUL
16 Vicente Ramirez 12 La Junta 42-05.00
FOUL FOUL 42-05
17 Jack Vannice 12 D'Evelyn 40-10.25
40-10.25 39-01 39-09
18 Reid Kaiser 11 Sterling 39-02.00
FOUL FOUL 39-02
Event 98 Boys Discus Throw 3A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado
Colo. Prep: C 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 214-01 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Reece Davidson 12 Faith Christian 159-00 10
142-01 153-02 154-11 159-00 137-09 116-04
2 Ryan Phelps 12 Bayfield 156-02 8
156-02 FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Jace Pittman 11 Sterling 154-09 7
148-00 136-00 FOUL 134-10 FOUL 154-09
4 Jacx Power 12 Coal Ridge 147-04 6
FOUL FOUL 147-04 137-07 142-01 146-10
5 Jesse Earl 11 Moffat Cty. 147-04 5
143-10 143-00 143-01 147-04 133-02 141-11
6 Reid Kaiser 11 Sterling 142-09 4
FOUL 139-05 142-09 135-07 FOUL 142-04
7 Spencer Ochko 12 Roaring Fork 140-03 3
132-00 132-06 140-03 134-02 129-11 136-03
8 Vicente Ramirez 12 La Junta 140-00 2
125-03 140-00 128-08 135-10 FOUL 138-10
9 Pete Flack 12 D'Evelyn 139-09 1
139-09 130-00 FOUL FOUL 135-09 FOUL
10 Jack Tracy 10 Steamboat Spgs. 136-07
136-07 125-03 131-03 134-11 130-03 FOUL
11 Ian Cone 11 Sterling 136-05
FOUL 134-07 136-05
12 Josh Kaufmann 10 Bayfield 134-06
134-06 FOUL 132-03
13 Xavier Brown 12 Sierra 132-06
FOUL FOUL 132-06
14 Noah Sedillo 12 La Junta 132-05
132-05 FOUL 111-04
15 Alex Mazza 12 Lutheran 132-02
132-02 125-04 126-06
16 Brock Murphy 12 Lamar 130-08
130-08 FOUL FOUL
17 Kaden Zink 12 Eaton 128-01
FOUL 128-01 FOUL
18 George Galviz-ortiz 12 Centauri 125-03
125-03 FOUL FOUL
Event 101 Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 11.82 2012 Sierra Williams, Cedaredge HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Maya Evans 12 Lutheran 11.83Q 3.2 2
2 Briyana Bunson 12 Sierra 12.38Q 1.6 1
3 Claudia Valenzuela 12 Classical Acdy 12.39Q 1.6 1
4 Rebecka Ballard 11 Jefferson Acdy. 12.40Q 3.2 2
5 Jacey Reinert 12 Platte Valley 12.45Q 3.2 2
6 Lainee Hauer 11 Eaton 12.51Q 1.6 1
7 Michaela Hill 11 Eaton 12.49q 3.2 2
8 Nya Henderson 11 Denver West 12.52q 1.6 1
9 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 12.58q 3.2 2
10 Shaya Chenoweth 11 Grand Valley 12.60 1.6 1
11 Esther Eyberg 10 Classical Acdy 12.61 3.2 2
12 Aryelle Wright 11 Montezuma-Cortez 12.65 3.2 2
13 Jordyn Pittman 10 Grand Valley 12.66 1.6 1
14 Delaney Phillips 10 Rifle 12.81 3.2 2
15 Allyssa Romero 10 Alamosa 12.82 1.6 1
16 Reyna Garcia 12 Alamosa 12.89 1.6 1
17 MacKenzie Burt 12 Bennett 13.10 1.6 1
18 Morgan Short 11 Montezuma-Cortez 13.24 3.2 2
Event 101 Girls 100 Meter Dash 3A
============================================================================
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 11.82 2012 Sierra Williams, Cedaredge HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Maya Evans 12 Lutheran 12.02 1.4 10
2 Briyana Bunson 12 Sierra 12.48 1.4 8
3 Lainee Hauer 11 Eaton 12.51 1.4 7
4 Claudia Valenzuela 12 Classical Acdy 12.55 1.4 6
5 Rebecka Ballard 11 Jefferson Acdy. 12.63 1.4 5
6 Nya Henderson 11 Denver West 12.65 1.4 4 12.648
7 Jacey Reinert 12 Platte Valley 12.65 1.4 3 12.650
8 Michaela Hill 11 Eaton 12.70 1.4 2
9 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 13.04 1.4 1
Event 102 Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 24.13 2012 Sierra Williams, Cedaredge HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Maya Evans 12 Lutheran 24.53Q 0.6 2
2 Claudia Valenzuela 12 Classical Acdy 25.63Q 1.5 1
3 Nya Henderson 11 Denver West 25.67Q 1.5 1
4 Jacey Reinert 12 Platte Valley 25.77Q 0.6 2
5 Aryelle Wright 11 Montezuma-Cortez 25.81Q 1.5 1
6 Lilly Lavier 10 Alamosa 25.93Q 0.6 2
7 Esther Eyberg 10 Classical Acdy 25.98q 1.5 1
8 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 26.08q 1.5 1
9 Amarachi Onuoha 9 Dsst GreenValley 26.11q 0.6 2
10 Lainee Hauer 11 Eaton 26.18 0.6 2
11 Jordyn Pittman 10 Grand Valley 26.23 1.5 1
12 Regan Aurich 10 Lutheran 26.26 0.6 2
13 Allyssa Romero 10 Alamosa 26.37 1.5 1
14 Delaney Phillips 10 Rifle 26.42 0.6 2
15 Rebecka Ballard 11 Jefferson Acdy. 26.72 1.5 1
16 Hayley Rayburn 12 Platte Canyon 26.80 0.6 2
17 Morgan Short 11 Montezuma-Cortez 27.29 0.6 2 27.283
18 Madi Bottin 12 Lutheran 27.29 1.5 1 27.286
Event 102 Girls 200 Meter Dash 3A
============================================================================
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 24.13 2012 Sierra Williams, Cedaredge HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Maya Evans 12 Lutheran 24.88 1.9 10
2 Claudia Valenzuela 12 Classical Acdy 25.75 1.9 8
3 Lilly Lavier 10 Alamosa 25.99 1.9 7
4 Jacey Reinert 12 Platte Valley 26.00 1.9 6
5 Aryelle Wright 11 Montezuma-Cortez 26.04 1.9 5
6 Nya Henderson 11 Denver West 26.14 1.9 4
7 Esther Eyberg 10 Classical Acdy 26.46 1.9 3
8 Amarachi Onuoha 9 Dsst GreenValley 26.52 1.9 2
9 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 26.95 1.9 1
Event 103 Girls 400 Meter Dash 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 55.01 2016 Kayla Pinnt, Moffat County HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ashten Loeks 11 Elizabeth 57.03Q 2
2 Aryelle Wright 11 Montezuma-Cortez 57.93Q 1
3 Jordyn Pittman 10 Grand Valley 57.33Q 2
4 Regan Aurich 10 Lutheran 58.19Q 1
5 Lilly Lavier 10 Alamosa 57.44Q 2
6 Chantae Steele 11 Classical Acdy 58.27Q 1
7 Delaney Phillips 10 Rifle 59.32q 1
8 Allyssa Romero 10 Alamosa 59.64q 1
9 Laryssa Hamblen 11 D'Evelyn 1:00.02q 2
10 Emaleigh Papierski 9 Moffat Cty. 1:00.04 2
11 Olivia Wren 10 Vanguard 1:00.11 1
12 Tara Sowards 12 Alamosa 1:00.13 1
13 Jacey Reinert 12 Platte Valley 1:00.29 2 1:00.284
14 Payton Corah 12 Holy Family 1:00.29 1 1:00.289
15 Ruby Brown 10 Salida 1:00.39 2
16 Michaela Hill 11 Eaton 1:00.94 1
17 Megan Maley 11 Basalt 1:02.06 2
18 Amarachi Onuoha 9 Dsst GreenValley 1:07.09 2
Event 103 Girls 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 55.01 2016 Kayla Pinnt, Moffat County HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Aryelle Wright 11 Montezuma-Cortez 57.90 10
2 Regan Aurich 10 Lutheran 57.91 8
3 Ashten Loeks 11 Elizabeth 59.21 7
4 Lilly Lavier 10 Alamosa 59.53 6
5 Chantae Steele 11 Classical Acdy 59.69 5
6 Jordyn Pittman 10 Grand Valley 59.73 4
7 Allyssa Romero 10 Alamosa 1:00.40 3
8 Delaney Phillips 10 Rifle 1:00.45 2
9 Laryssa Hamblen 11 D'Evelyn 1:00.85 1
Event 104 Girls 800 Meter Run 3A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
Colo. Prep: C 2:04.56 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
State Meet: R 2:09.19 2017 Taryn Ceglowski, Salida HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Maggi Congdon 10 Steamboat Spgs. 2:14.07 10
1:08.032 (1:08.032) 2:14.064 (1:06.033)
2 Lilly Lavier 10 Alamosa 2:14.68 8
1:08.507 (1:08.507) 2:14.671 (1:06.165)
3 Anna Shults 11 Peak to Peak 2:15.73 7
1:08.200 (1:08.200) 2:15.721 (1:07.522)
4 Tiana Bradfield 11 Peak to Peak 2:16.31 6
1:08.340 (1:08.340) 2:16.303 (1:07.964)
5 Shannon King 10 Faith Christian 2:16.90 5
1:08.581 (1:08.581) 2:16.893 (1:08.313)
6 McKenzie Elliott 12 Classical Acdy 2:16.96 4
1:09.334 (1:09.334) 2:16.958 (1:07.624)
7 Payton Corah 12 Holy Family 2:18.57 3
1:08.065 (1:08.065) 2:18.562 (1:10.497)
8 Winter Boese 11 Steamboat Spgs. 2:19.47 2
1:09.109 (1:09.109) 2:19.470 (1:10.362)
9 Chantae Steele 11 Classical Acdy 2:19.61 1
1:09.759 (1:09.759) 2:19.605 (1:09.847)
10 Sonja Morin 9 D'Evelyn 2:20.22
1:09.535 (1:09.535) 2:20.218 (1:10.683)
11 Ella Benkendorf 11 Elizabeth 2:21.19
1:09.988 (1:09.988) 2:21.181 (1:11.194)
12 Cailey Archer 11 Berthoud 2:21.43
1:08.873 (1:08.873) 2:21.428 (1:12.555)
13 Taylor Santangelo 12 Holy Family 2:23.38
1:08.929 (1:08.929) 2:23.374 (1:14.446)
14 Tara Sowards 12 Alamosa 2:24.38
1:09.774 (1:09.774) 2:24.371 (1:14.597)
15 Marcada Baker 9 Steamboat Spgs. 2:24.41
1:11.985 (1:11.985) 2:24.409 (1:12.424)
16 Taylor Haerbig 9 D'Evelyn 2:24.59
1:10.744 (1:10.744) 2:24.587 (1:13.843)
17 Katelyn Haerbig 9 D'Evelyn 2:24.62
1:11.168 (1:11.168) 2:24.612 (1:13.445)
18 Annika Zenk 11 Platte Valley 2:25.92
1:10.354 (1:10.354) 2:25.913 (1:15.559)
Event 105 Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas HS, WA
Colo. Prep: C 4:44.31 2016 Katie Rainsberger, Air Academy HS
State Meet: R 4:57.44 2005 Rachel Gioscia, Buena Vista HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Maggi Congdon 10 Steamboat Spgs. 5:06.52 10
1:13.177 (1:13.177) 2:35.514 (1:22.338) 3:54.739 (1:19.226)
5:06.519 (1:11.780)
2 Tiana Bradfield 11 Peak to Peak 5:07.67 8
1:13.481 (1:13.481) 2:35.152 (1:21.671) 3:55.215 (1:20.063)
5:07.667 (1:12.453)
3 Anna Shults 11 Peak to Peak 5:07.72 7
1:13.418 (1:13.418) 2:35.278 (1:21.860) 3:55.295 (1:20.017)
5:07.720 (1:12.426)
4 Quinn McConnell 11 Peak to Peak 5:09.11 6
1:12.972 (1:12.972) 2:34.580 (1:21.609) 3:54.874 (1:20.294)
5:09.101 (1:14.228)
5 Sarah Wagler 12 Rifle 5:14.62 5
1:14.514 (1:14.514) 2:35.680 (1:21.167) 3:56.023 (1:20.343)
5:14.617 (1:18.595)
6 Hannah Ellis 12 Frontier Acdy. 5:15.09 4
1:14.261 (1:14.261) 2:34.694 (1:20.433) 3:55.087 (1:20.394)
5:15.083 (1:19.996)
7 Katie Flaherty 11 Classical Acdy 5:18.74 3
1:14.042 (1:14.042) 2:36.284 (1:22.242) 3:58.467 (1:22.183)
5:18.736 (1:20.269)
8 McKenzie Elliott 12 Classical Acdy 5:19.00 2
1:14.465 (1:14.465) 2:36.524 (1:22.060) 3:58.865 (1:22.341)
5:18.997 (1:20.132)
9 Winter Boese 11 Steamboat Spgs. 5:20.40 1
1:14.580 (1:14.580) 2:36.824 (1:22.244) 3:59.432 (1:22.609)
5:20.399 (1:20.968)
10 Madi Moen 10 Vanguard 5:26.25
1:14.426 (1:14.426) 2:36.701 (1:22.276) 4:00.132 (1:23.431)
5:26.249 (1:26.118)
11 Shannon King 10 Faith Christian 5:28.10
1:14.007 (1:14.007) 2:36.387 (1:22.380) 4:03.114 (1:26.728)
5:28.093 (1:24.980)
12 Taylor Haerbig 9 D'Evelyn 5:29.08
1:16.417 (1:16.417) 2:41.634 (1:25.217) 4:10.065 (1:28.431)
5:29.077 (1:19.013)
13 Payton Corah 12 Holy Family 5:30.15
1:14.809 (1:14.809) 2:37.936 (1:23.127) 4:06.471 (1:28.536)
5:30.142 (1:23.671)
14 Jenna Howard 11 Peak to Peak 5:32.08
1:14.347 (1:14.347) 2:38.662 (1:24.316) 4:06.717 (1:28.055)
5:32.075 (1:25.359)
15 Katelyn Haerbig 9 D'Evelyn 5:32.31
1:16.629 (1:16.629) 2:42.106 (1:25.477) 4:10.744 (1:28.639)
5:32.308 (1:21.565)
16 Taylor Santangelo 12 Holy Family 5:32.72
1:14.771 (1:14.771) 2:37.184 (1:22.413) 4:05.386 (1:28.202)
5:32.719 (1:27.334)
17 Alyssa Wells 9 Holy Family 5:36.65
1:16.398 (1:16.398) 2:42.571 (1:26.173) 4:12.937 (1:30.366)
5:36.642 (1:23.706)
18 Sonja Morin 9 D'Evelyn 5:37.42
1:15.427 (1:15.427) 2:40.311 (1:24.884) 4:10.517 (1:30.207)
5:37.416 (1:26.899)
Event 106 Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 10:09.26 2017 Brie Oakley, Grandview HS
State Meet: R 10:52.49 2002 Caroline Cretti, Roaring Fork HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hannah Ellis 12 Frontier Acdy. 11:19.39 10
1:23.943 (1:23.943) 2:51.536 (1:27.594) 4:21.160 (1:29.624)
5:49.784 (1:28.625) 7:14.530 (1:24.746) 8:39.059 (1:24.529)
10:00.916 (1:21.858) 11:19.389 (1:18.473)
2 Sarah Wagler 12 Rifle 11:34.90 8
1:24.215 (1:24.215) 2:51.656 (1:27.442) 4:21.394 (1:29.738)
5:49.995 (1:28.602) 7:14.833 (1:24.838) 8:42.811 (1:27.978)
10:15.844 (1:33.034) 11:34.891 (1:19.047)
3 Shannon King 10 Faith Christian 11:39.36 7
1:24.834 (1:24.834) 2:52.865 (1:28.032) 4:21.700 (1:28.835)
5:50.695 (1:28.996) 7:19.069 (1:28.374) 8:51.095 (1:32.027)
10:21.046 (1:29.952) 11:39.351 (1:18.305)
4 Quinn McConnell 11 Peak to Peak 11:39.83 6
1:24.603 (1:24.603) 2:52.534 (1:27.932) 4:21.419 (1:28.885)
5:50.336 (1:28.918) 7:17.644 (1:27.308) 8:47.407 (1:29.764)
10:17.693 (1:30.286) 11:39.822 (1:22.129)
5 Kylie Simshauser 9 Florence 11:45.16 5
1:23.996 (1:23.996) 2:52.630 (1:28.634) 4:22.772 (1:30.143)
5:52.806 (1:30.035) 7:23.189 (1:30.383) 8:55.245 (1:32.057)
10:25.296 (1:30.052) 11:45.154 (1:19.858)
6 Katie Flaherty 11 Classical Acdy 11:46.39 4
1:24.241 (1:24.241) 2:52.231 (1:27.990) 4:21.745 (1:29.515)
5:50.975 (1:29.230) 7:21.662 (1:30.687) 8:54.872 (1:33.210)
10:25.026 (1:30.155) 11:46.381 (1:21.355)
7 Rachel Ingram 11 Colo. Sp. Chris. 11:47.89 3
1:24.859 (1:24.859) 2:53.260 (1:28.402) 4:22.415 (1:29.156)
5:52.366 (1:29.952) 7:22.634 (1:30.268) 8:55.057 (1:32.424)
10:25.200 (1:30.143) 11:47.882 (1:22.683)
8 Fern Clark 9 Salida 11:49.16 2
1:24.026 (1:24.026) 2:52.282 (1:28.256) 4:22.854 (1:30.573)
5:53.052 (1:30.198) 7:23.431 (1:30.379) 8:55.756 (1:32.326)
10:26.452 (1:30.696) 11:49.154 (1:22.703)
9 Taylor Santangelo 12 Holy Family 12:06.01 1
1:25.096 (1:25.096) 2:53.691 (1:28.595) 4:23.620 (1:29.929)
5:56.410 (1:32.790) 7:32.261 (1:35.852) 9:09.955 (1:37.695)
10:46.601 (1:36.646) 12:06.003 (1:19.403)
10 Alyssa Wells 9 Holy Family 12:08.74
1:25.781 (1:25.781) 2:55.554 (1:29.774) 4:27.496 (1:31.943)
5:59.945 (1:32.449) 7:32.816 (1:32.872) 9:08.145 (1:35.329)
10:45.902 (1:37.757) 12:08.732 (1:22.830)
11 Sierra Bower 9 Basalt 12:08.85
1:25.052 (1:25.052) 2:53.530 (1:28.478) 4:23.401 (1:29.872)
5:58.192 (1:34.792) 7:34.125 (1:35.934) 9:11.609 (1:37.484)
10:48.742 (1:37.134) 12:08.850 (1:20.108)
12 Maycee White 12 Berthoud 12:15.32
1:25.134 (1:25.134) 2:53.792 (1:28.658) 4:24.170 (1:30.378)
5:59.381 (1:35.212) 7:34.350 (1:34.969) 9:11.175 (1:36.826)
10:46.682 (1:35.507) 12:15.317 (1:28.636)
13 Katelyn Haerbig 9 D'Evelyn 12:15.47
1:26.141 (1:26.141) 2:57.731 (1:31.590) 4:31.160 (1:33.429)
6:04.754 (1:33.595) 7:38.322 (1:33.568) 9:11.734 (1:33.413)
10:44.701 (1:32.967) 12:15.467 (1:30.767)
14 Taylor Haerbig 9 D'Evelyn 12:15.95
1:26.107 (1:26.107) 2:57.487 (1:31.380) 4:30.863 (1:33.376)
6:04.983 (1:34.120) 7:38.062 (1:33.079) 9:11.461 (1:33.399)
10:44.304 (1:32.844) 12:15.943 (1:31.639)
15 Aulea Rollins 9 Gunnison 12:25.20
1:24.575 (1:24.575) 2:53.282 (1:28.707) 4:23.865 (1:30.584)
6:00.086 (1:36.222) 7:37.197 (1:37.112) 9:13.344 (1:36.147)
10:53.302 (1:39.958) 12:25.195 (1:31.894)
16 Brittany Lopez 12 Alamosa 12:37.79
1:24.869 (1:24.869) 2:54.016 (1:29.148) 4:24.149 (1:30.133)
6:01.102 (1:36.954) 7:40.372 (1:39.270) 9:22.932 (1:42.560)
11:05.665 (1:42.734) 12:37.782 (1:32.117)
17 Jenna Howard 11 Peak to Peak 12:38.45
1:25.645 (1:25.645) 2:59.282 (1:33.637) 4:35.332 (1:36.050)
6:14.410 (1:39.078) 7:51.486 (1:37.077) 9:31.969 (1:40.483)
11:12.120 (1:40.152) 12:38.446 (1:26.327)
18 Audrynn Street 9 Frontier Acdy. 12:59.00
1:25.710 (1:25.710) 2:57.383 (1:31.674) 4:31.205 (1:33.823)
6:10.157 (1:38.953) 7:51.532 (1:41.375) 9:36.137 (1:44.606)
11:23.694 (1:47.557) 12:58.999 (1:35.305)
Event 107 Girls 100 Meter Hurdles 3A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 14.23 2013 Alexa Chacon, Classical Academy
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 15.03Q 1.7 2
2 Jordan Lanning 11 Bayfield 15.29Q 1.0 1
3 Payton Walter 12 Faith Christian 15.58Q 1.7 2
4 Mary Streeter 11 Alamosa 15.64Q 1.0 1
5 Caitlin Simmons 10 Lutheran 15.78Q 1.7 2
6 Brooke Rule 9 Brush 16.32Q 1.0 1
7 Samantha Mulder 12 Berthoud 16.46q 1.7 2
8 Shenna Daum 10 Classical Acdy 16.51q 1.7 2
9 Serenity Nailor-lewis 11 PuebloCentral 16.72q 1.0 1
10 RaeAnn Queener 12 Classical Acdy 16.73 1.0 1
11 Ruby Brown 10 Salida 16.78 1.0 1
12 Elisabeth Jensen 10 Colo. Sp. Chris. 16.85 1.7 2 16.844
13 Remi Baldwin 10 Delta 16.85 1.7 2 16.847
14 Kaley St. Peter 11 Delta 17.00 1.0 1
15 Robin Peterson 12 Peak to Peak 17.21 1.0 1
16 Kae O'Donnell 12 Jefferson Acdy. 17.22 1.7 2
17 Ashley Wood 12 Montezuma-Cortez 17.33 1.7 2
-- Alondra Faudoa 12 Bennett DNS 1.0 1
Event 107 Girls 100 Meter Hurdles 3A
============================================================================
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 14.23 2013 Alexa Chacon, Classical Academy
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 15.08 2.4 10
2 Jordan Lanning 11 Bayfield 15.24 2.4 8
3 Payton Walter 12 Faith Christian 15.41 2.4 7
4 Caitlin Simmons 10 Lutheran 15.65 2.4 6
5 Mary Streeter 11 Alamosa 16.03 2.4 5
6 Shenna Daum 10 Classical Acdy 16.12 2.4 4
7 Samantha Mulder 12 Berthoud 16.24 2.4 3
8 Brooke Rule 9 Brush 16.55 2.4 2
9 Serenity Nailor-lewis 11 PuebloCentral 17.21 2.4 1
Event 108 Girls 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 42.45 2016 Sarah Yocum, Faith Christian HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ashten Loeks 11 Elizabeth 45.40Q 1
2 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 45.46Q 2
3 Brooke Rule 9 Brush 45.97Q 1
4 Ruby Brown 10 Salida 47.54Q 2
5 Hayley Rayburn 12 Platte Canyon 46.48Q 1
6 Emilie Johnson 10 Stargate 47.86Q 2
7 Jordan Lanning 11 Bayfield 47.16q 1
8 Lauren Kelly 11 Lutheran 47.48q 1
9 Samantha Mulder 12 Berthoud 48.04q 1
10 Ryanne Ehlers 11 Eaton 48.22 2
11 Peyton Frank 10 Holy Family 48.74 1
12 Payton Walter 12 Faith Christian 48.77 1
13 Remi Baldwin 10 Delta 48.82 2
14 Shenna Daum 10 Classical Acdy 49.34 2
15 Ashley Darrah 11 Holy Family 50.16 1
16 Ashley Wood 12 Montezuma-Cortez 50.20 2
17 Kae O'Donnell 12 Jefferson Acdy. 50.48 2
-- Alondra Faudoa 12 Bennett DNS 2
Event 108 Girls 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 42.45 2016 Sarah Yocum, Faith Christian HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ashten Loeks 11 Elizabeth 45.37 10
2 Ruby Brown 10 Salida 46.27 8
3 Jordan Lanning 11 Bayfield 46.40 7
4 Brooke Rule 9 Brush 46.92 6
5 Hayley Rayburn 12 Platte Canyon 47.73 5
6 Lauren Kelly 11 Lutheran 47.89 4
7 Samantha Mulder 12 Berthoud 48.08 3
8 Esther Diza-mbelolo 11 D'Evelyn 48.93 2
9 Emilie Johnson 10 Stargate 49.26 1
Event 109 Girls 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 48.95 2017 Lutheran HS
R Darnell, M Bottin, M Evans, N Streib
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lutheran 49.00Q 2
2 Classical Academy 49.70Q 1
3 Coal Ridge 50.65Q 2
4 Jefferson Acdy. 51.32Q 1
5 Sierra 50.92Q 2
6 Brush 51.44Q 1
7 Weld Central 50.97q 2
8 Eaton 51.08q 2
9 Alamosa 51.51q 1
10 Bennett 51.85 2
11 Berthoud 51.97 1
12 Liberty Common 52.02 2
13 Rifle 52.81 1
14 Platte Valley 52.84 1
15 D'Evelyn 53.27 2
16 Grand Valley 53.29 2
17 Montezuma-Cortez 56.35 1
-- Delta DQ 1 Rule 5-10-7 zone 2
Event 109 Girls 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 48.95 2017 Lutheran HS
R Darnell, M Bottin, M Evans, N Streib
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Classical Academy 50.15 10
2 Lutheran 50.27 8
3 Coal Ridge 51.34 7
4 Sierra 51.62 6
5 Eaton 51.66 5
6 Weld Central 51.98 4
7 Brush 52.03 3
8 Jefferson Acdy. 52.23 2
9 Alamosa 52.40 1
Event 110 Girls 4x200 Meter Relay 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:42.91 2012 Cedaredge HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Classical Academy 1:44.56Q 2
2 Moffat County 1:47.62Q 1
3 Coal Ridge 1:47.78Q 2
4 Lutheran 1:49.13Q 1
5 Jefferson Acdy. 1:48.06Q 2
6 Platte Valley 1:49.56Q 1
7 Alamosa 1:48.20q 2
8 D'Evelyn 1:48.72q 2
9 Eaton 1:48.81q 2
10 Delta 1:49.44 2
11 Vanguard 1:49.82 2
12 University 1:49.92 1
13 Sierra 1:50.24 1
14 Holy Family 1:51.14 1
15 Berthoud 1:51.30 1
16 Rifle 1:51.61 1
17 Salida 1:55.99 1
18 Montezuma-Cortez 2:02.93 2
Event 110 Girls 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:42.91 2012 Cedaredge HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Classical Academy 1:43.91 10
2 Lutheran 1:46.34 8
3 Moffat County 1:46.48 7
4 Coal Ridge 1:47.89 6
5 Jefferson Acdy. 1:47.96 5
6 Platte Valley 1:48.51 4
7 Eaton 1:48.57 3
8 Alamosa 1:48.71 2
9 D'Evelyn 1:52.46 1
Event 111 Girls 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:57.98 2014 Coal Ridge HS
A Bowles, P Ryan, A Wenzel, M Martinez
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alamosa 4:02.97Q 1
2 Elizabeth 4:06.19Q 2
3 D'Evelyn 4:04.71Q 1
4 Moffat County 4:11.51Q 2
5 Vanguard 4:05.73Q 1
6 Coal Ridge 4:11.75Q 2
7 Berthoud 4:08.70q 1
8 Peak to Peak 4:09.75q 1
9 Classical Academy 4:12.01q 2
10 Lutheran 4:12.25 1
11 Delta 4:14.85 1
12 Pagosa Springs 4:15.47 1
13 Middle Park 4:17.46 1
14 Basalt 4:19.09 2
15 Rifle 4:21.08 2
16 Steamboat Springs 4:23.07 2
17 Liberty Common 4:29.85 2
-- Holy Family DQ 2 Rule 5-10-7 zone 2
Event 111 Girls 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:57.98 2014 Coal Ridge HS
A Bowles, P Ryan, A Wenzel, M Martinez
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Alamosa 3:58.69 10
2 Classical Academy 4:02.18 8
3 D'Evelyn 4:04.72 7
4 Elizabeth 4:05.29 6
5 Moffat County 4:07.08 5
6 Vanguard 4:08.67 4
7 Coal Ridge 4:10.30 3
8 Berthoud 4:12.25 2
9 Peak to Peak 4:13.99 1
Event 112 Girls 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 8:48.29 2012 Grosse Pointe South, MI
Colo. Prep: C 9:00.07 2009 Thompson Valley HS
State Meet: R 9:12.44 2017 Peak to Peak HS
T Bradfield, A Shults, R Metzler, Q McConnell
School Finals Points
=======================================================================
1 Peak to Peak 9:20.84 10
2 D'Evelyn 9:29.70 8
3 Steamboat Springs 9:30.99 7
4 Classical Academy 9:41.22 6
5 Holy Family 9:44.52 5
6 Basalt 9:57.17 4
7 Elizabeth 9:59.99 3
8 Moffat County 10:02.15 2
9 Berthoud 10:02.17 1
10 Lutheran 10:09.21
11 Gunnison 10:21.84
12 Middle Park 10:27.14
13 SkyView Academy 10:29.15
14 Frontier Academy 10:34.43
15 Liberty Common 10:34.92
16 Conifer 10:36.57
17 Delta 10:41.19
18 Brush 10:43.37
Event 113 Girls 800 Sprint Medley 3A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:48.14 2014 Eaton HS
E Naill, J Jarnagin, B Pierce, A Hodgson
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Elizabeth 1:50.34Q 1
2 Grand Valley 1:51.36Q 2
3 Coal Ridge 1:51.25Q 1
4 Classical Academy 1:52.31Q 2
5 Lutheran 1:51.40Q 1
6 Alamosa 1:52.64Q 2
7 Eaton 1:51.70q 1
8 D'Evelyn 1:51.77q 1
9 Rifle 1:51.95q 1
10 Montezuma-Cortez 1:52.87 2
11 Delta 1:53.30 2
12 University 1:55.49 1
13 Brush 1:55.72 1
14 Sierra 1:55.93 2
15 Jefferson Acdy. 1:55.95 2
16 Berthoud 1:57.62 1
17 Platte Valley 1:57.85 2
18 Peak to Peak 1:59.95 2
Event 113 Girls 800 Sprint Medley 3A
=======================================================================
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:48.14 2014 Eaton HS
E Naill, J Jarnagin, B Pierce, A Hodgson
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lutheran 1:49.63 10
2 Grand Valley 1:49.69 8
3 Elizabeth 1:50.05 7
4 Classical Academy 1:51.58 6
5 Coal Ridge 1:52.18 5
6 Eaton 1:52.29 4
7 D'Evelyn 1:52.38 3
8 Rifle 1:52.64 2
9 Alamosa 1:53.79 1
Event 114 Girls High Jump 3A
=======================================================================
Warm-up 4'8"
Start 4'10" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 6-04.50 2015 Vashti Cunningham, Las Vegas Gorman HS, NV
Colo. Prep: C 6-01 1978 Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS
State Meet: R 5-07.50 2017 Sarah Cerrone, D'Evelyn HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jordan Lanning 11 Bayfield 5-07.75R 10 3A Meet Record
4-10 5-00 5-02 5-03 5-04 5-05 5-06 5-07.75
XO O XO XXO XO XXO XXO XXO
2 Cailey Archer 11 Berthoud 5-03.00 8
4-10 5-00 5-02 5-03 5-04
O XO XO O XXX
3 RaeAnn Queener 12 Classical Acdy 5-02.00 7
4-10 5-00 5-02 5-03
O XO XO XXX
4 Izzy Ramirez 11 Frontier Acdy. 5-02.00 5.50 Tied
4-10 5-00 5-02 5-03
P XO XXO XXX
4 April Sleeman 12 D'Evelyn 5-02.00 5.50 Tied
4-10 5-00 5-02 5-03
O XO XXO XXX
6 Trinity Stevens 11 Vanguard 5-00.00 3.50 Tied
4-10 5-00 5-02
O XO XXX
6 Marin Simons 9 Coal Ridge 5-00.00 3.50 Tied
4-10 5-00 5-02
O XO XXX
8 Alexis Lamoreaux 12 Eaton 5-00.00 2
4-10 5-00 5-02
XO XO XXX
9 Aaliyah Robinson 9 Jefferson Acdy. 5-00.00 0.50
4-10 5-00 5-02
O XXO XXX
9 Megan Wesley 12 Elizabeth 5-00.00 0.50
4-10 5-00 5-02
O XXO XXX
11 Cali Clark 10 Lamar 4-10.00
4-10 5-00
O XXX
11 Sophia Visger 12 Berthoud 4-10.00
4-10 5-00
O XXX
11 Ana Scott 12 Eaton 4-10.00
4-10 5-00
O XXX
11 Katie Farmer 10 Holy Family 4-10.00
4-10 5-00
O XXX
11 Cayla Wilburn 11 Classical Acdy 4-10.00
4-10 5-00
O XXX
16 Mary Streeter 11 Alamosa 4-10.00
4-10 5-00
XXO XXX
16 Taylor Motz 10 Alamosa 4-10.00
4-10 5-00
XXO XXX
-- Lexye Wood 11 Elizabeth NH
4-10
XXX
-- Ella Challis 10 Conifer NH
4-10
XXX
-- Maddy Williams 10 Lamar NH
4-10
XXX
-- Brooke Gumber 12 Moffat Cty. DNS
Event 115 Girls Pole Vault 3A
=======================================================================
Warm-up 7'3"
Start 7'9" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 14-04 2017 Rachel Baxter, Anaheim Canyon HS, CA
Colo. Prep: C 13-09 2016 Andrea Willis, Classical Academy
State Meet: R 12-05 2017 Erika Willis, Classical Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Erika Willis 12 Classical Acdy 12-09.00R 10 3A Meet Record
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-06 10-09 11-00 11-03 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06 12-09 13-00
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO PPP O PPP XO XO O XO XXO XX
2 Hayley Rayburn 12 Platte Canyon 12-06.00R 8
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-06 10-09 11-00 11-03 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06 12-09
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XO XXX
3 Kristina Willis 10 Classical Acdy 11-03.00 7
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-06 10-09 11-00 11-03 11-06
PPP PPP PPP O O O XO O O XXO XXX
4 Robin Peterson 12 Peak to Peak 10-06.00 6
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03 10-06 10-09
PPP PPP PPP XO O O XXO XXX
5 Ashley Manera 11 Rifle 9-09.00 5
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03
O O O XO O XXX
6 Kaitlynn Prelle 12 Sterling 9-09.00 4
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09 10-03
PPP XO O O XO XXX
7 Lauren Kelly 11 Lutheran 9-03.00 3
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09
O O O O XXX
8 Jordan Keck 10 Berthoud 9-03.00 2
7-09 8-03 8-09 9-03 9-09
O O XXO O XXX
9 Emma Briles 12 Berthoud 8-09.00 1
7-09 8-03 8-09 9-03
XO O O XXX
10 Amanda Green 11 Rifle 8-09.00
7-09 8-03 8-09 9-03
O O XO XXX
10 Phoebe Young 9 Coal Ridge 8-09.00
7-09 8-03 8-09 9-03
O O XO XXX
10 Hannah Whitmer 11 Bayfield 8-09.00
7-09 8-03 8-09 9-03
O O XO XXX
10 Emilee Demann 11 Rifle 8-09.00
7-09 8-03 8-09 9-03
O O XO XXX
14 Kenzie Dice 11 University 8-09.00
7-09 8-03 8-09 9-03
O XXO XO XXX
15 Hannah Lovely 10 Liberty Comm 8-09.00
7-09 8-03 8-09 9-03
O O XXO XXX
16 Aaliyanah Hubert-combs 10 Frontier Acdy. 8-09.00
7-09 8-03 8-09 9-03
XXO O XXO XXX
17 Kaitlyn Maker 12 Sterling 8-03.00
7-09 8-03 8-09
O XO XXX
18 Kaylynn MacGill 11 Platte Canyon 7-09.00
7-09 8-03
O XXX
19 Maggie Alsup 11 Sterling 7-09.00
7-09 8-03
XO XXX
Event 116 Girls Long Jump 3A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Hoke County HS, NC
Colo. Prep: C 21-00.75 2005 Chelsea Taylor, Montbello HS
State Meet: R 19-05.25 2017 Maya Evans, Lutheran HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Maya Evans 12 Lutheran 18-03.50 -2.2 10
18-03.50(-2.2) 18-03(-1.9) 17-01.50(-0.9) 16-06.50(-1.0) FOUL(-2.5) 17-07(-1.1)
2 Shaya Chenoweth 11 Grand Valley 16-11.25 -2.1 8
16-04.50(-3.2) 16-11.25(-2.1) 16-08.50(-1.9) 16-10(-1.2) 16-02.50(-2.8) 16-01.50(-1.1)
3 Lexye Wood 11 Elizabeth 16-08.50 -2.7 7
16-00.75(-0.8) 15-11.25(-4.1) 16-05.75(-1.3) 15-06(-0.8) 16-01(-1.9) 16-08.50(-2.7)
4 Jordan Lanning 11 Bayfield 16-06.50 -1.7 6
FOUL(-1.5) 16-04.25(-1.8) 16-06.50(-1.7) 14-04.25(+0.0) 15-03.25(-0.4) 15-10.50(+0.0)
5 Ryanne Ehlers 11 Eaton 16-01.50 -2.4 5
16-01.25(-1.9) 16-01.50(-2.4) 15-05(-1.4) 15-11(-0.9) FOUL(-1.9) 16-01.50(-1.7)
6 Valarie Allen 9 Sterling 15-10.00 -1.5 4
14-09.25(-1.9) 15-02.75(-3.5) 15-07.75(-2.2) 15-08(+0.0) 14-07(-2.6) 15-10(-1.5)
7 Morgan Short 11 Montezuma-Cortez 15-10.00 -1.1 3
14-10.75(-1.9) 15-01.25(-1.9) 15-10(-1.1) 15-00.50(+0.0) 14-09.50(-0.4) FOUL(+0.0)
8 Lainee Hauer 11 Eaton 15-08.00 -1.2 2
15-07.50(-1.7) 15-00.50(-2.7) FOUL(-2.2) FOUL(-2.1) FOUL(-1.2) 15-08(-1.2)
9 Kaley St. Peter 11 Delta 15-06.75 -1.8 1
15-02(-2.5) 15-03.50(-1.3) 15-06.75(-1.8) 15-04.50(-0.6) FOUL(-0.9) FOUL(-0.4)
10 Ana Scott 12 Eaton 15-06.75 -1.4
13-11.50(-1.6) 15-06.75(-1.4) 13-08.50(-2.0) 14-11.75(+0.0) 15-03.50(-0.3) 15-00(-1.9)
11 Sophia Visger 12 Berthoud 15-06.50 -1.4
15-05.25(+0.0) 14-11.75(-2.6) 15-06.50(-1.4)
12 Marcada Baker 9 Steamboat Spgs. 15-05.00 -2.4
15-01.25(-2.6) 15-05(-2.4) 14-09(-1.1)
13 Noelle Meagher 10 Eaton 15-04.50 -1.9
15-04.50(-1.9) FOUL(-1.1) 14-09.75(-1.7)
14 Alexandria Burns 12 Sierra 15-02.75 -0.9
15-02.75(-0.9) 14-10(-2.0) 15-02(-0.8)
15 Alyssa Bailey 10 Berthoud 15-01.50 -1.2
15-00.25(-1.5) 14-11(-0.6) 15-01.50(-1.2)
16 Kaitlyn Thimsen 12 Jefferson Acdy. 15-01.50 -1.5
14-06(-1.1) 15-01.50(-1.5) 14-04(-0.8)
17 Charleston Tidwell 10 Colo. Sp. Chris. 15-01.25 -1.3
14-00.50(-2.2) FOUL(-2.6) 15-01.25(-1.3)
18 Joanna Delfin 12 Bennett 14-11.50 -1.4
14-10.75(-2.3) 14-05.50(-2.4) 14-11.50(-1.4)
19 Aaliyah Robinson 9 Jefferson Acdy. 14-11.50 -1.6
14-03(-1.5) 14-10.50(-1.7) 14-11.50(-1.6)
20 Stephenie Swindler 10 Moffat Cty. 14-00.50 -1.3
13-06(-2.0) 13-00.25(-1.7) 14-00.50(-1.3)
Event 117 Girls Triple Jump 3A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling HS, TX
Colo. Prep: C 41-07 2018 Sydnee Larkin, Cherokee Trail HS
State Meet: R 39-08.50 2012 Courtney Mills, Berthoud HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Alexandria Burns 12 Sierra 36-05.00 2.0 10
36-05(2.0) 36-01.25(1.3) 36-03.50(1.1) 36-01.50(1.1) 34-09.75(2.2) 34-09.75(2.6)
2 Noelle Meagher 10 Eaton 35-11.25 3.3 8
FOUL(+0.0) 35-04.50(1.9) 35-03.25(0.7) 35-11.25(3.3) 35-11.25(2.0) 35-05.25(-0.8)
3 Lexye Wood 11 Elizabeth 35-06.50 -0.2 7
FOUL(1.2) 34-09.75(3.0) 34-00.75(0.2) 35-05.25(1.3) FOUL(2.7) 35-06.50(-0.2)
4 Kaitlyn Thimsen 12 Jefferson Acdy. 35-04.50 1.1 6
35-04.50(1.1) 34-11.75(0.2) 35-01.25(0.1) 33-06.50(0.4) 34-07.50(2.0) 33-02(+0.0)
5 Caitlin Simmons 10 Lutheran 35-00.00 1.4 5
34-10.25(1.6) 35-00(1.4) 34-02.50(2.1) FOUL(1.1) FOUL(1.5) FOUL(-1.9)
6 Brooke Stremler 10 Lutheran 34-07.75 1.3 4
33-03.50(+0.0) 33-02(1.7) 32-07.50(+0.0) FOUL(0.5) 34-07.75(1.3) 34-06(1.7)
7 Valarie Allen 9 Sterling 34-07.25 -1.5 3
32-06.25(0.8) 34-00.50(0.5) 33-08.25(+0.0) 33-06.50(0.5) 33-10.25(3.5) 34-07.25(-1.5)
8 Josie Timmer 12 Moffat Cty. 34-07.00 -1.1 2
FOUL(+0.0) 34-00(2.2) 34-02.25(2.3) 33-10.75(0.5) 33-04(2.4) 34-07(-1.1)
9 Alexis Lamoreaux 12 Eaton 34-05.75 1.4 1
34-05.75(1.4) FOUL(+0.0) FOUL(2.3) FOUL(0.9) 33-11.50(1.7) FOUL(-0.3)
10 Katie Farmer 10 Holy Family 33-06.75 2.0
32-11(1.3) 33-06.50(+0.0) 33-06.75(2.0) 32-02.25(0.6) 32-04.50(2.2) 32-04.25(-0.6)
11 Greta Corneliusen 9 Classical Acdy 33-01.50 2.2
33-01.50(2.2) FOUL(+0.0) 32-06.25(3.0)
12 Elisabeth Jensen 10 Colo. Sp. Chris. 32-09.25 0.8
32-02.25(1.7) 31-07.50(+0.0) 32-09.25(0.8)
13 Krysten Gard 12 Vanguard 32-07.50 +0.0
32-02.50(+0.0) FOUL(0.3) 32-07.50(+0.0)
14 Nya Henderson 11 Denver West 32-04.25 1.2
FOUL(1.6) FOUL(+0.0) 32-04.25(1.2)
15 McKayla Milan 10 Berthoud 32-03.00 -0.3
32-03(-0.3) 31-10.50(+0.0) 31-06.25(0.3)
16 Joanna Delfin 12 Bennett 32-02.25 +0.0
32-00.25(1.9) 32-02.25(+0.0) 32-01.50(1.0)
17 Shenna Daum 10 Classical Acdy 31-02.25 +0.0
31-02.25(+0.0) 31-00(-0.5) FOUL(1.3)
-- Ana Scott 12 Eaton FOUL
FOUL(0.5) FOUL(2.2) FOUL(2.2)
Event 118 Girls Shot Put 3A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 57-01.25 2017 Alyssa Wilson, Toms River DonovanHS,NJ
Colo. Prep: C 51-01 1994 Collinus Newsome, Denver South HS
State Meet: R 45-05.50 2017 Tarynn Sieg, Eaton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Amaya Atencio 11 Alamosa 39-01.00 10
35-11.50 39-01 37-11 FOUL 34-10.50 FOUL
2 Emily Arseneau 11 WoodlandPark 38-07.25 8
35-02 33-03 35-06.50 35-06.50 35-09.25 38-07.25
3 Jamara Jackson 12 Manual 36-04.00 7
36-04 FOUL 34-00 FOUL 34-11.50 32-07.25
4 Raegan Bervig 12 Classical Acdy 35-06.00 6
35-06 35-01 33-02.50 31-09.50 34-04 33-05.25
5 Keely Porter 9 Delta 35-04.50 5
34-04.25 33-04.50 35-04.50 33-09.50 33-06.75 33-07
6 Jody Gallagher 12 Holy Family 34-03.00 4
31-01.50 34-03 33-00.50 33-03 34-02.25 33-10.25
7 Cydney Pittenger 12 Holy Family 34-02.25 3
33-10 31-09.25 33-05 34-02.25 32-03.50 29-00.75
8 Mikayla Barnes 11 Bayfield 33-09.50 2
33-09.50 31-01.50 33-05 31-02.50 33-03.50 32-02.75
9 Allie Hobbs 11 Eaton 33-05.50 1
33-05.50 33-05 32-09 32-06 32-01 31-07.50
10 MacKenzie Teel 9 Classical Acdy 32-11.00
32-11 32-02.50 32-00.25 31-01 30-09.50 30-04
11 Lexi Bahnsen 10 University 32-06.00
30-00 30-07 32-06
12 Jayme Wootten 9 Lamar 31-10.50
28-10 24-06 31-10.50
13 Diandra Romero 11 Holy Family 31-09.50
30-07.50 30-09 31-09.50
14 Taylor Wiescamp 9 Coal Ridge 31-08.00
29-04 31-05.50 31-08
15 Reagan Clay 11 Delta 31-01.75
30-11.50 31-01 31-01.75 30-08
16 Tiarra Christensen 12 Bayfield 30-02.50
30-02.50 FOUL FOUL
17 Josalee Kemp 11 Florence 29-04.00
25-10.50 26-09.25 29-04
18 Katie Dack-Howell 9 Lutheran 28-07.00
28-00 28-07 FOUL
Event 119 Girls Discus Throw 3A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, TX
Colo. Prep: C 183-03 2013 Valarie Allman, Silver Creek HS
State Meet: R 143-09 2014 Hannah Carr, Classical Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Keena Murphy 12 Pagosa Spgs. 127-10 10
122-11 127-10 118-08 FOUL 123-03 120-08
2 Emily Cavey 10 Berthoud 119-01 8
FOUL 97-00 111-07 FOUL 108-07 119-01
3 Kailey Berry 11 Berthoud 116-01 7
107-06 FOUL 116-01 99-09 112-03 FOUL
4 Alexis Brower 11 Sterling 113-09 6
FOUL 113-09 FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Diandra Romero 11 Holy Family 112-04 5
FOUL 112-04 108-08 105-09 104-02 110-08
6 Amaya Atencio 11 Alamosa 112-01 4
112-01 FOUL FOUL 107-06 109-04 109-06
7 Felicia Salgado 12 Lamar 110-11 3
103-09 FOUL 110-11 FOUL FOUL FOUL
8 Caroline Van Berkum 12 Centauri 109-09 2
109-09 106-03 FOUL FOUL 107-06 109-00
9 Caylah Million 10 Moffat Cty. 109-08 1
106-02 FOUL 96-09 FOUL 109-08 FOUL
10 Emily Arseneau 11 WoodlandPark 107-00
106-04 FOUL 105-03 104-05 93-11 107-00
11 Tiffany Hildebrandt 11 Moffat Cty. 103-08
103-08 99-03 100-11
12 Raegan Bervig 12 Classical Acdy 102-11
102-11 FOUL FOUL
13 Ashley Leopold 12 Salida 102-03
102-03 FOUL 101-01
14 Tiarra Christensen 12 Bayfield 101-03
FOUL FOUL 101-03
15 Ilene Robledo 10 La Junta 100-02
91-04 FOUL 100-02
16 Ashley Lopez 11 Alamosa 98-08
FOUL 98-08 94-08
17 Anita Ibarra 11 Platte Valley 96-11
96-11 FOUL FOUL
-- Josalee Kemp 11 Florence FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 121 Boys 100 Meter Dash 4A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.53 2000 Gregg Trigg, Fountain-Ft Carson HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Luc Andrada 11 Pueblo East 10.75Q -0.5 2
2 Thomas Pannunzio 12 Pueblo South 10.82Q -1.1 1
3 Tyrese VanHorne 10 Harrison 10.91Q -1.1 1
4 Tyler Williams 11 StandleyLake 10.98Q -0.5 2
5 Donovan Salazar 12 Greeley Central 11.09Q -1.1 1
6 Frank Nash 12 Pueblo West 11.13Q -0.5 2
7 John Fulton 12 Ponderosa 11.11q -1.1 1
8 John Wise 12 Geo. Washington 11.19q -0.5 2
9 Alex Hise 11 Durango 11.22q -0.5 2
10 Tyrell Smith 11 Mesa Ridge 11.23 -1.1 1 11.222
10 Brayden Hamby 12 Roosevelt 11.23 -0.5 2 11.222
12 Donald Armstead 11 Pine Creek 11.26 -1.1 1
13 Jake Wachter 10 Mead 11.28 -0.5 2
14 Maccee Reed 9 Palmer Ridge 11.31 -1.1 1
15 Jaren Whitehead 12 Ponderosa 11.49 -0.5 2
16 Zaire Jackson 11 Northfield 11.53 -1.1 1
17 Marcus Daniels 10 Sand Creek 11.54 -1.1 1
18 Jason Reese 12 Falcon 11.78 -0.5 2
Event 121 Boys 100 Meter Dash 4A
============================================================================
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.53 2000 Gregg Trigg, Fountain-Ft Carson HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Luc Andrada 11 Pueblo East 10.66 1.3 10
2 Thomas Pannunzio 12 Pueblo South 10.83 1.3 8
3 Tyler Williams 11 StandleyLake 10.88 1.3 7
4 Donovan Salazar 12 Greeley Central 10.89 1.3 6
5 John Fulton 12 Ponderosa 11.04 1.3 5
6 John Wise 12 Geo. Washington 11.06 1.3 4
7 Alex Hise 11 Durango 11.07 1.3 3
8 Frank Nash 12 Pueblo West 11.16 1.3 2
9 Tyrese VanHorne 10 Harrison 11.18 1.3 1
Event 122 Boys 200 Meter Dash 4A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 21.05 2013 Zac McCoy, Cañon City HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Luc Andrada 11 Pueblo East 21.41Q 1.8 1 21.403
2 Tyrese VanHorne 10 Harrison 21.49Q 0.6 2
3 Tyler Williams 11 StandleyLake 21.41Q 1.8 1 21.409
4 Dane Palazzo 11 ValorChristian 22.21Q 0.6 2
5 Donovan Salazar 12 Greeley Central 21.73Q 1.8 1
6 Maxwell Lofy 10 Pine Creek 22.33Q 0.6 2
7 Thomas Pannunzio 12 Pueblo South 21.96q 1.8 1
8 Tyrell Smith 11 Mesa Ridge 22.40q 1.8 1
9 Jake Wachter 10 Mead 22.48q 1.8 1
10 Alex Atwood 11 Fort Morgan 22.56 1.8 1
11 Alex Herman 12 Niwot 22.64 0.6 2
12 Kyle West 11 Skyline 22.65 0.6 2
13 Donald Armstead 11 Pine Creek 22.76 0.6 2
14 Adrian Soto 12 PuebloCounty 22.80 1.8 1
15 Malique McKay 12 Vista Ridge 22.81 0.6 2
16 Devon Washington 11 Harrison 22.82 0.6 2
17 Brayden Hamby 12 Roosevelt 22.88 1.8 1
-- Gavin Olson 11 Glenwood Spgs. DNS 0.6 2
Event 122 Boys 200 Meter Dash 4A
============================================================================
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 21.05 2013 Zac McCoy, Cañon City HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Tyrese VanHorne 10 Harrison 21.63 1.7 10
2 Luc Andrada 11 Pueblo East 21.66 1.7 8 21.653
3 Tyler Williams 11 StandleyLake 21.66 1.7 7 21.657
4 Donovan Salazar 12 Greeley Central 22.11 1.7 6
5 Dane Palazzo 11 ValorChristian 22.21 1.7 5
6 Thomas Pannunzio 12 Pueblo South 22.33 1.7 4
7 Maxwell Lofy 10 Pine Creek 22.50 1.7 3
8 Tyrell Smith 11 Mesa Ridge 22.80 1.7 2
-- Jake Wachter 10 Mead DNS 1.7
Event 123 Boys 400 Meter Dash 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 46.71 2016 Caleb Ojennes, Palmer Ridge HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tyrese VanHorne 10 Harrison 47.47Q 2
2 Tyler Williams 11 StandleyLake 48.70Q 1
3 Treveon Collins 11 Pueblo South 48.76Q 1
4 Preston Terwilliger 11 Windsor 48.99Q 2
5 Hunter Payne 11 Mead 49.44Q 1
6 Caleb Egbert 12 Montrose 49.70Q 2
7 Devon Washington 11 Harrison 50.06q 1
8 Gavin Olson 11 Glenwood Spgs. 50.09q 2
9 Emrik Wells 10 Niwot 50.18q 1
10 Aidan Pena 12 Vista Ridge 50.28 1
11 Jose Limas 10 Longmont 50.31 1
12 Deshaun Stevens 12 Falcon 50.44 2
13 Brayden Hamby 12 Roosevelt 50.65 2
14 Darren Hay 12 StandleyLake 50.76 2
15 Jack Wathen 11 Skyline 51.32 2
16 Aidan Clouse 12 Palmer Ridge 51.73 1
17 Nick Montoya 11 PuebloCentennial 52.54 2
-- Kobe Christiansen 12 Vista Ridge DNS 1
Event 123 Boys 400 Meter Dash 4A
=======================================================================
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 46.71 2016 Caleb Ojennes, Palmer Ridge HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Tyler Williams 11 StandleyLake 48.22 10
2 Treveon Collins 11 Pueblo South 49.66 8
3 Preston Terwilliger 11 Windsor 50.10 7
4 Hunter Payne 11 Mead 50.24 6
5 Tyrese VanHorne 10 Harrison 50.51 5
6 Caleb Egbert 12 Montrose 50.86 4
7 Emrik Wells 10 Niwot 50.96 3
8 Devon Washington 11 Harrison 52.43 2
9 Gavin Olson 11 Glenwood Spgs. 1:10.75 1
Event 124 Boys 800 Meter Run 4A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens HS, CA
Colo. Prep: C 1:50.59 2015 Blake Yount, Smoky Hill HS
State Meet: R 1:50.74 2015 William Mayhew, Cheyenne Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 James Lee 12 Silver Creek 1:54.25 10
56.311 (56.311) 1:54.242 (57.932)
2 Cal Banta 11 Air Academy 1:54.61 8
55.964 (55.964) 1:54.609 (58.645)
3 Evan Graff 12 Montrose 1:56.08 7
57.108 (57.108) 1:56.079 (58.972)
4 Drew Seidel 12 Wheat Ridge 1:56.22 6
57.494 (57.494) 1:56.212 (58.718)
5 Oskar Wells 12 Niwot 1:56.44 5
56.167 (56.167) 1:56.431 (1:00.265)
6 Hunter Payne 11 Mead 1:57.41 4
57.520 (57.520) 1:57.404 (59.885)
7 Joseph Dicke 12 DiscoveryCanyon 1:57.78 3
55.491 (55.491) 1:57.771 (1:02.280)
8 James Moran 12 Battle Mtn. 1:58.00 2
57.224 (57.224) 1:57.999 (1:00.775)
9 Andrew Murphy 12 Pine Creek 1:58.05 1
56.194 (56.194) 1:58.047 (1:01.853)
10 Aidan Fitzgerald 11 Durango 1:59.20
57.652 (57.652) 1:59.198 (1:01.546)
11 Isaac Orozco 12 Roosevelt 1:59.51
58.215 (58.215) 1:59.509 (1:01.294)
12 Ramon Villalobos 11 Greeley Central 1:59.79
57.884 (57.884) 1:59.785 (1:01.902)
13 Adam Huonder 10 Erie 2:00.36
56.967 (56.967) 2:00.354 (1:03.388)
14 Thomas Chaston 12 Cheyenne Mtn. 2:01.61
57.170 (57.170) 2:01.607 (1:04.437)
15 Kamran Elahi 12 Niwot 2:02.71
58.159 (58.159) 2:02.703 (1:04.545)
16 Ryan Outler 11 Widefield 2:03.75
57.477 (57.477) 2:03.744 (1:06.268)
17 Derek Ashby 12 Pine Creek 2:08.44
56.665 (56.665) 2:08.432 (1:11.767)
18 Cruz Culpepper 10 Niwot 2:08.54
57.004 (57.004) 2:08.540 (1:11.536)
Event 125 Boys 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 3:59.51 2001 Alan Webb, South Lakes HS, VA
Colo. Prep: C 4:10.98 1981 Rich Martinez, Widefield HS
State Meet: R 4:12.61 2002 David Olson, Lewis-Palmer HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cole Sprout 10 ValorChristian 4:14.54 10
1:02.178 (1:02.178) 2:08.469 (1:06.291) 3:11.028 (1:02.560)
4:14.540 (1:03.512)
2 James Lee 12 Silver Creek 4:19.80 8
1:02.375 (1:02.375) 2:08.715 (1:06.340) 3:10.757 (1:02.042)
4:19.799 (1:09.042)
3 Cruz Culpepper 10 Niwot 4:20.18 7
1:02.600 (1:02.600) 2:08.960 (1:06.360) 3:14.613 (1:05.653)
4:20.172 (1:05.560)
4 Drew Seidel 12 Wheat Ridge 4:23.30 6
1:03.228 (1:03.228) 2:10.235 (1:07.008) 3:16.599 (1:06.364)
4:23.293 (1:06.695)
5 Evan Graff 12 Montrose 4:24.54 5
1:03.616 (1:03.616) 2:11.666 (1:08.050) 3:20.086 (1:08.420)
4:24.531 (1:04.446)
6 Thomas Chaston 12 Cheyenne Mtn. 4:27.25 4
1:03.071 (1:03.071) 2:11.726 (1:08.655) 3:22.697 (1:10.971)
4:27.248 (1:04.551)
7 Justin McDaniel 12 Mead 4:27.50 3
1:03.459 (1:03.459) 2:12.048 (1:08.590) 3:21.215 (1:09.168)
4:27.495 (1:06.280)
8 Brock Dykema 12 Silver Creek 4:28.07 2
1:03.350 (1:03.350) 2:11.279 (1:07.929) 3:21.605 (1:10.327)
4:28.065 (1:06.460)
9 Aidan Fitzgerald 11 Durango 4:28.20 1
1:02.642 (1:02.642) 2:09.692 (1:07.050) 3:18.883 (1:09.191)
4:28.200 (1:09.317)
10 Cal Banta 11 Air Academy 4:29.66
1:03.151 (1:03.151) 2:11.985 (1:08.834) 3:23.305 (1:11.320)
4:29.658 (1:06.353)
11 Gavin Harden 11 Glenwood Spgs. 4:29.98
1:03.724 (1:03.724) 2:11.850 (1:08.127) 3:20.815 (1:08.965)
4:29.972 (1:09.158)
12 Joseph Dicke 12 DiscoveryCanyon 4:30.72
1:02.167 (1:02.167) 2:09.899 (1:07.732) 3:21.940 (1:12.042)
4:30.711 (1:08.771)
13 Oskar Wells 12 Niwot 4:31.57
1:02.847 (1:02.847) 2:10.756 (1:07.910) 3:21.022 (1:10.267)
4:31.564 (1:10.542)
14 Josh Torres 12 Northridge 4:34.61
1:03.938 (1:03.938) 2:12.822 (1:08.885) 3:24.822 (1:12.000)
4:34.610 (1:09.788)
15 Brody Bittner 11 Palisade 4:34.66
1:03.369 (1:03.369) 2:12.856 (1:09.488) 3:26.597 (1:13.741)
4:34.660 (1:08.064)
16 Dillon Powell 11 Air Academy 4:35.75
1:03.820 (1:03.820) 2:13.113 (1:09.293) 3:26.117 (1:13.004)
4:35.749 (1:09.632)
17 Noah Bodewes 11 Durango 4:37.18
1:02.865 (1:02.865) 2:12.461 (1:09.597) 3:24.997 (1:12.536)
4:37.175 (1:12.179)
18 Daniel Lisenbee 12 DiscoveryCanyon 4:45.69
1:02.357 (1:02.357) 2:11.604 (1:09.248) 3:27.965 (1:16.361)
4:45.689 (1:17.724)
Event 126 Boys 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank HS, CA
Colo. Prep: C 9:01.53 2018 Cole Sprout, Valor Christian HS
State Meet: R 9:06.27 2008 Kevin Williams, D'Evelyn HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cole Sprout 10 ValorChristian 9:22.10 10
1:04.07 (1:04.07) 2:14.79 (1:10.73) 3:25.48 (1:10.70) 4:37.77 (1:12.30)
5:50.05 (1:12.28) 7:00.68 (1:10.63) 8:12.07 (1:11.40) 9:22.10 (1:10.04)
2 Drew Seidel 12 Wheat Ridge 9:33.95 8
1:08.03 (1:08.03) 3:34.16 (2:26.14) 4:46.34 (1:12.18) 5:59.81 (1:13.48)
7:13.05 (1:13.24) 8:26.86 (1:13.82) 9:33.95 (1:07.10)
3 Dylan Schubert 10 ThompsonValley 9:35.42 7
1:07.42 (1:07.42) 2:21.75 (1:14.34) 2:22.09 (0.34) 3:34.53 (1:12.45)
4:47.28 (1:12.75) 6:02.17 (1:14.89) 7:17.25 (1:15.09) 9:35.42 (2:18.18)
4 Brock Dykema 12 Silver Creek 9:35.62 6
1:05.93 (1:05.93) 2:20.91 (1:14.99) 3:33.27 (1:12.37) 4:45.39 (1:12.12)
5:59.16 (1:13.77) 7:13.70 (1:14.55) 8:28.26 (1:14.56) 9:35.62 (1:07.37)
5 Jonathan Woolf 12 Palmer Ridge 9:36.05 5
1:06.65 (1:06.65) 2:20.88 (1:14.24) 3:32.62 (1:11.75) 4:44.80 (1:12.18)
5:58.56 (1:13.77) 7:12.78 (1:14.22) 8:27.92 (1:15.14) 9:36.05 (1:08.14)
6 Ryan Matson 12 Palmer Ridge 9:38.46 4
1:06.55 (1:06.55) 2:20.83 (1:14.29) 3:32.83 (1:12.00) 4:45.53 (1:12.70)
5:59.87 (1:14.35) 7:14.34 (1:14.47) 8:30.42 (1:16.08) 9:38.46 (1:08.05)
7 Cole Munoz 12 Widefield 9:38.83 3
1:06.39 (1:06.39) 2:21.33 (1:14.95) 3:33.62 (1:12.29) 4:45.94 (1:12.32)
5:59.65 (1:13.71) 7:14.66 (1:15.02) 8:31.54 (1:16.89) 9:38.83 (1:07.29)
8 Dillon Powell 11 Air Academy 9:39.09 2
1:06.85 (1:06.85) 2:21.27 (1:14.43) 3:33.35 (1:12.08) 4:45.64 (1:12.30)
5:59.35 (1:13.72) 7:15.51 (1:16.16) 8:29.46 (1:13.96) 9:39.09 (1:09.64)
9 Nick Shampoe 12 DiscoveryCanyon 9:39.36 1
1:06.17 (1:06.17) 2:21.11 (1:14.94) 3:33.02 (1:11.92) 4:44.99 (1:11.97)
5:58.74 (1:13.76) 7:13.00 (1:14.27) 8:28.46 (1:15.46) 9:39.36 (1:10.90)
10 John O'Malley 12 Centaurus 9:40.15
1:06.62 (1:06.62) 3:33.49 (2:26.87) 4:46.25 (1:12.76) 6:00.37 (1:14.13)
7:15.36 (1:15.00) 8:31.72 (1:16.36) 9:40.15 (1:08.44)
11 Gavin Harden 11 Glenwood Spgs. 9:47.75
1:06.28 (1:06.28) 2:20.98 (1:14.71) 3:33.60 (1:12.63) 4:45.81 (1:12.21)
5:59.54 (1:13.74) 7:16.76 (1:17.22) 8:33.84 (1:17.08) 9:47.75 (1:13.91)
12 Charlie Welch 9 Geo. Washington 9:53.66
1:07.27 (1:07.27) 3:34.92 (2:27.65) 4:48.55 (1:13.63) 6:03.83 (1:15.29)
7:21.73 (1:17.90) 8:41.98 (1:20.25) 9:53.66 (1:11.69)
13 Justin McDaniel 12 Mead 9:54.09
1:06.44 (1:06.44) 2:21.37 (1:14.93) 3:33.80 (1:12.43) 4:46.31 (1:12.51)
6:00.54 (1:14.23) 7:17.07 (1:16.54) 8:36.20 (1:19.13) 9:54.09 (1:17.89)
14 Josh Torres 12 Northridge 9:54.90
2:21.10 (2:21.10) 2:21.63 (0.53) 3:33.06 (1:11.43) 4:45.01 (1:11.95)
5:59.13 (1:14.13) 7:17.99 (1:18.86) 8:40.01 (1:22.03) 9:54.90 (1:14.89)
15 Ares Reading 11 Niwot 10:03.97
1:05.65 (1:05.65) 2:21.06 (1:15.41) 3:35.23 (1:14.17) 4:51.03 (1:15.81)
6:10.79 (1:19.76) 7:31.52 (1:20.74) 8:52.24 (1:20.72) 10:03.97 (1:11.73)
16 Walker Rudolph 12 Cheyenne Mtn. 10:06.17
1:07.39 (1:07.39) 2:21.72 (1:14.33) 2:22.11 (0.40) 3:35.18 (1:13.07)
4:49.15 (1:13.97) 6:07.22 (1:18.08) 7:27.26 (1:20.04) 10:06.17 (2:38.91)
17 Simon Kelati 11 Greeley Central 10:06.72
1:06.58 (1:06.58) 1:07.03 (0.45) 2:21.42 (1:14.40) 3:34.18 (1:12.77)
4:48.02 (1:13.84) 6:06.77 (1:18.75) 7:26.77 (1:20.00) 10:06.72 (2:39.96)
18 Luke Thurman 12 Air Academy 10:19.12
1:08.86 (1:08.86) 2:23.30 (1:14.44) 3:37.96 (1:14.66) 4:55.15 (1:17.20)
6:14.43 (1:19.28) 7:34.75 (1:20.32) 8:59.14 (1:24.40) 10:19.12 (1:19.98)
Event 127 Boys 110 Meter Hurdles 4A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 13.68 1998 Ricardo Moody, Harrison HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Zaire Jackson 11 Northfield 14.48Q 1.4 2
2 Angelo Hurtado 12 Roosevelt 14.62Q 0.2 1
3 Elijah Whatley 12 Widefield 15.00Q 0.2 1
4 Christian Seaquist 11 Pine Creek 15.01Q 1.4 2
5 Harrison Trotter 12 Eagle Valley 15.03Q 1.4 2
6 Aj Crowley 12 Glenwood Spgs. 15.19Q 0.2 1
7 Brett Freitag 12 Windsor 15.06q 1.4 2
8 Dane Palazzo 11 ValorChristian 15.15q 1.4 2
9 Charley Sagrillo 11 Centaurus 15.26q 1.4 2
10 Daniel Fuhr 12 Pine Creek 15.34 1.4 2
11 Carter Hudson 12 Evergreen 15.36 1.4 2
12 Bryce Risner 11 Glenwood Spgs. 15.39 0.2 1
13 Nathan Strickling 12 Palmer Ridge 15.42 1.4 2
14 Zayden Davis 10 Vista Ridge 15.49 0.2 1
15 Joe Whitney 12 Wheat Ridge 15.56 0.2 1
16 Zackery Collins 12 Mead 15.74 0.2 1
17 Jesse Anzar 12 Pueblo South 15.94 0.2 1
18 Sergio Alvarado 11 Harrison 18.48 0.2 1
Event 127 Boys 110 Meter Hurdles 4A
============================================================================
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 13.68 1998 Ricardo Moody, Harrison HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Angelo Hurtado 12 Roosevelt 14.48 2.1 10
2 Zaire Jackson 11 Northfield 14.59 2.1 8
3 Dane Palazzo 11 ValorChristian 14.84 2.1 7
4 Elijah Whatley 12 Widefield 15.01 2.1 6
5 Harrison Trotter 12 Eagle Valley 15.02 2.1 5
6 Charley Sagrillo 11 Centaurus 15.03 2.1 4
7 Aj Crowley 12 Glenwood Spgs. 15.07 2.1 3
8 Brett Freitag 12 Windsor 15.18 2.1 2
9 Christian Seaquist 11 Pine Creek 16.81 2.1 1
Event 128 Boys 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 36.81 2010 Trevor Brown, Wasson HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Wyatt Wieland 12 Pine Creek 38.18Q 2
2 Angelo Hurtado 12 Roosevelt 39.41Q 1
3 Dane Palazzo 11 ValorChristian 38.22Q 2
4 Brett Freitag 12 Windsor 39.61Q 1
5 John Fulton 12 Ponderosa 39.15Q 2
6 Aj Crowley 12 Glenwood Spgs. 39.67Q 1
7 Daniel Fuhr 12 Pine Creek 39.23q 2
8 Dyllan Murray 12 Pueblo West 39.72q 2 39.717
9 Carter Hudson 12 Evergreen 39.72q 1 39.720
10 Wyatt Ewer 11 Glenwood Spgs. 40.10 2
11 Harrison Trotter 12 Eagle Valley 40.11 1
12 Bryce Risner 11 Glenwood Spgs. 40.39 1
13 Charley Sagrillo 11 Centaurus 41.09 2
14 Braeden Holcombe 10 Palmer Ridge 41.29 1
15 Sergio Alvarado 11 Harrison 41.51 1
16 Beck Fieth 11 Longmont 41.88 2
17 Ryan LaVanchy 12 Mead 43.78 1
-- Zayden Davis 10 Vista Ridge DQ 2 Rule 5-14-2 f Inter.
Event 128 Boys 300 Meter Hurdles 4A
=======================================================================
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 36.81 2010 Trevor Brown, Wasson HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wyatt Wieland 12 Pine Creek 38.01 9 38.007 Tied
1 Dane Palazzo 11 ValorChristian 38.01 9 38.007 Tied
3 Daniel Fuhr 12 Pine Creek 38.59 7
4 John Fulton 12 Ponderosa 38.93 6
5 Angelo Hurtado 12 Roosevelt 39.64 5
6 Aj Crowley 12 Glenwood Spgs. 39.74 4
7 Brett Freitag 12 Windsor 39.85 3
8 Carter Hudson 12 Evergreen 41.01 2
9 Dyllan Murray 12 Pueblo West 42.86 1
Event 129 Boys 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 41.28 1997 Mullen HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Pueblo South 42.82Q 1
2 Ponderosa 42.88Q 2
3 Pueblo West 42.88Q 1
4 Mullen 42.97Q 2
5 Pine Creek 43.43Q 1
6 Windsor 43.50Q 2
7 Widefield 43.54q 2
8 Fort Morgan 43.56q 2
9 Pueblo East 43.82q 1
10 Cheyenne Mountain 44.05 1
11 Mead 44.10 1
12 Longmont 44.13 2
13 Falcon 44.26 2
14 Mesa Ridge 44.36 1
15 George Washington 45.31 1
-- Harrison DNF 2
-- Vista Ridge DNF 1
-- Skyline DQ 2 Rule 5-10-7 zone 2
Event 129 Boys 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 41.28 1997 Mullen HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Pueblo South 42.44 10
2 Mullen 42.47 8
3 Pueblo West 42.73 7
4 Pine Creek 42.84 6
5 Windsor 43.52 5
6 Ponderosa 43.65 4
7 Fort Morgan 43.90 3
8 Widefield 44.70 2
-- Pueblo East DNF
Event 130 Boys 4x200 Meter Relay 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian HS
State Meet: R 1:25.46 2013 Valor Christian HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Pine Creek 1:27.49Q 2
2 Pueblo West 1:28.89Q 1
3 Standley Lake 1:28.90Q 2
4 Windsor 1:29.57Q 1
5 Skyline 1:29.29Q 2
6 Valor Christian 1:29.70Q 1
7 Pueblo South 1:29.32q 2
8 Vista Ridge 1:29.88q 2
9 Cheyenne Mountain 1:30.39q 2
10 Longmont 1:30.66 1
11 Widefield 1:31.35 1
12 Pueblo County 1:31.66 1
13 Glenwood Springs 1:31.67 2
14 Pueblo East 1:31.70 2
15 Roosevelt 1:32.59 2
16 Skyview HS 1:32.67 1
-- Harrison DNF 1
-- Mullen DNF 1
Event 130 Boys 4x200 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian HS
State Meet: R 1:25.46 2013 Valor Christian HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Pine Creek 1:28.07 10
2 Windsor 1:28.73 8
3 Pueblo West 1:28.82 7
4 Skyline 1:29.91 6
5 Valor Christian 1:30.07 5
6 Vista Ridge 1:30.55 4
7 Cheyenne Mountain 1:30.82 3
8 Standley Lake 1:31.90 2
9 Pueblo South 1:32.80 1
Event 131 Boys 4x400 Meter Relay 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:15.51 2014 Palmer Ridge HS
M Garrison, L Malone, T Busath, C Ojennes
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Vista Ridge 3:23.24Q 2
2 Silver Creek 3:23.77Q 1
3 Niwot 3:24.72Q 1
4 Pine Creek 3:25.25Q 2
5 Skyview HS 3:24.94Q 1
6 Mullen 3:25.32Q 2
7 Glenwood Springs 3:25.19q 1
8 Longmont 3:25.48q 1
9 Pueblo West 3:25.49q 1
10 Cheyenne Mountain 3:26.79 1
11 Eagle Valley 3:28.39 2
12 Mead 3:28.81 2
13 Greeley Central 3:30.33 2
14 Pueblo Centennial 3:30.73 1
15 Skyline 3:30.77 2
16 Harrison 3:32.79 2
17 Air Academy 3:34.03 1
18 Pueblo South 3:39.11 2
Event 131 Boys 4x400 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:15.51 2014 Palmer Ridge HS
M Garrison, L Malone, T Busath, C Ojennes
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mullen 3:22.73 10
2 Silver Creek 3:23.21 8
3 Vista Ridge 3:23.22 7
4 Niwot 3:25.05 6
5 Glenwood Springs 3:27.23 5
6 Pueblo West 3:27.34 4
7 Longmont 3:27.77 3
8 Pine Creek 3:29.42 2
9 Skyview HS 3:31.20 1
Event 132 Boys 4x800 Meter Relay 4A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 7:33.48 2009 Warrington Central HS, PA
Colo. Prep: C 7:45.10 2001 Smoky Hill HS
State Meet: R 7:48.60 2006 D'Evelyn HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Mead 7:55.55 10
2 Pine Creek 7:57.10 8
3 Silver Creek 7:57.62 7
4 Cheyenne Mountain 7:58.11 6
5 Greeley Central 7:59.70 5
6 Durango 7:59.98 4
7 Air Academy 8:00.62 3
8 Centaurus 8:01.82 2
9 Battle Mountain 8:07.00 1
10 Palmer Ridge 8:07.86
11 Vista Ridge 8:08.52
12 Niwot 8:09.63
13 Discovery Canyon 8:09.80
14 Widefield 8:13.96
15 Montrose 8:20.27
16 Palisade 8:22.60
17 Mesa Ridge 8:31.28
-- Erie DQ Rule 5-10-7 zone3
Event 133 Boys High Jump 4A
=======================================================================
Warm-up 5'10"
Start 6'0" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 7-06 2017 Vernon Turner, Yukon HS, OK
Colo. Prep: C 7-04 1991 Matt Hemingway, Buena Vista HS
State Meet: R 6-11 2013 Colt Sessions, Cheyenne Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Garrett Martin 12 StandleyLake 6-10.00 10
6-00 6-02 6-04 6-06 6-07 6-08 6-09 6-10 7-00
PPP PPP XO O O O XXO XXO XX
2 Raymon Harper 12 Vista Ridge 6-09.00 8
6-00 6-02 6-04 6-06 6-07 6-08 6-09 6-10
PPP O XO O XXO XO O XXX
3 Jeremy Cody 12 Pueblo South 6-06.00 7
6-00 6-02 6-04 6-06 6-07
PPP PPP XXO XXO XXX
4 Marcell Barbee 12 Pueblo South 6-04.00 6
6-00 6-02 6-04 6-06
PPP PPP O XXX
5 Harrison Trotter 12 Eagle Valley 6-04.00 4.50
6-00 6-02 6-04 6-06
O O XO XXX
5 Seth Clawson 12 DiscoveryCanyon 6-04.00 4.50
6-00 6-02 6-04 6-06
O O XO XXX
7 Cisco Padilla 11 Pueblo West 6-04.00 3
6-00 6-02 6-04 6-06
O XXO XO XXX
8 Kyle Houseman 12 StandleyLake 6-04.00 2
6-00 6-02 6-04 6-06
XO XXO XXO XXX
9 Bryce Risner 11 Glenwood Spgs. 6-02.00 1
6-00 6-02 6-04
XO XO XXX
10 Ryan Blake 11 DiscoveryCanyon 6-02.00
6-00 6-02 6-04
O XXO XXX
10 Cameron Carlson 12 Niwot 6-02.00
6-00 6-02 6-04
O XXO XXX
12 Ethan West 11 Roosevelt 6-00.00
6-00 6-02
O XXX
13 Eddie Kurjak 9 Longmont 6-00.00
6-00 6-02
XO XXX
13 Owen Koonce 10 Centaurus 6-00.00
6-00 6-02
XO XXX
13 Jesse Anzar 12 Pueblo South 6-00.00
6-00 6-02
XO XXX
13 Matthew Turner 10 Eagle Valley 6-00.00
6-00 6-02
XO XXX
-- Jack Shew 10 Longmont NH
6-00
XXX
-- Elijah Scott 9 DiscoveryCanyon NH
6-00
XXX
-- Giovanni Lara 10 Roosevelt NH
6-00
XXX
-- Dallin Myatt 12 Windsor NH
6-00
XXX
-- Tharon Gray 11 Mitchell NH
6-00
XXX
Event 134 Boys Pole Vault 4A
=======================================================================
Warm-up 11'9"
Start 12'3" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield HS, TX
Colo. Prep: C 17-07.50 1986 Pat Manson, Aurora Central HS
State Meet: R 15-08.50 2006 Sam Pierson, Pueblo South HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Josiah Molascon 12 Air Academy 14-06.00 10
12-03 12-09 13-03 13-09 14-02 14-06 14-09
O O XO O O O XXX
2 Phillip Zilhaver 12 Ponderosa 13-09.00 7.50 Tied
12-03 12-09 13-03 13-09 14-02
O O O O XXX
2 Hunter Potrykus 10 Silver Creek 13-09.00 7.50 Tied
12-03 12-09 13-03 13-09 14-02
O O O O XXX
4 Joseph White 12 Eagle Valley 13-09.00 6
12-03 12-09 13-03 13-09 14-02
O O XXO O XXX
5 Wyatt Nelson 11 Battle Mtn. 13-09.00 5
12-03 12-09 13-03 13-09 14-02
O O O XO XXX
6 Holden Daniels 10 Eagle Valley 13-03.00 4
12-03 12-09 13-03 13-09
PPP O O XXX
7 Ethan Daubs 11 Eagle Valley 13-03.00 3
12-03 12-09 13-03 13-09
XO O O XXX
8 Oliver White 10 Eagle Valley 13-03.00 2
12-03 12-09 13-03 13-09
O XO XXO XXX
9 Tanner McCrary 11 DiscoveryCanyon 12-09.00 0.50 Tied
12-03 12-09 13-03
O O XXX
9 Stephen Vaughn 12 Palmer Ridge 12-09.00 0.50 Tied
12-03 12-09 13-03
O O XXX
11 Luke Thornton 12 DiscoveryCanyon 12-09.00
12-03 12-09 13-03
XO O XXX
11 Trevor Stutzman 11 Littleton 12-09.00
12-03 12-09 13-03
XO O XXX
13 Hayden Ell 12 ThompsonValley 12-09.00
12-03 12-09 13-03
O XO XXX
14 Samuel Brown 12 DiscoveryCanyon 12-03.00
12-03 12-09
XXO XXX
-- Colin Roberts 12 Centaurus NH
12-03
XXX
-- Dylan Baken 11 Durango NH
12-03
XXX
-- Nathan Rice 10 ThompsonValley NH
12-03
XXX
-- Dylan Chamberlin 12 Pueblo South NH
12-03
XXX
Event 135 Boys Long Jump 4A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare HS, CA
Colo. Prep: C 24-07.50 1990 Chris Sanders, Montbello HS
State Meet: R 23-11 1992 Monte Fry, Sterling HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Raymon Harper 12 Vista Ridge 23-03.00 -0.7 10
22-06.25(-1.5) 22-05.25(-2.2) 23-03(-0.7) 22-08.50(-1.3) FOUL(-1.6) PASS
2 Wind Henderson 11 Mullen 22-01.50 -0.6 8
22-01.50(-0.6) 20-01.25(-1.2) 19-07.25(-0.7) 18-09(+0.0) 20-07.75(-0.7) 21-02.75(-0.5)
3 Brendan Young 11 Canon City 21-10.50 -1.3 7
FOUL(-1.6) FOUL(-1.1) 21-08.25(-1.1) 21-04(-0.5) 21-10(+0.0) 21-10.50(-1.3)
4 Frank Nash 12 Pueblo West 21-09.25 -1.1 6
21-06.50(-1.3) 21-04.75(-0.8) 21-00(-1.5) FOUL(-0.7) 16-02.50(-1.4) 21-09.25(-1.1)
5 Alex Hise 11 Durango 21-02.75 -1.4 5
20-01.25(-2.1) 19-07.25(+0.0) 18-09(-1.4) 20-07.75(-1.4) 21-02.75(-1.4) 20-11.75(+0.0)
6 Nathan Kugler 12 Palmer Ridge 21-02.00 -1.0 4
20-00.50(-2.2) 19-10.50(-2.0) 20-03.50(-2.0) 21-02(-1.0) FOUL(-1.9) FOUL(+0.0)
7 Tj Sterling 12 Roosevelt 21-00.00 -1.0 3
19-06(-1.2) 20-11(-2.0) 20-01.75(-2.2) 20-05(-0.3) 21-00(-1.0) 20-08.25(-1.3)
8 Andrew Smith 11 Pueblo South 20-06.00 -1.5 2
18-10.75(-1.4) 20-05.50(-1.1) 19-09(-1.9) 19-10(-1.0) 20-06(-1.5) 20-01(-2.4)
9 Dakota Kempf 10 Cheyenne Mtn. 20-03.25 -0.8 1
19-03.75(-1.0) 19-00.50(-1.5) 20-03.25(-0.8) 19-03(-1.9) 19-11.50(-2.3) 19-11.25(+0.0)
10 Garrett Martin 12 StandleyLake 20-02.75 -1.6
18-06(-1.4) 19-09.75(-0.4) 19-11(-0.8) FOUL(-1.9) 20-02.75(-1.6) 19-09.50(-0.3)
11 Noah Roper 11 Erie 19-10.00 -0.8
19-05.50(-1.7) 19-10(-0.8) 19-02.25(-2.5)
12 Maccee Reed 9 Palmer Ridge 19-09.25 -1.8
19-09.25(-1.8) 19-07.25(-1.9) 19-07.25(-1.1)
13 Kaden Keefe 10 ValorChristian 19-08.00 -1.6
19-08(-1.6) 19-04.25(-1.2) 19-04.25(-2.3)
14 Titan Birkholz 12 ValorChristian 19-07.00 -1.2
19-06.75(-1.6) 19-07(-1.2) 19-05(-1.8)
15 Deshaun Stevens 12 Falcon 19-04.25 -1.7
17-07(-1.5) 18-07.75(-1.9) 19-04.25(-1.7)
16 Adrian Jackson 12 Mullen 19-03.25 -1.1
19-03.25(-1.1) FOUL(-1.9) 17-10.25(-0.7)
17 Thierry N'Seboko 12 Vista Ridge 19-01.75 -0.6
19-01.75(-0.6) 17-09(-1.4) 18-10.50(-1.9)
18 Cruz Garcia 11 Longmont 19-00.25 -1.6
16-03.25(-0.9) 18-06.75(-0.7) 19-00.25(-1.6)
Event 136 Boys Triple Jump 4A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA
Colo. Prep: C 51-00.25 1973 Victor White, Harrison HS
State Meet: R 49-08.75 2012 Tony Carodine, Widefield HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Raymon Harper 12 Vista Ridge 46-10.00 0.5 10
44-04(0.2) 46-10(0.5) 45-00.50(1.4) 44-04.25(2.6) FOUL FOUL
2 Micah Hilts 11 Vista Ridge 46-01.00 0.4 8
38-01.25(0.4) 46-01(0.4) 45-02.25(2.5) 41-09(1.7) 44-00.25(1.3) 45-09(-0.4)
3 Brendan Young 11 Canon City 45-03.50 0.3 7
45-03.50(0.3) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(1.0) 44-04.50(3.7) FOUL(2.7)
4 Andrew Smith 11 Pueblo South 45-00.00 +0.0 6
38-06.50(1.8) 42-04.50(0.2) 43-11.25(1.8) 45-00(+0.0) FOUL(0.9) FOUL(1.9)
5 Trent Dykema 12 Silver Creek 44-09.75 +0.0 5
44-00(1.5) 44-09.75(+0.0) FOUL(-0.2) FOUL(+0.0) 42-03.50(2.1) 44-04(1.4)
6 Daniel Fuhr 12 Pine Creek 44-03.00 2.6 4
FOUL(0.1) FOUL(+0.0) 42-10.75(+0.0) 40-07(-1.8) 39-01.50(1.5) 44-03(2.6)
7 Maccee Reed 9 Palmer Ridge 43-07.75 2.1 3
43-04(1.1) 41-05.50(1.5) 43-06.50(1.4) FOUL(0.9) 43-07.75(2.1) 43-01.75(1.8)
8 Joe Whitney 12 Wheat Ridge 43-01.75 -1.8 2
40-07(+0.0) 42-04.50(+0.0) 42-08(1.1) 41-07.50(-2.0) 41-05.50(1.5) 43-01.75(-1.8)
9 Jacob Mattingley 10 Palisade 43-01.00 2.4 1
42-06.75(-0.6) 39-01.75(0.7) 43-01(2.4) FOUL(1.4) FOUL(1.6) 43-00.25(3.5)
10 Braeden Holcombe 10 Palmer Ridge 42-11.75 0.3
41-08.50(1.0) 42-11.75(0.3) 42-03.75(1.3) 42-11.50(0.1) 42-08.50(1.0) 42-08.50(4.2)
11 Noah Vidmar 10 Canon City 41-08.50 1.1
40-10.25(1.6) 40-09(1.6) 41-08.50(1.1)
12 Will Murphy 11 Longmont 41-06.25 +0.0
41-06.25(+0.0) 41-02.50(+0.0) FOUL
13 Wyatt Ewer 11 Glenwood Spgs. 41-02.75 +0.0
41-02.75(+0.0) FOUL(1.1) 40-06.75(+0.0)
14 Bryson Tillema 11 Mead 41-00.50 +0.0
FOUL(+0.0) 40-11.50(+0.0) 41-00.50(+0.0)
15 Pierre Taylor 12 Pueblo West 41-00.00 2.3
39-11(1.5) 40-11(+0.0) 41-00(2.3)
16 Haden Marr 12 Mnt. View 40-11.00 +0.0
FOUL(+0.0) 40-11(+0.0) FOUL(0.9)
17 Isaac Price 12 Widefield 40-08.50 1.6
40-06.50(+0.0) 39-10(+0.0) 40-08.50(1.6)
18 Jorge Pargas 11 Roosevelt 40-02.00 0.7
FOUL 39-07(0.1) 40-02(0.7)
-- Konnor Kingsmore 11 Lewis-Palmer FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 137 Boys Shot Put 4A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX
Colo. Prep: C 71-03.25 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 60-04.75 1997 Carlos Tarin, Mullen HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kain Medrano 11 Pueblo East 56-10.50 10
52-00 53-01.50 55-01 56-10.50 54-06 FOUL
2 Mikey Derock 12 Roosevelt 56-07.00 8
48-06 53-01.25 49-02 FOUL 50-05.25 56-07
3 Zachary Hester 12 Palmer Ridge 54-01.50 7
47-11 FOUL 54-01.50 50-07 46-10.75 53-04
4 James Heater 12 Roosevelt 53-03.75 6
50-06.50 FOUL 49-07.50 49-04 FOUL 53-03.75
5 Justin Podojil 10 Roosevelt 51-11.25 5
49-11.50 48-10.50 FOUL 50-06 50-04 51-11.25
6 Peyton Rose 12 ValorChristian 51-01.75 4
FOUL 47-09.50 51-01.75 FOUL 46-10.50 50-05.50
7 John Hochanadel 12 Fort Morgan 49-00.50 3
47-11.50 FOUL FOUL 46-08 49-00.50 48-05.50
8 Mason Knighton 12 Ponderosa 48-11.50 2
48-09.50 47-06.75 FOUL 46-11 48-11.50 45-10.50
9 Riley Hall 12 Green Mnt. 47-07.00 1
FOUL 45-07.50 47-02.50 47-02 FOUL 47-07
10 Cian Quiroga 11 Cheyenne Mtn. 46-09.00
43-05 46-09 FOUL 45-05 45-09 46-01.50
11 Jaxon Bennett 12 Mead 46-07.00
46-07 45-11.50 FOUL
12 Danny Tate 12 Palisade 46-01.00
44-09.25 44-06 46-01
13 Rece Rowan 10 Pine Creek 45-07.50
39-11.50 43-04.50 45-07.50
14 Henry Carlson 12 Skyline 45-04.00
44-10 FOUL 45-04
15 Christion Louis 12 Pine Creek 44-01.75
41-01.25 44-01.75 44-00.50
16 Roch Croteau 12 Mnt. View 44-01.50
41-03.75 40-11 44-01.50
17 Stuart Folkerts 12 ValorChristian 44-01.00
FOUL 44-01 38-11.50
-- Samuel Dirkes 11 Silver Creek FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 138 Boys Discus Throw 4A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado
Colo. Prep: C 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 183-11 1990 Ron Wach, Estes Park HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kain Medrano 11 Pueblo East 185-09R 10 4A Meet Record
FOUL 173-11 185-09 175-06 FOUL 180-01
2 John Hochanadel 12 Fort Morgan 160-10 8
149-04 148-02 160-10 160-02 160-02 158-11
3 Samuel Dirkes 11 Silver Creek 160-06 7
FOUL 155-05 160-06 FOUL 158-07 FOUL
4 Cian Quiroga 11 Cheyenne Mtn. 154-02 6
151-04 140-10 FOUL FOUL 154-02 FOUL
5 Braden Evans 12 Durango 150-02 5
150-02 146-07 140-03 148-00 133-09 136-11
6 Avery Shunneson 9 T. Jefferson 146-06 4
146-06 FOUL 131-01 FOUL 131-04 143-01
7 James Heater 12 Roosevelt 145-09 3
140-04 145-09 FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Max Christenberry 11 Battle Mtn. 145-02 2
FOUL 143-01 144-05 FOUL 145-02 FOUL
9 Henry Carlson 12 Skyline 142-10 1
138-09 FOUL 142-10 FOUL 133-08 FOUL
10 Rece Rowan 10 Pine Creek 142-05
142-03 FOUL 142-05 FOUL 138-03 FOUL
11 Daniel Valdez 12 PuebloCentennial 141-11
139-09 129-03 141-11
12 Christion Louis 12 Pine Creek 133-07
118-04 116-07 133-07
13 Ricardo Valenzuela 11 Palisade 133-03
126-09 133-03 131-05
14 Evan Craig 12 Pine Creek 130-00
130-00 FOUL FOUL
15 Stuart Folkerts 12 ValorChristian 127-03
FOUL 127-03 122-04
16 Justin Podojil 10 Roosevelt 124-06
FOUL 103-02 124-06
17 Rylee Ollivierre 12 Air Academy 123-01
118-11 118-11 123-01
-- Wyatt Pruce 9 Pueblo West FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 141 Girls 100 Meter Dash 4A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 11.34 2004 Ashley Owens, Liberty HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Lauren Gale 12 DiscoveryCanyon 12.06Q 0.4 2
2 Olivia Whitaker 12 Air Academy 12.35Q 0.7 1
3 Mary Gillett 12 Niwot 12.32Q 0.4 2
4 Ereana McCallister 11 Harrison 12.44Q 0.7 1
5 Shynesti Johnson 12 Widefield 12.42Q 0.4 2
6 Chantrice Coleman 12 Geo. Washington 12.48Q 0.7 1
7 Annalie Janus 12 Green Mnt. 12.49q 0.7 1
8 Ashlyn Ventimiglia 11 Cheyenne Mtn. 12.54q 0.4 2
9 Cami Beatty 11 Pine Creek 12.70q 0.4 2
10 Mikayla Moser 10 Mnt. View 12.72 0.7 1
11 Gabrielle Hyatt 11 Cheyenne Mtn. 12.76 0.7 1
12 Kayla Waterman 12 Longmont 12.86 0.7 1
13 Cassandra Blau 11 Durango 12.87 0.4 2
14 Jada Dupree 11 Pueblo South 12.88 0.7 1 12.873
15 Kinley Coe 12 Cheyenne Mtn. 12.88 0.7 1 12.879
16 Kakeah Ruff 9 Mullen 12.89 0.4 2
17 Shoncire Graham 10 Falcon 12.99 0.4 2
-- Hailey Rice 10 ValorChristian DNS 0.4 2
Event 141 Girls 100 Meter Dash 4A
============================================================================
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 11.34 2004 Ashley Owens, Liberty HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Lauren Gale 12 DiscoveryCanyon 11.79 2.5 10
2 Mary Gillett 12 Niwot 12.21 2.5 8
3 Olivia Whitaker 12 Air Academy 12.31 2.5 7
4 Ereana McCallister 11 Harrison 12.33 2.5 6
5 Chantrice Coleman 12 Geo. Washington 12.48 2.5 5
6 Annalie Janus 12 Green Mnt. 12.52 2.5 4
7 Ashlyn Ventimiglia 11 Cheyenne Mtn. 12.62 2.5 3
8 Cami Beatty 11 Pine Creek 12.94 2.5 2
9 Shynesti Johnson 12 Widefield 14.75 2.5 1
Event 142 Girls 200 Meter Dash 4A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 23.42 2004 Ashley Owens, Liberty HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anna Hall 11 ValorChristian 23.78Q 2.4 2
2 Lauren Gale 12 DiscoveryCanyon 23.96Q 0.2 1
3 Mary Gillett 12 Niwot 24.87Q 0.2 1
4 Camille Peisner 9 ValorChristian 24.99Q 2.4 2
5 Ashlyn Ventimiglia 11 Cheyenne Mtn. 25.43Q 2.4 2 25.422
6 Shynesti Johnson 12 Widefield 25.58Q 0.2 1
7 Chantrice Coleman 12 Geo. Washington 25.43q 2.4 2 25.430
8 Raina Branch 10 Vista Peak 25.79q 0.2 1
9 Adriana Vasquez 10 Harrison 25.91q 2.4 2
10 Sydney Postle 12 Mead 25.95 2.4 2
11 Olivia Whitaker 12 Air Academy 25.98 0.2 1
12 Teagan Garand 12 Durango 26.06 2.4 2
13 Kakeah Ruff 9 Mullen 26.08 0.2 1
14 Sabrina Sutter 10 Battle Mtn. 26.25 2.4 2
15 Cami Beatty 11 Pine Creek 26.35 0.2 1
16 Lauren Cox 11 Mullen 26.48 0.2 1
17 Gabrielle Hyatt 11 Cheyenne Mtn. 26.60 0.2 1
18 Lilliana Martin 12 Frederick 26.92 2.4 2
Event 142 Girls 200 Meter Dash 4A
============================================================================
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 23.42 2004 Ashley Owens, Liberty HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Lauren Gale 12 DiscoveryCanyon 24.05 2.6 10
2 Anna Hall 11 ValorChristian 24.12 2.6 8
3 Mary Gillett 12 Niwot 25.18 2.6 7
4 Camille Peisner 9 ValorChristian 25.63 2.6 6
5 Ashlyn Ventimiglia 11 Cheyenne Mtn. 25.79 2.6 5
6 Chantrice Coleman 12 Geo. Washington 26.30 2.6 4
7 Raina Branch 10 Vista Peak 26.42 2.6 3
8 Adriana Vasquez 10 Harrison 26.43 2.6 2
9 Shynesti Johnson 12 Widefield 32.37 2.6 1
Event 143 Girls 400 Meter Dash 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 52.95 2015 Nicole Montgomery, Lewis-Palmer HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mary Gillett 12 Niwot 55.48Q 1
2 Lauren Gale 12 DiscoveryCanyon 56.22Q 2
3 Abby Glynn 11 Mead 55.82Q 1
4 Jaelyn Wilson 10 Air Academy 57.38Q 2
5 Olivia Whitaker 12 Air Academy 57.60Q 2
6 Kristina Schreiber 12 Evergreen 57.71Q 1
7 Kamryn Scott 12 Vista Peak 58.01q 1
8 Reese Dragovich 9 ValorChristian 58.27q 1
9 Riley Colby 10 Palmer Ridge 58.82q 2
10 Sophia Lindauer 10 Skyline 58.86 2
11 Bianca Lopez 12 ValorChristian 59.02 2
12 Tomah Whitney 12 Evergreen 59.49 2
13 Kelsey Rycenga 10 Montrose 1:00.40 1
14 Margot Diasabeygunawarde 9 Niwot 1:00.48 2
15 Taylor Lee 11 Canon City 1:01.06 1
16 Brooke Hicken 12 Ponderosa 1:01.29 1
17 Lilliana Martin 12 Frederick 1:01.58 1
18 Kayla Nowlin 11 Niwot 1:02.95 2
Event 143 Girls 400 Meter Dash 4A
=======================================================================
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 52.95 2015 Nicole Montgomery, Lewis-Palmer HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lauren Gale 12 DiscoveryCanyon 54.23 10
2 Abby Glynn 11 Mead 56.17 8
3 Mary Gillett 12 Niwot 56.53 7
4 Jaelyn Wilson 10 Air Academy 57.77 6
5 Kamryn Scott 12 Vista Peak 58.27 5
6 Kristina Schreiber 12 Evergreen 58.53 4
7 Reese Dragovich 9 ValorChristian 59.12 3
8 Riley Colby 10 Palmer Ridge 1:01.58 2
9 Olivia Whitaker 12 Air Academy 1:02.43 1
Event 144 Girls 800 Meter Run 4A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
Colo. Prep: C 2:04.56 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
State Meet: R 2:08.50 2013 Elise Cranny, Niwot HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Taylor James 9 Niwot 2:13.55 10
1:09.907 (1:09.907) 2:13.549 (1:03.643)
2 Kasey Klocek 10 Green Mnt. 2:14.71 8
1:09.768 (1:09.768) 2:14.704 (1:04.937)
3 Keely Jones 11 ValorChristian 2:15.72 7
1:10.079 (1:10.079) 2:15.716 (1:05.637)
4 Naomi Harding 11 Battle Mtn. 2:16.60 6
1:09.898 (1:09.898) 2:16.598 (1:06.700)
5 Joslin Blair 10 Eagle Valley 2:17.16 5
1:10.210 (1:10.210) 2:17.156 (1:06.946)
6 Abby Scott 12 Durango 2:17.59 4
1:10.118 (1:10.118) 2:17.589 (1:07.472)
7 Paige Embaugh 11 Air Academy 2:18.81 3
1:10.393 (1:10.393) 2:18.803 (1:08.410)
8 Maggie Smith 11 Niwot 2:19.07 2
1:09.881 (1:09.881) 2:19.066 (1:09.185)
9 Madi Kenyon 11 Roosevelt 2:19.22 1
1:10.169 (1:10.169) 2:19.213 (1:09.045)
10 Samrawit Dishon 10 Niwot 2:19.87
1:10.431 (1:10.431) 2:19.869 (1:09.438)
11 Alex Raichart 12 Battle Mtn. 2:19.94
1:10.324 (1:10.324) 2:19.933 (1:09.609)
12 Noelle Resignolo 11 Summit 2:21.55
1:10.588 (1:10.588) 2:21.548 (1:10.960)
13 Kenadi Krueger 10 ThompsonValley 2:22.56
1:10.572 (1:10.572) 2:22.560 (1:11.988)
14 Elizabeth Constien 12 Battle Mtn. 2:23.45
1:10.931 (1:10.931) 2:23.449 (1:12.518)
15 Gabby Trueblood 12 Battle Mtn. 2:23.51
1:10.557 (1:10.557) 2:23.507 (1:12.950)
16 Madeleine Bonneau 12 Palmer Ridge 2:26.56
1:11.029 (1:11.029) 2:26.560 (1:15.532)
17 Maleigha Menegatti 12 Pueblo West 2:26.69
1:10.354 (1:10.354) 2:26.687 (1:16.333)
-- Bekah Moenning 11 Durango DNS
Event 145 Girls 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas HS, WA
Colo. Prep: C 4:44.31 2016 Katie Rainsberger, Air Academy HS
State Meet: R 4:45.27 2016 Katie Rainsberger, Air Academy HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Joslin Blair 10 Eagle Valley 5:06.22 10
1:10.004 (1:10.004) 2:30.560 (1:20.557) 3:52.638 (1:22.078)
5:06.217 (1:13.580)
2 Taylor Whitfield 9 ValorChristian 5:07.23 8
1:10.332 (1:10.332) 2:31.206 (1:20.874) 3:53.258 (1:22.052)
5:07.230 (1:13.973)
3 Liberty Ricca 11 DiscoveryCanyon 5:08.00 7
1:10.430 (1:10.430) 2:30.869 (1:20.439) 3:53.397 (1:22.529)
5:07.996 (1:14.600)
4 Keely Jones 11 ValorChristian 5:10.23 6
1:10.701 (1:10.701) 2:31.436 (1:20.735) 3:53.353 (1:21.918)
5:10.222 (1:16.870)
5 Madeleine Burns 10 Durango 5:11.53 5
1:11.310 (1:11.310) 2:31.779 (1:20.469) 3:53.902 (1:22.124)
5:11.522 (1:17.620)
6 Samrawit Dishon 10 Niwot 5:12.27 4
1:10.933 (1:10.933) 2:31.501 (1:20.569) 3:54.520 (1:23.020)
5:12.265 (1:17.745)
7 Grace Johnson 10 Battle Mtn. 5:12.57 3
1:11.087 (1:11.087) 2:31.735 (1:20.649) 3:54.390 (1:22.656)
5:12.561 (1:18.171)
8 Taylor James 9 Niwot 5:15.63 2
1:11.426 (1:11.426) 2:34.544 (1:23.119) 3:59.201 (1:24.658)
5:15.622 (1:16.421)
9 Kasey Klocek 10 Green Mnt. 5:16.13 1
1:12.137 (1:12.137) 2:33.835 (1:21.699) 3:59.016 (1:25.181)
5:16.130 (1:17.114)
10 Isabella Prosceno 9 Palmer Ridge 5:19.65
1:11.589 (1:11.589) 2:32.929 (1:21.340) 3:59.280 (1:26.351)
5:19.644 (1:20.365)
11 Lizzy Harding 11 Battle Mtn. 5:19.88
1:10.050 (1:10.050) 2:30.588 (1:20.538) 3:53.141 (1:22.554)
5:19.872 (1:26.731)
12 Madi Kenyon 11 Roosevelt 5:24.40
1:11.470 (1:11.470) 2:34.647 (1:23.178) 4:02.382 (1:27.736)
5:24.399 (1:22.017)
13 Sophia Maeda 12 Mead 5:25.68
1:10.378 (1:10.378) 2:31.158 (1:20.780) 3:56.569 (1:25.411)
5:25.677 (1:29.109)
14 Kenadi Krueger 10 ThompsonValley 5:26.59
1:11.923 (1:11.923) 2:34.688 (1:22.765) 4:01.928 (1:27.240)
5:26.590 (1:24.662)
15 Naomi Harding 11 Battle Mtn. 5:28.43
1:10.180 (1:10.180) 2:30.850 (1:20.671) 3:55.121 (1:24.271)
5:28.422 (1:33.301)
16 Tatum Miller 10 Air Academy 5:30.36
1:10.769 (1:10.769) 2:36.380 (1:25.611) 4:05.143 (1:28.764)
5:30.360 (1:25.218)
17 Abby Scott 12 Durango 5:30.86
1:11.965 (1:11.965) 2:33.494 (1:21.530) 4:02.389 (1:28.895)
5:30.855 (1:28.467)
18 Maggie Smith 11 Niwot 5:35.74
1:10.644 (1:10.644) 2:31.750 (1:21.106) 4:02.726 (1:30.977)
5:35.738 (1:33.012)
Event 146 Girls 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 10:09.26 2017 Brie Oakley, Grandview HS
State Meet: R 10:17.48 2014 Elise Cranny, Niwot HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Liberty Ricca 11 DiscoveryCanyon 10:57.56 10
1:22.03 (1:22.03) 2:44.78 (1:22.76) 4:08.70 (1:23.93) 5:31.47 (1:22.78)
6:55.51 (1:24.04) 8:18.39 (1:22.89) 9:38.84 (1:20.45) 10:57.56 (1:18.73)
2 Taylor Whitfield 9 ValorChristian 11:00.93 8
1:22.80 (1:22.80) 2:45.64 (1:22.85) 4:09.13 (1:23.49) 5:32.22 (1:23.10)
6:55.93 (1:23.71) 8:19.79 (1:23.86) 9:45.43 (1:25.65) 11:00.93 (1:15.50)
3 Joslin Blair 10 Eagle Valley 11:01.68 7
1:22.58 (1:22.58) 2:45.29 (1:22.71) 4:08.44 (1:23.16) 5:31.25 (1:22.82)
6:55.33 (1:24.08) 8:20.16 (1:24.84) 9:45.40 (1:25.24) 11:01.68 (1:16.29)
4 Isabella Prosceno 9 Palmer Ridge 11:06.80 6
1:22.29 (1:22.29) 2:44.82 (1:22.53) 4:08.85 (1:24.03) 5:32.08 (1:23.23)
6:56.56 (1:24.49) 8:21.97 (1:25.42) 9:49.24 (1:27.27) 11:06.80 (1:17.56)
5 Grace Johnson 10 Battle Mtn. 11:06.82 5
1:22.58 (1:22.58) 2:45.41 (1:22.84) 4:08.60 (1:23.19) 5:31.27 (1:22.67)
6:55.32 (1:24.06) 8:20.35 (1:25.03) 9:46.47 (1:26.13) 11:06.82 (1:20.35)
6 Lizzy Harding 11 Battle Mtn. 11:09.88 4
1:22.37 (1:22.37) 2:45.12 (1:22.75) 4:08.78 (1:23.66) 5:31.73 (1:22.96)
6:55.78 (1:24.06) 8:19.94 (1:24.17) 9:46.09 (1:26.15) 11:09.88 (1:23.79)
7 Tiya Chamberlin 11 Wheat Ridge 11:12.67 3
1:24.00 (1:24.00) 2:48.39 (1:24.39) 4:11.81 (1:23.43) 5:35.70 (1:23.90)
6:58.35 (1:22.65) 8:23.25 (1:24.91) 9:49.86 (1:26.61) 11:12.67 (1:22.81)
8 Sophia Maeda 12 Mead 11:12.92 2
1:23.17 (1:23.17) 2:45.78 (1:22.61) 4:09.48 (1:23.71) 5:33.09 (1:23.61)
6:57.35 (1:24.27) 8:21.85 (1:24.50) 9:47.33 (1:25.49) 11:12.92 (1:25.59)
9 Lauren Zoe Baker 12 Silver Creek 11:14.46 1
1:23.11 (1:23.11) 2:45.92 (1:22.82) 4:09.62 (1:23.70) 5:32.62 (1:23.01)
6:56.80 (1:24.19) 8:21.61 (1:24.82) 9:49.71 (1:28.10) 11:14.46 (1:24.75)
10 Addi Iken 12 Littleton 11:19.47
1:21.54 (1:21.54) 2:44.01 (1:22.47) 4:08.55 (1:24.54) 5:32.36 (1:23.82)
6:56.90 (1:24.54) 8:23.73 (1:26.84) 9:52.47 (1:28.74) 11:19.47 (1:27.01)
11 Tatum Miller 10 Air Academy 11:22.46
1:22.71 (1:22.71) 2:45.31 (1:22.61) 4:09.11 (1:23.80) 5:32.98 (1:23.88)
6:58.53 (1:25.56) 8:26.55 (1:28.03) 9:55.86 (1:29.31) 11:22.46 (1:26.61)
12 Madeleine Burns 10 Durango 11:27.17
1:23.39 (1:23.39) 2:46.43 (1:23.05) 4:09.94 (1:23.51) 5:34.26 (1:24.33)
7:00.68 (1:26.42) 8:31.31 (1:30.63) 10:03.74 (1:32.43) 11:27.17 (1:23.44)
13 Morgan Hykes 11 Windsor 11:28.05
1:23.46 (1:23.46) 2:46.69 (1:23.23) 4:11.51 (1:24.83) 5:38.12 (1:26.61)
7:07.03 (1:28.91) 8:37.49 (1:30.47) 10:08.16 (1:30.68) 11:28.05 (1:19.90)
14 Maren Busath 9 Palmer Ridge 11:32.18
1:23.60 (1:23.60) 2:46.74 (1:23.14) 4:10.98 (1:24.24) 5:38.79 (1:27.82)
7:08.87 (1:30.08) 8:40.29 (1:31.43) 10:11.12 (1:30.83) 11:32.18 (1:21.07)
15 Joelle McDonald 10 Niwot 11:33.93
1:22.98 (1:22.98) 2:46.06 (1:23.08) 4:09.90 (1:23.85) 5:35.56 (1:25.66)
7:04.70 (1:29.15) 8:37.13 (1:32.44) 10:08.96 (1:31.83) 11:33.93 (1:24.97)
16 Paige Embaugh 11 Air Academy 11:33.96
1:23.64 (1:23.64) 2:47.59 (1:23.95) 4:12.54 (1:24.95) 5:39.08 (1:26.55)
7:07.59 (1:28.51) 8:39.62 (1:32.03) 10:10.92 (1:31.31) 11:33.96 (1:23.05)
17 Elizabeth Constien 12 Battle Mtn. 11:34.01
1:22.84 (1:22.84) 2:45.76 (1:22.92) 4:09.15 (1:23.40) 5:33.47 (1:24.33)
6:59.51 (1:26.04) 8:32.12 (1:32.62) 10:07.30 (1:35.18) 11:34.01 (1:26.71)
18 Riley Geldean 10 Centaurus 11:34.69
1:23.18 (1:23.18) 2:46.38 (1:23.21) 4:11.23 (1:24.85) 5:38.97 (1:27.74)
7:08.06 (1:29.10) 8:38.78 (1:30.72) 10:10.60 (1:31.82) 11:34.69 (1:24.10)
Event 147 Girls 100 Meter Hurdles 4A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 13.61 2005 Kira Robinson, Mullen HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Anna Hall 11 ValorChristian 14.12Q 0.1 2
2 Destiny Grimes 11 ValorChristian 14.79Q 0.4 1
3 Zion Smith 11 Northfield 15.16Q 0.4 1
4 Ginny Bergstrom 12 Glenwood Spgs. 15.23Q 0.1 2 15.223
5 MacKenzie Fidelak 12 Niwot 15.23Q 0.4 1 15.224
6 Lizzie Waters 11 ValorChristian 15.39Q 0.1 2
7 Sophia Grant 12 Niwot 15.56q 0.1 2
8 Maddy Ortman 9 ValorChristian 15.63q 0.4 1
9 Kelia Portis 10 Niwot 15.68q 0.4 1
10 Rachel Harris 12 Evergreen 15.71 0.1 2
11 Tara Hitchcock 11 Longmont 15.80 0.1 2
12 Sequoia Kellogg 11 Glenwood Spgs. 15.93 0.4 1
13 Jahzara Davis 9 Sand Creek 15.96 0.1 2
14 Elise Gillett 10 Niwot 16.27 0.4 1
15 Kaitlin James 11 Silver Creek 16.52 0.4 1
16 Tristin Book 11 Eagle Valley 16.87 0.1 2
17 Katie Sherwood 11 Montrose 17.21 0.4 1
18 Taylor Barker 11 Ponderosa 20.69 0.1 2
Event 147 Girls 100 Meter Hurdles 4A
============================================================================
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 13.61 2005 Kira Robinson, Mullen HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Anna Hall 11 ValorChristian 14.23 1.0 10
2 Destiny Grimes 11 ValorChristian 14.44 1.0 8
3 Lizzie Waters 11 ValorChristian 15.04 1.0 7
4 Zion Smith 11 Northfield 15.05 1.0 6 15.042
5 Ginny Bergstrom 12 Glenwood Spgs. 15.05 1.0 5 15.043
6 MacKenzie Fidelak 12 Niwot 15.27 1.0 4
7 Kelia Portis 10 Niwot 15.81 1.0 3
8 Sophia Grant 12 Niwot 15.90 1.0 2
9 Maddy Ortman 9 ValorChristian 16.25 1.0 1
Event 148 Girls 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 42.34 2011 Annie Kunz, Wheat Ridge HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Anna Hall 11 ValorChristian C 40.76Q 2 4A Meet Record
2 Mary Gillett 12 Niwot 43.88Q 1
3 Abby Glynn 11 Mead 44.42Q 1
4 Lizzie Waters 11 ValorChristian 44.60Q 2
5 MacKenzie Fidelak 12 Niwot 44.82Q 2
6 Ginny Bergstrom 12 Glenwood Spgs. 45.26Q 1
7 Kelia Portis 10 Niwot 45.50q 1
8 Karla Delgadillo 12 Vista Ridge 45.58q 1 45.571
9 Rachel Harris 12 Evergreen 45.58q 1 45.578
10 Zion Smith 11 Northfield 46.13 2
11 Tara Hitchcock 11 Longmont 46.27 2
12 Sequoia Kellogg 11 Glenwood Spgs. 46.93 2
13 Nadine Almasri 10 Pine Creek 47.63 2
14 Emma Reeder 9 Battle Mtn. 47.94 2
15 Lindsey Fancher-owen 10 ThompsonValley 48.50 1
16 Kesler Stutzman 9 Air Academy 49.02 1
17 Elise Gillett 10 Niwot 49.52 1
18 Cassidy Bittner 10 Palisade 50.04 2
Event 148 Girls 300 Meter Hurdles 4A
=======================================================================
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 42.34 2011 Annie Kunz, Wheat Ridge HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Anna Hall 11 ValorChristian 42.67 10 Record-Prelims
2 Abby Glynn 11 Mead 44.20 8
3 MacKenzie Fidelak 12 Niwot 44.65 7
4 Mary Gillett 12 Niwot 44.97 6
5 Rachel Harris 12 Evergreen 46.05 5
6 Ginny Bergstrom 12 Glenwood Spgs. 46.23 4
7 Karla Delgadillo 12 Vista Ridge 46.28 3
8 Kelia Portis 10 Niwot 47.29 2
9 Lizzie Waters 11 ValorChristian 47.51 1
Event 149 Girls 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 47.85 2013 Valor Christian HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Harrison 49.34Q 2
2 Cheyenne Mountain 49.66Q 1
3 Niwot 49.81Q 2
4 Vista Ridge 49.85Q 1
5 Pine Creek 49.83Q 2
6 Palmer Ridge 50.04Q 1
7 Air Academy 50.03q 2
8 Valor Christian 50.12q 1
9 Longmont 50.34q 2
10 Skyline 50.39 2
11 Mullen 50.94 1
12 Northfield 50.97 1
13 Widefield 51.28 1
14 Thomas Jefferson 51.35 2
15 Discovery Canyon 51.49 1
16 Roosevelt 51.53 2
17 Vista Peak 52.00 2
-- Sand Creek DNF 1
Event 149 Girls 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 47.85 2013 Valor Christian HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cheyenne Mountain 49.57 10
2 Air Academy 49.64 8
3 Vista Ridge 49.78 7
4 Palmer Ridge 49.85 6
5 Niwot 49.91 5
6 Pine Creek 50.11 4
7 Harrison 50.33 3
8 Longmont 50.73 2
9 Valor Christian 51.17 1
Event 150 Girls 4x200 Meter Relay 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:39.80 2016 Valor Christian HS
T Boade, M Maccagnan, B Lopez, G Tesone
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Valor Christian 1:41.82Q 1
2 Niwot 1:43.41Q 2
3 Harrison 1:43.36Q 1
4 Palmer Ridge 1:45.13Q 2 1:45.122
5 Vista Ridge 1:43.98Q 1
6 Cheyenne Mountain 1:45.13Q 2 1:45.125
7 Vista Peak 1:44.03q 1
8 Skyline 1:45.24q 2
9 Montrose 1:46.01q 1
10 Glenwood Springs 1:46.46 2
11 Pine Creek 1:46.51 1
12 Durango 1:46.93 1
13 Mullen 1:47.22 2
14 Widefield 1:47.55 2
15 Longmont 1:50.47 2
16 Green Mountain 1:51.13 1
17 Evergreen 1:51.54 2
18 Air Academy 1:51.94 1
Event 150 Girls 4x200 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:39.80 2016 Valor Christian HS
T Boade, M Maccagnan, B Lopez, G Tesone
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Valor Christian 1:41.89 10
2 Niwot 1:43.51 8
3 Harrison 1:43.99 7
4 Cheyenne Mountain 1:44.20 6
5 Vista Ridge 1:45.04 5
6 Vista Peak 1:45.16 4
7 Montrose 1:45.71 3
8 Palmer Ridge 1:46.40 2
9 Skyline 1:46.84 1
Event 151 Girls 4x400 Meter Relay 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:50.73 2015 Thompson Valley HS
K Larson, M Janda, H Ernst, M Irvine
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Niwot 3:57.03Q 2
2 Mead 3:59.06Q 1 3:59.053
3 Valor Christian 3:58.85Q 2
4 Battle Mountain 3:59.06Q 1 3:59.060
5 Evergreen 3:59.37Q 1
6 Air Academy 4:00.26Q 2
7 Durango 3:59.80q 1
8 Glenwood Springs 4:01.82q 2
9 Palmer Ridge 4:02.95q 2
10 Montrose 4:03.60 2
11 Thompson Valley 4:04.21 1
12 Vista Peak 4:05.28 1
13 Vista Ridge 4:08.79 1
14 Golden 4:09.82 1
15 Erie 4:10.94 2
16 Discovery Canyon 4:11.48 2
17 Mullen 4:12.91 1
18 Pueblo West 4:13.44 2
Event 151 Girls 4x400 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:50.73 2015 Thompson Valley HS
K Larson, M Janda, H Ernst, M Irvine
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Niwot 3:55.64 10
2 Valor Christian 3:56.92 8
3 Battle Mountain 4:01.75 7
4 Mead 4:03.56 6
5 Palmer Ridge 4:03.69 5
6 Evergreen 4:04.02 4
7 Glenwood Springs 4:05.79 3
8 Durango 4:06.46 2
-- Air Academy DQ Rule 5-10-7 zone 2
Event 152 Girls 4x800 Meter Relay 4A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 8:48.29 2012 Grosse Pointe South, MI
Colo. Prep: C 9:00.07 2009 Thompson Valley HS
State Meet: R 9:00.07 2009 Thompson Valley HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Battle Mountain 9:16.13 10
2 Niwot 9:27.43 8
3 Durango 9:32.38 7
4 Discovery Canyon 9:33.78 6
5 Palmer Ridge 9:35.34 5
6 Pine Creek 9:44.53 4
7 Silver Creek 9:44.55 3
8 Golden 9:44.80 2
9 Roosevelt 9:45.36 1
10 Thompson Valley 10:01.64
11 Windsor 10:05.46
12 Green Mountain 10:08.06
13 Standley Lake 10:11.57
14 Air Academy 10:17.01
15 Erie 10:17.17
16 Evergreen 10:19.51
17 Valor Christian 10:21.19
18 Eagle Valley 10:25.70
Event 153 Girls 800 Sprint Medley 4A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:44.54 2016 Discovery Canyon HS
A Lang, J Hall, L Ubungen, L Gale
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mead 1:47.00Q 1
2 Valor Christian 1:48.02Q 2
3 Discovery Canyon 1:47.71Q 1
4 Skyline 1:49.81Q 2
5 Harrison 1:48.46Q 1
6 Evergreen 1:50.31Q 2
7 Air Academy 1:48.98q 1
8 Niwot 1:50.81q 2
9 Battle Mountain 1:51.18q 2
10 Montrose 1:51.41 1
11 Green Mountain 1:52.38 2
12 Eagle Valley 1:54.67 1
13 Canon City 1:55.46 1
14 Vista Peak 1:57.03 1
15 Cheyenne Mountain 1:57.52 2
16 Widefield 2:01.16 2
-- Thomas Jefferson DNF 1
-- Vista Ridge DNS 2
Event 153 Girls 800 Sprint Medley 4A
=======================================================================
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:44.54 2016 Discovery Canyon HS
A Lang, J Hall, L Ubungen, L Gale
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mead 1:45.17 10
2 Valor Christian 1:45.32 8
3 Discovery Canyon 1:45.75 7
4 Air Academy 1:48.36 6
5 Skyline 1:49.17 5
6 Niwot 1:49.94 4
7 Evergreen 1:49.99 3
8 Battle Mountain 1:51.16 2
-- Harrison DQ Rule 5-10-7 zone 1
Event 154 Girls High Jump 4A
=======================================================================
Warm-up 4'8.5"
Start 4'10.5" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 6-04.50 2015 Vashti Cunningham, Las Vegas Gorman HS, NV
Colo. Prep: C 6-01 1978 Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS
State Meet: R 5-08.25 1999 Jill Fadenrecht, Skyline HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rylee Anderson 12 Silver Creek 5-07.50 10
4-10.50 5-00.50 5-02.50 5-04.50 5-05.50 5-06.50 5-07.50 5-08.50
P P O O XO O XO XXX
2 Raina Branch 10 Vista Peak 5-07.50 8
4-10.50 5-00.50 5-02.50 5-04.50 5-05.50 5-06.50 5-07.50 5-08.50
P O O O O XXO XO XXX
3 Taylor James 9 Niwot 5-05.50 7
4-10.50 5-00.50 5-02.50 5-04.50 5-05.50 5-06.50
XO O XO O O XXX
4 Shayla Padilla 9 Pueblo West 5-04.50 6
4-10.50 5-00.50 5-02.50 5-04.50 5-05.50
O O O XXO XXX
5 Savannah Martin 12 StandleyLake 5-02.50 5
4-10.50 5-00.50 5-02.50 5-04.50
O O XO XXX
6 Alyssa McConnell 11 Durango 5-02.50 4
4-10.50 5-00.50 5-02.50 5-04.50
O O XXO XXX
7 Rhyan Moore 10 Pueblo West 5-00.50 2 Tied
4-10.50 5-00.50 5-02.50
O O XXX
7 Raquel Reese 11 Roosevelt 5-00.50 2 Tied
4-10.50 5-00.50 5-02.50
O O XXX
7 Mikayla Jones 10 Vista Peak 5-00.50 2 Tied
4-10.50 5-00.50 5-02.50
O O XXX
10 Chloe Miller 9 Mnt. View 5-00.50
4-10.50 5-00.50 5-02.50
XO O XXX
11 Destiny Pelton 10 Fort Morgan 5-00.50
4-10.50 5-00.50 5-02.50
XO XXO XXX
11 Koryn McOuat 12 Windsor 5-00.50
4-10.50 5-00.50 5-02.50
XO XXO XXX
13 Laurene Powell 9 Mnt. View 4-10.50
4-10.50 5-00.50
O XXX
14 Alicia Santos 10 Northfield 4-10.50
4-10.50 5-00.50
XO XXX
14 Caroline Demosthenes 10 Longmont 4-10.50
4-10.50 5-00.50
XO XXX
14 Isabel Bowen 11 ValorChristian 4-10.50
4-10.50 5-00.50
XO XXX
-- Shy Clanton 9 Englewood NH
4-10.50
XXX
-- Tatum Sammon 10 Roosevelt NH
4-10.50
XXX
-- Sophia Lindauer 10 Skyline DNS
Event 155 Girls Pole Vault 4A
=======================================================================
Warm-up 8'0"
Start 8'6" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 14-04 2017 Rachel Baxter, Anaheim Canyon HS, CA
Colo. Prep: C 13-09 2016 Andrea Willis, Classical Academy
State Meet: R 13-04 2016 Andrea Willis, Classical Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Abigail Gray 12 Silver Creek 11-06.00 10
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00
PPP PPP PPP PPP PPP XO XO XXX
2 Avery Vieregger 12 ValorChristian 11-00.00 8
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
PPP PPP PPP O XO O XXX
3 Grace Braune 12 Pueblo West 11-00.00 7
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
PPP PPP PPP O XO XXO XXX
4 Kaya Wick 10 Pueblo West 10-00.00 5.50 Tied
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
PPP O O O XXX
4 Lizzie Waters 11 ValorChristian 10-00.00 5.50 Tied
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
PPP PPP O O XXX
6 Nicole Schubert 11 Erie 10-00.00 4
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
PPP O XO XO XXX
7 Emma Reeder 9 Battle Mtn. 9-06.00 2 Tied
8-06 9-00 9-06 10-00
O O O XXX
7 Erin Carroll 11 Niwot 9-06.00 2 Tied
8-06 9-00 9-06 10-00
O O O XXX
7 Jenna Doherty 12 Mnt. View 9-06.00 2 Tied
8-06 9-00 9-06 10-00
PPP O O XXX
10 Alexandra Smith 11 Silver Creek 9-06.00
8-06 9-00 9-06 10-00
O XO O XXX
11 Isabel Tellez 12 Palmer Ridge 9-06.00
8-06 9-00 9-06 10-00
O O XXO XXX
12 Lauren Boisvert 9 Silver Creek 9-06.00
8-06 9-00 9-06 10-00
O XO XXO XXX
12 Kira Biener 11 Centaurus 9-06.00
8-06 9-00 9-06 10-00
O XO XXO XXX
14 Grace Szucs 11 Palmer Ridge 9-00.00
8-06 9-00 9-06
O O XXX
15 Abigail Gagnon 12 DiscoveryCanyon 9-00.00
8-06 9-00 9-06
XO O XXX
16 Lindsey Parker 11 DiscoveryCanyon 9-00.00
8-06 9-00 9-06
O XO XXX
16 Nicole Sims 10 Niwot 9-00.00
8-06 9-00 9-06
O XO XXX
18 Marlia Porreco 10 DiscoveryCanyon 9-00.00
8-06 9-00 9-06
XO XO XXX
19 Elizabeth Beagle 12 Lewis-Palmer 8-06.00
8-06 9-00
O XXX
20 Hallie Greco 9 Wheat Ridge 8-06.00
8-06 9-00
XXO XXX
Event 156 Girls Long Jump 4A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Hoke County HS, NC
Colo. Prep: C 21-00.75 2005 Chelsea Taylor, Montbello HS
State Meet: R 20-03 2005 Griffin Matthew, Niwot HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Anna Hall 11 ValorChristian 18-09.75 -2.4 10
18-09.75(-2.4) 17-11.50(-1.8) 18-08(+0.0) 18-00.25(0.4) 17-07.25(+0.0) PASS
2 Caroline Giusti 12 Palmer Ridge 18-01.00 0.4 8
17-10(-1.9) 17-01.25(+0.0) 16-08(-1.6) FOUL(+0.0) 16-05(+0.0) 18-01(0.4)
3 Aaliyah Ricketts 11 Widefield 17-00.00 +0.0 7
15-06(-1.0) FOUL(-0.7) 17-00(+0.0) 15-01(+0.0) 16-06.50(+0.0) 16-01.50(0.4)
4 Riley Negrey 10 Centaurus 16-11.50 +0.0 6
15-11.25(-2.2) 15-09(+0.0) 16-02.50(-3.7) 16-11.50(+0.0) 16-03.50(+0.0) 16-08.50(+0.0)
5 Devyn Thorton 9 Windsor 16-04.50 -0.3 5
15-00(-1.8) FOUL(-1.5) 15-10.50(-1.0) 15-07(+0.0) 15-09.75(+0.0) 16-04.50(-0.3)
6 Koryn McOuat 12 Windsor 16-04.00 +0.0 4
15-09.75(+0.0) 16-04(+0.0) 15-09.75(-2.0) FOUL(1.0) 15-08.50(-1.4) 16-02.25(-0.4)
7 Hollie Miller Minto 10 Canon City 15-11.50 -0.7 3
15-04.50(-2.0) 15-04.50(+0.0) 15-11.50(-0.7) 15-07(+0.0) 15-10(+0.0) 14-05.75(+0.0)
8 Alexis Rosas 11 Mead 15-10.75 -1.4 2
15-10.75(-1.4) 15-10.50(+0.0) 14-11.75(-2.6) 15-06(+0.0) 15-09(+0.0) 14-10.50(+0.0)
9 Megan Lonneman 9 ValorChristian 15-10.00 -1.7 1
15-10(-1.7) 15-00(-3.7) 15-10(-0.1) 15-09.50(+0.0) FOUL(0.1) 15-01.75(+0.0)
10 Jahzara Davis 9 Sand Creek 15-10.00 +0.0
14-10(-0.2) 15-06(-1.4) 15-10(+0.0) 15-03(+0.0) 15-04.75(+0.0) 15-10(0.7)
11 Alexa Ware 12 Harrison 15-09.25 -0.1
15-08(-0.9) 15-09.25(-0.1) 15-07.50(+0.0)
12 Caroline Demosthenes 10 Longmont 15-09.00 -0.9
15-09(-0.9) 13-10.50(-1.5) 15-00.75(-1.4)
13 Tara Hitchcock 11 Longmont 15-08.50 -1.1
15-08(-0.1) 15-07.25(-1.6) 15-08.50(-1.1)
14 Sabrina Sutter 10 Battle Mtn. 15-08.50 -1.4
FOUL(0.3) 15-08.50(-1.4) 15-07.50(-1.3)
15 MacKenzie Fidelak 12 Niwot 15-06.00 -0.6
15-06(-0.6) 15-00.75(-2.0) 15-03.50(-0.9)
16 Mikayla Moser 10 Mnt. View 15-05.00 +0.0
15-05(+0.0) FOUL(-1.9) 15-05(-2.1)
17 Lilliana Martin 12 Frederick 14-07.25 +0.0
14-07.25(+0.0) 14-04(+0.0) 14-05(-2.1)
Event 157 Girls Triple Jump 4A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling HS, TX
Colo. Prep: C 41-07 2018 Sydnee Larkin, Cherokee Trail HS
State Meet: R 41-03.50 2006 Nyeisha Wright, Widefield HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Aaliyah Ricketts 11 Widefield 36-06.00 +0.0 10
36-01(-0.4) 36-05(+0.0) 36-06(+0.0) 35-11(1.1) 36-03(+0.0) FOUL(0.6)
2 Koryn McOuat 12 Windsor 35-05.25 +0.0 8
32-08.75(-1.3) 34-06.50(-0.7) 34-09.50(+0.0) 34-01.25(+0.0) 35-05.25(+0.0) 34-07(1.3)
3 Lilliana Martin 12 Frederick 35-03.50 0.4 7
33-00.50(-1.0) 35-00(-0.2) 35-03.50(0.4) 34-04(+0.0) FOUL(0.6) 33-09.50(-0.2)
4 Sophia Grant 12 Niwot 35-03.00 +0.0 6
32-10.50(-1.5) 35-00.75(+0.0) 35-00(-0.1) 35-02.75(+0.0) 34-08.75(+0.0) 35-03(+0.0)
5 Xiana Vigil 11 PuebloCentennial 35-00.00 +0.0 5
34-01.75(+0.0) 34-05.50(-1.1) 35-00(+0.0) 34-09.50(0.2) 34-01.25(+0.0) 34-11.75(0.3)
6 Kaitlin James 11 Silver Creek 34-09.50 -1.1 4
FOUL(0.1) 33-07(+0.0) 34-09.50(-1.1) 34-04.50(1.1) 32-08(+0.0) 34-06(0.6)
7 Cassidy Cheesman 10 Centaurus 34-08.00 +0.0 3
FOUL(+0.0) 34-03.75(+0.0) 34-08(+0.0) 34-07(0.6) FOUL(+0.0) FOUL(0.7)
8 Hailey Rice 10 ValorChristian 34-07.75 +0.0 2
33-10(-0.2) 31-00.50(-1.3) 34-07.75(+0.0) 34-03.50(2.8) 34-02.75(+0.0) 34-03.50(1.3)
9 Lauren Hall 12 Roosevelt 34-07.00 +0.0 1
FOUL(-0.5) 34-07(+0.0) 32-10(-1.0) 33-09.25(+0.0) 32-00(+0.0) ND(0.1)
10 Ave Lewis 12 Palmer Ridge 34-04.50 +0.0
33-05(-1.5) 33-11.25(-2.0) 34-04.50(+0.0) 33-01(+0.0) FOUL(0.4) ND(1.2)
11 Kelia Portis 10 Niwot 34-01.50 +0.0
FOUL(-0.2) 34-01.50(+0.0) FOUL(-1.7)
12 Devyn Thorton 9 Windsor 34-00.50 -0.9
34-00.50(-0.9) 33-05(-1.4) 33-01.50(-0.8)
13 Sequoia Kellogg 11 Glenwood Spgs. 33-06.50 +0.0
33-06.50(+0.0) FOUL(+0.0) 33-01.50(+0.0)
14 Brianne Watkins 12 Vista Ridge 33-03.75 -0.8
FOUL(+0.0) 32-00(+0.0) 33-03.75(-0.8)
15 Caroline Demosthenes 10 Longmont 32-11.50 +0.0
32-02.75(-0.7) 32-11.50(+0.0) FOUL(-0.6)
16 Sally Marshall 9 Longmont 32-07.75 +0.0
FOUL(+0.0) 32-07.75(+0.0) 32-07.75(-0.1)
17 Bronwen Bowen 10 DiscoveryCanyon 31-09.50 -1.3
31-09.50(-1.3) 31-07.50(-1.0) FOUL(+0.0)
Event 158 Girls Shot Put 4A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 57-01.25 2017 Alyssa Wilson, Toms River DonovanHS,NJ
Colo. Prep: C 51-01 1994 Collinus Newsome, Denver South HS
State Meet: R 47-02.50 2012 Megan Patterson, Pueblo South HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Logan Derock 11 Roosevelt 40-00.75 10
FOUL 38-00 38-04.50 35-06.25 40-00.75 39-03.25
2 Aubrey Raimer 11 Greeley Central 39-04.50 8
36-09.25 37-06 38-11.50 6-00.50 39-04.50 39-02.50
3 Jane Powers 10 ValorChristian 38-06.50 7
38-06.50 FOUL 35-02.25 FOUL 35-00 FOUL
4 Brittany Line 12 Littleton 38-05.00 6
37-06 36-11.25 38-05 37-04.25 37-08.50 37-05.75
5 Haley Lewis 12 Fort Morgan 36-07.75 5
35-01 36-07 36-07.75 35-00.25 36-00.50 36-04.50
6 Aubree Yalotz 12 PuebloCounty 36-04.00 4
35-03.25 36-00.25 36-04 33-07 35-04.75 32-03.75
7 Katherine Higgins 10 Ponderosa 36-00.00 3
35-01 35-02.25 FOUL 36-00 FOUL FOUL
8 Cassie Jaramillo 12 Eagle Valley 35-09.00 2
34-00.50 31-00.50 35-09 FOUL 34-10.50 35-01
9 Meranda Diaz 12 Arvada 35-00.75 1
35-00 35-00.75 33-11 FOUL 34-07 34-01.75
10 Keli Drye 10 Montrose 34-09.50
34-07.25 34-09 FOUL 34-09.50 32-07 34-02.25
11 Diamond Moore 10 Harrison 34-05.00
33-09.50 32-05 34-05
12 Cassie Lynn 12 Cheyenne Mtn. 33-10.00
32-06.75 33-01.50 33-10
13 Monet Hubbard 10 Mesa Ridge 33-06.00
31-07 33-06 FOUL
14 Madison Butler 12 Evergreen 33-03.50
32-04.50 33-03.50 32-06.75
15 Morgan Sellden 10 Palisade 32-10.50
31-09 32-10.50 32-09
16 Kaylene Richardson 12 Harrison 31-05.25
30-08.25 28-08.50 31-05.25
17 Azalea Santillan 12 Durango 31-00.00
29-10.75 28-01.50 31-00
-- Shaelynn Williams 12 Mesa Ridge FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 159 Girls Discus Throw 4A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, TX
Colo. Prep: C 183-03 2013 Valarie Allman, Silver Creek HS
State Meet: R 167-03 2013 Valarie Allman, Silver Creek HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Logan Derock 11 Roosevelt 133-08 10
129-08 124-03 129-07 127-10 133-08 FOUL
2 Joy Gerow 11 ValorChristian 131-11 8
FOUL 131-11 FOUL FOUL FOUL 125-02
3 Hannah Perry 11 Falcon 130-09 7
110-02 FOUL 130-09 109-11 116-10 FOUL
4 Jessie Castellucci 12 Pueblo South 127-00 6
FOUL 127-00 125-04 FOUL 122-10 123-08
5 Kelly Farnham 12 Mesa Ridge 126-00 5
126-00 118-01 107-09 119-00 115-02 124-10
6 Haley Lewis 12 Fort Morgan 122-04 4
114-02 122-04 FOUL 114-00 FOUL FOUL
7 Julia Howe 11 Palmer Ridge 120-04 3
101-10 113-02 120-04 FOUL FOUL 114-00
8 Raleigh Basart 11 Mnt. View 118-00 2
114-06 104-07 106-08 107-02 FOUL 118-00
9 Keli Drye 10 Montrose 116-09 1
FOUL 114-00 106-04 116-09 112-02 FOUL
10 Aubrey Raimer 11 Greeley Central 112-07
111-08 103-05 112-07 97-01 FOUL 95-10
11 Jane Powers 10 ValorChristian 110-04
110-04 FOUL 110-00
12 Shaelynn Williams 12 Mesa Ridge 110-04
92-01 FOUL 110-04
13 Cassie Lynn Bonner 12 Cheyenne Mtn. 103-07
103-07 98-00 FOUL
14 Azalea Santillan 12 Durango 102-06
94-00 FOUL 102-06
15 Cindy Ybarra 12 ThompsonValley 98-08
98-08 FOUL 95-08
16 Kaitlyn Bridge 12 Longmont 97-10
FOUL 97-10 FOUL
17 Cassie Jaramillo 12 Eagle Valley 96-04
FOUL 96-04 96-01
18 Daija Robbins 11 T. Jefferson 95-02
95-02 FOUL FOUL
Event 161 Boys 100 Meter Dash 5A
========================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.32 2007 Jeremy Rankin, Overland HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Deondre Ritter 12 Fountain-Ft Crsn 10.69Q +0.0 3
2 Devin Cadena 12 Rock Canyon 10.71Q 0.3 2
3 Dimitri Stanley 12 Cherry Creek 10.72Q 0.1 1
4 Elijah Williams 11 Gateway 10.80Q 0.3 2
5 Marcus Miller 11 Cherry Creek 10.87Q +0.0 3
6 Ibro Soumah 12 Denver South 10.98Q 0.1 1
7 Zion Gordon 11 Regis Jesuit 10.93q 0.3 2
8 Colby Murray 12 Overland 11.01q +0.0 3
9 Aaron Harris 12 Grandview 11.03q 0.3 2
10 Justin Dwinell 12 Coronado 11.06 0.3 2
11 Nathaniel Ansah 11 Overland 11.07 0.3 2
12 Carlos Barrera 12 Adams City 11.10 +0.0 3
13 Joel Nyatusah 11 Overland 11.16 +0.0 3 11.152
14 Mateo Rodriguez 12 Columbine 11.16 0.3 2 11.155
15 Breyon Woods 12 Far Northeast 11.17 +0.0 3
16 Brian Mosley 11 Doherty 11.21 0.1 1 11.202
17 Spencer Purnell 12 Fort Collins 11.21 +0.0 3 11.203
18 Brandon Deas 11 Doherty 11.24 0.1 1
19 Blair Durand 12 Fossil Ridge 11.25 0.1 1
20 Frankie Shearn 12 Columbine 11.28 0.1 1
Event 161 Boys 100 Meter Dash 5A
============================================================================
National: N 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS, TX
Colo. Prep: C 10.27 2012 Raymond Bozmans, Fort Collins HS
State Meet: R 10.32 2007 Jeremy Rankin, Overland HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Devin Cadena 12 Rock Canyon 10.70 1.0 10
2 Deondre Ritter 12 Fountain-Ft Crsn 10.71 1.0 8
3 Marcus Miller 11 Cherry Creek 10.86 1.0 7
4 Dimitri Stanley 12 Cherry Creek 10.90 1.0 6
5 Elijah Williams 11 Gateway 10.91 1.0 5
6 Aaron Harris 12 Grandview 11.12 1.0 4
7 Zion Gordon 11 Regis Jesuit 11.16 1.0 3
8 Colby Murray 12 Overland 11.20 1.0 2
-- Ibro Soumah 12 Denver South FS 1.0
Event 162 Boys 200 Meter Dash 5A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Jalen Lyon 12 Fountain-Ft Crsn 21.44Q 3.0 2
2 Elijah Williams 11 Gateway 21.60Q 0.5 1
3 Marcus Miller 11 Cherry Creek 21.75Q 0.5 1
4 Adam Stark 12 Loveland 21.81Q 3.0 2
5 Dimitri Stanley 12 Cherry Creek 21.76Q 0.5 1
6 Devin Cadena 12 Rock Canyon 21.82Q 3.0 2
7 Keirryse Simpson 10 Denver East 22.01q 3.0 2
8 Justin Dwinell 12 Coronado 22.10q 0.5 1
9 Colby Murray 12 Overland 22.21q 3.0 2
10 Ibro Soumah 12 Denver South 22.36 0.5 1
11 Kyle Hanlan 12 Cherry Creek 22.37 3.0 2
12 Aj Smallwood 12 Regis Jesuit 22.38 0.5 1 22.371
13 Breyon Woods 12 Far Northeast 22.38 3.0 2 22.374
14 Andrew Wilson-axpe 10 Cherry Creek 22.40 3.0 2
15 Kenny Wantings 12 Eaglecrest 22.53 0.5 1
16 Landon Wilks 12 Castle View 22.54 3.0 2
17 Max Carter-kemp 12 Fairview 22.59 0.5 1
18 Brandon Deas 11 Doherty 22.71 0.5 1
Event 162 Boys 200 Meter Dash 5A
============================================================================
National: N 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX
Colo. Prep: C 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
State Meet: R 20.70 2005 Jeremy Dodson, George Washington HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Jalen Lyon 12 Fountain-Ft Crsn 21.65 1.0 10
2 Elijah Williams 11 Gateway 21.78 1.0 8
3 Devin Cadena 12 Rock Canyon 21.80 1.0 7
4 Marcus Miller 11 Cherry Creek 22.04 1.0 6
5 Dimitri Stanley 12 Cherry Creek 22.30 1.0 5
6 Adam Stark 12 Loveland 22.40 1.0 4
7 Colby Murray 12 Overland 22.54 1.0 3
8 Justin Dwinell 12 Coronado 22.70 1.0 2
9 Keirryse Simpson 10 Denver East 22.81 1.0 1
Event 163 Boys 400 Meter Dash 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Adam Stark 12 Loveland 47.83Q 1
2 Jalen Lyon 12 Fountain-Ft Crsn 48.57Q 2
3 Marcus Miller 11 Cherry Creek 48.79Q 1
4 Aj Smallwood 12 Regis Jesuit 49.06Q 2
5 Elijah Williams 11 Gateway 48.82Q 1
6 Corey Corbin 12 Eaglecrest 49.67Q 2
7 Zion Wagoner 10 Denver East 48.95q 1
8 Max Carter-kemp 12 Fairview 49.19q 1
9 Carson Ebersbach 10 Denver East 49.90q 2
10 Isaiah Escalante 10 Doherty 50.00 1
11 Ben Peyton 11 Grandview 50.01 1
12 Andrew Martinez 11 Doherty 50.03 1
13 Ben Kearney 12 Chaparral 50.18 2
14 Bobby Williams 9 Cherokee Trail 50.31 2
15 Van Lucas 12 Cherry Creek 50.68 2
16 Langston Williams 9 Eaglecrest 50.76 1
17 Nick Nowlen 12 RalstonValley 52.32 2
-- Dimitri Stanley 12 Cherry Creek DNS 2
Event 163 Boys 400 Meter Dash 5A
=======================================================================
National: N 45.19 2012 Aldrich Bailey, MansfieldTimberland, TX
Colo. Prep: C 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
State Meet: R 46.23 2006 J.T. Scheuerman, Littleton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jalen Lyon 12 Fountain-Ft Crsn 48.10 10
2 Adam Stark 12 Loveland 49.03 8
3 Marcus Miller 11 Cherry Creek 49.08 7
4 Aj Smallwood 12 Regis Jesuit 49.99 6
5 Elijah Williams 11 Gateway 50.42 5
6 Corey Corbin 12 Eaglecrest 50.61 4
7 Max Carter-kemp 12 Fairview 50.93 3
8 Carson Ebersbach 10 Denver East 51.39 2
9 Zion Wagoner 10 Denver East 52.27 1
Event 164 Boys 800 Meter Run 5A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens HS, CA
Colo. Prep: C 1:50.59 2015 Blake Yount, Smoky Hill HS
State Meet: R 1:50.59 2015 Blake Yount, Smoky Hill HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Landon Rast 12 Legend 1:53.03 10
55.159 (55.159) 1:53.026 (57.867)
2 Carter Dillon 12 Mtn. Vista 1:54.71 8
56.724 (56.724) 1:54.710 (57.987)
3 Nick Nowlen 12 RalstonValley 1:55.16 7
56.498 (56.498) 1:55.159 (58.662)
4 Caden Foster 12 Mtn. Vista 1:55.71 6
56.405 (56.405) 1:55.707 (59.303)
5 David Cardenas 11 GJ Central 1:56.38 5
57.964 (57.964) 1:56.375 (58.412)
6 Tesamichael Wolde 11 Rangeview 1:56.42 4
56.250 (56.250) 1:56.417 (1:00.167)
7 Sadio Fenner 12 Rampart 1:57.13 3
58.715 (58.715) 1:57.128 (58.414)
8 Caleb Ream 11 Chaparral 1:57.34 2
57.041 (57.041) 1:57.338 (1:00.297)
9 Connor Ohlson 10 Dakota Ridge 1:57.49 1
58.177 (58.177) 1:57.487 (59.310)
10 Andrew Timmons 12 Legend 1:57.78
57.305 (57.305) 1:57.774 (1:00.469)
11 Brock Helvey 12 Douglas Cty 1:58.03
57.537 (57.537) 1:58.029 (1:00.493)
12 William Dixon 12 Monarch 1:58.10
56.517 (56.517) 1:58.091 (1:01.575)
13 Ethan Rouse 11 Mtn. Vista 1:58.11
57.373 (57.373) 1:58.109 (1:00.737)
14 James Thomas 12 Fountain-Ft Crsn 1:59.88
57.174 (57.174) 1:59.871 (1:02.698)
15 Grant Bauer 11 Highlands Ranch 1:59.96
58.074 (58.074) 1:59.955 (1:01.882)
16 Drew Johnson 12 Chatfield 2:02.12
57.884 (57.884) 2:02.120 (1:04.237)
17 Chris Theodore 12 Rock Canyon 2:02.31
57.529 (57.529) 2:02.309 (1:04.780)
18 Andrew Wisniewski 11 Highlands Ranch 2:02.35
58.334 (58.334) 2:02.347 (1:04.014)
19 Abdi Abade 10 Overland 2:20.32
59.226 (59.226) 2:20.313 (1:21.087)
Event 165 Boys 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 3:59.51 2001 Alan Webb, South Lakes HS, VA
Colo. Prep: C 4:10.98 1981 Rich Martinez, Widefield HS
State Meet: R 4:10.98 1981 Rich Martinez, Widefield HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Michael Mooney 12 Broomfield 4:16.15 10
1:03.011 (1:03.011) 2:11.996 (1:08.985) 3:18.329 (1:06.334)
4:16.142 (57.813)
2 Carter Dillon 12 Mtn. Vista 4:16.17 8
1:02.896 (1:02.896) 2:12.231 (1:09.336) 3:17.773 (1:05.542)
4:16.167 (58.394)
3 Easton Allred 10 Rock Canyon 4:18.67 7
1:03.152 (1:03.152) 2:12.581 (1:09.430) 3:18.447 (1:05.867)
4:18.667 (1:00.220)
4 Chris Theodore 12 Rock Canyon 4:20.10 6
1:03.769 (1:03.769) 2:12.771 (1:09.002) 3:18.355 (1:05.584)
4:20.092 (1:01.738)
5 Caden Foster 12 Mtn. Vista 4:20.23 5
1:03.094 (1:03.094) 2:11.661 (1:08.568) 3:18.847 (1:07.187)
4:20.224 (1:01.377)
6 Landon Rast 12 Legend 4:20.28 4
1:03.179 (1:03.179) 2:12.940 (1:09.761) 3:19.494 (1:06.554)
4:20.273 (1:00.780)
7 Colin Berndt 12 Arvada West 4:21.01 3
1:02.937 (1:02.937) 2:12.633 (1:09.696) 3:18.070 (1:05.438)
4:21.007 (1:02.937)
8 Austin Vancil 11 Dakota Ridge 4:21.36 2
1:03.368 (1:03.368) 2:12.747 (1:09.379) 3:18.976 (1:06.229)
4:21.358 (1:02.383)
9 Connor Ohlson 10 Dakota Ridge 4:21.83 1
1:01.312 (1:01.312) 2:11.622 (1:10.310) 3:19.373 (1:07.751)
4:21.823 (1:02.450)
10 Chase Dornbusch 12 Lakewood 4:22.00
1:03.355 (1:03.355) 2:12.359 (1:09.005) 3:18.638 (1:06.280)
4:21.991 (1:03.353)
11 Harrison Scudamore 12 Denver East 4:22.02
1:03.580 (1:03.580) 2:12.478 (1:08.899) 3:19.066 (1:06.588)
4:22.017 (1:02.952)
12 Sadio Fenner 12 Rampart 4:22.50
1:04.061 (1:04.061) 2:13.507 (1:09.446) 3:22.585 (1:09.079)
4:22.495 (59.910)
13 Joseph Carwin 12 Broomfield 4:22.56
1:03.568 (1:03.568) 2:12.925 (1:09.357) 3:19.657 (1:06.732)
4:22.556 (1:02.900)
14 Joshua Krafsur 12 Fort Collins 4:22.76
1:03.280 (1:03.280) 2:13.257 (1:09.978) 3:19.233 (1:05.976)
4:22.760 (1:03.528)
15 Drew Johnson 12 Chatfield 4:24.28
1:03.637 (1:03.637) 2:13.487 (1:09.850) 3:21.327 (1:07.841)
4:24.272 (1:02.945)
16 Blake Hubert 12 Fossil Ridge 4:26.23
1:04.050 (1:04.050) 2:13.550 (1:09.500) 3:20.237 (1:06.688)
4:26.221 (1:05.984)
17 Ethan Rouse 11 Mtn. Vista 4:27.24
1:03.790 (1:03.790) 2:13.128 (1:09.339) 3:20.190 (1:07.062)
4:27.238 (1:07.049)
18 Michael Long 12 Douglas Cty 4:29.84
1:03.482 (1:03.482) 2:13.273 (1:09.791) 3:21.757 (1:08.484)
4:29.835 (1:08.079)
Event 166 Boys 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank HS, CA
Colo. Prep: C 9:01.53 2018 Cole Sprout, Valor Christian HS
State Meet: R 9:05.89 2003 Brent Vaughn, Smoky Hill HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Michael Mooney 12 Broomfield 9:12.97 10
1:09.919 (1:09.919) 2:20.658 (1:10.740) 3:30.816 (1:10.158)
4:43.191 (1:12.375) 5:53.068 (1:09.877) 7:03.985 (1:10.918)
8:12.234 (1:08.250) 9:12.966 (1:00.732)
2 Harrison Scudamore 12 Denver East 9:13.92 8
1:10.400 (1:10.400) 2:21.095 (1:10.695) 3:31.333 (1:10.239)
4:43.784 (1:12.451) 5:53.681 (1:09.897) 7:04.311 (1:10.630)
8:12.841 (1:08.530) 9:13.917 (1:01.076)
3 Easton Allred 10 Rock Canyon 9:15.36 7
1:10.188 (1:10.188) 2:20.816 (1:10.628) 3:31.085 (1:10.270)
4:43.428 (1:12.343) 5:53.312 (1:09.885) 7:04.093 (1:10.782)
8:12.523 (1:08.430) 9:15.360 (1:02.837)
4 Austin Vancil 11 Dakota Ridge 9:22.30 6
1:10.252 (1:10.252) 2:21.153 (1:10.901) 3:31.353 (1:10.200)
4:43.647 (1:12.295) 5:54.610 (1:10.964) 7:06.488 (1:11.878)
8:16.011 (1:09.524) 9:22.294 (1:06.284)
5 Chris Theodore 12 Rock Canyon 9:22.49 5
1:11.266 (1:11.266) 2:22.088 (1:10.822) 3:32.567 (1:10.480)
4:44.631 (1:12.065) 5:54.721 (1:10.090) 7:06.217 (1:11.496)
8:16.202 (1:09.985) 9:22.488 (1:06.286)
6 Charlie Perry 12 Monarch 9:25.20 4
1:11.101 (1:11.101) 2:21.997 (1:10.896) 3:32.459 (1:10.463)
4:44.484 (1:12.025) 5:54.483 (1:10.000) 7:06.507 (1:12.024)
8:17.763 (1:11.257) 9:25.197 (1:07.434)
7 Connor McCabe 12 Rampart 9:26.91 3
1:10.772 (1:10.772) 2:21.879 (1:11.108) 3:31.829 (1:09.950)
4:43.562 (1:11.733) 5:52.794 (1:09.233) 7:03.752 (1:10.958)
8:16.377 (1:12.625) 9:26.908 (1:10.531)
8 Sadio Fenner 12 Rampart 9:30.70 2
1:11.308 (1:11.308) 2:22.896 (1:11.588) 3:33.933 (1:11.037)
4:45.943 (1:12.011) 5:59.450 (1:13.507) 7:13.698 (1:14.248)
8:24.874 (1:11.177) 9:30.699 (1:05.825)
9 Isaac Russo 12 Monarch 9:32.45 1
1:11.434 (1:11.434) 2:22.155 (1:10.721) 3:32.578 (1:10.424)
4:44.470 (1:11.892) 5:55.133 (1:10.663) 7:10.024 (1:14.892)
8:25.250 (1:15.226) 9:32.441 (1:07.191)
10 Blake Hubert 12 Fossil Ridge 9:32.56
1:09.612 (1:09.612) 2:20.956 (1:11.345) 3:32.281 (1:11.325)
4:45.528 (1:13.248) 5:58.293 (1:12.765) 7:13.035 (1:14.743)
8:25.353 (1:12.319) 9:32.555 (1:07.202)
11 David Cardenas 11 GJ Central 9:34.71
1:10.479 (1:10.479) 2:21.486 (1:11.007) 3:31.625 (1:10.140)
4:44.182 (1:12.557) 5:56.114 (1:11.933) 7:10.874 (1:14.760)
8:28.873 (1:18.000) 9:34.708 (1:05.835)
12 Mason Brown 12 Eaglecrest 9:36.79
1:11.800 (1:11.800) 2:22.520 (1:10.720) 3:32.863 (1:10.344)
4:44.943 (1:12.080) 5:56.528 (1:11.586) 7:10.452 (1:13.924)
8:25.808 (1:15.357) 9:36.786 (1:10.978)
13 Chase Dornbush 12 Lakewood 9:42.39
1:10.828 (1:10.828) 2:21.658 (1:10.830) 3:31.809 (1:10.152)
4:44.238 (1:12.429) 5:55.903 (1:11.665) 7:10.547 (1:14.645)
8:27.238 (1:16.692) 9:42.390 (1:15.152)
14 Drew Johnson 12 Chatfield 9:49.04
1:10.605 (1:10.605) 2:22.052 (1:11.447) 3:33.054 (1:11.003)
4:46.394 (1:13.340) 6:01.635 (1:15.241) 7:18.565 (1:16.930)
8:37.935 (1:19.370) 9:49.035 (1:11.100)
15 Mark Testa 12 Dakota Ridge 9:49.51
1:11.531 (1:11.531) 2:22.552 (1:11.021) 3:33.513 (1:10.962)
4:47.073 (1:13.560) 6:02.632 (1:15.559) 7:23.762 (1:21.130)
8:43.161 (1:19.400) 9:49.503 (1:06.342)
16 Joshua Krafsur 12 Fort Collins 9:50.52
1:11.011 (1:11.011) 2:22.628 (1:11.617) 3:33.233 (1:10.606)
4:44.911 (1:11.678) 6:00.268 (1:15.358) 7:20.582 (1:20.314)
8:43.537 (1:22.955) 9:50.515 (1:06.979)
17 Joseph Carwin 12 Broomfield 9:51.66
1:11.228 (1:11.228) 2:22.950 (1:11.723) 3:34.195 (1:11.245)
4:46.985 (1:12.790) 6:01.269 (1:14.285) 7:18.521 (1:17.252)
8:37.684 (1:19.164) 9:51.651 (1:13.967)
18 Afeworki Zeru 12 Rampart 10:09.29
1:11.128 (1:11.128) 2:23.444 (1:12.316) 3:34.917 (1:11.473)
4:49.176 (1:14.260) 6:06.793 (1:17.617) 7:27.270 (1:20.478)
8:45.752 (1:18.482) 10:09.290 (1:23.539)
Event 167 Boys 110 Meter Hurdles 5A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 13.62 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Joel Nyatusah 11 Overland 14.23Q 0.2 2
2 Cameron Harris 11 Brighton 14.33Q -0.1 1
3 Zion Gordon 11 Regis Jesuit 14.34Q 0.2 2
4 Andrew Doctor 12 Liberty 14.34Q -0.1 1
5 Cyprien Toffa 12 Cherry Creek 14.45Q -0.1 1
6 Jequan Hogan 12 Fountain-Ft Crsn 14.77Q 0.2 2
7 Darrius Gaw 12 Smoky Hill 14.68q -0.1 1
8 Ryan Dalton 12 Bear Creek 14.86q -0.1 1
9 Ian Gray 11 Cherokee Trail 14.92q 0.2 2
10 Mitchell Gorman 12 Broomfield 14.93 -0.1 1
11 Gregory Anderson 9 Prairie View 14.96 0.2 2
12 Garrett Nelson 11 Poudre 15.28 -0.1 1
13 Dillon Andrews 11 Cherokee Trail 15.29 0.2 2
14 Luke Brannen 11 Fossil Ridge 15.44 0.2 2
15 Dominic Gallelli 9 Rocky Mtn. 15.55 0.2 2
16 Tanner Callister 12 Grandview 15.57 -0.1 1
17 Lamontrez Samuels 12 Fountain-Ft Crsn 15.64 -0.1 1
-- Anthony Doan 12 Grandview DQ 0.2 2 Rule 5-9-1 Interf.
Event 167 Boys 110 Meter Hurdles 5A
============================================================================
National: N 13.1h 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX
National: N 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH
Colo. Prep: C 13.61 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
State Meet: R 13.62 2004 Wilbert Smith, Eaglecrest HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Andrew Doctor 12 Liberty 14.35 1.3 10
2 Joel Nyatusah 11 Overland 14.38 1.3 8
3 Darrius Gaw 12 Smoky Hill 14.57 1.3 7
4 Cameron Harris 11 Brighton 14.60 1.3 6
5 Cyprien Toffa 12 Cherry Creek 14.63 1.3 5
6 Zion Gordon 11 Regis Jesuit 14.74 1.3 4
7 Jequan Hogan 12 Fountain-Ft Crsn 15.01 1.3 3
8 Ryan Dalton 12 Bear Creek 15.12 1.3 2
9 Ian Gray 11 Cherokee Trail 15.38 1.3 1
Event 168 Boys 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jason Farrell 12 Fountain-Ft Crsn 37.64Q 2
2 Cameron Harris 11 Brighton 38.27Q 1
3 Dillon Andrews 11 Cherokee Trail 37.89Q 2
4 Oscar Sarabia 12 Hinkley 38.69Q 1
5 Mitchell Gorman 12 Broomfield 38.87Q 2
6 Zion Gordon 11 Regis Jesuit 38.89Q 1
7 Ryan Marquez 12 Pomona 39.10q 1
8 Darrius Gaw 12 Smoky Hill 39.16q 2
9 Tanner Callister 12 Grandview 39.22q 2
10 Andrew Doctor 12 Liberty 39.44 1
11 Cyprien Toffa 12 Cherry Creek 39.49 2
12 Ryan Dalton 12 Bear Creek 39.71 1
13 Garrett Nelson 11 Poudre 39.75 1
14 Darius Wells 10 Hinkley 40.13 1
15 Kyreese Spradley 10 Hinkley 41.03 1
16 Gregory Anderson 9 Prairie View 41.09 2
17 Macklin Harrington 12 Monarch 41.33 2
18 Angel Heredia 12 Hinkley 48.48 2
Event 168 Boys 300 Meter Hurdles 5A
=======================================================================
National: N 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA
Colo. Prep: C 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
State Meet: R 36.41 2001 Gerren Crochet, Bear Creek HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mitchell Gorman 12 Broomfield 37.83 10
2 Ryan Marquez 12 Pomona 38.12 8
3 Cameron Harris 11 Brighton 38.33 7
4 Dillon Andrews 11 Cherokee Trail 38.93 6
5 Oscar Sarabia 12 Hinkley 39.05 5
6 Tanner Callister 12 Grandview 39.59 4
7 Zion Gordon 11 Regis Jesuit 39.72 3
8 Darrius Gaw 12 Smoky Hill 40.20 2
9 Jason Farrell 12 Fountain-Ft Crsn 40.65 1
Event 169 Boys 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 41.21 2007 Overland HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cherry Creek 41.83Q 2
2 Denver East 42.62Q 1
3 Fountain-Ft. Carson 41.95Q 2
4 Rangeview 42.63Q 1 42.621
5 Smoky Hill 42.63Q 2 42.628
6 Doherty 42.75Q 1
7 Legend 42.80q 1
8 Columbine 42.92q 1
9 Chatfield 42.94q 2 42.938
10 Grandview 42.94 1 42.939
11 Regis Jesuit 43.00 2
12 Fort Collins 43.08 2
13 Overland 43.18 1
14 Castle View 43.30 2
15 Rampart 43.40 2
16 Cherokee Trail 43.76 1
17 Mountain Vista 44.16 2
-- Eaglecrest DQ 1 Rule 5-10-6 no baton
Event 169 Boys 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: N 39.76 1998 Fort Worth Wyatt HS, TX
Colo. Prep: C 41.21 2007 Overland HS
State Meet: R 41.21 2007 Overland HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cherry Creek 42.46 10
2 Chatfield 42.94 8
3 Denver East 42.97 7
4 Doherty 42.98 6
5 Columbine 43.02 5
6 Fountain-Ft. Carson 43.07 4
7 Smoky Hill 43.10 3
8 Legend 43.42 2
-- Rangeview DNF
Event 170 Boys 4x200 Meter Relay 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian HS
State Meet: R 1:25.59 2007 George Washington HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Fountain-Ft. Carson 1:27.38Q 2
2 Cherry Creek 1:27.92Q 1
3 Castle View 1:28.62Q 1
4 Doherty 1:28.70Q 2
5 Broomfield 1:29.02Q 2
6 Fossil Ridge 1:29.44Q 1
7 Chatfield 1:29.36q 2
8 Chaparral 1:29.47q 1
9 Rangeview 1:29.73q 2
10 Smoky Hill 1:29.91 1
11 Grandview 1:29.99 1
12 Rock Canyon 1:30.12 2
13 Legacy 1:30.32 1
14 Cherokee Trail 1:30.70 2
15 Fort Collins 1:31.11 1
-- Far Northeast DNF 2
-- Denver East DNF 2
-- Overland DQ 1 Rule 5-10-7 zone 1
Event 170 Boys 4x200 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: N 1:23.52 2017 Port Arthur Mem. HS, TX
Colo. Prep: C 1:25.46 2013 Valor Christian HS
State Meet: R 1:25.59 2007 George Washington HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fountain-Ft. Carson 1:26.53 10
2 Cherry Creek 1:26.65 8
3 Doherty 1:27.84 7
4 Rangeview 1:28.49 6
5 Fossil Ridge 1:28.50 5
6 Broomfield 1:29.38 4 1:29.371
7 Castle View 1:29.38 3 1:29.375
8 Chatfield 1:29.44 2
9 Chaparral 1:29.97 1
Event 171 Boys 4x400 Meter Relay 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:15.34 1997 Montbello HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Fountain-Ft. Carson 3:17.85Q 2
2 Cherry Creek 3:21.67Q 1
3 Denver East 3:20.75Q 2
4 Doherty 3:22.56Q 1 3:22.555
5 Poudre 3:21.72Q 2
6 Liberty 3:22.56Q 1 3:22.560
7 Smoky Hill 3:22.48q 2
8 Fort Collins 3:23.29q 2
9 Legend 3:23.69q 1
10 Eaglecrest 3:24.23 2
11 Fairview 3:24.73 1 3:24.727
12 Grandview 3:24.73 1 3:24.729
13 Mountain Vista 3:25.38 1
14 Monarch 3:27.07 2
15 Chaparral 3:27.53 1
16 Arapahoe 3:29.52 2
17 Arvada West 3:29.83 1
18 Loveland 3:31.42 2
Event 171 Boys 4x400 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: N 3:07.40 1985 Hawthorne HS, CA
Colo. Prep: C 3:14.73 2012 Rangeview HS
State Meet: R 3:15.34 1997 Montbello HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fountain-Ft. Carson 3:19.37 10
2 Poudre 3:22.77 8
3 Smoky Hill 3:24.41 7
4 Denver East 3:24.94 6
5 Liberty 3:25.03 5
6 Doherty 3:25.08 4
7 Legend 3:25.41 3
8 Fort Collins 3:27.71 2
9 Cherry Creek 3:30.03 1
Event 172 Boys 4x800 Meter Relay 5A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 7:33.48 2009 Warrington Central HS, PA
Colo. Prep: C 7:45.10 2001 Smoky Hill HS
State Meet: R 7:45.10 2001 Smoky Hill HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Mountain Vista 7:49.38 10
2 Legend 7:52.10 8
3 Arvada West 8:01.67 7
4 Highlands Ranch 8:02.31 6
5 Coronado 8:02.61 5
6 Fountain-Ft. Carson 8:03.50 4
7 Monarch 8:03.69 3
8 Rock Canyon 8:04.28 2
9 Heritage 8:04.64 1
10 Arapahoe 8:04.67
11 Liberty 8:05.10
12 Boulder 8:07.74
13 Poudre 8:09.29
14 Ralston Valley 8:10.63
15 Grandview 8:11.67
16 Cherry Creek 8:15.11
17 Rampart 8:26.88
18 Dakota Ridge 8:32.42
Event 173 Boys High Jump 5A
=======================================================================
Warm-up 5'8"
Start 6'0" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 7-06 2017 Vernon Turner, Yukon HS, OK
Colo. Prep: C 7-04 1991 Matt Hemingway, Buena Vista HS
State Meet: R 7-02 1987 Jeff Martinez, Brighton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jequan Hogan 12 Fountain-Ft Crsn 6-08.00 10
6-00 6-02 6-04 6-06 6-07 6-08 7-00
PPP PPP O O PPP XO XXX
2 Caden Olson 12 Fruita Monum 6-06.00 8
6-00 6-02 6-04 6-06 6-07
O O O XXO XXX
3 Brant Killmon 12 Horizon 6-04.00 7
6-00 6-02 6-04 6-06
O O O XXX
4 Tre Teague 12 Douglas Cty 6-04.00 5.50 Tied
6-00 6-02 6-04 6-06
O O XXO XXX
4 Camden Dudley 11 Castle View 6-04.00 5.50 Tied
6-00 6-02 6-04 6-06
O O XXO XXX
6 Camron Dunfee 12 Douglas Cty 6-04.00 4
6-00 6-02 6-04 6-06
O XO XXO XXX
7 Connor McGraw 12 Bear Creek 6-04.00 3
6-00 6-02 6-04 6-06
XXO XO XXO XXX
8 Jonathon Lewis 11 Highlands Ranch 6-02.00 2
6-00 6-02 6-04
O O XXX
9 Cameron Brady 12 Castle View 6-02.00 1
6-00 6-02 6-04
O XO XXX
10 Donte Marsh 10 Doherty 6-00.00
6-00 6-02
O XXX
10 Blake Williams 12 Rock Canyon 6-00.00
6-00 6-02
O XXX
10 Kyler Goslee 11 Highlands Ranch 6-00.00
6-00 6-02
O XXX
13 Spencer Steininger 11 Douglas Cty 6-00.00
6-00 6-02
XO XXX
13 Dayne Prim 11 Grandview 6-00.00
6-00 6-02
XO XXX
15 Colin Morrison 11 Grand Junction 6-00.00
6-00 6-02
XXO XXX
15 Hector Ortega 11 Northglenn 6-00.00
6-00 6-02
XXO XXX
-- Will Bernacchi-sass 11 Denver East NH
6-00
XXX
-- Lacina Sangare 11 Overland NH
6-00
XXX
-- Matt Rich 12 Rock Canyon NH
6-00
XXX
-- Allam Bushara 11 Fort Collins NH
6-00
XXX
-- Dylan James 11 Cherokee Trail NH
6-00
XXX
-- Andrew Jorgenson 12 Arapahoe DNS
6-00 6-02
PPP PPP
Event 174 Boys Pole Vault 5A
=======================================================================
Warm-up 12'2"
Start 12'8" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield HS, TX
Colo. Prep: C 17-07.50 1986 Pat Manson, Aurora Central HS
State Meet: R 17-03 1986 Pat Manson, Aurora Central HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Max Manson 11 Monarch 17-03.50R 10 Meet Record
12-08 13-02 13-08 14-02 14-08 14-11 15-02 15-05 15-08 15-11 16-08 17-00 17-03.50 17-06.25
P P P P P P O P P O O XXO XO XXX
2 Cole Rowan 12 Monarch 15-08.00 8
12-08 13-02 13-08 14-02 14-08 14-11 15-02 15-05 15-08 15-11
P O O XO XXO O O O XXO XXX
3 Connor Quinlan 12 Chaparral 15-05.00 7
12-08 13-02 13-08 14-02 14-08 14-11 15-02 15-05 15-08
P P O O XO XXO XXO O XXX
4 Samuel Godwin 11 Broomfield 14-08.00 6
12-08 13-02 13-08 14-02 14-08 14-11
P O O XO XXO XXX
5 Justin Sandberg 12 Chaparral 14-02.00 5
12-08 13-02 13-08 14-02 14-08
P P O O XXX
6 Alex Argust 11 Cherry Creek 14-02.00 4
12-08 13-02 13-08 14-02 14-08
P O XO O XXX
7 Dylan Rodgers 11 Boulder 14-02.00 3
12-08 13-02 13-08 14-02 14-08
XO O XO O XXX
8 Tyler Forbes 12 Legend 13-08.00 2
12-08 13-02 13-08 14-02
XO O XO XXX
9 Travis Thomas 12 Legend 13-08.00 1
12-08 13-02 13-08 14-02
XO XO XO XXX
10 Nicholas Manning 11 Smoky Hill 13-02.00
12-08 13-02 13-08
O XO XXX
10 Alma Wilson 10 Brighton 13-02.00
12-08 13-02 13-08
O XO XXX
12 Griffin Hampton 12 Arapahoe 13-02.00
12-08 13-02 13-08
XXO XXO XXX
12 Peter Ritschard 11 Loveland 13-02.00
12-08 13-02 13-08
XXO XXO XXX
14 Andrew Forbes 12 Cherokee Trail 12-08.00
12-08 13-02
O XXX
14 Mason Adams 10 Loveland 12-08.00
12-08 13-02
O XXX
16 Jack Mann 12 Doherty 12-08.00
12-08 13-02
XO XXX
17 Cameron Thomas 12 Legend 12-08.00
12-08 13-02
XXO XXX
-- Andrew Jorgenson 12 Arapahoe DNS
Event 175 Boys Long Jump 5A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare HS, CA
Colo. Prep: C 24-07.50 1990 Chris Sanders, Montbello HS
State Meet: R 24-05.50 1995 William Henderson, Montbello HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Micaylon Moore 11 Fort Collins 22-10.25 -1.4 10
21-04(-2.0) 21-04(-1.7) 21-11.25(-2.3) 22-00.50(+0.0) 22-05.75(-3.2) 22-10.25(-1.4)
2 Dawson Spann 12 Cherokee Trail 22-07.25 -1.4 8
FOUL(0.4) 22-00.75(-1.6) FOUL(-0.3) 22-00(-1.7) FOUL(-1.0) 22-07.25(-1.4)
3 Jequan Hogan 12 Fountain-Ft Crsn 22-07.00 -1.8 7
FOUL(-0.9) 21-08.25(+0.0) 21-06.75(-2.2) 21-03.50(-2.7) 21-09(-2.1) 22-07(-1.8)
4 Tim Schwantes 12 Bear Creek 22-03.75 -1.3 6
20-09(-0.2) 21-10.25(-1.3) 21-09(+0.0) 15-02.50(-1.3) 21-05.25(-1.1) 22-03.75(-1.3)
5 Tre Teague 12 Douglas Cty 22-00.50 -0.3 5
20-05.75(+0.0) 19-03.25(-1.3) 20-09(-1.6) 20-08.50(-3.4) 22-00.50(-0.3) 19-06(-2.2)
6 Allam Bushara 11 Fort Collins 21-07.25 +0.0 4
20-10(-0.3) 21-07.25(+0.0) 19-06(+0.0) 19-11.75(-1.7) FOUL(-2.3) 19-05(-2.9)
7 Jeordon Holmes 11 Cherokee Trail 21-04.00 +0.0 3
19-11.75(-1.8) 21-04(+0.0) 20-08(-1.1) 20-08(-1.2) FOUL(+0.0) FOUL(-2.6)
8 Zach Weinmaster 11 Loveland 20-10.75 -0.8 2
20-07(+0.0) 20-10.75(-0.8) 19-08.25(-0.3) 20-04(-1.3) FOUL(-0.2) 20-01.25(-1.6)
9 Justin Alter 10 Cherry Creek 20-10.50 -1.3 1
FOUL(-1.2) 20-03.50(-1.1) 20-10.50(-1.3) FOUL(-2.4) 20-06(-0.7) FOUL(+0.0)
10 Dylan James 11 Cherokee Trail 20-10.25 -0.8
20-01(-1.0) 19-08(-0.4) 20-10.25(-0.8) FOUL(-2.2) 19-05(-1.3) 19-04.25(-1.7)
11 Bright Baafi 12 Hinkley 20-08.50 -1.2
18-08(-1.4) 20-08.50(-1.2) 19-11(-1.6)
12 Aaron Harris 12 Grandview 20-08.25 -1.5
20-03.75(+0.0) 20-08.25(-1.5) FOUL(-0.5)
13 Michkaleke Baker 12 Gateway 20-06.75 -0.1
20-06.75(-0.1) 19-07.50(-0.3) FOUL(-1.2)
14 Daiquan Hill 12 Gateway 20-05.75 -1.3
20-00.75(-1.8) FOUL(-3.1) 20-05.75(-1.3)
15 Brant Killmon 12 Horizon 20-03.75 -0.9
20-03.75(-0.9) 14-02.50(-1.8) 18-08.50(+0.0)
16 Langston Williams 9 Eaglecrest 20-02.00 +0.0
20-02(+0.0) 18-06.25(+0.0) 19-11(-0.1)
17 Anthony Peters 12 Cherokee Trail 20-02.00 +0.0
19-05(+0.0) 20-02(+0.0) 19-06.75(-2.0)
18 Darius Price 12 Cherry Creek 19-07.50 -1.5
19-01(-1.1) 19-02.75(-2.8) 19-07.50(-1.5)
Event 176 Boys Triple Jump 5A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA
Colo. Prep: C 51-00.25 1973 Victor White, Harrison HS
State Meet: R 51-00.25 1973 Victor White, Harrison HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Allam Bushara 11 Fort Collins 49-09.25 1.5 10
45-08(1.3) 46-02(1.4) 46-10.50(1.6) 45-05.50(1.3) 46-01.75(2.2) 49-09.25(1.5)
2 Jequan Hogan 12 Fountain-Ft Crsn 48-01.50 3.4 8
48-00(1.4) PASS PASS 48-01.50(3.4) FOUL(1.0) 46-11(2.2)
3 Micaylon Moore 11 Fort Collins 47-05.00 2.5 7
47-05(2.5) 44-03.50(1.9) 44-07.25(1.5) 44-02.50(1.4) 45-02.25(2.3) FOUL(1.4)
4 Spencer Purnell 12 Fort Collins 44-06.00 3.4 6
43-09.50(2.1) 44-06(3.4) 43-03(1.7) 43-02(1.5) FOUL(1.0) FOUL(1.0)
5 Alec Payne 11 Smoky Hill 43-04.00 3.0 5
43-03.75(1.8) FOUL(2.9) 43-04(3.0) 41-07.75(3.0) 42-09.50(2.1) 41-08.25(0.8)
6 Darius Price 12 Cherry Creek 43-04.00 4.1 4
42-05.50(1.3) 43-00.25(3.3) 4-06(2.4) 42-06.50(2.5) 41-10(2.1) 43-04(4.1)
7 Camron Dunfee 12 Douglas Cty 43-01.75 2.4 3
41-04.25(2.0) 42-03.50(0.3) 42-09.75(1.6) 43-01.75(2.4) 39-05(3.3) 42-07.75(1.8)
8 Joseph Maguire 11 Fort Collins 43-00.00 3.4 2
40-11(1.2) 42-00.25(2.8) 43-00(3.4) 41-06.50(1.9) 42-07.25(3.4) FOUL(2.1)
9 Dawson Spann 12 Cherokee Trail 42-10.50 1.0 1
40-11.50(1.2) 40-05.25(0.4) 42-10.50(1.0) 42-02.25(1.3) 42-05(2.1) FOUL(3.8)
10 Jeordon Holmes 11 Cherokee Trail 42-08.50 1.4
42-08.50(1.4) 42-01.25(4.0) 42-04.75(1.6) 41-02(3.0) FOUL(2.2) 41-02(1.8)
11 Christian Moon 12 Legacy 42-07.50 1.9
40-05.75(3.7) 42-07.50(1.9) 41-09(1.0)
12 Mateo Mondragon 11 Lakewood 42-03.50 1.5
FOUL(1.9) 42-00(2.8) 42-03.50(1.5)
13 Richard Safoh 10 Gateway 41-11.00 1.4
41-05(1.9) 41-03(1.5) 41-11(1.4)
14 Devante' Logan 12 Fountain-Ft Crsn 41-08.50 2.0
39-04.75(2.2) 39-06.50(3.1) 41-08.50(2.0)
15 Anthony Peters 12 Cherokee Trail 41-06.25 1.9
38-03.50(2.5) 41-03.75(1.9) 41-06.25(1.9)
16 Daiquan Hill 12 Gateway 41-06.00 2.1
FOUL(2.0) 40-06(2.5) 41-06(2.1)
-- Justin Alter 10 Cherry Creek FOUL
FOUL(2.3) FOUL(1.1) FOUL(1.4)
-- Sean Masucci 12 Legacy FOUL
FOUL(2.7) FOUL(1.9) FOUL(1.6)
Event 177 Boys Shot Put 5A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX
Colo. Prep: C 71-03.25 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 66-03.25 1982 Jim Banich, Arvada HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Drake Nugent 11 Highlands Ranch 55-09.50 10
54-07.75 53-06 FOUL 52-08.50 55-09.50 54-04
2 Charles Broomfield 12 Coronado 51-07.00 8
FOUL FOUL 48-11 FOUL 50-05.50 51-07
3 Tama Tuitele 12 Regis Jesuit 51-05.00 7
49-07.50 51-00.25 51-00.50 FOUL FOUL 51-05
4 Trevor Williams 12 Rock Canyon 49-08.00 6
44-09.75 49-00 47-05.50 48-00 48-09 49-08
5 Iosua Maika 12 Fountain-Ft Crsn 49-04.00 5
49-04 FOUL 48-00 FOUL 48-07 FOUL
6 Jonathan Engle 12 Fort Collins 48-10.25 4
41-11 46-05.50 48-10.25 45-06 48-00.50 47-10
7 Barrett Miller 11 Eaglecrest 48-04.00 3
FOUL 46-11 FOUL FOUL FOUL 48-04
8 Brayden Tompkins 12 ThunderRidge 48-02.00 2
44-06.75 46-09.50 47-07 46-07 48-02 46-03
9 Robert Miller 12 Lakewood 47-10.00 1
45-08.50 46-11 47-10 FOUL 46-11 44-07
10 Michael Fenton 12 Mtn. Range 46-09.00
45-11.50 42-02 46-09 46-05.50 41-07.50 45-01.50
11 Caleb Kennedy 12 Broomfield 45-09.75
44-09 45-09.75 43-07
12 Casey Orange 11 Brighton 45-09.00
43-01 44-11 45-09
13 Bryce Laughlin 12 Palmer 45-07.00
45-07 FOUL 43-06.50 45-07
14 Jacob Murray 11 ThunderRidge 45-04.00
FOUL FOUL 45-04
15 Clayton Castro 12 Fort Collins 44-10.75
43-05.50 44-10.75 44-10
16 Jacob Konarski 11 Mtn. Range 44-03.25
44-03.25 43-11 FOUL
17 Jawuan Tate 12 Fountain-Ft Crsn 43-03.00
42-11 43-03 FOUL
18 Kyante Chrisitian 12 Eaglecrest 40-00.50
FOUL 40-00.50 FOUL
Event 178 Boys Discus Throw 5A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado
Colo. Prep: C 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
State Meet: R 192-05 1977 Todd Austin, Westminster HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jawuan Tate 12 Fountain-Ft Crsn 158-09 10
146-08 153-06 157-00 158-09 FOUL 153-02
2 Drake Nugent 11 Highlands Ranch 157-01 8
143-04 FOUL 157-01 155-10 FOUL 155-11
3 Philip Jordan 11 Cherry Creek 156-09 7
155-03 156-09 149-02 155-00 FOUL FOUL
4 Charles Broomfield 12 Coronado 155-09 6
148-04 150-11 FOUL 143-04 155-09 FOUL
5 Tyler Nelson 11 Douglas Cty 155-05 5
143-01 155-05 147-03 147-04 146-07 FOUL
6 Brandy Okeke 11 Grandview 150-08 4
144-08 147-00 FOUL FOUL 150-08 138-11
7 Kyante Chrisitian 12 Eaglecrest 147-02 3
137-04 147-02 FOUL FOUL FOUL 129-03
8 Clayton Castro 12 Fort Collins 146-05 2
133-09 146-05 FOUL FOUL 143-08 FOUL
9 Hayden Riley 12 Fort Collins 144-10 1
FOUL 143-03 FOUL FOUL FOUL 144-10
10 Trevor Williams 12 Rock Canyon 143-03
FOUL 137-05 143-03 FOUL FOUL FOUL
11 Preston Hardy 12 Legend 140-06
140-06 FOUL FOUL
12 Michael Fenton 12 Mtn. Range 136-10
136-10 129-08 134-08
13 Tama Tuitele 12 Regis Jesuit 136-07
FOUL FOUL 136-07
14 Austin Holt 11 ThunderRidge 131-04
FOUL FOUL 131-04
15 Michael Marquez 11 Pomona 128-07
128-07 FOUL 121-11
16 Iosua Maika 12 Fountain-Ft Crsn 128-07
128-07 FOUL 118-01
17 Daxson Bush 12 Rocky Mtn. 127-02
FOUL 127-02 FOUL
-- Corben Miller 11 GJ Central FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 181 Girls 100 Meter Dash 5A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 11.33 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Arria Minor 11 Denver East 11.51Q -0.6 2
2 Taylor Watson 12 Cherokee Trail 11.84Q -0.3 1
3 Sydnee Larkin 12 Cherokee Trail 12.05Q -0.6 2
4 Syanne Algee 12 Denver East 12.11Q -0.3 1
5 Teagan Zwaanstra 9 ThunderRidge 12.17Q -0.3 1
6 Abigail Brown 12 Douglas Cty 12.26Q -0.6 2
7 Maya Provencal 11 RalstonValley 12.21q -0.3 1
8 Julyah Wilson 12 Overland 12.55q -0.6 2
9 Zeaniah Wedgeworth 9 Overland 12.63q -0.6 2
10 Ayana Brown 10 Rangeview 12.64 -0.3 1 12.632
11 Jaivion Lattimore 12 Overland 12.64 -0.6 2 12.636
12 Kynzi Booth 9 Brighton 12.68 -0.6 2
13 Dominique Chesson 10 Fort Collins 12.88 -0.3 1
14 Kennedy Newton 12 Rocky Mtn. 13.07 -0.6 2
15 Courtney Sabatino 12 Greeley West 13.18 -0.3 1
-- Kyairra Reigh 9 Denver East DNS -0.3 1
-- Dawnielle Lewis 11 Rangeview DNS -0.6 2
-- Michelle McDonald 9 Denver East DNS -0.3 1
Event 181 Girls 100 Meter Dash 5A
============================================================================
National: N 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 11.31 1987 Caryl Smith, George Washington HS
State Meet: R 11.33 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Arria Minor 11 Denver East 11.51 1.3 10
2 Taylor Watson 12 Cherokee Trail 11.85 1.3 8
3 Teagan Zwaanstra 9 ThunderRidge 11.95 1.3 7
4 Sydnee Larkin 12 Cherokee Trail 11.96 1.3 6
5 Syanne Algee 12 Denver East 12.00 1.3 5
6 Abigail Brown 12 Douglas Cty 12.06 1.3 4
7 Maya Provencal 11 RalstonValley 12.20 1.3 3
8 Julyah Wilson 12 Overland 12.32 1.3 2
9 Zeaniah Wedgeworth 9 Overland 12.95 1.3 1
Event 182 Girls 200 Meter Dash 5A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 23.36 1994 Aspen Burkett, Denver East HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Arria Minor 11 Denver East C 22.89Q 1.9 2 Meet & Prep Record
2 Emily Sloan 12 Rock Canyon 23.93Q 0.5 1
3 Taylor Watson 12 Cherokee Trail 24.06Q 0.5 1
4 Kyairra Reigh 9 Denver East 24.12Q 1.9 2
5 Sydnee Larkin 12 Cherokee Trail 24.15Q 0.5 1
6 Syanne Algee 12 Denver East 24.47Q 1.9 2
7 Sierra Arceneaux 12 Hinkley 24.71q 1.9 2
8 Abigail Tamminga 10 Legend 24.87q 0.5 1
9 Julyah Wilson 12 Overland 25.23q 1.9 2 25.221
10 Aliyah George 12 Liberty 25.23 1.9 2 25.223
11 Tanner Riker 11 Rock Canyon 25.33 1.9 2
12 Maya Provencal 11 RalstonValley 25.41 0.5 1
13 Abigail Brown 12 Douglas Cty 25.46 1.9 2
14 Jasmine Charles 11 Liberty 25.66 1.9 2
15 Michelle McDonald 9 Denver East 25.78 0.5 1
16 Zeaniah Wedgeworth 9 Overland 26.07 0.5 1
17 Makiya Gayles 11 Smoky Hill 26.21 0.5 1
-- Dawnielle Lewis 11 Rangeview DNS 0.5 1
Event 182 Girls 200 Meter Dash 5A
============================================================================
National: N 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA
Colo. Prep: C 23.18 2018 Arria Minor, Denver East HS
State Meet: R 23.36 1994 Aspen Burkett, Denver East HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Arria Minor 11 Denver East 23.60 2.2 10 Record-Prelims
2 Emily Sloan 12 Rock Canyon 24.39 2.2 8
3 Syanne Algee 12 Denver East 24.55 2.2 7
4 Sydnee Larkin 12 Cherokee Trail 24.82 2.2 6
5 Taylor Watson 12 Cherokee Trail 24.85 2.2 5
6 Julyah Wilson 12 Overland 24.93 2.2 4
7 Abigail Tamminga 10 Legend 25.33 2.2 3
8 Sierra Arceneaux 12 Hinkley 26.03 2.2 2
-- Kyairra Reigh 9 Denver East DNS 2.2
Event 183 Girls 400 Meter Dash 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Arria Minor 11 Denver East C 51.92Q 2 Prep & Meet Record
2 Kyairra Reigh 9 Denver East 54.94Q 1
3 Bryce Johansen 10 Highlands Ranch 55.39Q 2
4 Lily Williams 10 Grandview 55.60Q 1
5 Aliyah George 12 Liberty 56.74Q 1
6 Jasmine Bowman 11 Rangeview 56.91Q 2
7 Kaitlyn Mercer 11 Grandview 57.35q 2
8 Jasmyne Cooper 12 Douglas Cty 57.71q 2
9 Ashley Gilliom 9 Denver South 58.05q 2
10 Alexa Gonzalez 10 Legend 58.15 1
11 Tanner Riker 11 Rock Canyon 58.29 1
12 Morgan Riddle 10 Chaparral 58.56 1
13 Lily Margolis 11 Boulder 59.83 1
14 Maya Provencal 11 RalstonValley 59.84 1
15 Randi Higashi 11 Rock Canyon 1:00.96 1
16 Afrasia Robinson 12 Fountain-Ft Crsn 1:01.76 2
-- Syanne Algee 12 Denver East DNS 2
-- Allie Zerr 12 Grandview DNS 2
Event 183 Girls 400 Meter Dash 5A
=======================================================================
National: N 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA
Colo. Prep: C 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
State Meet: R 52.49 2013 Ana Holland, Regis Jesuit HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lily Williams 10 Grandview 53.85 10
2 Arria Minor 11 Denver East 53.94 8 Record-Prelims
3 Kyairra Reigh 9 Denver East 54.61 7
4 Bryce Johansen 10 Highlands Ranch 56.30 6
5 Jasmine Bowman 11 Rangeview 57.34 5
6 Aliyah George 12 Liberty 57.91 4
7 Jasmyne Cooper 12 Douglas Cty 58.33 3
8 Kaitlyn Mercer 11 Grandview 59.08 2
9 Ashley Gilliom 9 Denver South 1:08.08 1
Event 184 Girls 800 Meter Run 5A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake, CA
Colo. Prep: C 2:04.56 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
State Meet: R 2:04.56 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marlena Preigh 11 Fairview 2:09.19 10
1:06.401 (1:06.401) 2:09.188 (1:02.787)
2 Madison Mooney 12 Broomfield 2:10.19 8
1:06.201 (1:06.201) 2:10.190 (1:03.989)
3 Bryce Johansen 10 Highlands Ranch 2:10.55 7
1:06.506 (1:06.506) 2:10.543 (1:04.038)
4 Jasmyne Cooper 12 Douglas Cty 2:12.98 6
1:06.024 (1:06.024) 2:12.977 (1:06.953)
5 Kaitlyn Mercer 11 Grandview 2:15.47 5
1:05.887 (1:05.887) 2:15.463 (1:09.577)
6 Megan Koch 12 Highlands Ranch 2:17.13 4
1:07.222 (1:07.222) 2:17.124 (1:09.903)
7 Lauren Neugeboren 12 Boulder 2:17.80 3
1:07.890 (1:07.890) 2:17.798 (1:09.908)
8 Rebecca Walton 12 Mtn. Vista 2:18.55 2
1:08.197 (1:08.197) 2:18.542 (1:10.346)
9 Julia Mainland 10 Monarch 2:18.80 1
1:07.208 (1:07.208) 2:18.794 (1:11.587)
10 Katelyn Mitchem 12 Broomfield 2:19.03
1:07.389 (1:07.389) 2:19.021 (1:11.633)
11 Jessica Barich 10 Mtn. Vista 2:19.19
1:07.498 (1:07.498) 2:19.189 (1:11.692)
12 Isabella Bowland 12 Fairview 2:19.30
1:07.613 (1:07.613) 2:19.294 (1:11.682)
13 Kiran Green 11 Brighton 2:19.63
1:07.528 (1:07.528) 2:19.622 (1:12.095)
14 Lauren Felknor 10 Broomfield 2:21.08
1:07.427 (1:07.427) 2:21.080 (1:13.654)
15 Hailey Leader 12 Monarch 2:23.35
1:08.162 (1:08.162) 2:23.348 (1:15.186)
16 Dorothy Elder 12 Fort Collins 2:23.42
1:08.000 (1:08.000) 2:23.414 (1:15.415)
17 Jordan McCurdy 12 Cherry Creek 2:23.45
1:06.940 (1:06.940) 2:23.443 (1:16.504)
-- Claudia Burgess 12 Boulder DNS
Event 185 Girls 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas HS, WA
Colo. Prep: C 4:46.22 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
State Meet: R 4:46.22 2015 Jordyn Colter, Cherry Creek HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jenna Fitzsimmons 10 Mtn. Vista 4:54.22 10
1:11.493 (1:11.493) 2:30.305 (1:18.812) 3:47.971 (1:17.667)
4:54.218 (1:06.247)
2 Madison Mooney 12 Broomfield 4:54.52 8
1:11.657 (1:11.657) 2:30.244 (1:18.588) 3:48.133 (1:17.890)
4:54.518 (1:06.385)
3 Marlena Preigh 11 Fairview 4:58.08 7
1:12.672 (1:12.672) 2:30.933 (1:18.261) 3:48.500 (1:17.567)
4:58.078 (1:09.579)
4 Claudia Burgess 12 Boulder 4:58.13 6
1:12.272 (1:12.272) 2:31.162 (1:18.890) 3:48.977 (1:17.815)
4:58.124 (1:09.148)
5 Katelyn Mitchem 12 Broomfield 5:00.00 5
1:09.852 (1:09.852) 2:28.071 (1:18.220) 3:48.991 (1:20.920)
4:59.993 (1:11.002)
6 Caroline Eck 11 Mtn. Vista 5:02.24 4
1:11.669 (1:11.669) 2:30.626 (1:18.958) 3:48.879 (1:18.253)
5:02.239 (1:13.360)
7 Brynn Siles 10 Legacy 5:02.88 3
1:11.470 (1:11.470) 2:30.457 (1:18.988) 3:48.370 (1:17.913)
5:02.876 (1:14.507)
8 Sarah O'Sullivan 10 Mtn. Vista 5:03.22 2
1:11.964 (1:11.964) 2:30.672 (1:18.709) 3:49.107 (1:18.435)
5:03.220 (1:14.114)
9 Lina Corrales 12 Douglas Cty 5:04.84 1
1:13.056 (1:13.056) 2:31.084 (1:18.029) 3:49.849 (1:18.765)
5:04.835 (1:14.987)
10 Isabella Bowland 12 Fairview 5:07.95
1:12.220 (1:12.220) 2:31.176 (1:18.956) 3:49.178 (1:18.002)
5:07.943 (1:18.766)
11 Lauren Neugeboren 12 Boulder 5:10.00
1:12.416 (1:12.416) 2:31.638 (1:19.222) 3:48.976 (1:17.339)
5:09.998 (1:21.022)
12 Isalina Colsman 10 Regis Jesuit 5:10.42
1:12.501 (1:12.501) 2:31.477 (1:18.976) 3:51.079 (1:19.602)
5:10.415 (1:19.337)
13 Kaitlyn Mercer 11 Grandview 5:15.09
1:12.737 (1:12.737) 2:30.753 (1:18.017) 3:49.066 (1:18.313)
5:15.088 (1:26.022)
14 Jasmyne Cooper 12 Douglas Cty 5:16.98
1:14.244 (1:14.244) 2:35.209 (1:20.965) 3:57.319 (1:22.110)
5:16.980 (1:19.661)
15 Kyla Ramsey 12 Rampart 5:17.75
1:12.520 (1:12.520) 2:32.296 (1:19.776) 3:55.329 (1:23.033)
5:17.746 (1:22.418)
16 Michelle Renner 12 Dakota Ridge 5:18.17
1:12.800 (1:12.800) 2:32.430 (1:19.630) 3:55.756 (1:23.326)
5:18.165 (1:22.410)
17 Kiran Green 11 Brighton 5:19.46
1:13.046 (1:13.046) 2:32.735 (1:19.690) 3:56.533 (1:23.799)
5:19.456 (1:22.923)
18 Carley Bennett 11 Lakewood 5:24.59
1:13.810 (1:13.810) 2:36.007 (1:22.197) 4:02.064 (1:26.058)
5:24.581 (1:22.518)
Event 186 Girls 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
Two Super Alleys with 1-turn Stagger
National: N 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA
Colo. Prep: C 10:09.26 2017 Brie Oakley, Grandview HS
State Meet: R 10:09.26 2017 Brie Oakley, Grandview HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jenna Fitzsimmons 10 Mtn. Vista 10:35.09 10
1:11.024 (1:11.024) 2:33.705 (1:22.681) 3:58.904 (1:25.200)
5:20.583 (1:21.679) 6:41.893 (1:21.310) 8:03.284 (1:21.391)
9:22.257 (1:18.974) 10:35.081 (1:12.825)
2 Brynn Siles 10 Legacy 10:39.30 8
1:11.279 (1:11.279) 2:33.834 (1:22.555) 3:58.958 (1:25.125)
5:20.299 (1:21.342) 6:41.588 (1:21.289) 8:02.971 (1:21.384)
9:22.238 (1:19.267) 10:39.294 (1:17.056)
3 Claudia Burgess 12 Boulder 11:00.30 7
1:14.233 (1:14.233) 2:36.894 (1:22.661) 4:01.816 (1:24.923)
5:29.274 (1:27.458) 6:56.664 (1:27.390) 8:22.346 (1:25.683)
9:46.871 (1:24.525) 11:00.293 (1:13.422)
4 Katelyn Mitchem 12 Broomfield 11:06.60 6
1:09.431 (1:09.431) 2:29.411 (1:19.980) 3:52.444 (1:23.034)
5:20.865 (1:28.421) 6:50.137 (1:29.272) 8:20.815 (1:30.679)
9:50.139 (1:29.324) 11:06.594 (1:16.456)
5 Lina Corrales 12 Douglas Cty 11:12.18 5
1:14.434 (1:14.434) 2:38.624 (1:24.190) 4:03.443 (1:24.820)
5:31.252 (1:27.810) 6:58.628 (1:27.376) 8:26.714 (1:28.086)
9:53.300 (1:26.587) 11:12.179 (1:18.880)
6 Kyla Ramsey 12 Rampart 11:14.31 4
1:12.939 (1:12.939) 2:35.111 (1:22.172) 3:59.759 (1:24.648)
5:26.033 (1:26.275) 6:53.679 (1:27.646) 8:22.595 (1:28.917)
9:50.857 (1:28.262) 11:14.307 (1:23.450)
7 Sarah O'Sullivan 10 Mtn. Vista 11:16.72 3
1:12.568 (1:12.568) 2:35.404 (1:22.837) 4:00.775 (1:25.371)
5:28.969 (1:28.195) 6:57.967 (1:28.998) 8:27.235 (1:29.269)
9:55.799 (1:28.564) 11:16.717 (1:20.919)
8 Ivy Gonzales 12 Broomfield 11:17.93 2
1:14.611 (1:14.611) 2:37.544 (1:22.933) 4:02.031 (1:24.488)
5:30.510 (1:28.480) 6:58.843 (1:28.333) 8:27.589 (1:28.747)
9:55.266 (1:27.677) 11:17.927 (1:22.661)
9 Caroline Eck 11 Mtn. Vista 11:23.53 1
1:12.063 (1:12.063) 2:34.927 (1:22.865) 4:00.217 (1:25.290)
5:29.247 (1:29.030) 6:58.439 (1:29.193) 8:28.285 (1:29.846)
10:00.031 (1:31.746) 11:23.524 (1:23.494)
10 Isalina Colsman 10 Regis Jesuit 11:25.79
1:13.785 (1:13.785) 2:35.947 (1:22.162) 4:01.522 (1:25.575)
5:28.664 (1:27.142) 6:57.445 (1:28.782) 8:28.861 (1:31.416)
10:00.584 (1:31.724) 11:25.786 (1:25.202)
11 Madison Reed 10 Mtn. Vista 11:28.67
1:14.131 (1:14.131) 2:37.669 (1:23.539) 4:04.404 (1:26.735)
5:35.977 (1:31.574) 7:07.001 (1:31.025) 8:37.195 (1:30.195)
10:07.229 (1:30.035) 11:28.667 (1:21.438)
12 Morgan Conn 12 Arapahoe 11:29.26
1:17.401 (1:17.401) 2:44.504 (1:27.103) 4:12.494 (1:27.990)
5:41.422 (1:28.929) 7:08.766 (1:27.345) 8:36.996 (1:28.230)
10:04.994 (1:27.999) 11:29.256 (1:24.262)
13 Carley Bennett 11 Lakewood 11:35.85
1:12.677 (1:12.677) 2:35.969 (1:23.293) 4:02.163 (1:26.194)
5:30.243 (1:28.080) 7:01.872 (1:31.630) 8:36.445 (1:34.574)
10:08.349 (1:31.904) 11:35.849 (1:27.501)
14 Caitlin McConnell 11 Cherokee Trail 11:42.19
1:12.295 (1:12.295) 2:34.902 (1:22.607) 4:01.363 (1:26.461)
5:30.824 (1:29.462) 7:04.527 (1:33.703) 8:37.968 (1:33.441)
10:12.591 (1:34.624) 11:42.181 (1:29.590)
15 Layla Roebke 11 Coronado 11:45.59
1:15.651 (1:15.651) 2:39.692 (1:24.041) 4:06.480 (1:26.789)
5:36.854 (1:30.375) 7:09.638 (1:32.784) 8:44.799 (1:35.162)
10:17.268 (1:32.469) 11:45.585 (1:28.318)
16 Luna Slater 12 Poudre 11:48.83
1:17.498 (1:17.498) 2:44.792 (1:27.295) 4:13.471 (1:28.680)
5:44.692 (1:31.221) 7:16.892 (1:32.200) 8:49.970 (1:33.079)
10:21.662 (1:31.692) 11:48.827 (1:27.165)
17 Liz Hogan 12 Monarch 11:52.74
1:15.264 (1:15.264) 2:39.340 (1:24.076) 4:06.727 (1:27.387)
5:36.625 (1:29.899) 7:08.604 (1:31.980) 8:42.933 (1:34.329)
10:19.051 (1:36.119) 11:52.739 (1:33.688)
18 Shae Henley 10 ThunderRidge 12:08.38
1:15.741 (1:15.741) 2:41.046 (1:25.305) 4:10.530 (1:29.485)
5:42.904 (1:32.374) 7:18.855 (1:35.952) 8:56.649 (1:37.795)
10:34.359 (1:37.710) 12:08.376 (1:34.018)
Event 187 Girls 100 Meter Hurdles 5A
========================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Emily Sloan 12 Rock Canyon 13.48Q 0.4 2
2 Jaiden Paris 12 Cherokee Trail 13.94Q 1.1 1
3 Kylie Davis 12 Regis Jesuit 14.27Q 1.1 1
4 Delaney Smith 12 Cherry Creek 14.50Q 0.4 2
5 Diondra Wilborn 10 Hinkley 14.88Q 1.1 1
6 Kara Lucyk 10 Mtn. Vista 14.94Q 0.4 2
7 Kameryn Brown 10 Grandview 15.17q 1.1 1
8 Zeaniah Wedgeworth 9 Overland 15.30q 0.4 2
9 Katelyn McMoore 10 Liberty 15.35q 1.1 1
10 Jasmine Charles 11 Liberty 15.48 0.4 2
11 Shannon Peterson 12 Brighton 15.55 0.4 2
12 Kailey Paterson 12 Fort Collins 15.63 1.1 1
13 Leilani Washington 11 Doherty 15.65 0.4 2
14 Carly Zimmerman 11 Lakewood 15.67 0.4 2
15 Kaitlyn Krason 12 Mtn. Vista 15.84 1.1 1 15.831
16 Hannah Carlson 12 Arapahoe 15.84 0.4 2 15.836
17 Nikki Gorman 9 Broomfield 19.92 1.1 1
-- Kiana Jackson 12 Fountain-Ft Crsn DNF 1.1 1
Event 187 Girls 100 Meter Hurdles 5A
============================================================================
National: N 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
Colo. Prep: C 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
State Meet: R 13.09 2014 Dior Hall, Geo. Washington HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Emily Sloan 12 Rock Canyon 13.59 0.7 10
2 Jaiden Paris 12 Cherokee Trail 13.77 0.7 8
3 Kylie Davis 12 Regis Jesuit 14.28 0.7 7
4 Delaney Smith 12 Cherry Creek 14.71 0.7 6
5 Zeaniah Wedgeworth 9 Overland 15.04 0.7 5
6 Kara Lucyk 10 Mtn. Vista 15.07 0.7 4
7 Diondra Wilborn 10 Hinkley 15.20 0.7 3
8 Kameryn Brown 10 Grandview 15.37 0.7 2
9 Katelyn McMoore 10 Liberty 15.77 0.7 1
Event 188 Girls 300 Meter Hurdles 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Emily Sloan 12 Rock Canyon C 40.60Q 2 Prep/Meet Record
2 Delaney Smith 12 Cherry Creek 43.15Q 1
3 Kylie Davis 12 Regis Jesuit 43.23Q 1
4 Jaiden Paris 12 Cherokee Trail 44.27Q 2
5 Kara Lucyk 10 Mtn. Vista 44.61Q 2
6 Samantha Gordon 10 Fort Collins 45.25Q 1
7 Helen Maley 11 Denver East 45.07q 2
8 Amelia Johannes 11 Smoky Hill 45.20q 2
9 Lily Acosta 10 Rampart 46.24q 2
10 Nikki Gorman 9 Broomfield 46.26 1
11 Julia Lanskey 11 Chaparral 46.58 2
12 Carly Zimmerman 11 Lakewood 46.59 1
13 Julyah Wilson 12 Overland 46.80 1
14 Mia Middleton 12 Arapahoe 46.95 1
15 Jasmine Charles 11 Liberty 47.31 1
16 Hannah Carlson 12 Arapahoe 47.66 2
17 Destiny Butler 11 Fossil Ridge 48.68 1
-- Diondra Wilborn 10 Hinkley DNS 2
Event 188 Girls 300 Meter Hurdles 5A
=======================================================================
National: N 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA
Colo. Prep: C 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
State Meet: R 41.18 2014 Carly Lester, Rocky Mtn. HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Emily Sloan 12 Rock Canyon 41.42 10 Record-Prelims
2 Kylie Davis 12 Regis Jesuit 43.30 8
3 Delaney Smith 12 Cherry Creek 43.86 7
4 Kara Lucyk 10 Mtn. Vista 44.80 6 44.794
5 Samantha Gordon 10 Fort Collins 44.80 5 44.796
6 Jaiden Paris 12 Cherokee Trail 45.17 4
7 Helen Maley 11 Denver East 45.77 3
8 Amelia Johannes 11 Smoky Hill 46.08 2
9 Lily Acosta 10 Rampart 47.08 1
Event 189 Girls 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 46.51 2007 George Washington HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Denver East C 46.51Q 2 TiePrep/MeetRecord
2 Cherokee Trail 47.61Q 3
3 Overland 48.23Q 1
4 Chaparral 48.62Q 3
5 ThunderRidge 48.83Q 1
6 Legend 48.84Q 2
7 Rangeview 48.91q 3
8 Smoky Hill 48.95q 1
9 Hinkley 49.05q 3
10 Grandview 49.31 1
11 Castle View 49.64 3
12 Cherry Creek 49.67 2
13 Fort Collins 49.71 2
14 Brighton 49.80 3
15 Eaglecrest 50.08 3
16 Fountain-Ft. Carson 50.23 1
17 Ralston Valley 50.71 1
18 Highlands Ranch 51.33 2
19 Liberty 52.13 2
Event 189 Girls 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: N 44.50 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 46.51 2007 George Washington HS
State Meet: R 46.51 2007 George Washington HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Denver East 47.10 10 PrelimsTiedRecord
2 Cherokee Trail 47.96 8
3 Overland 48.21 7
4 Legend 48.93 6
5 ThunderRidge 49.08 5
6 Rangeview 49.26 4
7 Smoky Hill 49.43 3
8 Chaparral 49.50 2
9 Hinkley 55.09 1
Event 190 Girls 4x200 Meter Relay 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Denver East 1:40.75Q 2
2 Cherokee Trail 1:41.09Q 1
3 Smoky Hill 1:41.37Q 1
4 Rangeview 1:42.57Q 2
5 Grandview 1:42.72Q 2
6 Highlands Ranch 1:43.93Q 1
7 Fountain-Ft. Carson 1:44.29q 1
8 Hinkley 1:44.47q 1
9 ThunderRidge 1:44.75q 1
10 Ralston Valley 1:44.77 2
11 Rocky Mountain 1:45.06 2
12 Palmer 1:45.52 1
13 Mountain Vista 1:46.62 2
14 Cherry Creek 1:46.81 2
15 Legend 1:49.05 2
16 Overland 1:49.99 1
17 Fort Collins 1:50.11 1
-- Liberty DQ 2 Rule 5-10-7 zone 3
Event 190 Girls 4x200 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: N 1:33.87 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
State Meet: R 1:37.05 2014 Pine Creek HS
H Baron, M Howie, M Baron, A Watt
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Denver East 1:40.25 10
2 Cherokee Trail 1:40.53 8
3 Smoky Hill 1:41.67 7
4 Grandview 1:42.96 6
5 Rangeview 1:43.11 5
6 Highlands Ranch 1:43.64 4
7 ThunderRidge 1:43.76 3
8 Fountain-Ft. Carson 1:45.57 2
9 Hinkley 1:49.70 1
Event 191 Girls 4x400 Meter Relay 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:45.69 2011 Littleton HS
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Smoky Hill 3:58.04Q 1
2 Grandview 4:00.36Q 2
3 Mountain Vista 4:00.90Q 1
4 Highlands Ranch 4:01.43Q 2
5 Boulder 4:01.45Q 1
6 Denver East 4:02.98Q 2
7 Cherry Creek 4:03.94q 2
8 Doherty 4:04.10q 2
9 Fort Collins 4:05.44q 1
10 Fairview 4:05.78 1
11 Broomfield 4:05.79 2
12 ThunderRidge 4:07.15 2
13 Fountain-Ft. Carson 4:07.27 1
14 Lakewood 4:07.46 1
15 Chaparral 4:09.94 1
16 Rock Canyon 4:11.97 2
17 Legend 4:14.85 2
18 Cherokee Trail 4:16.66 1
Event 191 Girls 4x400 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: N 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS, CA
Colo. Prep: C 3:45.69 2011 Littleton HS
State Meet: R 3:45.69 2011 Littleton HS
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Grandview 3:57.56 10
2 Smoky Hill 3:57.63 8
3 Fort Collins 4:00.66 7
4 Mountain Vista 4:01.02 6
5 Boulder 4:01.67 5
6 Denver East 4:02.94 4
7 Highlands Ranch 4:03.46 3
8 Doherty 4:06.69 2
9 Cherry Creek 4:07.05 1
Event 192 Girls 4x800 Meter Relay 5A
=======================================================================
Five Alleys with 1-turn Stagger Start
National: N 8:48.29 2012 Grosse Pointe South, MI
Colo. Prep: C 9:00.07 2009 Thompson Valley HS
State Meet: R 9:01.83 2003 Smoky Hill HS
School Finals Points
=======================================================================
1 Broomfield 9:16.33 10
9:16.330 (9:16.330)
2 Mountain Vista 9:23.15 8
9:23.148 (9:23.148)
3 Cherry Creek 9:33.96 7
9:33.955 (9:33.955)
4 Fairview 9:36.34 6
9:36.334 (9:36.334)
5 Douglas County 9:39.26 5
9:39.255 (9:39.255)
6 Monarch 9:40.53 4
9:40.522 (9:40.522)
7 ThunderRidge 9:42.79 3
9:42.784 (9:42.784)
8 Coronado 9:43.17 2
9:43.169 (9:43.169)
9 Cherokee Trail 9:43.34 1
9:43.340 (9:43.340)
10 Ralston Valley 9:43.98
9:43.977 (9:43.977)
11 Arvada West 9:46.96
9:46.955 (9:46.955)
12 Boulder 9:52.29
9:52.286 (9:52.286)
13 Fossil Ridge 9:54.59
9:54.589 (9:54.589)
14 Regis Jesuit 9:57.44
9:57.440 (9:57.440)
15 Highlands Ranch 9:58.44
9:58.438 (9:58.438)
16 Brighton 9:59.29
9:59.289 (9:59.289)
17 Fort Collins 9:59.51
9:59.503 (9:59.503)
18 Chatfield 10:13.08
10:13.075 (10:13.075)
Event 193 Girls 800 Sprint Medley 5A
===================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:43.31 2015 Denver East HS
T Gartrell, K Doublin, D Birch, N Clausell
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Denver East 1:45.77Q 2
2 Grandview 1:46.63Q 1
3 Legend 1:47.26Q 1
4 Rock Canyon 1:49.31Q 2
5 Fort Collins 1:49.57Q 1
6 Cherry Creek 1:50.14Q 2
7 Chaparral 1:50.30q 1
8 Rocky Mountain 1:50.36q 2
9 Fountain-Ft. Carson 1:51.49q 2
10 Denver South 1:51.84 2
11 Chatfield 1:52.45 2
12 Rangeview 1:52.78 2
13 Highlands Ranch 1:52.83 2
14 Coronado 1:54.92 1
15 Smoky Hill 1:55.00 1
16 Fairview 1:55.17 1
17 Cherokee Trail 1:57.29 1
18 Overland 2:04.07 1
Event 193 Girls 800 Sprint Medley 5A
=======================================================================
Format: 100-100-200-400 - 2-Turn Stagger
Colo. Prep: C 1:42.98 2014 George Washington HS
State Meet: R 1:43.31 2015 Denver East HS
T Gartrell, K Doublin, D Birch, N Clausell
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Denver East 1:42.62C 10 Prep/MeetRecord
2 Grandview 1:42.89C 8
3 Legend 1:46.79 7
4 Rock Canyon 1:47.80 6
5 Cherry Creek 1:48.13 5
6 Fort Collins 1:48.47 4
7 Chaparral 1:48.92 3
8 Fountain-Ft. Carson 1:49.72 2
9 Rocky Mountain 1:52.04 1
Event 194 Girls High Jump 5A
=======================================================================
Warm-up 4'9"
Start 4'11" - Increments 2" to until 5 jumpers then up by 1"
National: N 6-04.50 2015 Vashti Cunningham, Las Vegas Gorman HS, NV
Colo. Prep: C 6-01 1978 Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS
State Meet: R 6-00.50 2005 Chelsea Taylor, Montbello HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kylee Harr 12 Grandview 5-10.00 10
4-11 5-01 5-03 5-04 5-05 5-06 5-07 5-10 6-00
O O O PPP O XO XXO XO XX
2 Riley Masten 10 Rock Canyon 5-06.00 8
4-11 5-01 5-03 5-04 5-05 5-06 5-07
O O O PPP XXO O XXX
3 Alisha Davis 11 Grandview 5-05.00 7
4-11 5-01 5-03 5-04 5-05 5-06
O O XO PPP O XXX
4 Livia Sundberg 12 Rangeview 5-04.00 6
4-11 5-01 5-03 5-04 5-05
O O XO XO XXX
5 Josephine Coffey 10 Bear Creek 5-01.00 5
4-11 5-01 5-03
O O XXX
6 Riley Endries 10 Poudre 5-01.00 4
4-11 5-01 5-03
XO O XXX
7 Myles Hilbert 11 Rocky Mtn. 5-01.00 3
4-11 5-01 5-03
O XXO XXX
8 Molly Goldsmith 10 Regis Jesuit 4-11.00 0.50 Tied
4-11 5-01
O XXX
8 Katelyn McMoore 10 Liberty 4-11.00 0.50 Tied
4-11 5-01
O XXX
8 Hailee O'Neill 10 Douglas Cty 4-11.00 0.50 Tied
4-11 5-01
O XXX
8 Emma Goldsmith 12 Regis Jesuit 4-11.00 0.50 Tied
4-11 5-01
O XXX
8 Olivia Rankin 9 Fossil Ridge 4-11.00 0.50 Tied
4-11 5-01
O XXX
8 Lily Acosta 10 Rampart 4-11.00 0.50 Tied
4-11 5-01
O XXX
14 Kenley Kohls 10 Fruita Monum 4-11.00
4-11 5-01
XO XXX
14 Maddie Stoltz 12 Fort Collins 4-11.00
4-11 5-01
XO XXX
14 Emily Ellis 11 Rampart 4-11.00
4-11 5-01
XO XXX
17 Madalyn Mesher 11 Legend 4-11.00
4-11 5-01
XXO XXX
17 Margaret Molke 10 Cherry Creek 4-11.00
4-11 5-01
XXO XXX
17 Sydney Trichler 12 Mtn. Vista 4-11.00
4-11 5-01
XXO XXX
-- Olivia Garrison 12 Liberty NH
4-11
XXX
-- Elena Opp 11 Highlands Ranch NH
4-11
XXX
Event 195 Girls Pole Vault 5A
=======================================================================
Warm-up 9'0"
Start 9'6" - Increments 6" to until 5 jumpers then up by 3"
National: N 14-04 2017 Rachel Baxter, Anaheim Canyon HS, CA
Colo. Prep: C 13-09 2016 Andrea Willis, Classical Academy
State Meet: R 13-01 2008 Kelli Ehardt, Rampart HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mia Manson 10 Monarch 12-06.00 10
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06 13-00
PPP PPP PPP XXO O O XXO O O XXX
2 Tameryn Coryell 12 Rock Canyon 12-03.00 8
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00 12-03 12-06
PPP PPP O O O O O XO XXX
3 Lauren Jarossy 11 Legend 11-09.00 7
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00
PPP PPP PPP XO O XO XXX
4 Heidi Liles 12 Monarch 11-09.00 6
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09 12-00
PPP XO O O XXO XO XXX
5 Morgan Adsit 12 Douglas Cty 11-06.00 5
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 11-09
XO XXO O XXO XO XXX
6 Ana George 12 Cherry Creek 11-00.00 4
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
PPP XXO O O XXX
7 Erin Joost 10 Chaparral 11-00.00 3
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
O O O XO XXX
8 Gabrielle Varela 11 Cherry Creek 11-00.00 2
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
XO XO O XO XXX
9 Isabella Mondragon 10 Mtn. Range 10-06.00 1
9-06 10-00 10-06 11-00
O O O XXX
10 Katelyn Moldowan 11 Castle View 10-06.00
9-06 10-00 10-06 11-00
O O XO XXX
11 Sarina Kopf 12 Lakewood 10-06.00
9-06 10-00 10-06 11-00
XXO O XXO XXX
12 Rachel Ardehali 10 Horizon 10-00.00
9-06 10-00 10-06
O O XXX
13 Abigail Palmgren 12 Mtn. Vista 10-00.00
9-06 10-00 10-06
O XO XXX
14 Mikayla Johnson 10 Highlands Ranch 9-06.00
9-06 10-00
XO XXX
15 Stella Noble 11 Fairview 9-06.00
9-06 10-00
XXO XXX
-- Heather Walker 11 Chatfield NH
9-06
XXX
-- Choying Obrien 11 Smoky Hill DNS
-- Rebecca Bullen 11 Castle View DNS
Event 196 Girls Long Jump 5A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Hoke County HS, NC
Colo. Prep: C 21-00.75 2005 Chelsea Taylor, Montbello HS
State Meet: R 21-00.75 2005 Chelsea Taylor, Montbello HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Sydnee Larkin 12 Cherokee Trail 18-11.25 0.2 10
18-03.25(+0.0) 18-11.25(0.2) 17-04(-1.6) PASS FOUL(+0.0) PASS
2 Chian Deloach 12 Cherokee Trail 18-06.50 +0.0 8
FOUL(0.5) 18-06.50(+0.0) FOUL(+0.0) 17-11.25(-0.7) 17-09(+0.0) 17-11.25(+0.0)
3 Teagan Zwaanstra 9 ThunderRidge 18-00.75 -0.3 7
16-04.75(0.1) 17-03.50(0.1) 16-08.50(-1.8) 17-08.75(+0.0) 18-00.75(-0.3) 17-11(+0.0)
4 Aumni Ashby 12 Cherry Creek 17-09.00 0.2 6
17-09(0.2) 17-00.25(+0.0) 17-01.50(+0.0) 17-02(-0.7) 16-08.50(-1.1) 16-11.75(+0.0)
5 Ayana Brown 10 Rangeview 17-07.25 +0.0 5
17-07.25(+0.0) FOUL(+0.0) 16-11.50(+0.0) FOUL(-0.6) FOUL(-0.1) FOUL(+0.0)
6 Abigail Tamminga 10 Legend 17-03.25 0.8 4
17-03.25(0.8) 16-09(+0.0) 17-00(-1.2) FOUL(+0.0) 17-00(+0.0) FOUL(-0.5)
7 Christine Bailey 11 Smoky Hill 17-02.75 0.4 3
17-01.50(1.6) 17-02.75(0.4) 16-04(+0.0) FOUL(+0.0) 16-06(-1.7) 15-03.50(-0.7)
8 Maria Chapman 12 Boulder 17-01.25 0.7 2
FOUL(+0.0) 17-01.25(0.7) 17-01(+0.0) FOUL(+0.0) 15-10.25(-1.6) 15-11.50(-0.1)
9 Kylee Harr 12 Grandview 17-00.50 1.0 1
16-09.25(0.3) 17-00.25(0.7) 17-00.50(1.0) 16-06.75(+0.0) 16-02(-1.2) 15-10.25(+0.0)
10 Shantine Demasse 11 Highlands Ranch 16-11.75 +0.0
16-06.75(+0.0) 16-11.25(+0.0) 16-11.75(+0.0) 16-07.50(+0.0) 16-05.50(-0.9) 15-00.75(-1.7)
11 Kara Lucyk 10 Mtn. Vista 16-10.50 +0.0
16-06.75(0.8) 16-09.75(0.3) 16-10.50(+0.0)
12 Kierra Arceneaux 12 Hinkley 16-09.50 +0.0
16-06.75(+0.0) 16-09.50(+0.0) 16-05(+0.0)
13 Sophia Collins 12 Liberty 16-08.75 0.4
16-08.75(0.4) 15-11(+0.0) 15-00.25(0.9)
14 Kailey Paterson 12 Fort Collins 16-06.50 +0.0
15-00.25(+0.0) 16-01.25(1.1) 16-06.50(+0.0)
15 Alexa Gonzalez 10 Legend 16-05.00 1.0
16-05(1.0) FOUL(1.0) 15-09(+0.0)
16 Lily Margolis 11 Boulder 15-09.25 0.3
15-09.25(0.3) 15-03.50(+0.0) 15-01.75(-1.3)
17 Melody Nwagwu 9 Grandview 15-09.00 +0.0
15-06.25(+0.0) 15-09(+0.0) FOUL(1.0)
18 Kiana Jackson 12 Fountain-Ft Crsn 15-07.75 +0.0
15-01(0.8) FOUL(+0.0) 15-07.75(+0.0)
Event 197 Girls Triple Jump 5A
============================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling HS, TX
Colo. Prep: C 41-07 2018 Sydnee Larkin, Cherokee Trail HS
State Meet: R 41-00.50 2004 Shaquania Lundy, George Washington HS
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Aumni Ashby 12 Cherry Creek 40-11.50 2.5 10
39-09.75(1.7) 40-07.25(2.1) FOUL(2.8) FOUL(1.6) 40-11.50(2.5) 40-08(2.6)
2 Sydnee Larkin 12 Cherokee Trail 40-08.50 1.9 8
FOUL(1.3) FOUL(2.8) 39-09.50(1.9) FOUL(3.9) 40-08.50(1.9) FOUL(2.9)
3 Anna Hart 11 ThunderRidge 39-02.00 2.3 7
37-07.75(1.8) 37-08.50(4.2) 36-08(1.6) FOUL(1.3) 37-00(1.7) 39-02(2.3)
4 Hailey Harris 11 Regis Jesuit 38-02.00 2.0 6
FOUL(2.1) 38-02(2.0) FOUL(1.6) FOUL(1.3) 36-10.50(1.8) FOUL(1.7)
5 Chian Deloach 12 Cherokee Trail 38-00.00 1.7 5
37-02.75(1.9) 37-00(1.5) FOUL(3.6) FOUL(1.6) FOUL(1.9) 38-00(1.7)
6 Shantine Demasse 11 Highlands Ranch 36-09.75 3.1 4
35-08(1.6) 35-10.25(2.7) 36-09.75(3.1) 36-06.50(1.6) 36-09.75(1.8) 35-08(2.6)
7 Sydney Trichler 12 Mtn. Vista 36-07.75 2.7 3
35-11.50(0.8) 35-02.50(2.4) 36-07.75(2.7) 35-07(0.9) 36-02.75(2.7) 36-03.50(2.3)
8 Kailey Paterson 12 Fort Collins 36-05.50 1.1 2
FOUL(2.1) 36-05.50(1.1) FOUL(2.4) FOUL(0.9) 34-06(0.9) 34-00.25(2.4)
9 Teagan Zwaanstra 9 ThunderRidge 36-01.25 2.0 1
35-08.50(1.5) 35-08.75(1.8) 36-00.50(1.7) 35-04.50(1.9) 34-09.50(0.7) 36-01.25(2.0)
10 Melody Nwagwu 9 Grandview 35-10.75 4.2
34-05(1.1) 35-10.75(4.2) 35-06.75(3.1) 33-11.50(3.0) 35-08.50(1.9) 35-10.25(3.2)
11 Mariela Hollines 12 Cherry Creek 35-09.25 1.9
35-00(2.6) 34-11(1.2) 35-09.25(1.9)
12 Isabella Horton 12 Denver East 35-08.50 3.6
34-00(1.3) 35-08.50(3.6) 35-00.75(1.8)
13 Kiana Jackson 12 Fountain-Ft Crsn 35-07.50 1.6
FOUL(1.6) FOUL(2.0) 35-07.50(1.6)
14 Christine Bailey 11 Smoky Hill 35-07.25 2.5
FOUL(1.6) 35-07.25(2.5) 35-02(3.2)
14 Samantha Gordon 10 Fort Collins 35-07.25 2.3
34-09(1.8) 33-09(2.3) 35-07.25(2.3)
16 Zaria Joseph 11 Fountain-Ft Crsn 35-05.50 3.4
34-03.50(1.2) 35-05.50(3.4) 31-04.50(2.4)
17 Jaelyn Hershberger 12 Coronado 35-04.00 3.0
FOUL(2.8) 35-04(3.0) FOUL(2.4)
-- Morgan McCarthy 12 Fort Collins FOUL
FOUL(1.4) FOUL(2.3) FOUL(2.2)
Event 198 Girls Shot Put 5A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 57-01.25 2017 Alyssa Wilson, Toms River DonovanHS,NJ
Colo. Prep: C 51-01 1994 Collinus Newsome, Denver South HS
State Meet: R 50-01 1994 Collinus Newsome, Denver South HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gabriella McDonald 12 Rocky Mtn. 42-08.50 10
41-03.50 37-00 41-06 42-08.50 2-09 39-03
2 Leilah Vigil 12 Grandview 40-07.50 8
35-03.25 38-10 39-09.50 38-00 40-03 40-07.50
3 Genna Campain 12 Fort Collins 39-07.50 7
36-03 38-02.50 38-10 37-03.50 38-06 39-07.50
4 Meg Tualamalii 10 Liberty 38-08.00 6
34-01.50 FOUL 38-08 36-04.50 FOUL 34-07.75
5 Lauren Whyrick 11 Greeley West 37-09.50 5
36-09.25 37-00.75 36-05 37-09.50 33-07.50 37-03
6 Moira Dillow 12 Loveland 37-05.00 4
36-10.50 37-05 36-02 FOUL FOUL 36-02.75
7 Faythe Sheffield 10 Arapahoe 36-09.50 3
30-04 36-09.50 FOUL 34-05 34-03 36-06.50
8 Amber Gustason 12 Mtn. Range 36-04.50 2
29-07 36-04.50 FOUL 32-11 33-07.50 FOUL
9 Aiga Petelo 10 Fruita Monum 36-01.00 1
34-01.50 33-11.50 36-01 32-07.50 34-07 34-09
10 Morgan Stewart 12 Fossil Ridge 35-08.75
35-08.75 34-07.50 35-00 34-04.50 33-02.50 30-05
11 Grace Whyrick 10 Greeley West 35-07.50
35-07.50 34-07 33-02.50
12 Elena Opp 11 Highlands Ranch 35-01.00
FOUL 35-01 33-09.50
13 Anna Holland 11 Rocky Mtn. 35-00.25
35-00.25 FOUL 34-05
14 Jordan Thomas 11 Doherty 34-10.50
FOUL 34-10.50 34-01
15 Joy Fifita 11 Broomfield 33-10.75
33-10.75 31-11 33-04.75
16 Meghan Whyrick 10 Greeley West 33-10.00
33-04.50 33-10 33-03.50
17 Eva West 12 Hinkley 32-00.75
31-03.50 32-00.75 31-09.50
18 Sarah Sams 10 Douglas Cty 32-00.25
31-06.25 32-00.25 30-10.75
Event 199 Girls Discus Throw 5A
=======================================================================
Measure ALL MARKS! No Minimum!
3 Attempts Each, then top 10 to Finals for 3 more Attempts
National: N 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy, TX
Colo. Prep: C 183-03 2013 Valarie Allman, Silver Creek HS
State Meet: R 154-03 2017 Gabriella McDonald, Rocky Mountain HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gabriella McDonald 12 Rocky Mtn. 148-02 10
125-07 FOUL 148-02 138-11 133-06 141-00
2 Morgan Stewart 12 Fossil Ridge 130-02 8
118-10 116-04 108-08 126-05 130-02 125-06
3 Amber Gustason 12 Mtn. Range 127-01 7
FOUL 127-01 106-06 116-08 FOUL 117-00
4 Elena Opp 11 Highlands Ranch 123-03 6
FOUL FOUL 123-03 122-06 FOUL FOUL
5 Sarah Sams 10 Douglas Cty 122-04 5
FOUL 110-05 122-04 121-09 121-00 114-04
6 Amanda Opp 9 Lakewood 121-08 4
121-05 109-05 111-08 121-08 119-01 111-04
7 Taylor Cruz 12 Columbine 119-03 3
119-03 109-11 114-03 FOUL FOUL 117-08
8 Anna Whyrick 12 Greeley West 119-03 2
107-04 119-03 FOUL FOUL 107-00 FOUL
9 Anna Holland 11 Rocky Mtn. 117-08 1
110-11 113-05 117-08 107-10 FOUL FOUL
10 Lindsey Osterfelt 9 Rocky Mtn. 117-04
104-05 117-04 FOUL 102-07 111-03 108-03
11 MacKenzie Younker 11 Grand Junction 115-09
106-10 FOUL 115-09
12 Kierra Nash 10 Fountain-Ft Crsn 115-04
FOUL FOUL 115-04
13 Moira Dillow 12 Loveland 115-02
115-02 FOUL 111-03
14 Genna Campain 12 Fort Collins 115-02
115-02 FOUL FOUL
15 Aiga Petelo 10 Fruita Monum 113-09
108-00 113-09 108-00
16 Joy Fifita 11 Broomfield 113-03
FOUL 105-08 113-03
17 Lauren Whyrick 11 Greeley West 101-03
101-03 90-03 FOUL
-- Meg Tualamalii 10 Liberty FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 201 Mixed 100 Meter Dash Spcl.Olympic Special
========================================================================
Geoffery Zaragoza Special Olympics 100M Dash
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Adrian Lukens M12 Palmer 14.41 2.1 2
2 Jerad Stalker M10 Palmer 15.07 2.1 2
3 Braxton Morgan-Miranda M9 Palmer 15.49 2.1 2
4 Rafat Al Islam M10 Fort Collins 16.38 2.1 2
5 Desiree Santistevan W12 Pueblo South 17.83 1.7 1
6 Dave Villegas M7 Pueblo East 17.84 1.7 1
7 Catherine Darrow W10 Lyons 17.94 2.1 2
8 Kevin Bruno M10 Pomona 18.54 2.1 2
9 Dane Ball M12 Cheyenne Wells 21.57 2.1 2
10 Abigail Connor W10 Douglas Cty 22.96 1.7 1
11 Hannah Hall W12 Douglas Cty 25.21 1.7 1
Event 203 Mixed 100 Meter Dash Paralympics Special
========================================================================
Paralympic/Unified Race
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Tyler Hendricks M9 Brighton 13.49 2.0 1
2 Ryan Danekind M11 Monarch 14.33 2.0 1
3 Jon Ruehle M12 Steamboat Spgs. 14.66 0.3 2
4 Rueben Valdivia M12 Littleton 15.09 0.3 2
5 Scott Bourg M11 Littleton 15.51 0.3 2
6 Samantha Ostlee W11 Littleton 17.71 0.3 2
7 Alex Dran M11 Littleton 17.91 0.3 2
8 Hannah Skrastins W10 Colo. Sp. Chris. 20.90 2.0 1
Event 204 Mixed 200 Meter Dash Paralympics Special
========================================================================
Paralympic/Unified Race
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Sands Mikhail M12 Prairie View 23.54 1.8 3
2 Caden Thorndson M11 Denver Christian 26.07 1.8 3
3 Brian Tran M10 Rangeview 27.20 0.9 2
4 Tyler Hendricks M9 Brighton 28.06 1.8 3
5 Jon Ruehle M12 Steamboat Spgs. 30.45 1.8 3
6 Scott Bourg M11 Littleton 31.57 0.9 2
7 Bradley Acar M12 Rangeview 33.24 1.8 3
8 Michael Shumake M11 Rangeview 33.27 1.8 3
9 Rueben Valdivia M12 Littleton 33.32 2.2 1
10 Jaquan Caddy M10 Rangeview 37.07 2.2 1
11 Blake Mercer M9 Cherokee Trail 37.34 0.9 2
12 Samantha Ostlee W11 Littleton 38.41 2.2 1
13 Dave Villegas M7 Pueblo East 39.93 0.9 2
14 Kristyan Hobson W9 Rangeview 40.67 2.2 1
15 Sanaye Baheta W11 Rangeview 43.02 2.2 1
16 Xavier Renshaw M9 Littleton 43.99 0.9 2
17 Patrick McFarland M11 Littleton 45.04 0.9 2
18 Reilly Barker W10 Cherokee Trail 48.71 1.8 3
19 Hannah Skrastins W10 Colo. Sp. Chris. 53.66 2.2 1
20 William Miles M9 Cherokee Trail 54.42 2.2 1
21 Alex Vizurraga M12 Littleton 58.74 2.2 1
22 Grace Grubb W12 Cherokee Trail 1:02.75 0.9 2
23 Alissa Smith W9 Cherokee Trail 1:03.10 0.9 2
24 Rachael McIntosh-Elsberr W11 Cherokee Trail 1:11.73 1.8 3
25 Jamie Hesselink W11 Cherokee Trail 1:38.82 1.8 3
Women - 1A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Shining Mtn. Waldorf 94 2) Springfield 65
3) Heritage Christian 62 4) Eads 52
4) Plateau Valley 52 6) Caliche 47
7) DeBeque 45 8) Simla 42
9) Dove Creek 39 10) Holly 35.50
11) Genoa-Hugo 33 12) Cotopaxi 24
12) Briggsdale 24 14) Kim 19
14) McClave 19 16) Miami-Yoder 18
17) Haxtun 17 18) Pikes Peak Christian 16
18) Prairie 16 20) Kit Carson 15
20) Cheyenne Wells 15 22) Granada 13
23) Sangre de Cristo 12 23) Wiley 12
25) Lone Star 11 25) Fleming 11
27) Kiowa 10 28) Otis 9
28) La Veta 9 30) Caprock Acdy 6
30) Primero 6 32) Plainview 4
32) Flagler/Hi-Plains 4 34) Arickaree 3
34) Evangelical Christian 3 36) South Baca 2.50
37) Stratton 2 37) Edison 2
39) Bethune 1 39) Idalia 1
Women - 2A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Highland 75.50 2) Lyons 64
3) Soroco 52 4) Meeker 51
5) Peyton 48 6) Paonia 41
7) Denver Christian 38 7) Crested Butte 38
9) Wray 37 9) Telluride 37
11) Hotchkiss 35 12) Yuma 27
12) Nederland 27 14) Hoehne 25
15) Calhan 23 16) Holyoke 22
16) St. Mary's HS 22 18) West Grand 21
18) Burlington 21 20) Vail Christian 18
21) Del Norte 17.50 22) Crowley County 16.50
23) Cedaredge 16 24) Buena Vista 15
25) Dayspring Christian 12 26) Hayden 9
26) South Park 9 26) Byers 9
29) Ignacio 7 30) Akron 6.50
31) Clear Creek 6 32) Center 5
32) Custer County 5 32) Wiggins 5
35) Merino 3 35) Sedgwick County 3
37) Dolores 2 38) Limon 1
38) Rocky Ford 1 38) Swink 1
38) John Mall 1
Women - 3A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Classical Academy 110 2) Lutheran 86
3) Alamosa 57 3) Peak to Peak 57
5) Elizabeth 47.50 6) Eaton 40
7) D'Evelyn 39.50 8) Berthoud 35
9) Bayfield 33 10) Steamboat Springs 30
11) Coal Ridge 24.50 12) Sierra 24
13) Rifle 22 14) Holy Family 21
15) Grand Valley 20 16) Frontier Academy 19.50
17) Faith Christian 19 18) Jefferson Acdy. 18.50
19) Montezuma-Cortez 18 20) Sterling 17
20) Moffat County 17 22) Platte Valley 13
22) Platte Canyon 13 24) Brush 11
25) Pagosa Springs 10 25) Salida 10
27) Woodland Park 8 27) Denver West 8
29) Vanguard 7.50 30) Manual 7
31) Delta 6 32) Florence 5
33) Basalt 4 33) Weld Central 4
35) Colorado Springs Christian 3 35) Lamar 3
37) Centauri 2 37) DSST Green Valley Ranch 2
39) Pueblo Central 1 39) Stargate 1
Women - 4A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Valor Christian 151.50 2) Niwot 114
3) Discovery Canyon 60 4) Battle Mountain 39
5) Palmer Ridge 37 6) Mead 36
7) Air Academy 31 8) Silver Creek 28
9) Roosevelt 25 10) Cheyenne Mountain 24
10) Eagle Valley 24 12) Durango 22
12) Vista Peak 22 14) Pueblo West 20.50
15) Widefield 19 16) Harrison 18
17) Windsor 17 18) Evergreen 16
19) Vista Ridge 15 20) Green Mountain 13
21) Glenwood Springs 12 22) Pine Creek 10
23) Centaurus 9 23) Fort Morgan 9
23) George Washington 9 26) Greeley Central 8
27) Falcon 7 27) Frederick 7
29) Northfield 6 29) Littleton 6
29) Pueblo South 6 29) Skyline 6
33) Pueblo Centennial 5 33) Mesa Ridge 5
33) Standley Lake 5 36) Erie 4
36) Montrose 4 36) Pueblo County 4
36) Mountain View 4 40) Wheat Ridge 3
40) Canon City 3 40) Ponderosa 3
43) Golden 2 43) Longmont 2
45) Arvada 1
Women - 5A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Cherokee Trail 85 2) Denver East 84
3) Grandview 69 4) Mountain Vista 59
5) Rock Canyon 50 6) Cherry Creek 48
7) Broomfield 39 8) Douglas County 34.50
9) Highlands Ranch 34 10) ThunderRidge 33
11) Legend 27 12) Rangeview 25
12) Fort Collins 25 12) Rocky Mountain 25
15) Fairview 23 15) Boulder 23
15) Smoky Hill 23 18) Regis Jesuit 22
19) Monarch 21 20) Overland 19
21) Liberty 11.50 22) Legacy 11
23) Mountain Range 10 24) Fossil Ridge 8.50
25) Chaparral 8 26) Greeley West 7
26) Hinkley 7 28) Rampart 5.50
29) Bear Creek 5 30) Fountain-Ft. Carson 4
30) Poudre 4 30) Loveland 4
30) Lakewood 4 34) Columbine 3
34) Ralston Valley 3 34) Arapahoe 3
37) Doherty 2 37) Coronado 2
39) Fruita Monument 1 39) Denver South 1
Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Heritage Christian 169 2) Cotopaxi 41
2) Haxtun 41 4) South Baca 40.50
5) Simla 39 6) Plateau Valley 36
7) Holly 34 8) Pikes Peak Christian 32
9) North Park 29 9) Stratton 29
11) Kiowa 25 11) Otis 25
13) Springfield 24 13) Pawnee 24
15) Evangelical Christian 23 15) DeBeque 23
17) McClave 20 18) Shining Mtn. Waldorf 19
19) Genoa-Hugo 18 20) Eads 17
21) Dove Creek 13 21) Norwood 13
23) Sangre de Cristo 11 24) Granada 8
24) Primero 8 26) Creede 7.50
27) Cheyenne Wells 7 28) Idalia 6
28) La Veta 6 28) Hanover 6
28) Lone Star 6 32) Kim 5
33) Bethune 4 33) Briggsdale 4
35) Caliche 2 35) Deer Trail 2
35) Fleming 2 35) Elbert 2
35) Kit Carson 2 40) Lake City 1
40) Wiley 1
Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Resurrection Christian 63 2) Cedaredge 58
2) Lyons 58 4) Hoehne 56
5) Hotchkiss 43 6) Rocky Ford 40
7) Ellicott 37 8) Rangely 35
9) Yuma 34 10) Soroco 33
11) Vail Christian 31 11) Burlington 31
13) Buena Vista 25.50 14) Akron 24
15) Crowley County 22 15) Sedgwick County 22
17) Byers 20 18) Sanford 18
19) Custer County 17 20) Lake County 16
21) Paonia 15 21) Wiggins 15
23) Mancos 13 24) Telluride 12
24) Crested Butte 12 26) South Park 11
27) Limon 9 28) West Grand 8
29) Holyoke 7 30) Peyton 6
30) Hayden 6 32) Merino 5
33) Meeker 4 33) Highland 4
35) Dayspring Christian 3.50 36) Rye 3
36) Monte Vista 3 38) Ignacio 2
38) Gilpin County 2 40) Ouray 1
Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Bayfield 79.50 2) Classical Academy 73
3) Elizabeth 55 4) Roaring Fork 53
5) Lutheran 51 6) Platte Valley 47
7) D'Evelyn 32 8) Berthoud 29
9) Holy Family 28 9) Kent Denver 28
11) Alamosa 25 12) Gunnison 24
12) SkyView Academy 24 14) Denver West 23
15) Strasburg 20 15) Faith Christian 20
15) Woodland Park 20 18) Frontier Academy 19
19) Sterling 18 20) Lamar 17
20) Moffat County 17 22) Jefferson Acdy. 15.50
23) Manual 12 23) Coal Ridge 12
25) University 11 25) Rifle 11
27) Steamboat Springs 10 27) Ridgeview Academy 10
29) Weld Central 9 29) Eaton 9
31) Manitou Springs 7 32) Pagosa Springs 4
32) Delta 4 32) Montezuma-Cortez 4
35) Olathe 2 35) La Junta 2
37) Sierra 1
Men - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Silver Creek 60.50 2) Pueblo South 52
3) Pine Creek 51 4) Valor Christian 50
5) Vista Ridge 47 6) Roosevelt 40
7) Pueblo East 38 7) Standley Lake 38
9) Pueblo West 30 10) Mullen 26
11) Windsor 25 12) Eagle Valley 24.50
12) Ponderosa 24.50 14) Palmer Ridge 23.50
15) Air Academy 23 15) Mead 23
17) Wheat Ridge 22 18) Niwot 21
19) Cheyenne Mountain 20 20) Durango 18
20) Harrison 18 22) Greeley Central 17
23) Montrose 16 24) Glenwood Springs 14
24) Canon City 14 24) Fort Morgan 14
27) Widefield 11 28) Battle Mountain 10
29) Discovery Canyon 9 30) Northfield 8
31) Thompson Valley 7 31) Skyline 7
33) Centaurus 6 34) Thomas Jefferson 4
34) George Washington 4 36) Longmont 3
37) Evergreen 2 37) Mesa Ridge 2
39) Green Mountain 1 39) Skyview HS 1
39) Palisade 1
Men - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Fountain-Ft. Carson 100 2) Cherry Creek 71
3) Rock Canyon 50 4) Fort Collins 48
5) Broomfield 40 6) Mountain Vista 37
7) Legend 30 8) Monarch 26
8) Highlands Ranch 26 10) Denver East 25
11) Smoky Hill 24 12) Regis Jesuit 23
13) Douglas County 22.50 14) Coronado 21
15) Cherokee Trail 19 16) Gateway 18
17) Doherty 17 18) Liberty 15
18) Chaparral 15 20) Loveland 14
21) Brighton 13 21) Overland 13
23) Grandview 12 24) Bear Creek 11
25) Eaglecrest 10 25) Chatfield 10
25) Arvada West 10 25) Dakota Ridge 10
25) Rangeview 10 30) Castle View 9.50
31) Poudre 8 31) Fruita Monument 8
31) Rampart 8 31) Pomona 8
35) Horizon 7 35) Ralston Valley 7
37) Hinkley 5 37) Columbine 5
37) Fossil Ridge 5 37) GJ Central 5
41) Boulder 3 41) Fairview 3
43) ThunderRidge 2 44) Lakewood 1
44) Heritage 1
Like·Comment·Share·E-mail·40062 views
History for Colorado CHSAA Outdoor State Championships
Show 13 more
Hashtags#chsaa #colorado-state-meet #state-meet
|